Rozporządzenie wykonawcze 2021/897 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w odniesieniu do formatu sprawozdań do celów nadzoru dla właściwych organów i w odniesieniu do współpracy i wymiany informacji między właściwymi organami oraz ich współpracy i wymiany informacji z Europejskim Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/897
z dnia 4 marca 2021 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w odniesieniu do formatu sprawozdań do celów nadzoru dla właściwych organów i w odniesieniu do współpracy i wymiany informacji między właściwymi organami oraz ich współpracy i wymiany informacji z Europejskim Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) 1 , w szczególności jego art. 40 ust. 9 akapit czwarty oraz art. 66 ust. 5 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) 2019/1238 ustanowiono jednolite przepisy dotyczące rejestracji indywidualnych produktów emerytalnych, które są dystrybuowane w Unii pod oznaczeniem "ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny" (OIPE), jak również jednolite przepisy dotyczące tworzenia i dystrybucji tych produktów oraz nadzoru nad nimi.

(2) Dla wdrożenia procesu nadzoru opartego na ocenie ryzyka oraz nadzoru na poziomie poszczególnych produktów zasadnicze znaczenie ma odpowiedni poziom szczegółowości informacji. Wzory na potrzeby przekazywania informacji zgodnie z rozporządzeniem delegowanym 2021/896 2  powinny zawierać wizualizację tych informacji i odzwierciedlać poziom szczegółowości tych informacji.

(3) Aby wspierać konwergencję nadzorczą, informacje, które należy zgłaszać właściwym organom zgodnie z art. 40 rozporządzenia (UE) 2019/1238, powinny być przekazywane przy wykorzystaniu wzorów.

(4) Ramy współpracy i wymiany informacji między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia i właściwymi organami przyjmującego państwa członkowskiego a EIOPA powinny zwiększyć skuteczność realizacji zadań i obowiązków oraz zapewnić spójny i skuteczny nadzór. W szczególności należy określić metody, środki i inne szczegóły wymiany informacji, w tym zakres informacji, które mają być wymieniane, oraz sposób postępowania z tymi informacjami.

(5) Zapewnienie wydajnego i skutecznego nadzoru wymaga, aby wymiana informacji i współpraca między organami nadzoru uwzględniała charakter, wielkość i złożoność produktu, dostępność i rodzaj informacji oraz najnowsze i najbardziej istotne dane. W celu zapewnienia skutecznej i terminowej współpracy i wymiany informacji należy ustanowić standardowe procedury i wzory.

(6) Właściwe organy i EIOPA powinny korzystać ze standardowych procedur i wzorów również przy przekazywaniu informacji na zasadzie dobrowolności, gdy stwierdzą, że znajdujące się w ich posiadaniu informacje mogą być użyteczne dla innego właściwego organu lub dla EIOPA, Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

(7) Aby właściwe organy mogły skutecznie monitorować dostawców i dystrybutorów OIPE, muszą one regularnie wymieniać się informacjami na temat wprowadzanych do obrotu OIPE, takimi jak odpowiednie dokumenty zawierające kluczowe informacje, informacje na temat działalności transgranicznej oraz informacje o sankcjach i istotnej specyfice postępowania.

(8) Aby zapewnić sprawne i terminowe stosowanie wymogów dotyczących powiadamiania w przypadku sankcji administracyjnych oraz innych środków, właściwe organy powinny powiadamiać się wzajemnie oraz EIOPA o naruszeniach lub podejrzeniu naruszenia przepisów.

(9) Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące sprawozdawczości nadzorczej i współpracy między właściwymi organami oraz współpracy z EIOPA są ze sobą ściśle powiązane. Dotyczą one wymogów w zakresie przekazywania i wymiany istotnych informacji na potrzeby nadzoru na OIPE. W celu zapewnienia spójności między tymi przepisami, które powinny wejść w życie w tym samym czasie, należy włączyć do jednego rozporządzenia wykonawczego wszystkie wykonawcze standardy techniczne wymagane na mocy art. 40 ust. 9 i art. 66 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2019/1238.

(10) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez EIOPA.

(11) EIOPA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, które stanowią podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści w odniesieniu do rozdziałów dotyczących sprawozdawczości nadzorczej dla właściwych organów oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Ubezpieczeń i Reasekuracji oraz Grupy Interesariuszy z Sektora Pracowniczych Programów Emerytalnych powołanych na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 3 . W odniesieniu do rozdziałów dotyczących współpracy i wymiany informacji EIOPA nie przeanalizował potencjalnych kosztów i korzyści, ponieważ byłoby to nieproporcjonalne w stosunku do zakresu i wpływu projektów wykonawczych standardów technicznych, uwzględniając fakt, że ich adresatami są wyłącznie właściwe organy i EIOPA, a nie uczestnicy rynków finansowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

ILOŚCIOWA SPRAWOZDAWCZOŚĆ NADZORCZA

Artykuł  1

Formaty sprawozdawczości nadzorczej

Dostawcy ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) przekazują informacje, o których mowa w art. 40 ust. 1-5 rozporządzenia (UE) 2019/1238 zgodnie z następującymi specyfikacjami:

a)
dane ilościowe będące danymi typu "kwota pieniężna" wyraża się w jednostkach bez miejsc po przecinku, z wyjątkiem wzorów PP.06.02 i PP.08.03, jak określono w załącznikach I oraz II, w przypadku których dane ilościowe wyraża się w jednostkach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku;
b)
dane ilościowe będące danymi typu "wartość procentowa" wyraża się w jednostkach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku;
c)
dane ilościowe będące danymi typu "liczba całkowita" wyraża się w jednostkach bez miejsc po przecinku;
d)
dane ilościowe wyraża się jako wartości dodatnie, z wyjątkiem następujących przypadków:
(i)
gdy dane ilościowe mają charakter przeciwny w stosunku do naturalnej kwoty danej pozycji;
(ii)
gdy charakter danych ilościowych umożliwia ich zgłaszanie jako wartości dodatnie i ujemne;
(iii)
gdy z not objaśniających określonych w załącznikach V-XIV niniejszego rozporządzenia wynika konieczność zastosowania innego formatu sprawozdawczego.
Artykuł  2

