Rozporządzenie wykonawcze 2021/1378 ustanawiające niektóre przepisy dotyczące certyfikatu wydawanego podmiotom, grupom podmiotów i eksporterom w państwach trzecich zaangażowanym w przywóz produktów ekologicznych i produktów w okresie konwersji do Unii oraz ustanawiające wykaz uznanych organów kontrolnych i jednostek certyfikujących zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/1378
z dnia 19 sierpnia 2021 r.
ustanawiające niektóre przepisy dotyczące certyfikatu wydawanego podmiotom, grupom podmiotów i eksporterom w państwach trzecich zaangażowanym w przywóz produktów ekologicznych i produktów w okresie konwersji do Unii oraz ustanawiające wykaz uznanych organów kontrolnych i jednostek certyfikujących zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 45 ust. 4 i art. 46 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 45 ust. 1 lit. b) ppkt (i) rozporządzenia (UE) 2018/848 produkt może zostać przywieziony z państwa trzeciego w celu wprowadzenia tego produktu do obrotu w Unii jako produkt ekologiczny lub produkt w okresie konwersji, jeżeli podmioty i grupy podmiotów, w tym eksporterzy w danym państwie trzecim, zostały poddane kontroli przez organy kontrolne lub jednostki certyfikujące uznane zgodnie z art. 46 wspomnianego rozporządzenia i uzyskały od tych organów lub jednostek certyfikat potwierdzający, że wszystkie podmioty i grupy podmiotów oraz eksporterzy spełniają wymogi rozporządzenia (UE) 2018/848.

(2) Aby nadać skuteczność art. 45 ust. 1 lit. b) ppkt (i) rozporządzenia (UE) 2018/848, należy określić treść certyfikatu, o którym mowa w tym przepisie, a także środki techniczne, za pomocą których ma on zostać wydany.

(3) Ponadto do celów art. 45 ust. 1 lit. b) ppkt (i) rozporządzenia (UE) 2018/848 należy ustanowić w niniejszym rozporządzeniu wykaz uznanych organów kontrolnych i jednostek certyfikujących, które są właściwe do przeprowadzania powyższych kontroli i wydawania przedmiotowego certyfikatu w państwach trzecich.

(4) W celu zapewnienia jasności i pewności prawa niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2018/848.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Produkcji Ekologicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Certyfikat dla podmiotów, grup podmiotów i eksporterów w państwach trzecich

Organy kontrolne i jednostki certyfikujące uznane zgodnie z art. 46 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 wydają podmiotom, grupom podmiotów i eksporterom w państwach trzecich, którzy zostali poddani kontrolom określonym w art. 45 ust. 1 lit. b) ppkt (i) wspomnianego rozporządzenia, certyfikat potwierdzający, że takie podmioty, grupy podmiotów i eksporterzy przestrzegają przepisów rozporządzenia (UE) 2018/848 ("certyfikat").

Certyfikat:

a) 2
 jest wydawany w następujący sposób:
(i)
zgodnie ze wzorem określonym w załączniku I do niniejszego rozporządzenia;
(ii)
w formie elektronicznej, przy użyciu zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego (system TRACES), o którym mowa w art. 2 pkt 36 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1715 3 ;
(iii)
jest on opatrzony kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną określoną w art. 3 pkt 27 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 4  ;
b)
umożliwia identyfikację:
(i)
podmiotu, grupy podmiotów lub eksportera objętego certyfikatem, w tym wykazu członków grupy podmiotów;
(ii)
kategorii produktów objętych certyfikatem, sklasyfikowanych w taki sam sposób jak określono w art. 35 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2018/848; oraz
(iii)
okresu swojej ważności;
c)
zaświadcza, że działalność podmiotu, grupy podmiotów lub eksportera jest zgodna z rozporządzeniem (UE) 2018/848; oraz
d)
jest aktualizowany w razie wystąpienia zmian zawartych w nim danych.
Artykuł  2

Wykaz uznanych organów kontrolnych i jednostek certyfikujących

1. 
Wykaz organów kontrolnych i jednostek certyfikujących uznanych zgodnie z art. 46 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia. Wykaz zawiera następujące informacje na temat każdego uznanego organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej:
a)
nazwę i numer kodu organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej;
b)
kategorie produktów określone w art. 35 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2018/848, dla każdego państwa trzeciego;
c)
państwa trzecie, z których pochodzą kategorie produktów, pod warunkiem że te państwa trzecie nie są jeszcze objęte w odniesieniu do danej kategorii produktu lub danego produktu umową w sprawie handlu produktami ekologicznymi zgodnie z art. 47 rozporządzenia (UE) 2018/848 lub uznaniem równoważności zgodnie z art. 48 tego rozporządzenia;
d)
okres uznania; oraz
e)
w stosownych przypadkach - wyjątki od uznania.
2. 
Szczegółowe informacje dotyczące adresu pocztowego, adresu strony internetowej i adresu e-mail organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej, a także nazwa jednostki akredytującej przyznającej akredytację zgodnie z art. 46 ust. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2018/848 są publicznie dostępne na stronie internetowej Komisji poświęconej rolnictwu ekologicznemu.
Artykuł  3  5  

