Decyzja 2021/1027 w sprawie powierzenia Komisji Europejskiej - Urzędowi Administracji i Wypłacania Należności Indywidualnych (PMO) - wykonywania uprawnień przyznanych organowi powołującemu i organowi właściwemu do zawierania umów o pracę w odniesieniu do ubezpieczenia od ryzyka choroby zawodowej lub wypadków

DECYZJA RADY (UE) 2021/1027
z dnia 22 czerwca 2021 r.
w sprawie powierzenia Komisji Europejskiej - Urzędowi Administracji i Wypłacania Należności Indywidualnych (PMO) - wykonywania uprawnień przyznanych organowi powołującemu i organowi właściwemu do zawierania umów o pracę w odniesieniu do ubezpieczenia od ryzyka choroby zawodowej lub wypadków

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, określone w rozporządzeniu Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 1 , w szczególności art. 2 ust. 2 regulaminu pracowniczego oraz art. 6 warunków zatrudnienia,

uwzględniając decyzję Rady (UE) 2017/262 z dnia 6 lutego 2017 r. określającą dla Sekretariatu Generalnego Rady organ powołujący i organ właściwy do zawierania umów o pracę oraz uchylającą decyzję 2013/811/UE 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Urzędnicy i inni pracownicy Unii Europejskiej są ubezpieczeni od ryzyka choroby zawodowej lub wypadków na podstawie art. 73 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej (zwanego dalej "regulaminem pracowniczym") oraz art. 28 i 95 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej (zwanych dalej "warunkami zatrudnienia"). Zgodnie z art. 73 regulaminu pracowniczego warunki tego ubezpieczenia są określone we wspólnych przepisach przyjętych w drodze wspólnego porozumienia wszystkich instytucji zatwierdzonego przez prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 13 grudnia 2005 r.

(2) Europejskiej Urząd Administracji i Wypłacania Należności Indywidualnych (PMO) Komisji odpowiada za administrowanie należnościami finansowymi pracowników Komisji oraz, na podstawie umów o świadczeniu usług, pracowników niektórych innych instytucji i organów Unii i wypłacanie im tych należności.

(3) Na podstawie umowy o świadczeniu usług zawartej między PMO a Sekretariatem Generalnym Rady (SGR) w dniu 3 maja 2019 r. PMO odpowiada za administrowanie należnościami indywidualnymi, uprawnieniami emerytalnymi i zasiłkami dla bezrobotnych przysługującymi pracownikom SGR i wypłacanie im ich. W dziedzinach tych PMO wykonuje niektóre uprawnienia organu powołującego i organu właściwego do zawierania umów o pracę, na mocy decyzji Rady (UE) 2019/792 3 .

(4) Umowa o świadczeniu usług z dnia 3 maja 2019 r. stanowi między innymi, że zakres usług oferowanych przez PMO może zostać rozszerzony o zarządzanie ubezpieczeniem od ryzyka choroby zawodowej lub wypadków pracowników SGR. Biorąc pod uwagę, że warunki dotyczące tego ubezpieczenia są wspólne dla wszystkich instytucji oraz że PMO posiada niezbędny potencjał i doświadczenie, powierzenie mu takich usług jest działaniem właściwym.

(5) Aby przekazanie takich usług stało się skuteczne, Rada powinna powierzyć PMO wykonywanie odpowiednich uprawnień przyznanych organowi powołującemu i organowi właściwemu do zawierania umów o pracę w stosunku do pracowników SGR.

(6) Aby zapewnić pracownikom SGR pewność prawa, należy jasno określić, że wnioski i zażalenia dotyczące ubezpieczenia od ryzyka choroby zawodowej lub wypadków należy składać do Komisji. W tym samym celu należy jasno określić, że związane z tym skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, należy wnosić przeciwko Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Wykonywanie uprawnień przyznanych organowi powołującemu na mocy regulaminu pracowniczego oraz organowi właściwemu do zawierania umów o pracę na mocy warunków zatrudnienia w odniesieniu do pracowników SGR powierza się Urzędowi Administracji i Wypłacania Należności Indywidualnych (PMO) Komisji Europejskiej w odniesieniu do stosowania art. 73 regulaminu pracowniczego i art. 28 i 95 warunków zatrudnienia.
2. 
Wnioski i zażalenia dotyczące spraw, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, składa się do organu powołującego lub organu upoważnionego do zawierania umów o pracę Komisji zgodnie z odpowiednio art. 90c regulaminu pracowniczego oraz art. 46 i 117 warunków zatrudnienia. Skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej związane ze sprawami, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, wnosi się przeciwko Komisji zgodnie z art. 91a regulaminu pracowniczego oraz art. 46 i 117 warunków zatrudnienia.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dnia 1 lipca 2021 r.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 22 czerwca 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1.
2 Dz.U. L 39 z 16.2.2017, s. 4.
3 Decyzja Rady (UE) 2019/792 z dnia 13 maja 2019 r. w sprawie powierzenia Komisji Europejskiej - Urzędowi Administracji i Wypłacania Należności Indywidualnych (PMO) - wykonywania niektórych uprawnień przyznanych organowi powołującemu i organowi właściwemu do zawierania umów o pracę (Dz.U. L 129 z 17.5.2019, s. 3).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.224.29

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/1027 w sprawie powierzenia Komisji Europejskiej - Urzędowi Administracji i Wypłacania Należności Indywidualnych (PMO) - wykonywania uprawnień przyznanych organowi powołującemu i organowi właściwemu do zawierania umów o pracę w odniesieniu do ubezpieczenia od ryzyka choroby zawodowej lub wypadków
Data aktu: 22/06/2021
Data ogłoszenia: 24/06/2021
Data wejścia w życie: 01/07/2021