Waluta sprawozdawcza

1. 
O ile właściwy organ nie wymaga inaczej, do celów niniejszego rozporządzenia "waluta sprawozdawcza" oznacza walutę stosowaną na potrzeby sporządzenia sprawozdania finansowego dostawcy OIPE.
2. 
Dane ilościowe i liczbowe będące danymi typu "kwota pieniężna" wykazuje się w walucie sprawozdawczej, co wymaga przeliczenia wartości wyrażonych w każdej innej walucie na walutę sprawozdawczą, o ile w niniejszym rozporządzeniu nie przewidziano inaczej.
3. 
Określając wartość składnika aktywów lub zobowiązania, które są denominowane w walucie innej niż waluta sprawozdawcza, wartość tę przelicza się na walutę sprawozdawczą tak, jakby przeliczenie następowało po kursie zamknięcia z ostatniego dnia, dla którego odpowiedni kurs jest dostępny w okresie sprawozdawczym, z którym składnik aktywów lub zobowiązanie są związane.
4. 
Określając wartość przychodu lub kosztu, wartość tę przelicza się na walutę sprawozdawczą z zastosowaniem zasady przeliczania stosowanej do celów księgowych.
5. 
O ile właściwy organ nie wymaga inaczej, przeliczenia na walutę sprawozdawczą dokonuje się według kursu wymiany, który pochodzi z tego samego źródła co kurs stosowany na potrzeby sprawozdań finansowych dostawców OIPE.
Artykuł  3

Roczne formularze sprawozdawcze zawierające dane ilościowe

Dostawcy OIPE przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/896, wykorzystując następujące wzory:

a)
wzór PP.01.01 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.01.01 załącznika II;
b)
wzór PP.01.02 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące OIPE oraz w zakresie sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.01.02 załącznika II;
c)
wzór PP.52.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące OIPE oraz oszczędzających w ramach OIPE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.52.01 załącznika II;
d)
wzór PP.06.02 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.06.02 załącznika II oraz stosując uzupełniający kod identyfikacyjny (CIC) określony w załączniku III i zdefiniowany w załączniku IV;
e)
wzór PP.06.03 w załączniku I, określający informacje dotyczące oceny ze względu na pierwotne ryzyko wszystkich jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania posiadanych przez dostawcę OIPE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.06.03 załącznika II;
f)
wzór PP.08.03 w załączniku I, określający zbiorcze informacje na temat otwartych pozycji w instrumentach pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.08.03 załącznika II oraz kod CIC określony w załączniku III i zdefiniowany w załączniku IV.
Artykuł  4

Adekwatność przekazywanych informacji

Do celów art. 40 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2019/1238 dostawcy OIPE korzystają z odpowiednich wzorów określonych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, aby zapewnić stałą adekwatność przekazywanych informacji.

ROZDZIAŁ  II

PRZEPISY OGÓLNE DOTYCZĄCE WSPÓŁPRACY I WYMIANY INFORMACJI

Artykuł  5

Zasady ogólne

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) ułatwia regularną wymianę informacji między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia i właściwymi organami przyjmującego państwa członkowskiego oraz jest informowany o wszelkiej dwustronnej wymianie informacji, o ile informacje te są istotne z punktu widzenia obowiązków EIOPA.

Artykuł  6

Pojedyncze punkty kontaktowe

Właściwe organy przekazują EIOPA szczegółowe dane dotyczące pojedynczych punktów kontaktowych i powiadamiają EIOPA o wszelkich zmianach tych danych. EIOPA prowadzi aktualny wykaz pojedynczych punktów kontaktowych i udostępnia go właściwym organom.

Artykuł  7

Środki wymiany informacji

Właściwe organy i EIOPA przekazują informacje i dokumentację dotyczące współpracy i wymiany informacji, o których mowa w rozdziale I, w sposób bezpieczny drogą elektroniczną. Właściwe organy przekazują elektroniczne potwierdzenie otrzymania tych informacji i dokumentacji.

Artykuł  8

Waluta

W ramach wymiany informacji między sobą właściwe organy i EIOPA wyrażają kwoty w euro. Właściwe organy mogą jednak zgodzić się na stosowanie innej waluty na potrzeby dwustronnej wymiany informacji.

ROZDZIAŁ  III

WSPÓŁPRACA I WYMIANA INFORMACJI W PROCESIE REJESTROWANIA I WYREJESTROWANIA

Artykuł  9

Rejestracja OIPE

1. 
Właściwe organy przekazują EIOPA informacje, o których mowa w art. 6 ust. 2 lit. a), b), d) f) i g) rozporządzenia (UE) 2019/1238 przy użyciu wzoru określonego w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.
2. 
Właściwe organy powiadamiają EIOPA o wszelkich zmianach w informacjach i dokumentach przekazanych we wniosku, wypełniając jedynie te części wzoru określonego w załączniku V, których zmiany te dotyczą.
3. 
EIOPA niezwłocznie powiadamia właściwe organy, jeśli te zmiany wywierają wpływ na działalność dostawcy OIPE w odpowiednich państwach członkowskich, przy użyciu wzoru określonego w załączniku VI lub w załączniku VIII.
4. 
Po zarejestrowaniu produktu w centralnym rejestrze publicznym EIOPA powiadamia o tym odpowiednie właściwe organy przy użyciu wzoru określonego w załączniku VI.
Artykuł  10