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Art. 1. akapit drugi lit. a) ppkt (iii) stosuje się od dnia 1 lipca 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Art. 1. akapit drugi lit. a) ppkt (ii) stosuje się od dnia 1 stycznia 2023 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 sierpnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  6  

WZÓR CERTYFIKATU

CERTYFIKAT DLA PODMIOTÓW, GRUP PODMIOTÓW I EKSPORTERÓW W PAŃSTWACH TRZECICH DOTYCZĄCY PRODUKTÓW, KTÓRE MAJĄ BYĆ PRZYWOŻONE DO UNII EUROPEJSKIEJ JAKO PRODUKTY EKOLOGICZNE LUB PRODUKTY W OKRESIE KONWERSJI

Część I: Elementy obowiązkowe:

1. Numer dokumentu 2. (wybrać stosownie do przypadku)

 Podmiot

 Grupa podmiotów - zob. pkt 10

 Eksporter

3. Nazwa (imię i nazwisko) oraz adres podmiotu, grupy podmiotów lub eksportera: 4. Nazwa, adres i kod organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej właściwych dla podmiotu, grupy podmiotów lub eksportera:
5. Działalność podmiotu, grupy podmiotów lub eksportera (wybrać stosownie do przypadku):
 Produkcja
 Przygotowywanie
 Dystrybucja
 Przechowywanie
 Przywóz
 Wywóz
6. Kategoria lub kategorie produktów, o których mowa w art. 35 ust. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 (1), oraz metody produkcji (wybrać stosownie do przypadku)
a) nieprzetworzone rośliny i produkty roślinne, w tym nasiona i inny materiał rozmnożeniowy roślin Metoda produkcji:

 produkcja ekologiczna, z wyjątkiem produkcji w okresie konwersji

 produkcja w okresie konwersji

 produkcja ekologiczna z produkcją nieekologiczną

b) zwierzęta gospodarskie i nieprzetworzone produkty zwierzęce

Metoda produkcji:

 produkcja ekologiczna, z wyjątkiem produkcji w okresie konwersji

 produkcja w okresie konwersji

 produkcja ekologiczna z produkcją nieekologiczną

c) algi i nieprzetworzone produkty akwakultury

Metoda produkcji:

 produkcja ekologiczna, z wyjątkiem produkcji w okresie konwersji

 produkcja w okresie konwersji

 produkcja ekologiczna z produkcją nieekologiczną

d) przetworzone produkty rolne, w tym produkty akwakultury, do wykorzystania jako żywność Metoda produkcji:

 produkcja produktów ekologicznych

 produkcja produktów w okresie konwersji

 produkcja ekologiczna z produkcją nieekologiczną

e) pasza

Metoda produkcji:

 produkcja produktów ekologicznych

 produkcja produktów w okresie konwersji

 produkcja ekologiczna z produkcją nieekologiczną

f) wino

Metoda produkcji:

 produkcja produktów ekologicznych

 produkcja produktów w okresie konwersji

 produkcja ekologiczna z produkcją nieekologiczną

g) inne produkty wymienione w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2018/848 lub nieobjęte poprzednimi kategoriami Metoda produkcji:

 produkcja produktów ekologicznych

 produkcja produktów w okresie konwersji

 produkcja ekologiczna z produkcją nieekologiczną

7. Wykaz produktów:
Nazwa produktu lub kod nomenklatury scalonej(CN) zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 (2) dla produktów objętych zakresem rozporządzenia (UE) 2018/848  ekologiczny

 w okresie konwersji

Niniejszy dokument został wydany zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/1378 (3), aby poświadczyć, że podmiot, grupa podmiotów lub eksporter (wybrać stosownie do przypadku) przestrzega przepisów rozporządzenia (UE) 2018/848.
8. Data, miejsce

Nazwisko i podpis w imieniu organu kontrolnego lub jednostki certyfikującejwystawiającego(-j) dokument lub kwalifikowana pieczęć elektroniczna:

9. Certyfikat ważny od dnia........ [wstawić datę] r.

do dnia............................................. [wstawić datę] r.

___________________

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1).

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

(3) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1378 z dnia 19 sierpnia 2021 r. ustanawiające niektóre przepisy dotyczące certyfikatu wydawanego podmiotom, grupom podmiotów i eksporterom w państwach trzecich zaangażowanym w przywóz produktów ekologicznych do Unii oraz ustanawiające wykaz uznanych organów kontrolnych i jednostek certyfikujących zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 (Dz.U. L 297 z 20.8.2021, s. 24).

10. Wykaz członków grupy podmiotów zdefiniowanej w art. 36 rozporządzenia (UE) 2018/848

Nazwa (imię i nazwisko) członka Adres lub inna forma identyfikacji członka

Część II: Opcjonalne informacje szczegółowe

Należy uzupełnić jeden element lub większą ich liczbę, jeżeli tak zdecyduje organ kontrolny lub jednostka certyfikująca, która wydaje certyfikat podmiotowi lub grupie podmiotów lub eksporterowi zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2021/1378.

