united kingdom
ukraine

Księgowe ujęcie opłat za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 listopada 1952 r.
w sprawie księgowego ujęcia opłat za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się zasady księgowania opłat za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej w instrukcji stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Organizacje spółdzielcze wydadzą dla podległych im jednostek spółdzielczych w oparciu o zasady zawarte w załączonej instrukcji wytyczne w sprawie księgowania opłat postojowych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE KSIĘGOWEGO UJĘCIA OPŁAT ZA POSTOJE WAGONÓW I JEDNOSTEK TABORU ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ

1.
Opłaty za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej, związane ze sprowadzaniem zapasów (opłaty postojowe), powinny być rejestrowane:
1)
w przedsiębiorstwach prowadzących księgowość w oparciu o branżowe plany kont opracowane na podstawie jednolitego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, jednolitego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw handlowych, jednolitego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego - w podgrupie 400 "Nakłady zaopatrzenia materiałowego";
2)
w przedsiębiorstwach prowadzących księgowość w oparciu o branżowe plany kont opracowane na podstawie jednolitego planu kont dla niektórych przedsiębiorstw podległych terenowym organom jednolitej władzy państwowej oraz przedsiębiorstw przemysłowych podległych b. Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości - w podgrupie 400 "Nakłady zaopatrzenia materiałowego";
3)
w przedsiębiorstwach prowadzących księgowość w oparciu o branżowe plany kont opracowane na podstawie jednolitego planu kont dla państwowych gospodarstw rolnych na rozrachunku gospodarczym - w podgrupie 444 "Transport obcy".
2.
Opłaty za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej, zajętych na inne cele niż wymienione w ust. 1, powinny być rejestrowane:
1)
przez przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 pkt 1 - w podgrupie 443 "Transport i spedycja";
2)
przez przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 pkt 2 - w grupie 44 "Transport i spedycja";
3)
przez przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 pkt 3 - w podgrupie 444 "Transport obcy".
3.
Opłaty postojowe księgowane na kontach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być w urządzeniach analitycznych prowadzonych do tych kont ujęte odrębnie od pozostałych nakładów.
4.
Opłaty postojowe w przedsiębiorstwach prowadzących księgowość w oparciu o branżowe plany kont opracowane na podstawie ramowego planu kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw handlu wewnętrznego podlegają księgowaniu na jednym z niżej wymienionych kont:

193 "Koszty punktów skupu",

194 "Koszty składów sezonowych",

195 "Koszty składnic i biur zbytu",

196 "Koszty hurtowni",

197 "Koszty punktów sprzedaży detalicznej",

198 "Koszty zakładów żywienia zbiorowego",

159 "Koszty ogólnozakładowe",

167 "Gospodarka działów pomocniczych".

W urządzeniach analitycznych do wyżej wymienionych kont opłaty postojowe powinny być ujęte odrębnie od pozostałych nakładów.

5.
Opłaty postojowe w przedsiębiorstwach prowadzących księgowość w oparciu o branżowe plany kont, opracowane na podstawie ramowego planu kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw żeglugi dalekomorskiej, podlegają księgowaniu na koncie 159 "Koszty ogólnozakładowe". Urządzenia analityczne do konta 159 powinny zapewnić wyodrębnienie opłat postojowych od innych kosztów.
6.
W przypadku gdy przedsiębiorstwo uzyska od pracownika zwrot zawinionej przez niego opłaty postojowej, poniesionej przez przedsiębiorstwo, kwotę tę należy odnieść na zmniejszenie danej pozycji kosztów.
7.
Polskie Koleje Państwowe oraz przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej w danych uzupełniających do rachunku wyników (strat i zysków) wykażą w odrębnej pozycji dochody z tytułu opłat za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej.
8.
Wszystkie przedsiębiorstwa działające według zasad rozrachunku gospodarczego wykazują poniesione w okresie sprawozdawczym i od początku roku opłaty za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej, jako nakłady lub koszty, w danych uzupełniających do właściwych sprawozdań z nakładów lub kosztów.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-97.1493

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Księgowe ujęcie opłat za postoje wagonów i jednostek taboru żeglugi śródlądowej.
Data aktu: 03/11/1952
Data ogłoszenia: 24/11/1952
Data wejścia w życie: 24/11/1952