Otwarcie nowego subkonta

1. 
W przypadku otwarcia nowego subkonta właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia powiadamia właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego i EIOPA przy użyciu wzoru określonego w załączniku IX.
2. 
Właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego potwierdza otrzymanie informacji i dokumentów przy użyciu wzoru określonego w załączniku X. Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia powiadamia właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego i EIOPA o wszelkich zmianach dotyczących subkonta, wypełniając jedynie te części wzoru określonego w załączniku IX, których zmiany te dotyczą.
Artykuł  11

Informacje dotyczące przepisów krajowych

Przy użyciu wzoru określonego w załączniku XIV do niniejszego rozporządzenia właściwe organy przekazują EIOPA odnośnik do następujących dokumentów:

a)
tekst krajowych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych regulujących warunki dotyczące fazy akumulacji, o których mowa w art. 47 rozporządzenia (UE) 2019/1238;
b)
warunki dotyczące fazy dekumulacji, o których mowa w art. 57 rozporządzenia (UE) 2019/1238;
c)
w stosownych przypadkach, informacje na temat dodatkowych procedur ubiegania się o korzyści i ulgi określone na szczeblu krajowym.
Artykuł  12

Wyrejestrowanie OIPE

1. 
Właściwe organy przekazują EIOPA swoją decyzję w sprawie wyrejestrowania OIPE przy użyciu wzoru określonego w załączniku VII.
2. 
EIOPA dokonuje wyrejestrowania OIPE z prowadzonego przez siebie centralnego rejestru publicznego i odpowiednio powiadamia o tym właściwe organy przy użyciu wzoru określonego w załączniku VIII.

ROZDZIAŁ  IV

BIEŻĄCA WSPÓŁPRACA I REGULARNA WYMIANA INFORMACJI

Artykuł  13

Współpraca między właściwymi organami oraz współpraca właściwych organów z EIOPA

1. 
Współpraca między właściwymi organami i współpraca z EIOPA obejmuje co najmniej następujące obszary:
a)
nadzór;
b)
kontrole i dochodzenia;
c)
identyfikacja i usuwanie naruszeń przepisów rozporządzenia (UE) 2019/1238;
d)
informacje na temat skarg;
e)
planowane działania nadzorcze w stosunku do dostawcy lub dystrybutora OIPE, o ile jest to istotne dla produktu OIPE;
f)
planowane działania nadzorcze mające na celu złagodzenie szkody dla oszczędzających w ramach OIPE, w tym zamierzone wykorzystanie uprawnień do interwencji w sprawie produktu, o których mowa w art. 63 rozporządzenia (UE) 2019/1238.
2. 
EIOPA przekazuje corocznie właściwemu organowi w przyjmującym państwie członkowskim informacje nadzorcze dotyczące OIPE oferowanego w danym państwie członkowskim, zgodnie z art. 14.
3. 
Na wniosek złożony zgodnie z art. 16 właściwe organy i EIOPA wymieniają się - w zakresie, w jakim informacje te są im dostępne - wszelkimi informacjami dotyczącymi OIPE, które są istotne dla wykonywania ich obowiązków, a których nie określono w art. 15.
4. 
W stosownych przypadkach właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia niezwłocznie powiadamia właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego o wszelkich ustaleniach dokonanych w ramach realizowanych przez niego procesów nadzoru odnoszące się do ryzyka, którego źródłem są transgraniczna sprzedaż lub subkonta OIPE lub które ma wpływ na te aspekty. Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia udziela tej informacji w przypadkach, kiedy właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego już wyraził swoje zastrzeżenia.
5. 
Właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego niezwłocznie powiadamia właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia, jeżeli ma powody, by uznać, że działalność dostawcy OIPE może wywrzeć wpływ na kondycję finansową tego dostawcy OIPE lub na ochronę konsumentów w innych państwach członkowskich.
6. 
Właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia współpracuje z właściwym organem przyjmującego państwa członkowskiego przy ocenie tego, czy dostawca OIPE dobrze rozumie rynek docelowy i ryzyko, na jakie produkty są lub mogą być narażone w przyjmującym państwie członkowskim, oraz tego, jakie konkretne odnośne narzędzia zarządzania ryzykiem i mechanizmy kontroli wewnętrznej funkcjonują, z uwzględnieniem zasady proporcjonalności i podejścia opartego na analizie ryzyka.
7. 
Współpraca skupia się w szczególności na następujących obszarach ryzyka:
a)
profil oszczędzających w ramach OIPE;
b)
lokalne partnerstwa w zakresie OIPE i partnerzy dystrybuujący OIPE;
c)
rozpatrywanie skarg;
d)
zgodność z przepisami;
e)
ochrona konsumentów i inne aspekty związane z postępowaniem dostawcy OIPE oraz dystrybutora OIPE, takie jak wymogi w zakresie nadzoru nad produktem i zarządzania nim.
Artykuł  14

Regularna wymiana informacji

1. 
Dla każdego OIPE oferowanego w przyjmującym państwie członkowskim EIOPA wyodrębnia i pozyskuje następujące informacje:
a)
liczbę osób oszczędzających w ramach OIPE w danym państwie członkowskim;
b)
państwa członkowskie, dla których dostawca OIPE oferuje subkonta;
c)
liczbę wniosków o zmianę dostawcy i faktycznych przeniesień, gdy konkretne subkonto nie jest oferowane w danym państwie członkowskim;
d)
informacje dotyczące każdego OIPE oferowanego w danym państwie członkowskim z zastrzeżeniem ich dostępności, zgodnie z informacjami podanymi we:
(i)
wzorze PP.01.02 w załączniku I, określającym informacje podstawowe dotyczące OIPE oraz w zakresie sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.01.02 załącznika II;
(ii)
wzorze PP.52.01 w załączniku I, określającym informacje dotyczące OIPE oraz oszczędzających w ramach OIPE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.52.01 załącznika II;
(iii)
wzorze PP.06.02 w załączniku I, określającym wykaz (pozycja po pozycji) aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.06.02 załącznika II oraz kod CIC określony w załączniku III i zdefiniowany w załączniku IV;
(iv)
wzorze PP.06.03 w załączniku I, określającym informacje dotyczące oceny ze względu na pierwotne ryzyko wszystkich jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania posiadanych przez dostawców OIPE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.06.03 załącznika II;
(v)
wzorze PP.08.03 w załączniku I, określającym zbiorcze informacje na temat otwartych pozycji w instrumentach pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji PP.08.03 załącznika II oraz kod CIC określony w załączniku III i zdefiniowany w załączniku IV.