1.
Ilość produktów
Nazwa produktu lub kod CN zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 dla produktów objętych zakresem rozporządzenia (UE) 2018/848  ekologiczny

 w okresie konwersji

Szacowana ilość w kilogramach, litrach lub, w stosownych przypadkach, w liczbie jednostek
2.
Informacje o gruntach
Nazwa produktu  ekologiczny

 w okresie konwersji

 nieekologiczny

Powierzchnia w hektarach
3.
Wykaz obiektów lub jednostek, w których działalność jest wykonywana przez podmiot lub grupę podmiotów
Adres lub geolokalizacja Opis działalności, o której mowa w części I pkt 5
4.
Informacje o działalności prowadzonej przez podmiot lub grupę podmiotów oraz o tym, czy działalność ta jest prowadzona na własny użytek, czy też w charakterze podwykonawcy prowadzącego działalność na rzecz innego podmiotu, przy czym za prowadzoną działalność odpowiedzialny jest podwykonawca.
Opis działalności, o której mowa w części I pkt 5  Prowadzenie działalności na własny użytek

 Prowadzenie działalności w charakterze podwykonawcy na rzecz innego podmiotu, przy czym za prowadzoną działalność odpowiedzialny jest podwykonawca

5.
Informacje na temat działania lub działań prowadzonych przez stronę trzecią, której zlecono podwykonawstwo
Opis działalności, o której mowa w części I pkt 5  Odpowiedzialny pozostaje podmiot lub grupa podmiotów

 Odpowiedzialna jest strona trzecia, której zlecono podwyko- nawstwo

6.
Wykaz podwykonawców prowadzących działalność na rzecz podmiotu lub grupy podmiotów, za którą podmiot lub grupa podmiotów pozostaje odpowiedzialna w odniesieniu do produkcji ekologicznej i za którą podmiot lub grupa podmiotów nie przeniosła odpowiedzialności na podwykonawcę
Nazwa (imię i nazwisko) i adres Opis działalności, o której mowa w części I pkt 5
7.
Informacje o akredytacji organu kontrolnego zgodnie z art. 46 ust. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2018/848
a)
nazwa jednostki akredytującej;
b)
link do certyfikatu akredytacji.
8.
Inne informacje

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz organów kontrolnych i jednostek certyfikujących uznanych zgodnie z art. 46 rozporządzenia (UE) 2018/848

Do celów niniejszego załącznika kategorie produktów określone są w następujący sposób:

A: nieprzetworzone rośliny i produkty roślinne, w tym nasiona i inny materiał rozmnożeniowy roślin;

B: zwierzęta gospodarskie i nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego;

C: algi i nieprzetworzone produkty akwakultury;

D: przetworzone produkty rolne, w tym produkty akwakultury, do wykorzystania jako żywność;

E: pasza;

F: wino;

G: inne produkty wymienione w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2018/848 lub nieobjęte poprzednimi kategoriami.

Informacje dotyczące adresu korespondencyjnego, adresu strony internetowej i punktu kontaktowego organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej, a także nazwę jednostki akredytującej przyznającej akredytację, można znaleźć na stronie internetowej Komisji poświęconej rolnictwu ekologicznemu.

Nazwa organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej:

1) Numery kodów, stosowne państwa trzecie i kategorie produktów

Numer kodu Państwo trzecie Kategoria produktów
XX-BIO-XXX A B C D E F G

2) Okres uznania:

3) Wyjątki:

1 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.
2 Art. 1 lit. a):

- zmieniona przez art. 4 pkt 1 rozporządzenia nr 2021/2119 z dnia 1 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.430.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2022 r.

- zmieniona przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 2022/2240 z dnia 20 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.294.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2022 r.

3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1715 z dnia 30 września 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące funkcjonowania systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych oraz jego składników systemowych (»rozporządzenie w sprawie systemu IMSOC«) (Dz.U. L 261 z 14.10.2019, s. 37).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 73).
5 Art. 3:

- zmieniony przez art. 4 pkt 2 rozporządzenia nr 2021/2119 z dnia 1 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.430.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 2022/2240 z dnia 20 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.294.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2022 r.

6 Załącznik I zmieniony przez art. 2 pkt 3 rozporządzenia nr 2022/2240 z dnia 20 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.294.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2022 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.297.24

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/1378 ustanawiające niektóre przepisy dotyczące certyfikatu wydawanego podmiotom, grupom podmiotów i eksporterom w państwach trzecich zaangażowanym w przywóz produktów ekologicznych i produktów w okresie konwersji do Unii oraz ustanawiające wykaz uznanych organów kontrolnych i jednostek certyfikujących zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848
Data aktu: 19/08/2021
Data ogłoszenia: 20/08/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022, 09/09/2021, 01/07/2023, 01/01/2023