Dyscyplina w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 7 sierpnia 1952 r.
w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie § 16 uchwały Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w niniejszym zarządzeniu paragrafy bez bliższego określenia oznaczają paragrafy niniejszego zarządzenia.
2.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale bez bliższego określenia, należy rozumieć uchwałę Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124).
§  2.
Podległe Ministrowi Szkolnictwa Wyższego jednostki organizacyjne obowiązane są ściśle stosować zasady dyscypliny rzeczowej i finansowej przy realizacji planów inwestycyjnych, a w szczególności zasady zawarte: w uchwale Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r., w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-6, poz. 60 wraz z późniejszymi zmianami) i w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
Naruszenie zasad dyscypliny inwestycyjnej stanowi w szczególności:
1)
angażowanie środków inwestycyjnych na roboty, usługi lub dostawy niezgodne z programem rzeczowym planu inwestycyjnego lub ponad limit finansowy właściwego składnika tytułu, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 3 uchwały;
2)
zlecanie wykonania dokumentacji technicznej bez zatwierdzonych założeń projektu;
3)
dokonywanie zamówień z terminem dostaw późniejszym niż przewidziany w harmonogramie wykonania inwestycji;
4)
dokonywanie zamówień bez określenia ceny dostaw na zasadzie cennika lub cen opartych na wstępnej kalkulacji, a gdy chodzi o dobra z importu - na warunkach innych niż ogólne warunki dostaw towarów z importu;
5)
powierzanie robót inwestycyjnych przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego bez zawarcia formalnej umowy i notyfikowania jej przez bank;
6)
nie złożenie na czas planów pokrycia finansowego inwestycji i dopuszczenie do obciążenia rachunku inwestora karami za zwłokę;
7)
zaniedbanie ograniczenia rzeczowego zakresu planowanej inwestycji w przypadku niemożności uzyskania środków dodatkowych na jej sfinansowanie;
8)
zaniedbanie obowiązku zawiadomienia inwestorów nadrzędnych o przewidzianym niewykorzystaniu środków inwestycyjnych;
9)
zaniedbanie obowiązku bieżącego prowadzenia analitycznej księgowości inwestycyjnej;
10)
nieterminowe przedkładanie bankowi finansującemu dokumentacji prawnej lub technicznej;
11)
używanie zaliczek ze środków inwestycyjnych niezgodnie z celem, na który zostały wypłacone, oraz nieterminowe ich rozliczanie;
12)
zaniedbanie obowiązku terminowego sprawdzania rachunków przejściowych;
13)
zaniedbanie obowiązków w zakresie sprawozdawczości inwestycyjnej, w tym również zaniedbanie ścisłego przestrzegania terminów sprawozdawczości;
14)
zaniedbanie obowiązku dostarczenia wykonawcy dokumentacji technicznej w terminach przewidzianych umową;
15)
zaniedbanie innych obowiązków wynikających z przepisów o dyscyplinie inwestycyjnej.
§  4.
Organami upoważnionymi do stosowania sankcji za naruszenie obowiązków określonych w § 2 są:
1)
rektor - w stosunku do podległych sobie pracowników uczelni;
2)
kierownik zarządu inwestycji - w stosunku do pracowników zarządu inwestycji;
3)
kierownik ekspozytury Zarządu Ośrodków Akademickich - w stosunku do pracowników ekspozytury;
4)
kierownik jednostki będącej inwestorem głównym lub naczelnym - w stosunku do pracowników tej jednostki;
5)
dyrektor Zarządu Ośrodków Akademickich - w stosunku do pracowników Dyrekcji oraz kierowników podległych sobie ekspozytur;
6)
Minister Szkolnictwa Wyższego - w stosunku do pracowników aparatu centralnego oraz do kierowników zarządów inwestycji.
§  5.
Przed nałożeniem sankcji należy dać obwinionemu pracownikowi możność złożenia wyjaśnień.
§  6.
Organy upoważnione stosują sankcje przewidziane w § 12 uchwały w zależności od stopnia winy.
§  7.
Decyzję o zastosowaniu sankcji wydaje się na piśmie według załączonego wzoru i doręcza obwinionemu za pokwitowaniem.
§  8.
1.
Od decyzji o zastosowaniu sankcji, wydanych w I instancji, służy odwołanie do kierownika jednostki organizacyjnej będącej inwestorem bezpośrednio wyższego szczebla.
2.
Odwołanie należy złożyć na piśmie w ciągu siedmiu dni od daty doręczenia decyzji o zastosowaniu sankcji za pośrednictwem kierownika jednostki, który wydał orzeczenie.
3.
W ciągu dni 5 od dnia złożenia odwołania kierownik jednostki, który wydał orzeczenie, przedkłada odwołanie wraz z odpisem orzeczenia i uzasadnieniem nadrzędnej jednostce organizacyjnej, która rozstrzyga ostatecznie.
§  9.
1.
Kierownictwa jednostek inwestycyjnych przesyłają odpisy decyzji, wydane w pierwszej instancji:
1)
wymienione w § 4 pkt 2 - do Dyrekcji Zarządu Ośrodków Akademickich w Warszawie;
2)
wymienione w § 4 pkt 1, 3, 4 i 5 - do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego (Departament Inwestycji).
2.
Odpisy decyzji należy przesłać ósmego dnia licząc od daty doręczenia jej obwinionemu.
3.
Jednostki organizacyjne określone w ust. 1 mogą zmienić decyzję kierownictwa podległej jednostki inwestycyjnej w ciągu dni 30 od daty doręczenia decyzji obwinionemu.
4.
Od decyzji zmienionej w trybie ust. 3 na niekorzyść obwinionego przysługuje obwinionemu prawo odwołania się do Ministra.
§  10.
Sankcje przewidziane w § 12 ust. 1 lit. c) oraz d) uchwały mogą być wykonywane dopiero po uzyskaniu zatwierdzenia ich przez właściwe jednostki organizacyjne określone w § 9 ust. 1.
§  11.
Jeżeli naruszenie zasad dyscypliny inwestycyjnej nosi znamiona czynu podlegającego ściganiu w myśl przepisów karnych, kierownik jednostki inwestycyjnej zawiadamia o tym swoją jednostkę nadrzędną, która po zbadaniu okoliczności sprawy składa prokuratorowi wniosek o wszczęcie postępowania karnego.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