EIOPA udostępnia co roku informacje, o których mowa w akapicie pierwszym, dla każdego OIPE każdemu zainteresowanemu właściwemu organowi przyjmującego państwa członkowskiego.

2. 
Ust. 1 nie wyklucza częstszej wymiany bardziej szczegółowych danych przez właściwe organy lub wymiany tych informacji na wniosek.

ROZDZIAŁ  V

DORAŹNA WSPÓŁPRACA I WYMIANA INFORMACJI

Artykuł  15

Wystąpienie z wnioskiem o współpracę lub wymianę informacji

1. 
Właściwy organ przedkłada wniosek właściwemu organowi, do którego zwraca się o informację, przy użyciu wzoru określonego w załączniku XI. Właściwy organ, który występuje z wnioskiem, może dołączyć do wniosku wszelkie materiały pomocnicze, które uzna za istotne. W przypadku gdy wniosek o udzielenie informacji jest istotny z punktu widzenia obowiązków EIOPA, właściwy organ, który występuje z wnioskiem, przekazuje wniosek również EIOPA.
2. 
Właściwy organ, który występuje z wnioskiem, określa, jak pilny jest wniosek. Jeżeli przedmiotem wniosku o współpracę jest wniosek o udzielenie informacji, właściwy organ, który występuje z wnioskiem:
a)
określa, tak szczegółowo, jak to możliwe, informacje, o które występuje, w tym powody, dla których informacje te uznaje się za istotne dla wykonywania obowiązków wynikających z rozporządzenia (UE) 2019/1238;
b)
określa, w stosownych przypadkach, wszelkie kwestie związane z poufnością informacji, o które występuje, w tym wszelkie specjalne środki ostrożności w odniesieniu do gromadzenia tych informacji.
3. 
Jeżeli właściwy organ, który występuje z wnioskiem, ma uzasadnione powody, aby zaklasyfikować swój wniosek jako pilny, organ ten może złożyć wniosek w inny sposób niż za pomocą środków przewidzianych w ust. 1, o ile wniosek jest następnie przekazywany drogą elektroniczną zgodnie z tym ustępem, chyba że zainteresowane właściwe organy uzgodnią inaczej.
Artykuł  16

Odpowiedź na wniosek o współpracę lub wymianę informacji

1. 
Właściwy organ, do którego skierowano wniosek, przekazuje swoją odpowiedź właściwemu organowi, który wystąpił z wnioskiem, przy użyciu wzoru określonego w załączniku XII. Jeśli odpowiedź jest istotna z punktu widzenia obowiązków EIOPA, właściwy organ, do którego skierowano wniosek, przekazuje odpowiedź również EIOPA. W swojej odpowiedzi właściwy organ, do którego skierowano wniosek:
a)
wnioskuje o jak najszybsze przekazanie w dowolnej formie dodatkowych wyjaśnień, jeżeli organ ten ma wątpliwości dotyczące wniosku;
b)
podejmuje uzasadnione kroki w ramach swoich uprawnień w celu podjęcia współpracy lub dostarczenia wnioskowanych informacji;
c)
realizuje wniosek w sposób ułatwiający podjęcie w odpowiednim czasie wszelkich niezbędnych działań regulacyjnych, z uwzględnieniem złożoności wniosku i konieczności zaangażowania innego właściwego organu;
d)
z własnej inicjatywy przekazuje wszelkie dodatkowe istotne informacje.
2. 
Jeżeli ze względu na złożoność wniosku lub objętość wnioskowanych informacji właściwy organ, do którego skierowano wniosek, nie jest w stanie dotrzymać terminu wyznaczonego we wniosku, organ ten:
a)
niezwłocznie powiadamia właściwy organ, który wystąpił z wnioskiem, o przyczynach uzasadniających takie opóźnienie i podaje przewidywaną datę udzielenia odpowiedzi;
b)
przekazuje już dostępne informacje przy użyciu wzoru określonego w załączniku XII;
c)
przekazuje wszelkie brakujące informacje, jak tylko staną się one dostępne, w sposób zapewniający możliwość szybkiego podjęcia wszelkich niezbędnych działań.
Artykuł  17

Współpraca i wymiana informacji w przypadku naruszeń przepisów

1. 
Właściwy organ lub, w stosownych przypadkach, EIOPA niezwłocznie powiadamiają właściwy organ, którego dotyczy sprawa, przy użyciu wzoru określonego w załączniku XIII, gdy tylko powezmą wiedzę o naruszeniu lub podejrzeniu naruszenia przez dostawcę OIPE lub dystrybutora OIPE lub o tym, że takie naruszenie nastąpiło w kontekście korzystania ze swobody świadczenia usług oraz swobody przedsiębiorczości. Właściwy organ dokonujący powiadomienia może dołączyć do powiadomienia wszelkie materiały pomocnicze, które uzna za istotne. Jeśli naruszenie jest istotne z punktu widzenia obowiązków EIOPA, właściwy organ dokonujący powiadomienia niezwłocznie powiadamia również EIOPA przy użyciu wzoru określonego w załączniku XIII.
2. 
Właściwy organ dokonujący powiadomienia lub, w stosownych przypadkach, EIOPA, przekazują powiadamianemu właściwemu organowi wszelkie informacje niezbędne do oceny sprawy, a w szczególności następujące informacje:
a)
rodzaj, charakter, istotność i czas trwania naruszenia lub domniemanego naruszenia;
b)
informacje na temat proponowanych działań, które właściwy organ dokonujący powiadomienia planuje podjąć, oraz ewentualne informacje, które planuje opublikować.
c)
dowody, na których oparły swoją decyzję.

