Zalecenie 2/2023 w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem

ZALECENIE nr 2/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO NA MOCY ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 24 lipca 2023 r.
w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem [2023/1613]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa"), w szczególności jej art. 504 i art. 508 ust. 2 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 504 ust. 1 umowy stanowi, że Zjednoczone Królestwo i Unia (każde z osobna "Strona", razem "Strony") zwracają się do Międzynarodowej Rady Badań Morza ("ICES") o opinię w sprawie dostosowania obszarów zarządzania i jednostek oceny stosowanych przez ICES w odniesieniu do stad oznaczonych gwiazdką w załączniku 35.

(2) Są to stada: (i) złocica i szkarłacica (Morze Północne), L/W/2AC4-C; (ii) gładzica (kanał La Manche), PLE/7DE; (iii) turbot i nagład (Morze Północne), T/B/2AC4-C; oraz (iv) witlinek (Morze Celtyckie), WHG/7X7 A-C.

(3) Art. 504 ust. 2 umowy przewiduje, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania opinii Strony wspólnie zapoznają się z tą opinią i wspólnie rozważają dostosowania w obszarach zarządzania danymi stadami, z myślą o wspólnym ustaleniu zmian w wykazie stad i udziałów określonym w załączniku 35.

(4) Strony odnotowały zakończenie takich wspólnych wniosków skierowanych do ICES w odniesieniu do czterech stad na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 20 lipca 2022 r. Ponadto 16 grudnia 2022 r. ICES wydała opinię dotyczącą dwóch z czterech stad: (i) złocicy i szkarłacicy (Morze Północne); oraz (ii) turbota i nagłada (Morze Północne).

(5) Obecnie zarówno złocica, jak i szkarłacica, L/W/2AC4-C oraz turbot i nagład T/B/2AC4-C są zarządzane w ramach połączonego TAC, podczas gdy ICES przedstawia opinie na poziomie gatunku, a zasięg geograficzny tych obszarów zarządzania w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy i nagłada w ramach umowy o handlu i współpracy jest węższy niż obszary objęte opinią ICES:

- w przypadku złocicy obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4), cieśninę Skagerrak (obszar ICES 3a) i wschodnią część kanału La Manche (obszar ICES 7d),

- w przypadku szkarłacicy obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4), cieśninę Skagerrak (obszar ICES 3a) i wschodnią część kanału La Manche (obszar ICES 7d),

- w przypadku nagłada obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4) i kanał La Manche (obszar ICES 7d i obszar 7e).

(6) W swojej opinii z dnia 16 grudnia 2022 r. ICES zaleciła, aby w odniesieniu do wszystkich czterech stad (złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada) zarządzanie opierało się na TAC dla jednego gatunku obejmującym obszar rozmieszczenia stada.

(7) W swojej rocznej opinii z dnia 30 czerwca 2022 r. dotyczącej stada złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada ICES zaleciła również wdrożenie zarządzania na poziomie gatunku w całym obszarze występowania stad. ICES wskazuje, że zarządzanie tymi gatunkami w ramach połączonego TAC uniemożliwia skuteczną kontrolę wskaźników eksploatacji dla poszczególnych gatunków i może prowadzić do nadmiernej eksploatacji któregoś z nich.

(8) Art. 508 ust. 2 lit. d) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować zalecenia dotyczące współpracy w zakresie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem w ramach działu piątego (Rybołówstwo) umowy.

(9) Strony uznają, że w celu ustalenia zrównoważonych uprawnień do połowów właściwe może być posiadanie więcej niż jednego TAC dla każdego gatunku.

(10) Strony uznają ponadto znaczenie odpowiedzialnego międzynarodowego zarządzania rybołówstwem, w tym fakt, że TAC powinny uwzględniać połowy innych państw nadbrzeżnych.

