Rozporządzenie 2022/515 zmieniające rozporządzenie (UE) 2022/109 w sprawie ustalenia uprawnień do połowów na rok 2022 w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mających zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2022/515
z dnia 31 marca 2022 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) 2022/109 w sprawie ustalenia uprawnień do połowów na rok 2022 w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mających zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem Rady (UE) 2022/109 1  określono uprawnienia do połowów na rok 2022 w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii.

(2) W dniu 21 grudnia 2021 r. Unia uzgodniła ze Zjednoczonym Królestwem dużą liczbę całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) na 2022 r. w odniesieniu do stad wymienionych w załączniku 35 do Umowy o handlu i współpracy między Unią a Zjednoczonym Królestwem 2  (zwanej dalej "umową o handlu i współpracy"). Wyniki konsultacji udokumentowano w pisemnym protokole, który został zatwierdzony przez Radę w dniu 21 grudnia 2021 r. i podpisany tego samego dnia przez szefa delegatury Zjednoczonego Królestwa i przedstawiciela Komisji w imieniu Unii, zgodnie z art. 498 ust. 6 umowy o handlu i współpracy oraz z decyzją Rady (UE) 2021/1875 3 .

(3) Pisemny protokół jest wynikiem konsultacji przeprowadzonych przez Unię ze Zjednoczonym Królestwem zgodnie z art. 498 ust. 2, art. 498 ust. 4 lit. a)-d) i art. 498 ust. 6 umowy o handlu i współpracy, z celami i zasadami określonymi w art. 2, 3, 28 i 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 4 , z art. 4 i 5 rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/472 5  i (UE) 2018/973 6  oraz z decyzją (UE) 2021/1875.

Stanowisko Unii opierało się podczas konsultacji na najlepszych dostępnych opiniach naukowych przedstawionych przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) zgodnie z art. 494 ust. 3 lit. c) umowy o handlu i współpracy.

(4) Należy zatem zastąpić tymczasowe TAC ustanowione w rozporządzeniu (UE) 2022/109 zgodnie z uprawnieniami do połowów uzgodnionymi w pisemnym protokole oraz wdrożyć inne środki funkcjonalnie powiązane z uprawnieniami do połowów również uzgodnione w pisemnym protokole.

(5) Uprawnienia do połowów na 2022 r. umożliwią prowadzenie długoterminowej zrównoważonej środowiskowo działalności połowowej, ukierunkowanej na korzyści gospodarcze, społeczne i w zakresie zatrudnienia oraz przyczyniającej się do dostępności dostaw żywności, w tym promowania równych warunków działania dla unijnych podmiotów gospodarczych, w przypadkach gdy stada są eksploatowane wspólnie ze Zjednoczonym Królestwem.

(6) Istnieją pewne stada, dla których ICES, porównując ich stan z maksymalnym podtrzymywalnym połowem (MSY), wydała opinię naukową zalecającą brak połowów. W przypadku ustalenia TAC dla tych stad na poziomie wskazanym w tych opiniach naukowych obowiązek wyładunku wszystkich połowów, złowionych zarówno w wodach Unii, jak i w wodach Zjednoczonego Królestwa, w tym przyłowów z tych stad w połowach wielogatunkowych, doprowadziłby do występowania zjawiska "gatunków dławiących". W celu osiągnięcia równowagi między potrzebą kontynuowania tych połowów wielogatunkowych ze względu na potencjalnie poważne skutki społeczno-gospodarcze w przypadku ich całkowitego przerwania a potrzebą osiągnięcia dobrego stanu biologicznego tych stad, a także biorąc pod uwagę trudności w prowadzeniu połowów wszystkich stad w ramach połowów wielogatunkowych przy jednoczesnym uwzględnieniu MSY, Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły, że należy ustanowić szczególne TAC na przyłowy z tych stad. Te TAC powinny być określone na poziomie, który spowoduje spadek śmiertelności tych stad i będzie stanowił zachętę do poprawy selektywności i unikania przyłowów. Poziomy uprawnień do połowów w odniesieniu do tych stad należy określić zgodnie z pisemnym protokołem, aby zapewnić równe warunki działania dla unijnych podmiotów gospodarczych, umożliwiając przy tym znaczącą odbudowę biomasy tych stad.

(7) Ponieważ biomasa pewnych stad molwy niebieskiej (BLI/12INT, BLI/24, BLI/03 A), dorsza (COD/5BE6 A, COD/7XAD34), śledzia (HER/7G-K) i witlinka (WHG/07 A) jest poniżej granicznego punktu odniesienia biomasy (Blim), Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły w pisemnym protokole, że art. 15 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 w odniesieniu do tych stad nie może być stosowany do transferów z 2021 r. na 2022 r., tak by połowy w 2022 r. nie przekroczyły TAC ustalonych dla tych stad. Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły również, że to samo dotyczy jednego stada kolenia pospolitego (DGS/15X14), które jest gatunkiem objętym zakazem połowów na mocy art. 18 ust. 1 lit. o) rozporządzenia (UE) 2022/109.

(8) Unia dążyła wraz ze Zjednoczonym Królestwem do osiągnięcia najwyższego możliwego poziomu zbieżności w stosowaniu obowiązku wyładunku, w tym wyłączeń de minimis i wyłączeń z uwagi na przeżywalność, aby zapewnić zgodność z celami w zakresie ochrony i równe warunki działania. Uprawnienia do połowów uzgodnione ze Zjednoczonym Królestwem w odniesieniu do stad gatunków objętych obowiązkiem wyładunku powinny uwzględniać fakt, że co do zasady odrzuty nie są już dozwolone. Ilości, które w drodze wyjątku mogą nadal być odrzucane podczas stosowania obowiązku wyładunku, będą zatem odejmowane od zalecanych przez ICES poziomów całkowitych połowów.

(9) Unia i Zjednoczone Królestwo zgodziły się kontynuować podejście opracowane w odniesieniu do ochrony północnego stada labraksa (Dicentrarchus labrax), jak określono w art. 11 rozporządzenia (UE) 2021/92 7 . Zgodnie z tym podejściem ogólna presja połowową na stado ma zostać utrzymana na poziomie niższym lub równym zalecanemu przez ICES. Należy zatem nadal określić na 2022 r. środki ograniczające połowy w odniesieniu do tego stada w rejonach ICES 4b, 4c, 7a i 7d-7h. W świetle opinii przedstawionej przez ICES Unia i Zjednoczone Królestwo zgodziły się na zwiększenie limitów połowowych w odniesieniu do działalności połowowej przy użyciu haków i lin oraz sieci usidlających na palach. Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły również zmianę limitów dla włoków i niewodów z miesięcznych na dwumiesięczne. Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły również, że priorytetowo potraktują usprawnienie narzędzia ICES do oceny labraksa europejskiego, aby umożliwić obliczanie prognoz na podstawie modeli MSY. Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły ponadto, że konieczne jest utrzymanie obowiązujących środków ograniczających połowy mających zastosowanie do połowów rekreacyjnych. Ponieważ tymczasowe limity połowowe są obecnie zastępowane limitami połowowymi na cały rok, odpowiednie środki w zakresie ograniczenia połowów powinny również obejmować okres od dnia 1 kwietnia do dnia 31 grudnia 2022 r.

(10) W rozporządzeniu (UE) 2022/109 przewidziano utrzymanie sezonowych zamknięć w 2022 r. w odniesieniu do połowów dobijaków (Ammodytes spp.) przy użyciu niektórych narzędzi ciągnionych w rejonach ICES 2a i 3a oraz podobszarze ICES 4. Ponieważ tymczasowy TAC obejmujący okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2022 r. zos- taje obecnie zastąpiony ostatecznym TAC na cały rok, obowiązujący okres zamknięcia powinien również obejmować okres od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia 2022 r.

(11) W rozporządzeniu (UE) 2022/109 TAC dla dobijaka w rejonach ICES 2a i 3a oraz w podobszarze ICES 4 został ustalony na poziomie zerowym do czasu opublikowania przez ICES odpowiedniej opinii naukowej, którą udostępniono w dniu 25 lutego 2022 r. Zgodnie z procedurą przewidzianą w umowie o handlu i współpracy Unia przeprowadziła dwustronne konsultacje ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie poziomu uprawnień do połowów dobijaka w rejonach ICES 2a i 3a oraz w podobszarze ICES 4 na 2022 r. Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły całkowity dopuszczalny połów w wysokości 167 558 ton, który zostanie rozdzielony na wszystkie siedem obszarów zarządzania dobijakami. Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły również monitorowanie TAC w obszarach zarządzania 1r i 4 oraz kontynuację obowiązywania przypisów określających procentowy udział przyłowów w odniesieniu do połowów witlinka i makreli. Ponadto Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły, że przenoszenie niewykorzystanych kwot połowowych między latami powinno mieć zastosowanie na poziomie obszaru zarządzania. W przypadku dobijaka w obszarze zarządzania 4 (SAN/234_4) Unia i Zjednoczone Królestwo uzgodniły ponadto, że w 2022 r. można poławiać nie więcej niż 800 ton niewykorzystanej kwoty przyznanej na 2021 r.

(12) W rozporządzeniu (UE) 2022/109 przewidziano uprawnienia do połowów na 2022 r. w odniesieniu do śledzia atlantyckiego (Clupea harengus) w Morzu Północnym. Te uprawnienia do połowów należy dostosować do historycznego klucza przydziału uprawnień dla Szwecji, określonego w art. 121 ust. 1 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Szwecji do Unii Europejskiej 8 , zmienionego decyzją Rady 95/1/WE, Euratom, EWWiS 9 .

(13) W rozporządzeniu (UE) 2022/109 określono tymczasowy TAC dla sardeli europejskiej (Engraulis encrasicolus) w pod- obszarze ICES 8, mający zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. w oczekiwaniu na opinię naukową. ICES wydała dotyczącą tego stada opinię naukową na 2022 r. w dniu 17 grudnia 2021 r. TAC dla tego stada na 2022 r. należy zatem zmienić zgodnie z tą opinią.

(14) Rozporządzeniem (UE) 2022/109 określono na pierwszy kwartał 2022 r. tymczasową kwotę unijną w wysokości 4 500 ton dla flot unijnych poławiających dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) w wodach Spitsbegenu (Svalbardu) oraz w wodach międzynarodowych w podobszarze ICES 1 i w rejonie ICES 2b. Ponieważ trwają rozmowy z Norwegią na temat równego i niedyskryminacyjnego dostępu do wód Svalbardu dla flot unijnych poławiających dorsza atlantyckiego w tym obszarze, Unia powinna przedłużyć okres obowiązywania tej kwoty unijnej w wysokości 4 500 ton do dnia 30 kwietnia 2022 r.

(15) Unijna kwota dla tuńczyka białego (Thunnus alalunga) w Morzu Śródziemnym została tymczasowo określona w dniu 10 lutego 2022 r. przez grupę roboczą Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT), której zadaniem jest określenie klucza przydziału na poziomie ICCAT, zgodnie z pkt 3 zalecenia ICCAT 21-06, i będzie podlegała zatwierdzeniu przez ICCAT na jej dorocznym posiedzeniu w 2022 r. Unijną kwotę dla tuńczyka białego w Morzu Śródziemnym i jej wewnętrzny przydział należy wprowadzić do prawa Unii. Ponadto Unia powiadomiła ICCAT o swoich decyzjach dotyczących okresów zamkniętych i roku odniesienia co do ograniczenia zdolności połowowej, które ma być stosowane do unijnych połowów tuńczyka białego w Morzu Śródziemnym. Te decyzje powinny zostać wprowadzone do prawa Unii.