Powiadamiany właściwy organ oraz EIOPA, stosownie do przypadku, mogą zwrócić się do właściwego organu dokonującego powiadomienia o przekazanie wszelkich innych informacji, które uznają za niezbędne do dokonania oceny i podjęcia działań.

3. 
Jeżeli właściwy organ dokonujący powiadomienia uzna, że informacje należy przesłać w trybie pilnym, organ ten może początkowo powiadomić powiadamiany właściwy organ oraz EIOPA, stosownie do przypadku, ustnie, pod warunkiem że informacje te zostaną następnie przekazane drogą elektroniczną zgodnie z ust. 1, chyba że zainteresowane właściwe organy uzgodnią inaczej.
Artykuł  18

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 4 marca 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

FORMULARZE SPRAWOZDAWCZE

PP.01.01.33

ZAWARTOŚĆ PRZEKAZYWANYCH INFORMACJI

C0010
Kod formularza - Nazwa formularza
PP.01.02.33 - Informacje podstawowe - Uwagi ogólne R0010
PP.52.01.33 - Informacje na temat OIPE i oszczędzających w ramach OIPE R0020
PP.06.02.33 - Wykaz aktywów R0030
PP.06.02.33 - Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania - Metoda oparta na ocenie ze względu na pierwotne ryzyko R0040
PP.08.03.33 - Zagregowane informacje na temat otwartych pozycji w instrumentach pochodnych R0050

PP.01.02.33

INFORMACJE PODSTAWOWE - INFORMACJE OGÓLNE

C0010
NAZWA OIPE R0010
NUMER REJESTRACYJNY OIPE R0020
JĘZYK SPRAWOZDANIA R0030
DATA PRZEKAZANIA INFORMACJI R0040
KONIEC ROKU OBROTOWEGO R0050
DZIEŃ SPRAWOZDAWCZY R0060
PRZEKAZANIE INFORMACJI W TRYBIE REGULARNYM/AD HOC R0070
WALUTA SPRAWOZDAWCZA R0090
CZY PRODUKT JEST NADAL OFEROWANY? R0260
RODZAJ PODMIOTU R0270
WYKORZYSTANIE WSPÓLNEJ PULI AKTYWÓW DLA WSZYSTKICH WARIANTÓW INWESTYCYJNYCH R0280

PP.52.01.33

INFORMACJE NA TEMAT OIPE I OSZCZĘDZAJĄCYCH W RAMACH OIPE (1)

KOSZTY
KOSZTY ADMINISTRACYJNE KOSZTY DYSTRYBUCJI KOSZTY INWESTYCJI KOSZTY GWARANCJI KAPITAŁOWYCH, JEŻELI

ISTNIEJĄ

KOSZTY DORADZTWA
C0020 C0040 C0050 C0060 C0100
POD

STAWOWY

OIPE

R0010
ALTERNA

TYWNE WARIANTY INWESTY

CYJNE

R0040

INFORMACJE NA TEMAT OIPE I OSZCZĘDZAJĄCYCH W RAMACH OIPE (2)

KRAJ
LICZBA OSZCZĘDZAJĄCYCH WRAMACH OIPE PRZEPŁYWY FINANSOWE I PRZEPŁYWY OSZCZĘDZAJĄCYCH ...
ŁĄCZNE OTRZYMANE SKŁADKI BRUTTO ŁĄCZNE ZWROTY Z INWESTYCJI BRUTTO
C0150 C0160 C0170
PODSTAWOWY OIPE R0010
OFEROWANY W DANYM PAŃSTWIE R0020
WYCOFANY Z OFERTY R0030
ALTERNATYWNE WARIANTY INWESTYCYJNE R0040
OFEROWANE W DANYM PAŃSTWIE R0050
WYCOFANE Z OFERTY R0060
PRZEPŁYWY FINANSOWE

I PRZEPŁYWY

OSZCZĘDZAJĄCYCH

...
Liczba powiadomień zgodnie z Art. 20 ust. 1 otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy przenieśli się do innego Państwa Członkowskiego
WYPŁATY ŚWIADCZEŃ OGÓŁEM WYPŁATY ŚWIADCZEŃ NIEBĘDĄ- CYCH ŚWIADCZENIAMI EMERYTALNYMI
WYPŁATY ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH WYPŁATY ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH - W RATACH WYPŁATY ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH - JEDNORAZOWO WYPŁATY ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH - W FORMIE WYPŁAT POMNIEJSZA

JĄCYCH ZGROMADZONY KAPITAŁ

C0190 C0200 C0210 C0220 C0230 C0240 C0250
PRZEPŁYWY FINANSOWE

I PRZEPŁYWY

OSZCZĘDZAJĄCYCH

AKTYWA ZOBOWIĄZANIA
LICZBA WNIOSKÓW O OTWARCIE SUBKONTA ZGODNIE Z ART. 20

UST. 2 ROZPORZĄDZENIA (UE) 2019/1238

LICZBA SUBKONT OTWARTYCH ZGODNIE Z ART. 20

UST. 2 ROZPORZĄDZENIA (UE) 2019/1238

LICZBA WNIOSKÓW O ZMIANĘ DOSTAWCY

ZŁOŻONYCH PRZEZ OSZCZĘDZAJĄCYCH W RAMACH OIPE ZGODNIE Z ART. 20 UST. 5 LIT. A) ROZPORZĄDZENIA (UE) 2019/1238

RZECZYWISTE PRZENIESIENIA DOKONANE ZGODNIE Z ART. 20 UST. 5 LIT. A) ROZPORZĄDZENIA (UE) 2019/1238 LICZBA WNIOSKÓW O ZMIANĘ DOSTAWCY