...........................................................

(nazwa jednostki inwestycyjnej)

Nr ...........................................

.............................. dnia………………….195…r.

(miejscowość) (dzień, miesiąc)

Obywatel

…………........................................

(nazwisko i imię adresata)

w ....................................................

(miejscowość)

DECYZJA O ZASTOSOWANIU SANKCJI ZA NARUSZENIE ZASAD DYSCYPLINY INWESTYCYJNEJ

Wobec naruszenia przez Obywatela zasad dyscypliny inwestycyjnej określonych w uchwale Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, po-z. 124) oraz w zarządzaniu Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 sierpnia 1952 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej (Monitor Polski Nr A-100, poz. 1527), a mianowicie:

…………………………….................... (ściśle określić, na czym polega naruszenie dyscypliny inwestycyjnej) na podstawie § 12 ust. 1 wyżej wymienionej uchwały oraz § 4 wyżej wymienionego zarządzenia udzielam Obywatelowi .............................................................. (określić rodzaj sankcji) wstrzymuję Obywatelowi wypłatę .................... (określić rodzaj wypłaty) na okres .......... miesięcy - począwszy od dnia ....................*) (data).

Od niniejszej decyzji służy Obywatelowi odwołanie do .................... (wymienić nazwę jednostki będącej inwestorem bezpośrednio wyższego szczebla) w ciągu 7 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem .................... (wymienić stanowisko osoby upoważnionej do wydania decyzji).

Uzasadnienie: ......................... (podać okoliczności stwierdzające winę oraz uzasadniające wysokość wymierzonej sankcji).

…………………………………………………………………….

(podpis i stanowisko osoby upoważnionej do wydania decyzji)

*) Niepotrzebne skreślić (ominąć).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024