(16) Ograniczenia nakładu połowowego dla statków unijnych poławiających tuńczyka błękitnopłetwego (Thunnus thyn- nus) w obszarze objętym konwencją ICCAT oraz maksymalna ilość tuńczyka błękitnopłetwego do chowu lub hodowli, a także maksymalna wprowadzana ilość tuńczyka błękitnopłetwego, opierają się na informacjach zawartych w rocznym planie połowowym, rocznym planie zarządzania zdolnością połowową i rocznym planie zarządzania hodowlą tuńczyka błękitnopłetwego. Państwa członkowskie przedstawiły te plany Komisji, zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1627 10 . Nakład połowowy oraz maksymalna ilość tuńczyka błękitnopłetwego do chowu lub hodowli, a także maksymalna wprowadzana ilość tuńczyka błękitno- płetwego są następnie zgłaszane przez Komisję sekretariatowi ICCAT za pośrednictwem unijnego planu zarządzania połowami i zdolnością połowową w celu omówienia i zatwierdzenia przez ICCAT. W dniu 3 marca 2022 r. ICCAT zatwierdziła unijny plan zarządzania połowami i zdolnością połowową. Nakład połowowy oraz maksymalną ilość tuńczyka błękitnopłetwego do chowu lub hodowli, a także maksymalną wprowadzaną ilość tuńczyka błękitnopłet- wego określone w tym planie należy wprowadzić do prawa Unii.

(17) Kwoty dla poszczególnych państw członkowskich w odniesieniu do niektórych stad zostały ustalone na podstawie całkowitej kwoty unijnej na 2022 r. określonej przez ICCAT przed ewentualnymi przeniesieniami niewykorzystanych kwot. Unijna kwota uprawnień do połowów w odniesieniu do tych stad została dostosowana podczas dorocznego posiedzenia ICCAT w listopadzie 2021 r. zgodnie z kilkoma zaleceniami ICCAT, na podstawie których Unia może, na wniosek, przenieść ustalony odsetek niewykorzystanej kwoty uprawnień do połowów z 2020 r. na 2022 r. Kwoty dla poszczególnych państw członkowskich w odniesieniu do tych stad powinny uwzględniać przeniesienia niewykorzystanych kwot unijnych dozwolonych przez ICCAT przed rozpoczęciem okresów połowu w odniesieniu do tych stad. Należy zatem zmienić kwoty w odniesieniu do północnego tuńczyka białego (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N), południowego tuńczyka białego (ALB/AS05N), opastuna (Thunnus obesus) w Oceanie Atlantyckim (BET/ATLANT), włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim, na północ od 5° N (SWO/AN05N) oraz włócz- nika w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/AS05N), z uwzględnieniem zasady względnej stabilności. Ponadto należy utrzymać niektóre środki funkcjonalnie związane z uprawnieniami do połowów w celu przestrzegania międzynarodowych zobowiązań Unii.

(18) Należy zmienić liczby w pkt 6 załącznika VI do rozporządzenia (UE) 2022/109 w celu uwzględnienia umów zawartych między niektórymi państwami członkowskimi w sprawie tymczasowego transferu między sobą - wyłącznie na 2022 r. - pewnych ilości tuńczyka błękitnopłetwego do chowu lub hodowli i ich wprowadzanej ilości. O zmianach tych powiadomiono ICCAT w unijnym planie hodowli i nie mają one wpływu na całkowitą maksymalną ilość tuńczyka błękitnopłetwego do chowu lub hodowli, a także maksymalną wprowadzaną ilość tuńczyka błękitnopłetwego, w obszarze objętym konwencją ICCAT.

(19) Na 10. dorocznym posiedzeniu w 2022 r. Regionalna Organizacja ds. Zarządzania Rybołówstwem na Południowym Pacyfiku (SPRFMO) przyjęła limity połowowe dla ostroboka peruwiańskiego (Trachurus murphyi) i utrzymała zwiady rybackie dotyczące antarów (Dissostichus spp.). Środki te należy wprowadzić do prawa Unii.

(20) Na dorocznym posiedzeniu w 2021 r. Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (IOTC) zmieniła uprzednio przyjęte środki ochrony i zarządzania. Rozporządzeniem (UE) 2022/109 wprowadzono już te środki do prawa Unii, z wyjątkiem zmienionych limitów połowowych dla tuńczyka żółtopłetwego (Thunnus albacares). Sekretariat IOTC potwierdził zmienione limity połowowe dla tuńczyka żółtopłetwego w dniu 17 grudnia 2021 r. po upływie okresu na zgłoszenie sprzeciwu. Zmienione limity połowowe nie ograniczają się już do sejnerów i obecnie obejmują wszystkie narzędzia połowowe wykorzystywane do połowów tuńczyka żółtopłetwego. Te zmienione limity połowowe należy wprowadzić do prawa Unii. Ponieważ zainteresowane państwa członkowskie nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie najwłaściwszego sposobu podziału zmienionych limitów połowowych, należy przydzielić jedynie wstępną część kwoty Unii, a pozostałą część należy przydzielić w drodze późniejszej zmiany rozporządzenia (UE) 2022/109 po osiągnięciu porozumienia między państwami członkowskimi.

(21) Aby chronić niektóre gatunki przed połowami, Unia i Zjednoczone Królestwo zgodziły się utrzymać istniejące wykazy gatunków objętych zakazem połowów.

(22) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2022/109.

(23) Limity połowowe, które wprowadzono w rozporządzeniu (UE) 2022/109, mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r. Przepisy wprowadzone niniejszym rozporządzeniem dotyczące limitów połowowych powinny zatem również mieć zastosowanie od tego dnia. Takie zastosowanie z mocą wsteczną nie narusza zasady pewności prawa ani zasady ochrony uzasadnionych oczekiwań, ponieważ odnośne uprawnienia do połowów zostają zwiększone lub nie zostały jeszcze wyczerpane. Z uwagi na pilną konieczność uniknięcia przerw w działalności połowowej, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) 2022/109 wprowadza się następujące zmiany:

1)
uchyla się art. 7 rozporządzenia;
2)
art. 11 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 11

Środki dotyczące połowów labraksa w rejonach ICES 4b i 4c oraz w podobszarze ICES 7

1. Zabrania się unijnym statkom rybackim, a także w przypadku jakichkolwiek połowów komercyjnych prowadzonych z brzegu, prowadzenia połowów labraksa (Dicentrarchus labrax) w rejonach ICES 4b i 4c oraz w podobszarze ICES 7, zatrzymywania na pokładzie, przeładowywania, przemieszczania lub wyładowywania labraksa złowionego w tym obszarze.

2. Zakaz określony w ust. 1 nie ma zastosowania do przyłowów labraksa w ramach połowów komercyjnych sieciami nadbrzeżnymi. Niniejsze wyłączenie ma zastosowanie do historycznych liczb sieci plażowych zarejestrowanych przed 2017 r. Połowy komercyjne sieciami nadbrzeżnymi nie mogą być ukierunkowane na labraksa i wyładowywać można wyłącznie nieuniknione przyłowy labraksa.

3. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 w styczniu 2022 r. oraz od dnia 1 kwietnia do dnia 31 grudnia 2022 r. w rejonach ICES 4b, 4c, 7d, 7e, 7f i 7h unijne statki rybackie mogą poławiać, zatrzymywać, przeładowywać, przemieszczać lub wyładowywać labraksa złowionego w tych obszarach przy użyciu następujących narzędzi oraz w ramach następujących limitów:

a) przy użyciu włoków dennych 11 : dla nieuniknionych przyłowów nieprzekraczających 760 kg na dwa miesiące kalendarzowe (styczeń i kwiecień; maj i czerwiec; lipiec i sierpień; wrzesień i październik; listopad i grudzień) i 5 % masy całkowitych połowów organizmów morskich złowionych przez dany statek w przeliczeniu na rejs połowowy;

b) przy użyciu niewodów 12 : dla nieuniknionych przyłowów nieprzekraczających 760 kg na dwa miesiące kalendarzowe (styczeń i kwiecień; maj i czerwiec; lipiec i sierpień; wrzesień i październik; listopad i grudzień) i 5 % masy całkowitych połowów organizmów morskich na pokładzie złowionych przez dany statek w przeliczeniu na rejs połowowy;

c) przy użyciu haków i lin 13 : nie więcej niż 5,95 tony na statek;

d) przy użyciu stawnych sieci skrzelowych 14 : w odniesieniu do nieuniknionych przyłowów nieprzekraczających 1,5 tony na statek.

Odstępstwa określone w akapicie pierwszym lit. c) mają zastosowanie do unijnych statków rybackich, które w okresie od dnia 1 lipca 2015 r. do dnia 30 września 2016 r. odnotowały połowy labraksa przy użyciu haków i lin.

Odstępstwa określone w akapicie pierwszym lit. d) mają zastosowanie do unijnych statków rybackich, które w okresie od dnia 1 lipca 2015 r. do dnia 30 września 2016 r. odnotowały połowy labraksa przy użyciu sieci usidlajacych na palach.

W przypadku zastąpienia unijnego statku rybackiego państwa członkowskie mogą zezwolić, aby odstępstwa miały zastosowanie do innego unijnego statku rybackiego, pod warunkiem że liczba unijnych statków rybackich objętych każdym z odstępstw oraz ich łączna zdolność połowowa nie ulegną zwiększeniu.

4. Limitów połowowych określonych w ust. 3 nie można przenosić między statkami, a w przypadku gdy zastosowanie ma limit dwumiesięczny - między okresami dwumiesięcznymi.

Dla unijnych statków rybackich poławiających podczas dwóch miesięcy kalendarzowych za pomocą więcej niż jednego narzędzia stosuje się najniższy limit połowowy określony w ust. 3 dla któregokolwiek z narzędzi.

Nie później niż 15 dni po zakończeniu każdego miesiąca państwa członkowskie składają Komisji sprawozdania z wszystkich połowów labraksa w podziale na rodzaje narzędzi.

5. W połowach rekreacyjnych, w tym prowadzonych z brzegu, w rejonach ICES 4b, 4c, 6a oraz 7a-7k:

a) od dnia 1 stycznia do dnia 28 lutego 2022 r. i od dnia 1 grudnia do dnia 31 grudnia 2022 r.:

(i) dozwolone są wyłącznie połowy labraksa typu "złów i wypuść", na wędkę lub wędę ręczną;

(ii) zabrania się zatrzymywania, przemieszczania, przeładunku lub wyładunku labraksa złowionego w tym obszarze;

b) od dnia 1 marca do dnia 30 listopada 2022 r.:

(i) dozwolony jest połów i zatrzymanie maksymalnie dwóch osobników labraksa na rybaka dziennie;

(ii) minimalny rozmiar zatrzymanego labraksa wynosi 42 cm;

(iii) do połowu lub zatrzymywania labraksa nie wolno używać sieci stawnych.

6. Ust. 5 pozostaje bez uszczerbku dla bardziej rygorystycznych środków krajowych w zakresie połowów rekreacyjnych.";

3)
art. 15 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 15

Okresy zamknięte dla połowów dobijaków

Od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2022 r. oraz od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia 2022 r. w rejonach ICES 2a i 3a oraz podobszarze ICES 4 zabrania się komercyjnych połowów dobijaków (Ammodytes spp.) włokiem dennym, niewodem lub podobnymi narzędziami ciągnionymi o rozmiarze oczek sieci mniejszym niż 16 mm.";

4)
art. 31 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Liczba statków dostawczych może wynosić maksymalnie trzy statki dostawcze wspomagające nie mniej niż dziesięć sejnerów, przy czym wszystkie te statki muszą pływać pod banderą państwa członkowskiego. Niniejszy przepis nie ma zastosowania do państw członkowskich korzystających z tylko jednego statku dostawczego.";

5)
w załączniku IA wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia;
6)
w załączniku IB wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia;
7)
w załączniku IC wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia;
8)
w załączniku ID wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem IV do niniejszego rozporządzenia;
9)
załącznik IH zastępuje się tekstem zawartym w załączniku V do niniejszego rozporządzenia;
10)
załącznik IJ zastępuje się tekstem zawartym w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia;
11)
w załączniku II wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem VII do niniejszego rozporządzenia;
12)
w załączniku VI wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem VIII do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 31 marca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J.-Y. LE DRIAN

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  15  

W załączniku IA do rozporządzenia (UE) 2022/109 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w części A załącznika IA dotyczącej autonomicznych stad unijnych pierwsza tabela otrzymuje brzmienie:
"Gatunek: Sardela europejska Engraulis encrasicolus Obszar: 8

(ANE/08.)