ZŁOŻONYCH PRZEZ OSZCZĘDZAJĄCYCH W RAMACH OIPE ZGODNIE Z ART. 52

UST. 3 ROZPORZĄDZENIA (UE) 2019/1238

RZECZYWISTE PRZENIESIENIA DOKONANE ZGODNIE Z ART. 52

UST. 3 ROZPORZĄDZENIA (UE) 2019/1238

C0260 C0270 C0280 C0290 C0300 C0310 C0320 C0330
LICZBA SKARG
C0340

PP.06.02.33

WYKAZ AKTYWÓW

INFORMACJE DOTYCZĄCE POSIADANYCH POZYCJI

KOD IDENTYFIKACYJNY SKŁADNIKA AKTYWÓW I RODZAJ KODU PODSTAWOWY OIPE/ ALTERNATYWNE WARIANTY INWESTYCYJNE KRAJ SIEDZIBY DEPOZYTARIUSZA DEPOZYTARIUSZ ILOŚĆ ...
C0011 C0010 C0040 C0050 C0060
WARTOŚĆ NOMINALNA METODA WYCENY WARTOŚĆ NABYCIA NALICZONE ODSETKI WARTOŚĆ RYNKOWA AKTYWÓW
C0070 C0075 C0080 C0090 C0100

INFORMACJE DOTYCZĄCE AKTYWÓW

KOD IDENTYFIKACYJNY SKŁADNIKA AKTYWÓW I RODZAJ KODU NAZWA SKŁADNIKA AKTYWÓW NAZWA EMITENTA KOD EMITENTA I RODZAJ KODU EMITENTA SEKTOR DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
C0011 C0130 C0140 C0150 C0170
GRUPA, DO KTÓREJ NALEŻY EMITENT KOD GRUPY, DO KTÓREJ NALEŻY EMITENT, ORAZ RODZAJ KODU GRUPY, DO KTÓREJ NALEŻY EMITENT KRAJ EMITENTA WALUTA CIC
C0180 C0190 C0210 C0220 C0230
ALTERNATYWNA INWESTYCJA RATING ZEWNĘTRZNY WYZNACZONA ZEWNĘTRZNA INSTYTUCJA OCENY WIARYGODNOŚCI KREDYTOWEJ (ECAI) CENA JEDNOSTKOWA JEDNOSTKOWY PROCENT CENY NOMINALNEJ CZAS TRWANIA TERMIN ZAPADALNOŚCI
C0240 C0250 C0260 C0370 C0380 C0270 C0280

PP.06.03.33

PRZEDSIĘBIORSTWA ZBIOROWEGO INWESTOWANIA - METODA OPARTA NA OCENIE ZE WZGLĘDU NA PIERWOTNE RYZYKO

KOD IDENTYFIKACYJNY PRZEDSIĘBIORSTWA ZBIOROWEGO INWESTOWANIA I RODZAJ KODU KATEGORIA AKTYWÓW BAZOWYCH PAŃSTWO EMISJI WALUTA ŁĄCZNA KWOTA
C0010 C0030 C0040 C0050 C0060

PP.08.03.33

INFORMACJE DOTYCZĄCE POSIADANYCH POZYCJI - WARTOŚĆ NOMINALNA

WARTOŚĆ NOMINALNA
PODSTAWOWY OIPE ALTERNATYWNE WARIANTY INWESTYCYJNE AKTYWA OIPE
C0010 C0030 C0050
SWAPY STÓP PROCENTOWYCH (D1) R0010
KONTRAKT

TERMINOWY TYPU FORWARD NA WALUTĘ (F2)

R0020
INNE INSTRUMENTY POCHODNE R0030

INFORMACJE DOTYCZĄCE POSIADANYCH POZYCJI - WARTOŚĆ

WARTOŚĆ
PODSTAWOWY OIPE ALTERNATYWNE WARIANTY INWESTYCYJNE AKTYWA OIPE
C0020 C0040 C0060
SWAPY STÓP PROCENTOWYCH (D1) R0010
KONTRAKT

TERMINOWY TYPU FORWARD NA WALUTĘ (F2)

R0020
INNE INSTRUMENTY POCHODNE R0030

ZAŁĄCZNIK  II

NOTY OBJAŚNIAJĄCE DOTYCZĄCE FORMULARZY SPRAWOZDAWCZYCH

Niniejszy załącznik zawiera dodatkowe noty objaśniające dotyczące formularzy zawartych w Załączniku I.

Formularze, które należy wypełnić zgodnie z notami objaśniającymi zawartymi w poszczególnych sekcjach niniejszego Załącznika, są w całym tekście Załącznika określane jako "niniejszy formularz".

PP.01.01.33 - Zawartość przekazywanych informacji

Uwagi ogólne:

Niniejsza sekcja dotyczy rocznych informacji dotyczących Ogólnoeuropejskich Indywidualnych Produktów Emerytalnych (OIPE).

Jeżeli wymagane jest szczególne uzasadnienie, wyjaśnień nie przedstawia się w formularzu sprawozdawczym, lecz muszą one stanowić część komunikacji między przedsiębiorstwem dostarczającym OIPE a właściwymi organami.

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTY OBJAŚNIAJĄCE
C0010/R0010 PP.01.02.33 - Informacje Podstawowe - Informacje Ogólne Ten formularz należy zawsze przekazać. Jedyna możliwa opcja to: 1 - Wykazane
C0010/R0020 PP.52.01.33 - informacje na temat OIPE i oszczędzających w ramach OIPE Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej:

1 - Wykazane

0 - Niewykazane z innych powodów (w tym przypadku wymagane jest szczególne uzasadnienie)

C0010/R0030 PP.06.02.33 - Wykaz aktywów Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej:

1 - Wykazane

0 - Niewykazane z innych powodów (w tym przypadku wymagane jest szczególne uzasadnienie)

C0010/R0040 PP.06.03.33 -

Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania - metoda oparta na ocenie ze względu na pierwotne ryzyko

Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej:

1 - Wykazane

2 - Niewykazane ze względu na brak przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania

0 - Niewykazane (w tym przypadku wymagane jest szczególne uzasadnienie)

C0010/R0050 PP.08.03.33 - Zagregowane informacje na temat otwartych pozycji w instrumentach pochodnych Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej:

1 - Wykazane

2 - Niewykazane ze względu na brak transakcji na instrumentach pochodnych

0 - Niewykazane z innych powodów (w tym przypadku wymagane jest szczególne uzasadnienie)

PP.01.02 - Informacje podstawowe - informacje Ogólne

Uwagi ogólne:

Niniejsza sekcja dotyczy rocznych informacji podstawowych o OIPE.