(11) Strony odnotowują potencjalne wyzwania związane z zarządzaniem tymi stadami, jakie mogą wynikać z przejścia na TAC dla poszczególnych gatunków, odpowiadających obszarowi objętemu opinią ICES, w tym ze stosowania obowiązku wyładunku, oraz uznają potencjalną rolę elastyczności międzyobszarowej między TAC dla tych samych gatunków oraz wykorzystania mechanizmu wymiany kwot w celu ograniczenia takiego ryzyka,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Artykuł  1

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby podczas przyszłych corocznych konsultacji na mocy art. 498 umowy Strony zarządzały złocicą i szkarłacicą (Morze Północne), L/W/2AC4-C oraz turbotem i nagładem (Morze Północne), T/B/2AC4-C na poziomie poszczególnych gatunków poprzez określenie maksymalnej ilości każdego gatunku, którą można poławiać w ramach każdego TAC.

Artykuł  2

W celu zapewnienia, aby cały obszar stad był objęty zarządzaniem TAC, Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w przyszłych corocznych konsultacjach strony ustanowiły TAC zgodnie z art. 498 ust. 3 umowy, jak określono w wykazie w załączniku I do niniejszego zalecenia.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby udziały Stron w TAC w odniesieniu do stad wymienionych w załączniku I do niniejszego zalecenia były rozdzielane między Strony zgodnie z udziałami kwotowymi określonymi w załączniku I do niniejszego zalecenia. Zgodnie z odpowiedzialnym międzynarodowym zarządzaniem rybołówstwem Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby przy ustalaniu TAC zgodnie z załącznikiem I Strony uwzględniały połowy państw trzecich.

Artykuł  3

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby ogólne uprawnienia do połowów przedmiotowych stad zostały rozdzielone między odpowiednie TAC zgodnie z załącznikiem II do niniejszego zalecenia w oparciu o oficjalne wyładunki w latach 2011-2020.

Artykuł  4

Odnotowując, że opinia ICES dotycząca połowów ma zastosowanie do wszystkich obszarów ICES objętych TAC, o których mowa w art. 1 i 2, w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy i nagłada, Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby elastyczność geograficzna miała zastosowanie w 100 % w obie strony między obszarem 3a i 4 oraz obszarem 4 i 7d.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 24 lipca 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

TAC I ODPOWIEDNIE UDZIAŁY ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA I UE W TAC

Nr Nazwa zwyczajowa Obszary ICES Udział w TAC (*) (%)
UK UE
1 Złocica (3a) Wody Unii obszaru 3a 0,00 % 100,00%
2 Złocica (wschodnia część kanału La Manche) 7d 18,77% 81,23 %
3 Szkarłacica (3a) Wody Unii obszaru 3a 0,00 % 100,00%
4 Szkarłacica (wschodnia część kanału La Manche) 7d 0,00 % 0,00 %
5 Nagład (3a) Wody Unii obszaru 3a 0,00 % 100,00%
6 Nagład (kanał La Manche) 7d i 7e 38,66 % 61,34%
(*) Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby wielkość TAC, która ma zostać rozdzielona między Zjednoczone Królestwo i UE, była równa podstawowemu TAC pomniejszonemu o połowy państw trzecich. Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby połowy państw trzecich ustalono na poziomie 0,72 % całkowitych połowów dla złocicy, 6,21 % dla szkarłacicy, 0,55 % dla nagłada i 0,67 % dla turbota. Pochodzą one z danych historycznych dotyczących wyładunków.

ZAŁĄCZNIK  II

PROCENTOWY PODZIAŁ CAŁKOWITEGO UZGODNIONEGO TAC OBEJMUJĄCEGO OBSZAR ZASOBÓW BIOLOGICZNYCH ICES MIĘDZY NOWYMI OBSZARAMI TAC

3a 4 7d 7e
Złocica 9,10% 83,38 % 7,52 % Nie dotyczy
Szkarłacica 44,40 % 55,60 % 0,00 % Nie dotyczy
Nagład 6,04 % 64,20 % 29,76 %
Turbot Nie dotyczy 100,00% Nie dotyczy Nie dotyczy

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.198.44

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Zalecenie 2/2023 w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem
Data aktu: 24/07/2023
Data ogłoszenia: 08/08/2023
Data wejścia w życie: 24/07/2023