Hiszpania 29 700 TAC analityczny"
Francja 3 300
Unia 33 000
TAC 33 000
2)
w części B dotyczącej stad dzielonych tabele odnoszące się do wymienionych poniżej stad otrzymują brzmienie:
"Gatunek: Dobijaki i powiązane przyłowy Ammodytes spp. Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; wody Unii obszaru 3a(1)
Dania 83 123 (2)(3) TAC analityczny
Niemcy 127 (2)(3) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Szwecja 3 053 (2)(3) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 86 303 (2)
Zjednoczone Królestwo 2 541 (2)
TAC 88 844 (2)
(1) Z wyjątkiem wód w obrębie sześciu mil morskich od linii podstawowej Zjednoczonego Królestwa na Szetlandach, Fair Isle i Foula.
(2) W obszarach zarządzania 1r i 4 TAC może być realizowany jedynie jako TAC do celów monitorowania wraz z powiązaną procedurą pobierania próbek w rybołówstwie.
(3) Przyłowy witlinka i makreli mogą stanowić do 2 % kwoty (OT1/*2A3A4X). Przyłowy witlinka i makreli odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % kwoty.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następujących obszarach zarządzania dobijakami zgodnie z definicją w załączniku III nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszarów zarządzania

dobijakami

1r 2r 3r 4 5r 6 7r
(SAN/ 234_1R)(1) (SAN/ 234_2R)(1) (SAN/ 234_3R)(1) (SAN/ 234_4)(1)(2) (SAN/ 234_5R)(1) (SAN/ 234_6)(1) (SAN/ 234_7R)(1)
Dania 4 678 67 232 6 404 4 678 0 131 0
Niemcy 7 103 10 7 0 0 0
Szwecja 172 2 469 235 172 0 5 0
Unia 4 857 69 804 6 649 4 857 0 136 0
Zjednoczone Królestwo 143 2 055 196 143 0 4 0
Ogółem 5 000 71 859 6 845 5 000 0 140 0
(1) Do 10% tej kwoty może zostać zachowanych i wykorzystanych w kolejnym roku wyłącznie na tym obszarze zarządzania.

(2) Oprócz tej kwoty w 2022 r. można poławiać maksymalnie 800 t z niewykorzystanej kwoty przyznanej na 2021 r. Tych 800 t rozdziela się następująco: 685 t dla Danii, 23 t dla Niemiec i 92 t dla Szwecji.

Gatunek: Argentyna wielka

Argentina silus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszarów 1 i 2 (ARU/1/2.)
Niemcy 16 TAC przezornościowy
Francja 5
Niderlandy 13
Unia 34
Zjednoczone 25
Królestwo
TAC 59
Gatunek: Argentyna wielka

Argentina silus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Unii obszaru 3a (ARU/3A4-C)
Dania 717 TAC przezornościowy
Niemcy 7
Francja 5
Irlandia 5
Niderlandy 34
Szwecja 28
Unia 796
Zjednoczone 13
Królestwo
TAC 809
Gatunek: Argentyna wielka

Argentina silus

Obszar: 6 i 7; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5 (ARU/567.)
Niemcy 886 TAC przezornościowy
Francja 19
Irlandia 821
Niderlandy 9 250
Unia 10 976
Zjednoczone 650
Królestwo
TAC 11 626
Gatunek: Brosma

Brosme brosme

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszarów 1, 2 i 14 (USK/1214EI)
Niemcy 6 (1) TAC przezornościowy
Francja 6 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Pozostałe 4 (1)(2)
Unia 16 (1)
Zjednoczone 6 (1)
Królestwo
TAC 22
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane.
(2) Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (USK/1214EI_AMS).
Gatunek: Brosma

Brosme brosme

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszaru 4 (USK/04-C.)
Dania 62 (1) TAC przezornościowy
Niemcy 19 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Francja 43 (1)
Szwecja 6 (1)
Pozostałe 6 (2)
Unia 136 (1)
Zjednoczone Królestwo 92 (1)
TAC 228
(1) Warunek szczególny: z czego do 25 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszaru 6a na północ od 58° 30' N (USK/*6AN58).
(2) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (USK/04-C_AMS).
Gatunek: Brosma

Brosme brosme

Obszar: 6 i 7; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5 (USK/567EI.)
Niemcy 59 (1) TAC przezornościowy
Hiszpania 208 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Francja 2 465 (1)
Irlandia 238 (1)
Pozostałe 59 (2)
Unia 3 029 (1)
Norwegia 0 (3)(4)(5)
Zjednoczone Królestwo 1 265 (1)
TAC 4 294
(1) Warunek szczególny: z czego do 10 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4 (USK/*04-C.).
(2) Dotyczy wyłącznie przyłowów. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (USK/567EI_AMS).
(3) Warunek szczególny: z czego w obszarach 6 i 7 oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach międzynarodowych obszaru 5 dozwolony jest przypadkowy połów innych gatunków na poziomie wynoszącym w dowolnym momencie 25 % na statek. Odsetek ten może jednak zostać przekroczony w pierwszych 24 godzinach następujących po rozpoczęciu połowów z uzasadnionych powodów. Całkowity przypadkowy połów innych gatunków w obszarach 6 i 7 oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach międzynarodowych obszaru 5 nie może przekraczać następującej ilości w tonach (OTH/*5B67-): 0. Przyłów dorsza atlantyckiego w obszarze 6a nie może na mocy tego przepisu przekraczać 5 %.
(4) Łącznie z molwą. Następujące kwoty dla Norwegii w obszarach 6 i 7 oraz w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach międzynarodowych obszaru 5 poławia się wyłącznie taklami:
Molwa (LIN/*5B67-) 0
Brosma (USK/*5B67-) 0
(5) Kwoty dotyczące brosmy i molwy dla Norwegii są zamienne do następującej ilości w tonach:
0
Gatunek: Kaproszowate

Caproidae

Obszar: 6, 7 i 8 (BOR/678-)
Dania 5 592 TAC przezornościowy
Irlandia 15 749
Unia 21 341
Zjednoczone Królestwo 1 450
TAC 22 791
Gatunek: Śledź atlantycki(1)

Clupea harengus

Obszar: wody Unii, wody Zjednoczonego Królestwa i wody Norwegii obszaru 4 na północ od 53° 30' N (HER/4AB.)
Dania 62 975 TAC analityczny
Niemcy 41 147 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Francja 20 500
Niderlandy 51 946
Szwecja 4 093
Unia 180 661
Wyspy Owcze 0
Norwegia 124 012 (2)
Zjednoczone Królestwo 75 916
TAC 427 628
(1) Połowy śledzia atlantyckiego dokonane przy wykorzystaniu sieci o rozmiarze oczek równym 32 mm lub większym.
(2) Połowy dokonane w ramach tej kwoty należy odjąć od udziału Norwegii w TAC. W granicach tej kwoty w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 4a i 4b (HER/*4AB-C) poławiać można ilości nie większe niż następujące: 2 700
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w wodach Norwegii na południe od 62°N Unia nie może poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
wody Norwegii na południe od 62°N (HER/*4N-S62)
Unia 2 700
Gatunek: Śledź atlantycki(1) Clupea harengus Obszar: 4c i 7d(2)

(HER/4CXB7D)

Belgia 8 735 (3) TAC analityczny
Dania 909 (3) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Niemcy 594 (3)
Francja 11 324 (3)
Niderlandy 20 058 (3)
Unia 41 620 (3)
Zjednoczone

Królestwo

5 419 (3)
TAC 427 628
(1) Wyłącznie dla połowów śledzia atlantyckiego dokonanych przy wykorzystaniu sieci o rozmiarze oczek równym 32 mm lub większym.
(2) Z wyjątkiem stada występującego w Blackwater, tj. stada śledzia atlantyckiego w regionie morskim ujścia rzeki Tamizy w obszarze ograniczonym loksodromą biegnącą w kierunku południowym od Landguard Point (51° 56' N, 1° 19,1' E) do 51° 33' N i stąd na zachód do punktu na wybrzeżu Zjednoczonego Królestwa.
Warunek szczególny: do 50 % tej kwoty można poławiać w obszarze 4b (HER/*04B.).
Gatunek: Śledź atlantycki

Clupea harengus

Obszar: 6b i 6aN; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b(1) (HER/5B6ANB)
Niemcy 347 (2) TAC przezornościowy
Francja 66 (2) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Irlandia 470 (2) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niderlandy 347 (2)
Unia 1 230 (2)
Zjednoczone Królestwo 2 250 (2)
TAC 3 480
(1) Dotyczy stada śledzia atlantyckiego w części obszaru ICES 6a, położonej na wschód od 7° W i na północ od 55° N lub na zachód od 7° W i na północ od 56° N, z wyjątkiem Clyde.
(2) Zabrania się wszelkich ukierunkowanych połowów śledzia atlantyckiego w części obszarów ICES objętych niniejszym TAC leżącej między 56° N a 57° 30' N, z wyjątkiem pasa sześciu mil morskich od linii podstawowej morza terytorialnego Zjednoczonego Królestwa.
Gatunek: Śledź atlantycki

Clupea harengus

Obszar: 6aS(1), 7b, 7c (HER/6AS7BC)
Irlandia 1 236 TAC przezornościowy
Niderlandy 124 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 1 360 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
TAC 1 360
(1) Dotyczy to stada śledzia atlantyckiego w obszarze 6a, na południe od 56° 00' N oraz na zachód
od 07° 00' W.
Gatunek: Śledź atlantycki

Clupea harengus

Obszar: 7a(1) (HER/07A/MM)
Irlandia 719 TAC analityczny
Unia 719 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Zjednoczone Królestwo 7 736
TAC 8 455
(1) Obszar ten jest pomniejszony o obszar ograniczony: - od północy przez szerokość geograficzną 52° 30' N, - od południa przez szerokość geograficzną 52° 00' N, - od zachodu przez wybrzeże Irlandii,

- od wschodu przez wybrzeże Zjednoczonego Królestwa.

Gatunek: Śledź atlantycki

Clupea harengus

Obszar: 7e i 7f (HER/7EF.)
Francja 465 TAC przezornościowy
Unia 465
Zjednoczone Królestwo 465
TAC 930
Gatunek: Śledź atlantycki

Clupea harengus

Obszar: 7a na południe od 52°30' N; 7g(1), 7h(1), 7j(1) i 7k(1)

(HER/7G-K.)