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTY OBJAŚNIAJĄCE
C0010/R0010 Nazwa OIPE Nazwa handlowa OIPE (specyficzna dla przedsiębiorstwa).
C0010/R0020 Numer rejestracyjny OIPE Numer rejestracyjny OIPE nadany przez EIOPA.
C0010/R0030 Język sprawozdania Wskazanie dwuliterowego kodu ISO 639-1 języka stosowanego do przekazania informacji.
C0010/R0040 Data przekazania informacji Wskazanie kodu ISO 8601 (rrrr-mm-dd) daty przekazania informacji organowi nadzoru.
C0010/R0050 Koniec roku obrotowego Wskazanie końca roku obrotowego przedsiębiorstwa w formacie ISO 8601 (rrrr-mm-dd), np. 2017-12-31.
C0010/R0060 Dzień sprawozdawczy Wskazanie daty określającej ostatni dzień okresu sprawozdawczego w formacie ISO 8601 (rrrr-mm-dd).
C0010/R0070 Przekazanie informacji w trybie regularnym/ad hoc Wskazanie, czy przekazanie informacji ma charakter regularny czy też ad hoc.

Należy wykorzystać jedną opcję z poniższej listy zamkniętej:

1 - Regularna sprawozdawczość

2 - Sprawozdawczość ad hoc

C0010/R0090 Waluta sprawozdawcza Wskazanie kodu alfabetycznego ISO 4217 waluty w odniesieniu do kwot pieniężnych zastosowanej w każdym sprawozdaniu.
C0010/R0260 Czy OIPE jest nadal oferowany? Wskazanie, czy produkt jest w dalszym ciągu sprzedawany, czy też wycofano go z oferty.

Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej zamkniętej listy: - nadal oferowany - wycofany z oferty

C0010/R0270 Rodzaj podmiotu Określenie rodzaju podmiotu, do którego należy dostawca OIPE przekazujący dane dla swojego OIPE.

Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej zamkniętej listy:

- instytucja kredytowa (zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE (1))

- zakład ubezpieczeń (zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE (2))

- instytucja pracowniczych programów emerytalnych (zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2341 (3))

- firma inwestycyjna (zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE (4))

- spółka inwestycyjna lub zarządzająca (zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE (5))

- zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI) z UE (zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE (6))

C0010/R0280 Wykorzystanie wspólnej puli aktywów dla wszystkich wariantów inwestycyjnych Wskazanie, czy wspólną pulę aktywów wykorzystuje się w odniesieniu do wszystkich wariantów inwestycyjnych.

Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej zamkniętej listy:

1 - Tak

2 - Nie

(1)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).

(2)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1).

(3)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2341 z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami (IORP) (Dz.U. L 354 z 23.12.2016, s. 37).

(4)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349).

(5)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32).

(6)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1).

PP.52.01 - Informacje na temat OIPE i oszczędzających w ramach OIPE

Uwagi ogólne:

Niniejsza sekcja dotyczy rocznych informacji szczegółowych o konkretnym OIPE. Ponadto należy dodatkowo podać niektóre informacje o konkretnym wariancie inwestycyjnym OIPE, tj. podstawowym OIPE lub alternatywnych wariantach inwestycyjnych, według państwa, w którym dany produkt jest oferowany, oraz według otwartych subkont. W przypadku gdy alternatywne warianty inwestycyjne stają się, indywidualnie lub łącznie, znaczące w stosunku do oszczędności w ramach podstawowego OIPE, informacje przekazuje się na bardziej szczegółowym poziomie lub na poziomie każdego wariantu inwestycyjnego.w

Wszystkie wartości przedstawia się w taki sposób, jakby były one wykazywane zgodnie z ramami ostrożnościowymi, które mają zastosowanie do danego podmiotu.

Agreguje się informacje dotyczące wszystkich alternatywnych wariantów inwestycyjnych.

Informacje na temat OIPE i oszczędzających w ramach OIPE (1)

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTY OBJAŚNIAJĄCE
C0020/R0010 Koszty administracyjne związane z podstawowym OIPE Łączna kwota kosztów administracyjnych związanych z administrowaniem OIPE, którymi obciążono oszczędzającego w ramach OIPE w okresie sprawozdawczym.
Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów podstawowego OIPE.
C0040/R0010 Koszty dystrybucji podstawowego OIPE Łączna kwota kosztów związanych z dystrybucją OIPE. Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów podstawowego OIPE.
C0050/R0010 Koszty doradztwa związanego z podstawowym OIPE Łączna kwota kosztów związanych z doradztwem w zakresie OIPE, które naliczono w okresie sprawozdawczym.

Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów podstawowego OIPE.

C0060/R0010 Koszty inwestycyjne podstawowego OIPE Łączna kwota kosztów inwestycyjnych związanych z OIPE, które naliczono w okresie sprawozdawczym. Koszty te obejmują opłaty związane z przechowywaniem aktywów, czynności wynikające z realizacji operacji transakcyjnych oraz inne koszty związane z działalnością inwestycyjną, których nie można przypisać do dwóch wyżej wymienionych kategorii.

Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów podstawowego OIPE.

