Decyzja 2023/1112 w sprawie powiadomienia o zmianach w programie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, nakreślonym przez Euratom w załączniku A do Umowy o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Stanami Zjednoczonymi Ameryki

DECYZJA KOMISJI (Euratom) 2023/1112
z dnia 17 lipca 2020 r.
w sprawie powiadomienia o zmianach w programie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, nakreślonym przez Euratom w załączniku A do Umowy o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Stanami Zjednoczonymi Ameryki

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 77 lit. b),

uwzględniając Umowę o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Stanami Zjednoczonymi Ameryki 1 , w szczególności jej art. 8 ust. 2 akapit drugi, a także pkt 6 i pkt 7 lit. A) i C) Uzgodnionego Protokołu do tej umowy 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Stanami Zjednoczonymi Ameryki ("umowa") została podpisana 7 listopada 1995 r. w Brukseli i weszła w życie 12 kwietnia 1996 r.

(2) Podmioty Studiecentrum voor Kernenergie - Centre d'Étude de l'Énergie Nucléaire (SCK.CEN) oraz Institut National des Radioéléments (IRE) planują wspólnie budowę instalacji do recyklingu silnie promieniotwórczych pozostałości pochodzących z produkcji radioizotopów do celów medycznych, aby zapewnić zrównoważone i długoterminowe zarządzanie tymi pozostałościami oraz wspierać ciągłość bezpiecznych dostaw radioizotopów do celów medycznych. Produktem tej instalacji będzie substancja o wysokiej czystości nadająca się do ponownego użycia. Budowa instalacji o nazwie "RECUMO" rozpocznie się w 2020 r., a jej eksploatacja ma zacząć się w 2023 r. Będzie ona obsługiwana przez SCK.CEN w jego siedzibie w Mol w Belgii.

(3) Decyzją z dnia 21 lutego 2020 r. 3  Komisja zatwierdziła techniki, jakie mają być stosowane w zakładzie RECUMO na potrzeby przetwarzania chemicznego, opisane w podstawowych właściwościach technicznych przedstawionych przez SCK.CEN na etapie projektu koncepcyjnego.

(4) Napromienione materiały, które mają być przetwarzane w zakładzie RECUMO, pochodzą z USA, a zatem podlegają przedmiotowej umowie. W szczególności art. 8 ust. 2 umowy wymaga, aby wspomniane napromienione materiały mogły być przetwarzane wyłącznie w obiektach objętych nakreślonym przez Euratom programem pokojowego wykorzystania energii jądrowej, opisanym w załączniku A do umowy. W związku z tym do wykazu obiektów w załączniku A należy dodać zakład RECUMO.

(5) Procedura zmiany załącznika A została określona w pkt 6 i pkt 7 lit. A) Uzgodnionego Protokołu do umowy. W szczególności, w celu wprowadzenia zmian w programach pokojowego wykorzystania energii jądrowej określonych w załączniku A, wymaga się pisemnego powiadomienia oraz pisemnego potwierdzenia ze strony właściwych władz.

(6) W związku z tym powiadomienie o dodaniu nowego obiektu zgodnie z pkt 7 lit. A) Uzgodnionego Protokołu do umowy powinno zostać zatwierdzone do przekazania Departamentowi Stanu USA.

(7) Dwa likwidowane obiekty jądrowe powinny ponadto zostać usunięte z programu pokojowego wykorzystania energii jądrowej nakreślonego przez Euratom i zgłoszone zgodnie z pkt 7 lit. C) Uzgodnionego Protokołu do umowy,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się powiadomienie o zmianach w programie pokojowego wykorzystania energii jądrowej nakreślonym przez Euratom w załączniku A do Umowy o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Tekst powiadomienia dołącza się do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Komisarz odpowiedzialny za energię lub dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Energii, bądź ich wyznaczony przedstawiciel, zostają niniejszym upoważnieni do przekazania powiadomienia Departamentowi Stanu USA.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 lipca 2020 r.
1 Dz.U. L 120 z 20.5.1996, s. 1.
2 Dz.U. L 120 z 20.5.1996, s. 12.
3 Decyzja Komisji C(2020) 940 final z dnia 21 lutego 2020 r. w sprawie zatwierdzenia technik, jakie mają być stosowane na potrzeby chemicznego przetwarzania napromienionych materiałów w instalacji SCK.CEN RECUMO, znajdującej się w Mol w Belgii.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.147.156

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/1112 w sprawie powiadomienia o zmianach w programie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, nakreślonym przez Euratom w załączniku A do Umowy o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Stanami Zjednoczonymi Ameryki
Data aktu: 17/07/2020
Data ogłoszenia: 07/06/2023
Data wejścia w życie: 27/06/2023