Niemcy 10 (2) TAC analityczny
Francja 54 (2)
Irlandia 750 (2)
Niderlandy 54 (2)
Unia 868 (2)
Zjednoczone Królestwo 1 (3)
TAC 869 (2)
(1) Obszar ten jest powiększony o obszar ograniczony: - od północy przez szerokość geograficzną 52°30' N, - od południa przez szerokość geograficzną 52°00' N, - od zachodu przez wybrzeże Irlandii, - od wschodu przez wybrzeże Zjednoczonego Królestwa.
(2) Kwotę tę można przyznać wyłącznie statkom, które uczestniczą w połowach objętych nadzorem, aby przy ocenie przez ICES umożliwić gromadzenie danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową. Zainteresowane państwa członkowskie przed wydaniem zezwolenia na połowy przekazują Komisji nazwę(-y) statku(-ów).
(3) Kwotę tę można przyznać wyłącznie statkom, które uczestniczą w połowach objętych nadzorem, aby przy ocenie przez ICES umożliwić gromadzenie danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową. Organ Zjednoczonego Królestwa właściwy do spraw rybołówstwa przed wydaniem zezwolenia na połowy przekazuje organizacji ds. gospodarki morskiej nazwę(-y) statku(-ów).
Gatunek: Dorsz atlantycki

Gadus morhua

Obszar: 6b; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b na zachód od 12° 00' W oraz obszarów 12 i 14 (COD/5W6-14)
Belgia 0 (i) TAC przezornościowy
Niemcy 1 (1)
Francja 8 (i)
Irlandia 14 (i)
Unia 23 (i)
Zjednoczone Królestwo 51 (i)
TAC 74 (i)
(1) Wyłącznie połowy dorsza atlantyckiego złowionego jako przyłów w połowach innych gatunków. W ramach tego TAC nie są dozwolone połowy ukierunkowane dorsza atlantyckiego.
Gatunek: Dorsz atlantycki

Gadus morhua

Obszar: 6a; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b na wschód od 12°00' W (COD/5BE6A)
Belgia 2 (i) TAC analityczny
Niemcy 11 (1) Stosuje się art. 9 niniejszego rozporządzenia
Francja 117 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Irlandia 219 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 349 (1)
Zjednoczone Królestwo 930 (1)
TAC 1 279 (1)
(1) Wyłącznie połowy dorsza atlantyckiego złowionego jako przyłów w połowach innych gatunków. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane dorsza atlantyckiego.
Gatunek: Dorsz atlantycki

Gadus morhua

Obszar: 7a (COD/07A.)
Belgia 3 (1) TAC przezornościowy
Francja 7 (1)
Irlandia 104 (1)
Niderlandy 1 (1)
Unia 115 (1)
Zjednoczone 91 (1)
Królestwo
TAC 206 (1)
(1) Wyłącznie połowy dorsza atlantyckiego złowionego jako przyłów w połowach innych gatunków. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane.
Gatunek: Dorsz atlantycki

Gadus morhua

Obszar: 7b, 7c, 7e-k, 8, 9 i 10; wody Unii obszaru CECAF 34.1.1 (COD/7XAD34)
Belgia 14 (1) TAC analityczny
Francja 231 (1) Stosuje się art. 9 niniejszego rozporządzenia
Irlandia 338 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niderlandy 0 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 583 (1)
Zjednoczone Królestwo 61 (1)
TAC 644 (1)
(1) Wyłącznie połowy dorsza atlantyckiego złowionego jako przyłów w połowach innych gatunków. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane dorsza atlantyckiego.
Gatunek: Smuklice

Lepidorhombus spp.

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (LEZ/2AC4-C)
Belgia 8 (1) TAC analityczny
Dania 7 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Niemcy 7 (1)
Francja 45 (1)
Niderlandy 36 (1)
Unia 103 (1)
Zjednoczone 2 660 (1)
Królestwo
TAC 2 763
(1) Warunek szczególny: z czego do 20 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii
Gatunek: Smuklice

Lepidorhombus spp.

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14 (LEZ/56-14)
Hiszpania 550 (1) TAC analityczny
Francja 2 146 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Irlandia 627 (1)
Unia 3 323 (1)
Zjednoczone 2 258 (1)
Królestwo
TAC 5 581
(1) Warunek szczególny: z czego do 25 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 2a i 4 (LEZ/*2AC4C).
Gatunek: Smuklice

Lepidorhombus spp.

Obszar: 7 (LEZ/07.)
Belgia 461 (1) TAC analityczny
Hiszpania 5 124 (2) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Francja 6 219 (2)
Irlandia 2 827 (2)
Unia 14 631
Zjednoczone Królestwo 3 660 (2)
TAC 18 916
(1) 10 % tej kwoty można wykorzystać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów 8a, 8b, 8d i 8e (LEZ/*8ABDE) na przyłowy w połowach ukierunkowanych soli.
(2) Z czego 35 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów 8a, 8b, 8d i 8e (LEZ/*8ABDE).
Gatunek: Smuklice

Lepidorhombus spp.

Obszar: 8a, 8b, 8d i 8e (LEZ/8ABDE.)
Hiszpania 1 035 TAC analityczny
Francja 835 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Unia 1 870
TAC 1 870
Gatunek: Żabnicowate

Lophiidae

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (ANF/2AC4-C)
Belgia 221 (1)(2) TAC przezornościowy
Dania 488 (1)(2)
Niemcy 238 (1)(2)
Francja 45 (1)(2)
Niderlandy 167 (1)(2)
Szwecja 6 (1)(2)
Unia 1 165 (1)(2)
Zjednoczone Królestwo 7 849 (1)(2)
TAC 9 014
(1) Warunek szczególny: z czego do 30 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszaru 6a na północ od 58° 30' N (ANF/*6AN58).
(2) Warunek szczególny: z czego do 10 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 6a na południe od 58° 30'N; wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach międzynarodowych obszaru 5b; wodach międzynarodowych obszarów 12 i 14 (ANF/*56-14).
Gatunek: Żabnicowate

Lophiidae

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14 (ANF/56-14)
Belgia 158 (1) TAC przezornościowy
Niemcy 180 (1)
Hiszpania 169 (1)
Francja 1 944 (1)
Irlandia 439 (1)
Niderlandy 152 (1)
Unia 3 042 (1)
Zjednoczone 2 060 (1)
Królestwo
TAC 5 102
(1) Warunek szczególny: z czego do 20 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 2a i 4 (ANF/*2AC4C).
Gatunek: Żabnicowate

Lophiidae

Obszar: 7 (ANF/07.)
Belgia 3 629 (1) TAC analityczny
Niemcy 405 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Hiszpania 1 442 (1)
Francja 23 291 (1)
Irlandia 2 977 (1)
Niderlandy 470 (1)
Unia 32 214 (1)
Zjednoczone Królestwo 8 959 (1)
TAC 41 173
(1) Warunek szczególny: z czego do 10 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów 8a, 8b, 8d i 8e (ANF/*8ABDE).
Gatunek: Żabnicowate

Lophiidae

Obszar: 8a, 8b, 8d i 8e (ANF/8ABDE.)
Hiszpania 1 681 TAC analityczny
Francja 9 351 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Unia 11 032
TAC 11 032
Gatunek: Plamiak

Melanogrammus aegltfinus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa, wody Unii i wody międzynarodowe obszaru 6b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14 (HAD/6B1214)
Belgia 12 TAC analityczny
Niemcy 12 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Francja 542
Irlandia 385
Unia 951
Zjednoczone 4 874
Królestwo
TAC 5 825
Gatunek: Plamiak

Melanogrammus aegltfinus

Obszar: 7b-k, 8, 9 i 10; wody Unii obszaru CECAF 34.1.1 (HAD/7X7A34)
Belgia 146 TAC analityczny
Francja 8 762 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Irlandia 2 920
Unia 11 828
Zjednoczone Królestwo 2 550
TAC 15 000
Gatunek: Plamiak

Melanogrammus aeglefinus

Obszar: 7a (HAD/07A.)
Belgia 43 TAC analityczny
Francja 196 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Irlandia 1 171
Unia 1 410
Zjednoczone Królestwo 1 628
TAC 3 038
Gatunek: Witlinek

Merlangius merlangus

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14 (WHG/56-14)
Niemcy 5 (1) TAC analityczny
Francja 94 (1) Stosuje się art. 9 niniejszego rozporządzenia
Irlandia 561 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 660 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Zjednoczone 1 140 (1)
Królestwo
TAC 1 800 (1)
(1) Wyłącznie połowy witlinka złowionego jako przyłów w połowach innych gatunków. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane witlinka.
Gatunek: Witlinek

Merlangius merlangus

Obszar: 7a (WHG/07A.)
Belgia 2 (1) TAC analityczny
Francja 22 (1) Stosuje się art. 9 niniejszego rozporządzenia
Irlandia 274 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niderlandy 1 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 299 (1)
Zjednoczone 422 (1)
Królestwo
TAC 721 (1)
(1) Wyłącznie połowy witlinka złowionego jako przyłów w połowach innych gatunków. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane witlinka.
Gatunek: Witlinek

Merlangius merlangus

Obszar: 7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g, 7h, 7j i 7k (WHG/7X7A-C)
Belgia 79 TAC analityczny
Francja 4 960
Irlandia 3 972
Niderlandy 41
Unia 9 052
Zjednoczone Królestwo 1 188
TAC 10 696
Gatunek: Morszczuk europejski

Merluccius merluccius

Obszar: 3a (HKE/03A.)
Dania 2 192 (1) TAC analityczny
Szwecja 187 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Unia 2 379
TAC 2 379
(1) Można dokonywać transferów tej kwoty w odniesieniu do wód Zjednoczonego Królestwa i wód Unii obszarów 2a i 4. Transfery takie muszą jednak zostać uprzednio zgłoszone Komisji i Zjednoczonemu Królestwu.
Gatunek: Morszczuk europejski

Merluccius merluccius

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (HKE/2AC4-C)
Belgia 27 (1)(2) TAC analityczny
Dania 1 110 (1)(2) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Niemcy 127 (1)(2)
Francja 245 (1)(2)
Niderlandy 64 (1)(2)
Unia 1 573 (1)(2)
Zjednoczone 1 181 (1)(2)
Królestwo
TAC 2 754
(1) Nie więcej niż 10 % tej kwoty może być wykorzystane na przyłowy w 3a (HKE/*03A.).
(2) Warunek szczególny: z czego do 6 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszaru 6a na północ od 58° 30' N (HKE/*6AN58).
Gatunek: Morszczuk europejski

Merluccius merluccius

Obszar: 6 i 7; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14 (HKE/571214)
Belgia 397 (1) TAC analityczny
Hiszpania 12 735 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Francja 19 666 (1)
Irlandia 2 383 (1)
Niderlandy 256 (1)
Unia 35 437 (1)
Zjednoczone Królestwo 8 831 (1)
TAC 44 268
(1) Można dokonywać transferów tej kwoty w odniesieniu do wód Zjednoczonego Królestwa, wód Unii i wód międzynarodowych obszarów 2a i 4. Transfery takie podlegają jednak zgłoszeniu co roku odpowiednio Unii lub Zjednoczonemu Królestwu. Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o takich transferach z wyprzedzeniem.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następujących obszarach nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
8a, 8b, 8d i 8e (HKE/*8ABDE)
Belgia 53
Hiszpania 2 105
Irlandia 263
Niderlandy 26
Unia 4 552
Zjednoczone Królestwo 1 184
Gatunek: Morszczuk europejski

Merluccius merluccius

Obszar: 8a, 8b, 8d i 8e (HKE/8ABDE.)
Belgia

Hiszpania

13 (1)

9 085

TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 20 401
Niderlandy 26 (1)
Unia 29 525
TAC 29 525
(1) Można dokonywać transferów tej kwoty w odniesieniu do wód Zjednoczonego Królestwa i wód Unii obszarów 2a i 4. Transfery takie muszą jednak zostać uprzednio zgłoszone Komisji i Zjednoczonemu Królestwu.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następujących obszarach nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
6 i 7; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14 (HKE/ *57-14)
Belgia 3
Hiszpania 2 631
Francja 4 737
Niderlandy 8
Unia 7 379
Gatunek: Złocica oraz szkarłacica

Microstomus kitt oraz

Glyptocephalus cynoglossus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(L/W/2AC4-C)

Belgia 212 TAC przezornościowy
Dania 582
Niemcy 75
Francja 160
Niderlandy 485
Szwecja 7
Unia 1 521
Zjednoczone Królestwo 2 766
TAC 4 287
Gatunek: Molwa niebieska

Molva dypterygia

Obszar: 6 i 7; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5 (BLI/5B67-)
Niemcy 109 TAC analityczny
Estonia 16 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Hiszpania 342
Francja 7 795
Irlandia 30
Litwa 7
Polska 3
Pozostałe 30 (1)
Unia 8 332
Norwegia 0 (2)
Wyspy Owcze 0 (3)
Zjednoczone Królestwo 2 527
TAC 10 859
(1) Dotyczy wyłącznie przyłowów. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (BLI/5B67_AMS).
(2) Należy poławiać w wodach Unii obszarów 4, 6 i 7 (BLI/*24X7C).
(3) Przyłowy buławika czarnego i pałasza czarnego odejmuje się od tej kwoty. Należy poławiać w wodach Unii obszaru 6a na północ od 56° 30' N i obszaru 6b. Niniejszy przepis nie ma zastosowania do połowów podlegających obowiązkowi wyładunku.
Gatunek: Molwa niebieska

Molva dypterygia

Obszar: wody międzynarodowe obszaru 12

(BLI/12INT-)

Estonia 0 (1) TAC przezornościowy
Hiszpania 73 (1)
Francja 2 (1)
Litwa 1 (1)
Pozostałe 0 (1)(2)
Unia 76 (1)
Zjednoczone Królestwo 1 (1)
TAC 77 (1)
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane.

