Decyzja 2021/1 zmieniająca dodatek 1 do załącznika XII (Zamówienia publiczne) do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią, Peru i Ekwadorem, z drugiej strony

DECYZJA nr 1/2021 KOMITETU DS. HANDLU UE-KOLUMBIA-PERU-EKWADOR
z dnia 17 maja 2021 r.
zmieniająca dodatek 1 do załącznika XII ("Zamówienia publiczne") do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią, Peru i Ekwadorem, z drugiej strony [2021/894]

KOMITET DS. HANDLU,

uwzględniając Umowę o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią, Peru i Ekwadorem, z drugiej strony, w szczególności jej art. 191,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 191 Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią, Peru i Ekwadorem, z drugiej strony (zwanej dalej "umową o handlu"), określono procedury, zgodnie z którymi Strona może zmienić lub skorygować zakres zamówień objętych tytułem VI umowy o handlu.

(2) Dodatek 1 sekcja A podsekcja 1 ("Podmioty rządowe na szczeblu centralnym") do załącznika XII do umowy o handlu zawiera wykaz kolumbijskich podmiotów rządowych na szczeblu centralnym, których zamówienia wchodzą w zakres tytułu VI.

(3) Na posiedzeniu Podkomitetu ds. Zamówień Publicznych w dniu 17 października 2019 r., które odbyło się w Bogocie, Kolumbia poinformowała Unię o swoim zamiarze aktualizacji wykazu podmiotów zamawiających na szczeblu centralnym poprzez dodanie sześciu agencji utworzonych po 2011 r., które należą do szczebla wykonawczego. W momencie zakończenia negocjacji w sprawie umowy o handlu między Unią a Kolumbią w 2010 r. kompetencje wykonywane obecnie przez te agencje były wykonywane przez podmioty zamawiające na szczeblu ministerialnym. Agencje te nie figurują obecnie w wykazie kolumbijskim podmiotów zamawiających na szczeblu centralnym.

(4) Unia i Kolumbia zgadzają się, że wykaz podmiotów zamawiających na szczeblu centralnym Kolumbii należy zaktualizować poprzez dodanie tych sześciu agencji, jak to określono w niniejszej decyzji.

(5) Należy zatem zmienić dodatek 1 sekcja A podsekcja 1 załącznika XII do umowy o handlu. Unia i Kolumbia zgadzają się, że taka aktualizacja nie powinna wymagać wyrównań, ponieważ jest to niewielka zmiana zgodna z art. 191 ust. 2 umowy o handlu.

(6) Decyzja w sprawie zmiany dodatku 1 sekcja A podsekcja 1 do załącznika XII do umowy o handlu może zostać przyjęta przez Unię i Kolumbię jako zainteresowane państwo andyjskie-sygnatariusza w Komitecie ds. Handlu ustanowionym na mocy umowy o handlu, zgodnie z art. 14 ust. 3 w związku z jego art. 12 ust. 4, ponieważ decyzja ta dotyczy wyłącznie dwustronnych relacji pomiędzy Unią a Kolumbią,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W dodatku 1 sekcja A podsekcja 1 do załącznika XII (Zamówienia publiczne) do umowy handlowej do wykazu podmiotów zamawiających na szczeblu centralnym dodaje się nagłówek i sześć agencji w brzmieniu:

"Agencje wykonawcze

29. Agencia Nacional de Minería

30. Agencia Nacional de Infrastructura

31. Agencia Nacional de Seguridad Vial

32. Agencia Nacional del Espectro

33. Agencia Presidencial de Cooperación Internacional de Colombia

34. Agencia de Desarrollo Rural".

Artykuł  2

Zmiana przewidziana w art. 1 nie pociąga za sobą żadnych wyrównań.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Niniejszą decyzję sporządza się w językach urzędowych

Stron umowy o handlu, przy czym każdy z tych tekstów jest jednakowo autentyczny.
W imieniu Komitetu ds. Handlu
Szef delegacji UE Szef delegacji Kolumbii
Paolo GARZOTTI Juan CARLOS CADENA

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.198.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/1 zmieniająca dodatek 1 do załącznika XII (Zamówienia publiczne) do Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią, Peru i Ekwadorem, z drugiej strony
Data aktu: 17/05/2021
Data ogłoszenia: 04/06/2021
Data wejścia w życie: 17/05/2021