(2) Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (BLI/12INT_AMS).

Gatunek: Molwa niebieska

Molva dypterygia

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 2; wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszaru 4

(BLI/24-)

Dania 2 TAC przezornościowy
Niemcy 2
Irlandia 2
Francja 12
Pozostałe 2 (1)
Unia 20
Zjednoczone Królestwo 7
TAC 27
(1) Dotyczy wyłącznie przyłowów. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (BLI/24_AMS).
Gatunek: Molwa niebieska

Molva dypterygia

Obszar: wody Unii obszaru 3a

(BLI/03A-)

Dania 1,5 TAC przezornościowy
Niemcy 1
Szwecja 1,5
Unia 4
TAC 4
Gatunek: Molwa

Molva molva

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszarów 1 i 2 (LIN/1/2.)
Dania 9 TAC przezornościowy
Niemcy 9
Francja 9
Pozostałe 3 (1)
Unia 30
Zjednoczone Królestwo 8
TAC 38
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (LIN/1/2_AMS).
Gatunek: Molwa

Molva molva

Obszar: wody Unii obszaru 3a (LIN/03A-C.)
Belgia 11 TAC przezornościowy
Dania 79
Niemcy 11
Szwecja 32
Unia 133
Zjednoczone Królestwo 11
TAC 144
Gatunek: Molwa

Molva molva

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody

Unii obszaru 4

(LIN/04-C.)

Belgia 18 (W) TAC przezornościowy
Dania 277 (1)(2)
Niemcy 171 (1)(2)
Francja 154 (1)
Niderlandy 6 (1)
Szwecja 12 (1)(2)
Unia 638 (1)
Zjednoczone Królestwo 2 473 (1)(2)
TAC 3 127
(1) Warunek szczególny: z czego do 20 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszaru 6a na północ od 58° 30' N (LIN/*6AN58).

(2) Warunek szczególny: z czego do 25 %, lecz nie więcej niż 75 ton, można poławiać w wodach Unii obszaru 3a (LIN/*03A-C).

Gatunek: Molwa

Molva molva

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5

(LIN/05EI.)

Belgia 8 TAC przezornościowy
Dania 6
Niemcy 6
Francja 6
Unia 26
Zjednoczone Królestwo 6
TAC 32
Gatunek: Molwa

Molva molva

Obszar: 6, 7, 8, 9 i 10; wody międzynarodowe

obszarów 12 i 14

(LIN/6X14.)

Belgia 54 (1) TAC przezornościowy
Dania 10 (1)
Niemcy 196 (1)
Irlandia 1 059 (1)
Hiszpania 3 965 (1)
Francja 4 226 (1)
Portugalia 10 (1)
Unia 9 520 (1)
Norwegia 0 (2)(3)(4)
Wyspy Owcze 0 (5)(6)
Zjednoczone Królestwo 5 532 (1)
TAC 15 052
(1) Warunek szczególny: z czego do 40 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4 (LIN/*04-C.).

(2) Warunek szczególny: z czego w obszarach 5b, 6 i 7 dozwolony jest przypadkowy połów innych gatunków na poziomie wynoszącym w dowolnym momencie 25 % na statek. Odsetek ten może jednak zostać przekroczony w pierwszych 24 godzinach następujących po rozpoczęciu połowów z uzasadnionych powodów. Całkowity przypadkowy połów innych gatunków w obszarach 5b, 6 i 7 nie może przekraczać następującej ilości w tonach (OTH/*6X14-): 0. Przyłów dorsza atlantyckiego w obszarze 6a nie może na mocy tego przepisu przekraczać 5 %.

(3) Łącznie z brosmą. Kwoty dla Norwegii są poławiane wyłącznie taklami w obszarach 5b, 6 i 7 i wynoszą:

Molwa (LIN/*5B67-) 0
Brosma (USK/*5B67-) 0
(4) Kwoty na molwę i brosmę dla Norwegii są zamienne, do następującej ilości w tonach: 0:

(5) Łącznie z brosmą. Należy poławiać w obszarze 6a na północ od 56°30' N i obszarze 6b (LIN/*6BAN.).

(6) Warunek szczególny: z czego w obszarach 6a i 6b dozwolony jest przypadkowy połów innych

gatunków na poziomie wynoszącym w dowolnym momencie 20 % na statek. Odsetek ten może jednak zostać przekroczony w pierwszych 24 godzinach następujących po rozpoczęciu połowów z uzasadnionych powodów. Całkowity przypadkowy połów innych gatunków w obszarach 6a i 6b nie może przekraczać następującej ilości w tonach (OTH/*6AB.): 0

Gatunek: Homarzec

Nephrops norvegicus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(NEP/2AC4-C)

Belgia 1 269 TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Dania 1 269
Niemcy 19
Francja 37
Niderlandy 653
Unia 3 247
Zjednoczone Królestwo 21 021
TAC 24 268
Gatunek: Homarzec

Nephrops norvegicus

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa

i wody międzynarodowe obszaru 5b (NEP/5BC6.)

Hiszpania 24 TAC analityczny
Francja 96
Irlandia 160
Unia 280
Zjednoczone Królestwo 11 582
TAC 11 862
Gatunek: Homarzec

Nephrops norvegicus

Obszar: 7

(NEP/07.)

Hiszpania 924 (I) TAC analityczny
Francja 3 746 (1)
Irlandia 5 682 (1)
Unia 10 352 (1)
Zjednoczone Królestwo 6 686 (1)
TAC 17 038 (1)
(1) Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następującym obszarze nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

Jednostka funkcjonalna 16 podobszaru ICES

7 (NEP/*07U16)

Hiszpania 846
Francja 530
Irlandia 1 016
Unia 2 392
Zjednoczone Królestwo 412
Gatunek: Krewetka północna Pandalus borealis Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(PRA/2AC4-C)

Dania 735 (1) TAC przezornościowy
Niderlandy 7 (1)
Szwecja 30 (1)
Unia 772 (1)
Zjednoczone Królestwo 218 (1)
TAC 990 (1)
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane krewetki północnej.
Gatunek: Gładzica

Pleuronectes platessa

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa

i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów

12 i 14

(PLE/56-14)

Francja 10 TAC przezornościowy
Irlandia 248
Unia 258
Zjednoczone Królestwo 400
TAC 658
Gatunek: Gładzica

Pleuronectes platessa

Obszar: 7a

(PLE/07A.)

Belgia 60 TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 26
Irlandia 1 031
Niderlandy 19
Unia 1 136
Zjednoczone Królestwo 1 404
TAC 2 747
Gatunek: Gładzica

Pleuronectes platessa

Obszar: 7d i 7e (PLE/7DE.)
Belgia 1 310 TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 4 366
Unia 5 676
Zjednoczone Królestwo 2 717
TAC 9 138
Gatunek: Gładzica

Pleuronectes platessa

Obszar: 7fi 7g (PLE/7FG.)
Belgia 333 TAC przezornościowy

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 600
Irlandia 237
Unia 1 170
Zjednoczone Królestwo 441
TAC 1 735
Gatunek: Gładzica

Pleuronectes platessa

Obszar: 7h, 7j i 7k (PLE/7HJK.)
Belgia 7 (1) TAC przezornościowy

Stosuje się art. 9 niniejszego rozporządzenia

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Francja 14 (1)
Irlandia 47 (1)
Niderlandy 27 (1)
Unia 95 (1)
Zjednoczone Królestwo 19 (1)
TAC 114 (1)
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tego TAC nie są dozwolone połowy ukierunkowane gładzicy.
Gatunek: Rdzawiec

Pollachius pollachius

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa

i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14

(POL/56-14)

Hiszpania 2 TAC przezornościowy
Francja 75
Irlandia 22
Unia 99
Zjednoczone Królestwo 57
TAC 156
Gatunek: Rdzawiec

Pollachius pollachius

Obszar: 7 (POL/07.)
Belgia 233 (1) TAC przezornościowy
Hiszpania 14 (1)
Francja 5 372 (1)
Irlandia 572 (1)
Unia 6 191 (1)
Zjednoczone Królestwo 1 821 (1)
TAC 8 012
(1) Warunek szczególny: z czego do 2 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów 8a, 8b, 8d i 8e (POL/*8ABDE).
Gatunek: Czarniak

Pollachius virens

Obszar: 7, 8, 9 i 10; wody Unii obszaru CECAF

34.1.1

(POK/7/3411)

Belgia 3 TAC przezornościowy
Francja 750
Irlandia 1 404
Unia 2 157
Zjednoczone Królestwo 384
TAC 2 541
Gatunek: Turbot oraz nagład

Scophthalmus maximus oraz

Scophthalmus rhombus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(T/B/2AC4-C)

Belgia 375 TAC przezornościowy

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Dania 802
Niemcy 205
Francja 97
Niderlandy 2 842
Szwecja 6
Unia 4 327
Zjednoczone Królestwo 1 022
TAC 5 487
Gatunek: Rajokształtne

Rajformes

Obszar: wody Unii oraz wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 4; wody

Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (SRX/2AC4-C)

Belgia 271 (1)(2)(3)(4) TAC przezornościowy
Dania 11 (1)(2)(3)
Niemcy 13 (1)(2)(3)
Francja 43 (1)(2)(3)(4)
Niderlandy 232 (1)(2)(3)(4)
Unia 570 (1)(3)
Zjednoczone Królestwo 1 194 (1)(2)(3)(4)
TAC 1 764 (3)
(1) Połowy rai białoplamej (Raja brachyura) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 4 (RJH/04-C.), rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/2AC4-C), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/2AC4-C) oraz rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/2AC4-C) zgłasza się osobno.
(2) Kwota przyłowów. Gatunki te nie mogą stanowić więcej niż 25 % masy połowu w relacji pełnej zatrzymanego na statku w przeliczeniu na rejs połowowy. Warunek ten ma zastosowanie tylko do statków o długości całkowitej ponad 15 metrów. Niniejszy przepis nie ma zastosowania do połowów podlegających obowiązkowi wyładunku określonemu w art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, który został utrzymany przez Zjednoczone Królestwo.
(3) Nie ma zastosowania do rai białoplamej (Raja brachyura) w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a ani do rai drobnookiej (Raja microocellata) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 2a i 4. Przypadkowo złowionych osobników tych gatunków nie wolno okaleczać. Należy je niezwłocznie uwolnić. Rybaków zachęca się do opracowania i wykorzystywania odpowiednich technik oraz sprzętu w celu umożliwienia szybkiego i bezpiecznego uwalniania osobników tych gatunków.
(4) Warunek szczególny: z czego do 10 % można poławiać w obszarze 7d (SRX/*07D2.), bez uszczerbku dla zakazów określonych w art. 18 i 56 niniejszego rozporządzenia i w odpowiednich przepisach prawa Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do określonych w nich obszarów. Połowy rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/*07D2.), rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/*07D2.), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/*07D2.) oraz rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/*07D2.) zgłasza się osobno. Ten warunek szczególny nie ma zastosowania do rai drobnookiej (Raja microocellata) oraz rai bruzdowanej (Raja undulata).
Gatunek: Rajokształtne

Rajformes

Obszar: wody Unii obszaru 3a (SRX/03A-C.)
Dania 37 (1) TAC przezornościowy
Szwecja 11 (1)
Unia 48 (1)
TAC 48
(1) Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/03A-C.), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/03A-C.) oraz rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/03A-C.) zgłasza się osobno.
Gatunek: Rajokształtne

Rajformes

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszarów 6a, 6b oraz 7a-c i 7e-k (SRX/67AKXD)
Belgia 814 (1)(2)(3)(4) TAC przezornościowy
Estonia 5 (1)(2)(3)(4)
Francja 3 656 (1)(2)(3)(4)
Niemcy 11 (1)(2)(3)(4)
Irlandia 1 177 (1)(2)(3)(4)
Litwa 19 (1)(2)(3)(4)
Niderlandy 3 (1)(2)(3)(4)
Portugalia 20 (1)(2)(3)(4)
Hiszpania 984 (1)(2)(3)(4)
Unia 6 689 (1)(2)(3)(4)
Zjednoczone Królestwo 2 793 (1)(2)(3)(4)
TAC 9 482 (3)(4)
(1) Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/67AKXD), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/67AKXD), rai piaskowej (Leucoraja circularis) (RJI/67AKXD) oraz rai kosmatej (Leucoraja fullonica) (RJF/67AKXD) zgłasza się osobno.
(2) Warunek szczególny: z czego do 5 % można poławiać w obszarze 7d (SRX/*07D.), bez uszczerbku dla zakazów ustanowionych w art. 18 i 56 niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do określonych w nich obszarów. Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/*07D.), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/*07D.), rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/*07D.), rai piaskowej (Leucoraja circularis) (RJI/*07D.) oraz rai kosmatej (Leucoraja fullonica) (RJF/*07D.) zgłasza się osobno. Ten warunek szczególny nie ma zastosowania do rai drobnookiej (Raja microocellata) oraz rai bruzdowanej (Raja undulata).
(3) Nie ma zastosowania do rai drobnookiej (Raja microocellata), z wyjątkiem obszarów 7f i 7g. Przypadkowo złowionych osobników tego gatunku nie wolno okaleczać. Należy je niezwłocznie uwolnić. Rybaków zachęca się do opracowania i wykorzystywania odpowiednich technik oraz sprzętu w celu umożliwienia szybkiego i bezpiecznego uwalniania osobników tych gatunków. W granicach tych kwot w wodach obszarów 7f i 7g (RJE/7FG.) nie można poławiać ilości rai drobnookiej przekraczających podane poniżej:
Gatunek: Raja drobnooka

Raja microocellata

Obszar: 7f i 7g (RJE/7FG.)
Belgia 8 TAC przezornościowy
Estonia 0
Francja 36
Niemcy 0
Irlandia 12
Litwa 0
Niderlandy 0
Portugalia 0
Hiszpania 10
Unia 66
Zjednoczone Królestwo 57
TAC 123
Warunek szczególny: z czego do 5 % można poławiać w obszarze 7d i zgłasza się je z następującym kodem: (RJE/*07D.). Ten warunek szczególny pozostaje bez uszczerbku dla zakazów określonych w art. 18 i 56 niniejszego rozporządzenia i odpowiednich przepisach prawa Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do określonych w nich obszarów.
(4) Nie ma to zastosowania do rai bruzdowanej (Raja undulata).
Gatunek: Rajokształtne

Rajformes

Obszar: 7d (SRX/07D.)
Belgia 134 (1)(2)(3)(4) TAC przezornościowy
Francja 1 123 (1)(2)(3)(4)
Niderlandy 7 (1)(2)(3)(4)
Unia 1 264 (1)(2)(3)(4)
Zjednoczone Królestwo 233 (1)(2)(3)(4)
TAC 1 497 (4)
(1) Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/07D.), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/07D.), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/07D.), rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/07D.) oraz rai drobnookiej (Raja microocellata) (RJE/07D.) zgłasza się osobno.
(2) Warunek szczególny: z czego do 5 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 6a, 6b, 7a-c i 7e-k (SRX/*67AKD). Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/*67AKD), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/*67AKD), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/*67AKD) oraz rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/*67AKD) zgłasza się osobno. Ten warunek szczególny nie ma zastosowania do rai drobnookiej (Raja microocellata) oraz rai bruzdowanej (Raja undulata).
(3) Warunek szczególny: z czego do 10 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 2a i 4 (SRX/*2AC4C). Połowy rai białoplamej (Raja brachyura) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 4 (RJH/*04-C.), rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/*2AC4C), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/*2AC4C) oraz rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/*2AC4C) zgłasza się osobno. Ten warunek szczególny nie ma zastosowania do rai drobnookiej (Raja microocellata).
(4) Nie ma to zastosowania do rai bruzdowanej (Raja undulata).
Gatunek: Raja bruzdowana

Raja undulata

Obszar: 7d i 7e (RJU/7DE.)
Belgia 19 (1) TAC przezornościowy
Estonia 0 (1)
Francja 94 (1)
Niemcy 0 (1)
Irlandia 25 (1)
Litwa 0 (1)
Niderlandy 0 (1)
Portugalia 0 (1)
Hiszpania 21 (1)
Unia 159 (1)
Zjednoczone Królestwo 75 (1)
TAC 234 (1)
(1) W obszarach objętych niniejszym TAC gatunek ten nie może być przedmiotem połowów ukierunkowanych. Osobniki mogą być wyładowane wyłącznie w całości lub wypatroszony. Dla statków Unii pozostaje to bez uszczerbku dla zakazów określonych w art. 18 i 56 niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do wyszczególnionych w nich obszarów. Dla statków Zjednoczonego Królestwa pozostaje to bez uszczerbku dla zakazów określonych w odpowiednich przepisach prawa Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do określonych w nich obszarów.
Gatunek: Rajokształtne

Rajformes

Obszar: wody Unii obszarów 8 i 9 (SRX/89-C.)
Belgia 10 (1)(2) TAC przezornościowy
Francja 1 949 (1)(2)
Portugalia 1 580 (1)(2)
Hiszpania 1 590 (1)(2)
Unia 5 129 (1)(2)
Zjednoczone Królestwo 11 (1)(2)
TAC 5 140 (2)
(1) Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/89-C.), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/89-C.) oraz rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/89-C.) zgłasza się osobno.
(2) Nie ma to zastosowania do rai bruzdowanej (Raja undulata). W obszarach objętych niniejszym TAC gatunek ten nie może być przedmiotem połowów ukierunkowanych. W przypadkach gdy nie podlega on obowiązkowi wyładunku, przyłów rai bruzdowanej w podobszarach 8 i 9 może być wyładowany wyłącznie w całości lub wypatroszony. Połowy utrzymuje się w ramach kwot wskazanych w tabeli poniżej. Przepisy te pozostają bez uszczerbku dla zakazów określonych w art. 18 i 56 niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do wyszczególnionych w nich obszarów. Przyłowy rai bruzdowanej zgłasza się osobno z kodami podanymi w tabelach poniżej. W granicach wyżej wymienionych kwot w następujących obszarach nie można poławiać ilości rai bruzdowanej większych niż wymienione poniżej:
Gatunek: Raja bruzdowana

Raja undulata

Obszar: wody Unii obszaru 8 (RJU/8-C.)
Belgia 0 TAC przezornościowy
Francja 13
Portugalia 10
Hiszpania 10
Unia 33
Zjednoczone

Królestwo

0
TAC 33
Gatunek: Raja bruzdowana

Raja undulata

Obszar: wody Unii obszaru 9

(RJU/9-C.)

Belgia 0 TAC przezornościowy"
Francja 20
Portugalia 15
Hiszpania 15
Unia 50
Zjednoczone Królestwo 0
TAC 50
Gatunek: Halibut niebieski

Reinhardtius hippoglossoides

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b (GHL/2A-C46)
Dania 29 TAC analityczny
Niemcy 51
Estonia 29
Hiszpania 29
Francja 478
Irlandia 29
Litwa 29
Polska 29
Unia 703
Norwegia 0
Zjednoczone 1 868
Królestwo
TAC 2 571
Gatunek: Makrela

Scomber scombrus

Obszar: 3a; wody Zjednoczonego Królestwa

i wody Unii obszarów 2a, 3b, 3c, 3d i 4 (MAC/2A34.)

Belgia 510 (1)(2) TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Dania 17 468 (1)(2)
Niemcy 531 (1)(2)
Francja 1 605 (1)(2)
Niderlandy 1 615 (1)(2)
Szwecja 4 833 (1)(2)(3)
Unia 26 562 (1)(2)
Norwegia Nie dotyczy (4)
Zjednoczone Królestwo Nie dotyczy (1)(2)
TAC Nie dotyczy
(1) Warunek szczególny: z czego do 60 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach międzynarodowych obszarów 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 i 14 (MAC/*2AX14).
(2) W granicach tych kwot ilości nie większe niż wymienione poniżej można poławiać również w następujących dwóch obszarach:
wody Norwegii obszaru 2a (MAC/*02AN -) wody Wysp Owczych (MAC/*FRO1)
Belgia 0 0
Dania 0 0
Niemcy 0 0
Francja 0 0
Niderlandy 0 0
Szwecja 0 0
Unia 0 0
(3) Warunek szczególny: w tym następująca ilość w tonach do połowu w wodach Norwegii obszarów 2a i 4a (MAC/*2A4AN):
(4) 283

W odniesieniu do połowów objętych tym warunkiem szczególnym przyłowy dorsza atlantyckiego, plamiaka, rdzawca, witlinka oraz czarniaka odlicza się od kwot dla tych gatunków.

Odlicza się od udziału Norwegii w TAC (kwota dostępu). Ilość ta obejmuje udział Norwegii w TAC dla Morza Północnego, który wynosi:

0

Kwotę tę można poławiać jedynie w obszarze 4a (MAC/*04A.), z wyjątkiem następującej ilości w tonach, którą można poławiać w obszarze 3a (MAC/*03A.):

0

Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następujących obszarach nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

3a wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszarów 3a, 4b i 4c 4b 4c wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszarów 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 i 14
(MAC/*03A.) (MAC/*3A4BC) (MAC/*04B.) (MAC/*04C.) (MAC/*2AX14)
Belgia 0 0 0 0 306
Dania 0 4 130 0 0 10 480
Niemcy 0 0 0 0 319
Francja 0 490 0 0 963
Niderlandy 0 490 0 0 969
Szwecja 0 0 390 10 2 900
Unia 0 5 110 390 10 15 937
Zjednoczone Królestwo 0 Nie dotyczy 0 0 Nie dotyczy
Norwegia 0 0 0 0 0
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(SOL/24-C.)

Belgia 1 120 TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Dania 512
Niemcy 896
Francja 224
Niderlandy 10 107
Unia 12 859
Norwegia 10 (1)
Zjednoczone 2 022
Królestwo
TAC 15 330
(1) Można poławiać wyłącznie w wodach Unii obszaru 4 (SOL/*04-C.).
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: 6; wody Zjednoczonego Królestwa

i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów

12 i 14

(SOL/56-14)

Irlandia 46 TAC przezornościowy
Unia 46
Zjednoczone Królestwo 11
TAC 57
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: 7a (SOL/07A.)
Belgia 364 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Francja 5
Irlandia 105
Niderlandy 116
Unia 590
Zjednoczone Królestwo 181
TAC 787
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: 7d (SOL/07D.)
Belgia 624 TAC przezornościowy

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 1 249
Unia 1 873
Zjednoczone Królestwo 471
TAC 2 380
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: 7e

(SOL/07E.)

Belgia 59 TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 631
Unia 690
Zjednoczone Królestwo 1 111
TAC 1 810
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: 7fi 7g (SOL/7FG.)
Belgia 781 TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 78
Irlandia 39
Unia 898
Zjednoczone Królestwo 415
TAC 1 337
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: 7h, 7j i 7k (SOL/7HJK.)
Belgia 18 TAC przezornościowy

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Francja 36
Irlandia 95
Niderlandy 28
Unia 177
Zjednoczone Królestwo 36
TAC 213
Gatunek: Szprot i powiązane przyłowy

Sprattus sprattus

Obszar: 3a

(SPR/03A.)

Dania 0 (1)(2) TAC analityczny
Niemcy 0 (1)(2)
Szwecja 0 (1)(2)
Unia 0 (1)(2)
TAC 0 (2)
(1) Przyłowy witlinka i plamiaka mogą stanowić do 5 % kwoty (OTH/*03 A.). Przyłowy witlinka i plamiaka odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % kwoty.
(2) Kwotę tę można poławiać wyłącznie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. Można dokonywać transferów tej kwoty w odniesieniu do wód Zjednoczonego Królestwa i wód Unii obszarów 2a i 4. Transfery takie muszą jednak zostać uprzednio zgłoszone Komisji i Zjednoczonemu Królestwu.
Gatunek: Szprot i powiązane przyłowy

Sprattus sprattus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (SPR/2AC4-C)
Belgia 0 (1)(2) TAC analityczny
Dania 0 (1)(2)
Niemcy 0 (1)(2)
Francja 0 (1)(2)
Niderlandy 0 (1)(2)
Szwecja 0 (1)(2)(3)
Unia 0 (1)(2)
Norwegia 0 (1)
Wyspy Owcze 0 (1)(4)
Zjednoczone Królestwo 0 (1)
TAC 0 (1)
(1) Kwotę tę można poławiać wyłącznie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2023 r.
(2) Przyłowy witlinka mogą stanowić do 2 % kwoty (OTH/*2AC4C). Przyłowy witlinka odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % kwoty.
(3) Łącznie z dobijakami.
(4) Może zawierać do 4 % przyłowu śledzia atlantyckiego.
Gatunek: Szprot

Sprattus sprattus

Obszar: 7d i 7e (SPR/7DE.)
Belgia 1 (1) TAC przezornościowy
Dania 96 (1)
Niemcy 1 (1)
Francja 21 (1)
Niderlandy 21 (1)
Unia 140
Zjednoczone Królestwo 410
TAC 550
(1) Kwotę tę można poławiać wyłącznie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r.
Gatunek: Koleń pospolity

Squalus acanthias

Obszar: 6, 7 i 8; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5;

wody międzynarodowe obszarów 1,

12 i 14

(DGS/15X14)

Belgia 18 (1) TAC przezornościowy

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Niemcy 4 (1)
Hiszpania 9 (1)
Francja 75 (1)
Irlandia 47 (1)
Niderlandy 0 (1)
Portugalia 0 (1)
Unia 153 (1)
Zjednoczone Królestwo 117 (1)
TAC 270 (1)
(1) W obszarach objętych niniejszym dozwolonym przyłowem koleń pospolity nie może być przedmiotem ukierunkowanych połowów. Statki uczestniczące w programach zarządzania przyłowami mogą jednak wyładowywać w ramach tej kwoty miesięcznie nie więcej niż 2 tony kolenia pospolitego, który w momencie wciągania narzędzi połowowych na pokład jest już martwy. Unia i Zjednoczone Królestwo decydują niezależnie od siebie, w jaki sposób przydzielają swoje kwoty statkom rybackim uczestniczącym w ich programach zarządzania przyłowami. Zarówno Unia, jak i Zjednoczone Królestwo zapewniają, aby łączne roczne wyładunki kolenia pospolitego w ramach dozwolonego przyłowu nie przekroczyły wyżej wymienionych kwot. Przed dopuszczeniem jakiegokolwiek wyładunku Unia i Zjednoczone Królestwo powinny wymienić wykazy uczestniczących w nich statków.
Gatunek: Ostroboki i powiązane przyłowy

Trachurus spp.

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszarów 4b, 4c oraz 7d (JAX/4BC7D)
Belgia 7 (1) TAC przezornościowy
Dania 3 216 (1)
Niemcy 284 (1)(2)
Hiszpania 60 (1)
Francja 267 (1)(2)
Irlandia 202 (1)
Niderlandy 1 936 (1)(2)
Portugalia 7 (1)
Szwecja 75 (1)
Unia 6 055
Norwegia 0 (3)
Zjednoczone Królestwo 2 816 (1)(2)
TAC 8 969
(1) Przyłowy kaproszowatych, plamiaka, witlinka i makreli mogą stanowić do 5 % kwoty (OTH/*4BC7D). Przyłowy kaproszowatych, plamiaka, witlinka i makreli odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % kwoty.
(2)

(3)

Warunek szczególny: do 5 % tej kwoty złowionych w rejonie 7d można uznać za złowione w ramach kwoty dla następującego obszaru: wód Zjednoczonego Królestwa obszarów 4a; 6, 7a-c, e-k; 8ab, d-e; wód Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; wód Zjednoczonego Królestwa i wód międzynarodowych obszaru 5b; wód międzynarodowych obszarów 12 i 14 (JAX/*7D-EU).

Nie można poławiać w wodach Unii obszaru 7d.

Gatunek: Ostroboki i powiązane przyłowy

Trachurus spp.

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa obszarów 2a i 4a; 6, 7a-c, e-k; 8a-b, d-e; wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszaru 5b; wody międzynarodowe obszarów 12 i 14

(JAX/2A-14)

Dania 6 056 (1)(3) TAC analityczny
Niemcy 4 725 (1)(2)(3)
Hiszpania 6 445 (3)(5)
Francja 2 432 (1)(2)(3)(5)
Irlandia 15 737 (1)(3)
Niderlandy 18 958 (1)(2)(3)
Portugalia 621 (3)(5)
Szwecja 675 (1)(3)
Unia 55 649 (3)
Wyspy Owcze 0 (4)
Zjednoczone Królestwo 5 767 (1)(2)(3)
TAC 61 416
(1) Warunek szczególny: do 5 % tej kwoty złowionej w wodach Zjednoczonego Królestwa obszarów 2a lub 4a przed dniem 30 czerwca można uznać za złowione w ramach kwoty dla wód Zjednoczonego Królestwa i wód Unii obszarów 4b, 4c i 7d (JAX/*2A4AC).
(2) Warunek szczególny: do 5 % tej kwoty można poławiać w obszarze 7d (JAX/*07D.). Zgodnie z tym warunkiem szczególnym i zgodnie z przypisem 3, przyłowy kaproszowatych i witlinka zgłasza się osobno z następującym kodem: (OTH/*07D.).
(3) Przyłowy kaproszowatych, plamiaka, witlinka i makreli mogą stanowić do 5 % tej kwoty (OTH/*2A-14). Przyłowy kaproszowatych, plamiaka, witlinka i makreli odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % tej kwoty.
(4) Ograniczone do obszarów 4a, 6a (wyłącznie na północ od 56° 30' N), 7e, 7f, 7h.
(5) Warunek szczególny: do 80 % tej kwoty można poławiać w obszarze 8c (JAX/*08C2). Zgodnie z tym warunkiem szczególnym i zgodnie z przypisem 3, przyłowy kaproszowatych i witlinka zgłasza się osobno z następującym kodem: (OTH/*08C2).
Gatunek: Ostroboki

Trachurus spp.

Obszar: 8c

(JAX/08C.)

Hiszpania TAC analityczny
Francja 151
Portugalia 861 (1)
Unia 9 722
TAC 9 722
(1) Warunek szczególny: do 10 % tej kwoty można poławiać w obszarze 9 (JAX/*09.).
Gatunek: Okowiel i powiązane przyłowy

Trisopterus esmarkii

Obszar: 3a; wody Zjednoczonego Królestwa i Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(NOP/2A3A4.)

Rok 2022 2023 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Dania 49 478 (1)(3) 0 (1)(6)
Niemcy 9 (1)(2)(3) 0 (1)(2)(6)
Niderlandy 36 (1)(2)(3) 0 (1)(2)(6)
Unia 49 524 (1)(3) 0 (1)(6)
Zjednoczone Królestwo 10 204 (2)(3) 0 (2)(6)
Norwegia 0 (4) 0 (4)
Wyspy Owcze 0 (5) 0 (5)
TAC 59 728 Nie dotyczy
(1) Do 5 % kwoty mogą stanowić przyłowy plamiaka i witlinka (OT2/* 2A3A4). Przyłowy plamiaka i witlinka odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % kwoty.
(2) Kwotę można poławiać wyłącznie w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszarów 2a, 3a i 4.
(3) Można poławiać wyłącznie od dnia 1 listopada 2021 r. do dnia 31 października 2022 r.
(4) Stosuje się kratownicę sortującą.
(5) Stosuje się kratownicę sortującą. Kwota ta obejmuje maksymalnie 15 % nieuniknionych przyłowów (NOP/*2A3A4), które należy od niej odjąć.
(6) Można poławiać wyłącznie od dnia 1 listopada 2022 r. do dnia 31 października 2023 r."

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku IB do rozporządzenia (UE) 2022/109 tabela czwarta określająca limity połowowe dla dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) w obszarach 1 i 2b otrzymuje brzmienie:
"Gatunek: Dorsz atlantycki

Gadus morhua

Obszar: 1 i 2b (COD/1/2B.)
Niemcy 923 (1)(2) TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Hiszpania 2 220 (1)(2)
Francja 407 (1)(2)
Polska 419 (1)(2)
Portugalia 463 (1)(2)
Pozostałe państwa członkowskie 68 (1)(2)(3)
Unia 4 500 (1)(2)
TAC Nie dotyczy
(1) Stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2022 r. Przydział zasobów dorsza atlantyckiego dla Unii w obszarze Spitsbergenu oraz Wyspy Niedźwiedziej, a także związane z nim przyłowy plamiaka, pozostają całkowicie bez uszczerbku dla praw i obowiązków wynikających z traktatu paryskiego z 1920 r.
(2) Przyłowy plamiaka mogą stanowić do 14 % jednego zaciągu. Ilości przyłowu plamiaka nie wlicza się do kwoty dla dorsza atlantyckiego.
(3) Z wyjątkiem Niemiec, Hiszpanii, Francji, Polski i Portugalii. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (COD/1/2B_AMS)."

ZAŁĄCZNIK  III

W załączniku IC do rozporządzenia (UE) 2022/109 ostatnia tabela określająca limity połowowe dla widlaka bostońskiego (Urophycis tenuis) w obszarze NAFO 3NO otrzymuje brzmienie:
"Gatunek: Widlak bostoński

Urophycis tenuis

Obszar: NAFO 3NO (HKW/N3NO.)
Hiszpania 255 TAC analityczny
Portugalia 333 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Unia 588 (1)
TAC 1 000
(1) W przypadku gdy, zgodnie z załącznikiem IA do środków NAFO dotyczących ochrony zasobów i ich egzekwowania, pozytywny wynik głosowania wśród umawiających się stron NAFO potwierdzi TAC wynoszący 2 000 ton, odpowiednie kwoty Unii i państw członkowskich są następujące:
Hiszpania 509
Portugalia 667
Unia 1 176"

ZAŁĄCZNIK  IV

W załączniku ID do rozporządzenia (UE) 2022/109 wprowadza się następujące zmiany:
1)
tabele siódma, ósma i dziewiąta tabela określające limity połowowe dla północnego tuńczyka białego (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N) i południowego tuńczyka białego (ALB/AS05N) w Oceanie Atlantyckim, a także tuńczyka białego (Thun- nus alalunga) w Morzu Śródziemnym (ALB/MED) otrzymują brzmienie:
"Gatunek: Północny tuńczyk biały

Thunnus alalunga

Obszar: Ocean Atlantycki, na północ od 5° N (ALB/AN05N)
Irlandia 3 316,79 TAC analityczny
Hiszpania 18 694,64
Francja 5 879,76
Portugalia 2 050,38
Unia 29 941,57 (1)
TAC 37 801
(1) Zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 520/2007 liczba unijnych statków rybackich poławiających północnego tuńczyka białego jako gatunek docelowy wynosi 1 241.
Gatunek: Południowy tuńczyk biały

Thunnus alalunga

Obszar: Ocean Atlantycki, na południe od 5° N (ALB/AS05N)
Hiszpania 905,86 TAC analityczny
Francja 297,70
Portugalia 633,94
Unia 1 837,50
TAC 24 000
Gatunek: Tuńczyk biały w Morzu Śródziemnym

Thunnus alalunga

Obszar: Morze Śródziemne

(ALB/MED)

Grecja 400 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Hiszpania 103,26
Francja 15
Chorwacja 7
Włochy 1 171,29
Cypr 431,94
Malta 41,19
Unia 2 169,68
TAC 2 500 (1)(2)
(1) W celu ochrony młodych włóczników okres zamknięty ma również zastosowanie do taklowców prowadzących połowy ukierunkowane tuńczyka białego w Morzu Śródziemnym od dnia 1 października do dnia 30 listopada. Ponadto w następujących okresach nie można - ani jako gatunku docelowego, ani jako przyłowu - poławiać, zatrzymywać na statku, przeładowywać ani wyładowywać tuńczyka białego w Morzu Śródziemnym:

- Grecja, Chorwacja, Włochy i Cypr: od dnia 1 października do dnia 30 listopada oraz od dnia 1 marca do dnia 31 marca,

- Hiszpania, Francja i Malta: od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca.

(2) Każde państwo członkowskie ogranicza liczbę swoich statków rybackich upoważnionych do połowów tuńczyka białego w Morzu Śródziemnym do liczby statków upoważnionych do połowów tego gatunku w 2017 r. Państwa członkowskie mogą stosować tolerancję na poziomie 10 % w odniesieniu do tego limitu zdolności."
2)
tabela określająca limity połowowe dla opastuna (Thunnus obesus) w Oceanie Atlantyckim (BET/ATLANT) otrzymuje brzmienie:
"Gatunek: Opastun

Thunnus obesus

Obszar: Ocean Atlantycki (BET/ATLANT)
Hiszpania 8 181,90 (1) TAC analityczny
Francja 3 475,31 (1)
Portugalia 3 106,23 (1)
Unia 14 763,44 (1)
TAC 62 000 (1)
(1) Połowy opastuna przez sejnery okrężnicowe (BET/*ATLPS) i taklowce o długości całkowitej co najmniej 20 metrów (BET/ *ATLLL) zgłasza się osobno. Od czerwca 2022 r., w momencie gdy połowy osiągną 80 % kwoty, państwa członkowskie są zobowiązane przekazywać co tydzień informacje o połowach dokonanych przez te statki."
3)
tabela dwunasta określająca limity połowowe dla tuńczyka błękitnopłetwego (Thunnus thynnus) w Oceanie Atlantyckim na wschód od 45° W oraz w Morzu Śródziemnym (BFT/AE45WM), przypis 5 otrzymuje brzmienie:
"(5) Warunek szczególny: w ramach tego TAC do połowów tuńczyka błękitnopłetwego o wielkości między 8 kg/75 cm a 30 kg/115 cm dokonywanych przez statki, o których mowa w załączniku VI pkt 3 (BFT/*643), stosuje się następujące limity połowowe i podział między państwa członkowskie:
Włochy 94,91
Unia 94,91"
4)
tabele trzynasta i czternasta określające limity połowowe dla włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim na północ od 5° N (SWO/AN05N) oraz dla włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/AN05N) otrzymują brzmienie:
"Gatunek: Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: Ocean Atlantycki, na północ od 5° N (SWO/AN05N)
Hiszpania 6 392,46 (2) TAC analityczny
Portugalia 1 161,84 (2)
Pozostałe państwa członkowskie 130,72 (1)(2)
Unia 7 685,03
TAC 13 200
(1) Wyłącznie przyłowy. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (SWO/AN05N_AMS).
(2) Warunek szczególny: do 2,39 % tej ilości można poławiać w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/*AS05N). Połowy, które zgodnie z warunkiem szczególnym należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (SWO/*AS05N_AMS).
Gatunek: Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: Ocean Atlantycki, na południe od 5° N (SWO/AS05N)
Hiszpania 4 770,75 (1) TAC analityczny
Portugalia 314,25 (1)
Unia 5 085,01
TAC 14 000
(1) Warunek szczególny: do 3,51 % tej ilości można poławiać w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/*AN05N)."

ZAŁĄCZNIK  V

"ZAŁĄCZNIK IH

OBSZAR OBJĘTY KONWENCJĄ SPRFMO
Gatunek: Antary Dissostichus spp. Obszar: Obszar objęty konwencją SPRFMO (TOT/SPR-RB)
TAC 75 (1) TAC przezornościowy
(1) Ten roczny TAC dotyczy wyłącznie zwiadów rybackich. Połowy odbywają się wyłącznie w następującym bloku badawczym:
- NW 50° 30' S, 136° E
- NE 50° 30' S, 140° 30' E
- wschodni wierzchołek 52° 45' S, 140° 30' E
- wschodni wierzchołek 52° 45' S, 145° 30' E
- SE 54° 50' S, 145° 30' E
- SW 54° 50' S, 136° E
Gatunek: Ostrobok peruwiański

Trachurus murphyi

Obszar: Obszar objęty konwencją SPRFMO (CJM/SPRFMO)
Niemcy 13 826,71 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Niderlandy 14 986,73
Litwa 9 620,98
Polska 16 542,58
Unia 54 977,00
TAC Nie dotyczy"

ZAŁĄCZNIK  VI

"ZAŁĄCZNIK IJ

OBSZAR PODLEGAJĄCY KOMPETENCJI IOTC

Połowy tuńczyka żółtopłetwego (Thunnus albaceres) przez statki unijne poławiające sejnerami okrężnicowymi nie mogą przekraczać limitów połowowych określonych w niniejszym załączniku.

Gatunek: Tuńczyk żółtopłetwy

Thunnus albacares

Obszar: Obszar podlegający kompetencji IOTC (YFT/IOTC)
Francja 13 868 (1) TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Włochy 1 183 (1)
Hiszpania 21 472 (1)
Portugalia 50 (1)(2)
Unia 36 573 (1)
TAC Nie dotyczy
(1) Kwoty stosuje się tymczasowo od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca 2022 r. Te kwoty tymczasowe pozostają bez uszczerbku dla ustalenia kwot ostatecznych na 2022 r. zgodnie z kwotą unijną na 2022 r. wynoszącą 73 146 ton ustaloną przez IOTC oraz dla ostatecznego podziału tej kwoty między państwa członkowskie.
(2) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane."

ZAŁĄCZNIK  VII

W rozdziale III pkt 5 załącznika II do rozporządzenia (UE) 2022/109 tabela I otrzymuje brzmienie:

"Tabela I

Maksymalna liczba dni, kiedy statek może przebywać w obszarze w obecnym okresie zarządzania, w podziale na rodzaje narzędzi regulowanych

Narzędzie regulowane Maksymalna liczba dni
Włoki rozprzowe o rozmiarze oczek sieci > 80 mm Belgia 176
Francja 188
Sieci bierne o rozmiarze oczek < 220 mm Belgia 176
Francja 191"

ZAŁĄCZNIK  VIII

W załączniku VI do rozporządzenia (UE) 2022/109 wprowadza się następujące zmiany:
1)
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Maksymalna liczba statków rybackich każdego z państw członkowskich, które mogą być upoważnione do poławiania, zatrzymywania na statku, dokonywania przeładunku, transportu lub wyładunku tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

Tabela A

Liczba statków rybackich (1)
Grecja (2) Hiszpania Francja Chorwacja Włochy Cypr (3) Malta (4) Portugalia
Sejnery (5) 0 6 22 18 21 1 1 0
Taklowce 0 43 23 0 40 27(6) 63 0
Klipry tuńczykowe 0 66 8 0 0 0 0 76 (7)
Wędy ręczne 0 1 47(8) 12 0 0 0 0
Trawlery 0 0 57 0 0 0 0 0
Jednostki rybołówstwa łodziowego 45 660 140 0 0 0 120 0
Inne jednostki rybołówstwa tradycyjnego (9) 74 0 0 0 0 0 0 0"
(1) Liczby w niniejszej tabeli mogą zostać zwiększone pod warunkiem wypełnienia zobowiązań międzynarodowych Unii.

(2) Jeden średniej wielkości sejner został zastąpiony nie więcej niż 10 taklowcami lub jednym małym sejnerem i trzema innymi jednostkami rybołówstwa łodziowego.

(3) Jeden średniej wielkości sejner można zastąpić nie więcej niż 10 taklowcami lub jednym małym sejnerem i nie więcej niż trzema taklowcami.

(4) Jeden średniej wielkości sejner można zastąpić nie więcej niż 10 taklowcami.

(5) Indywidualna liczba sejnerów w tej tabeli jest wynikiem transferów między państwami członkowskimi i nie stanowi praw historycznych na przyszłość.

(6) Statki wielozadaniowe, korzystające z różnych narzędzi połowowych.

(7) Klipry tuńczykowe w regionach najbardziej oddalonych - Azorach i Maderze.

(8) Taklowce działające na Oceanie Atlantyckim.

(9) Statki wielozadaniowe, korzystające z różnych narzędzi połowowych (takle, wędy ręczne, haki ciągnione).

2)
pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Maksymalna ilość tuńczyka błękitnopłetwego do chowu lub hodowli i do tuczu dla każdego z państw członkowskich oraz maksymalna wprowadzana ilość złowionego dzikiego tuńczyka błękitnopłetwego, którą każde z państw członkowskich może rozdzielić między swoje miejsca chowu lub hodowli we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

Tabela A

Maksymalna ilość tuńczyka błękitnopłetwego do chowu lub hodowli i do tuczu
Liczba miejsc chowu lub hodowli Ilość (w tonach)
Grecja 2 2 100
Hiszpania 10 11 852
Chorwacja 4 7 880
Włochy 13 8 370
Cypr 3 3 000
Malta 6 15 703
Portugalia 2 500

Tabela B

Maksymalna wprowadzana ilość złowionego dzikiego tuńczyka błękitnopłetwego (w tonach)
Grecja 785
Hiszpania 6 850
Chorwacja 2 947
Włochy 945
Cypr 2 195
Malta 11 054
Portugalia 350"
1 Rozporządzenie Rady (UE) 2022/109 z dnia 27 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia uprawnień do połowów na 2022 r. w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mających zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii (Dz.U. L 21 z 31.1.2022, s. 1).
2 Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10).
3 Decyzja Rady (UE) 2021/1875 z dnia 22 października 2021 r. w sprawie stanowiska, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii w ramach corocznych konsultacji ze Zjednoczonym Królestwem w celu uzgodnienia całkowitych dopuszczalnych połowów (Dz.U. L 378 z 26.10.2021, s. 6).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/472 z dnia 19 marca 2019 r. ustanawiające wieloletni plan gospodarowania stadami poławianymi w wodach zachodnich i wodach z nimi sąsiadujących oraz połowami eksploatującymi te stada, zmieniające rozporządzenia (UE) 2016/1139 i (UE) 2018/973 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 811/2004, (WE) nr 2166/2005, (WE) nr 388/2006, (WE) nr 509/2007 i (WE) nr 1300/2008 (Dz.U. L 83 z 25.3.2019, s. 1).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/973 z dnia 4 lipca 2018 r. ustanawiające wieloletni plan w odniesieniu do stad dennych w Morzu Północnym oraz połowów eksploatujących te stada, określające szczegóły realizacji obowiązku wyładunku w Morzu Północnym oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 676/2007 i (WE) nr 1342/2008 (Dz.U. L 179 z 16.7.2018, s. 1).
7 Rozporządzenie Rady (UE) 2021/92 z dnia 28 stycznia 2021 r. w sprawie ustalenia uprawnień do połowów na 2021 r. w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mających zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii (Dz.U. L 31 z 29.1.2021, s. 31).
8 Akt Rady dotyczący warunków przystąpienia Królestwa Norwegii, Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U. C 241 z 29.8.1994, s. 9).
9 Decyzja 95/1/WE, Euratom, EWWiS Rady Unii Europejskiej z dnia 1 stycznia 1995 r. dostosowująca instrumenty dotyczące przystąpienia nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej (Dz.U. L 1 z 1.1.1995, s. 1).
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1627 z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz uchylenia rozporządzenia Rady (WE) nr 302/2009 (Dz.U. L 252 z 16.9.2016, s. 1).
11 Wszystkie rodzaje włoków dennych (OTB, OTT, PTB, TBB, TBN, TBS i TB).
12 Wszystkie rodzaje niewodów (SSC, SDN, SPR, SV, SB i SX).
13 Wszystkie połowy taklami lub wędami i wędkarstwo rekreacyjne (LHP, LHM, LLD, LL, LTL, LX i LLS).
14 Wszystkie stawne sieci skrzelowe i pułapki (GTR, GNS, GNC, FYK, FPN i FIX).
15 Załącznik I zmieniony przez sprostowanie z dnia 1 września 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.227.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.104.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2022/515 zmieniające rozporządzenie (UE) 2022/109 w sprawie ustalenia uprawnień do połowów na rok 2022 w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mających zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii
Data aktu: 31/03/2022
Data ogłoszenia: 01/04/2022
Data wejścia w życie: 01/04/2022, 01/01/2022