C0100/R0010 Koszty gwarancji kapitałowych (jeżeli istnieją) związanych z podstawowym OIPE Łączna kwota kosztów związanych gwarancją kapitału oferowaną przez OIPE naliczonych w okresie sprawozdawczym.

Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów podstawowego OIPE.

C0020/R0040 Koszty administracyjne związane z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi Łączna kwota kosztów administracyjnych związanych z administrowaniem OIPE, którymi obciążono oszczędzającego w ramach OIPE w okresie sprawozdawczym.

Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów związanych z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi.

C0040/R0040 Koszty dystrybucji alternatywnych wariantów inwestycyjnych Łączna kwota kosztów związanych z dystrybucją OIPE.

Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów związanych z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi.

C0050/R0040 Koszty doradztwa związane z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi Łączna kwota kosztów związanych z doradztwem w zakresie OIPE, które naliczono w okresie sprawozdawczym.

Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów związanych z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi.

C0060/R0040 Koszty inwestycyjne związane z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi Łączna kwota kosztów inwestycyjnych związanych z OIPE, które naliczono w okresie sprawozdawczym. Koszty te obejmują opłaty związane z przechowywaniem aktywów, czynności wynikające z realizacji operacji transakcyjnych oraz inne koszty związane z działalnością inwestycyjną, których nie można przypisać do dwóch wyżej wymienionych kategorii.

Kwota odnosi się do jednorazowych i powtarzających się kosztów związanych z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi.

Informacje na temat OIPE i oszczędzających w ramach OIPE (2)

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTY OBJAŚNIAJĄCE
Z0010 Kraj Kod ISO 3166 1 alfa 2 właściwego dla OIPE państwa członkowskiego pochodzenia lub przyjmującego państwa członkowskiego. Pozycję tę wypełnia się dla każdego państwa, w którym dostępne jest subkonto lub w którym oferowany jest OIPE.
C0150/R0020 Liczba oszczędzających w ramach OIPE w odniesieniu do podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Liczba oszczędzających w ramach OIPE w odniesieniu do podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie
C0160/R0020 Łączne składki brutto otrzymane na poczet podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Łączna kwota składek w okresie sprawozdawczym wpłaconych przez oszczędzających w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie.
C0170/R0020 Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji przypisanych oszczędzającym w ramach OIPE. Wartość ta uwzględnia koszty inwestycyjne związane z podstawowym OIPE oferowanym w danym państwie.
C0190/R0020 Łączne świadczenia wypłacone z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Łączna kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie. Kwota ta obejmuje wszystkie wypłacone świadczenia, w tym z tytułu ryzyka biometryczne i innych możliwych wariantów wchodzących w zakres danego produktu.
C0200/R0020 Świadczenia emerytalne wypłacone z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne.
C0210/R0020 Świadczenia emerytalne wypłacone w ratach z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w ratach.
C0220/R0020 Świadczenia emerytalne wypłacone jednorazowo z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane jednorazowo.
C0230/R0020 Świadczenia emerytalne wypłacone w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał.
C0240/R0020 Świadczenia niebędące świadczeniami emerytalnymi wypłacone z tytułu podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia niezwiązane z zabezpieczeniem emerytalnym, tj. wypłacane z tytułu ryzyka biometrycznego i innych możliwych wariantów.
C0250/R0020 Liczba powiadomień zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1238 otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy przenieśli się do innego państwa członkowskiego, w odniesieniu do podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Liczba powiadomień otrzymanych od oszczędzających w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie, które dotyczyły przeniesienia się oszczędzającego w ramach OIPE do innego państwa członkowskiego.
C0260/R0020 Liczba wniosków o otwarcie subkonta zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Liczba wniosków o otwarcie nowego subkonta w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0270/R0020 Liczba subkont otwartych zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Liczba faktycznie otwartych subkont w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie w związku z wnioskami otrzymanymi od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0280/R0020 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 20 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE, wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta powiązanego z kontem oszczędzających w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie, którzy przenieśli się do innego państwa członkowskiego.
C0290/R0020 Rzeczywiste przeniesienia dokonane zgodnie z art. 20 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/1238, w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE, wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta w związku z przeniesieniem się oszczędzających w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie do innego państwa członkowskiego.
C0300/R0020 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0310/R0020 Rzeczywiste przeniesienia dokonane zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE dokonanych na podstawie wniosków złożonych przez oszczędzających w ramach podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0320/R0020 Aktywa podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Całkowita kwota aktywów powiązanych z podstawowym OIPE oferowanym w danym państwie.
C0330/R0020 Zobowiązania podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Całkowita kwota rezerw technicznoubezpieczeniowych i innych zobowiązań związanych, w stosownych przypadkach, z podstawowym OIPE oferowanym w danym państwie.
C0340/R0020 Liczba skarg dotyczących podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie Całkowita liczba skarg otrzymanych w okresie sprawozdawczym w odniesieniu do podstawowego OIPE oferowanego w danym państwie.
C0150/R0030 Liczba oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty Liczba oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty
C0160/R0030 Łączne składki brutto otrzymane na poczet podstawowego OIPE wycofanego z oferty Łączna kwota składek w okresie sprawozdawczym wpłaconych przez oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty.
C0170/R0030 Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji przypisanych oszczędzającym w ramach OIPE. Wartość ta uwzględnia koszty inwestycyjne związane z podstawowym OIPE wycofanym z oferty.
C0190/R0030 Łączne świadczenia wypłacone z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty Łączna kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty. Kwota ta obejmuje wszystkie wypłacone świadczenia, w tym z tytułu ryzyka biometrycznego i innych możliwych wariantów wchodzących w zakres danego produktu.
C0200/R0030 Świadczenia emerytalne wypłacone z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne.
C0210/R0030 Świadczenia emerytalne wypłacone w ratach z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w ratach.
C0220/R0030 Świadczenia emerytalne wypłacone jednorazowo z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane jednorazowo.
C0230/R0030 Świadczenia emerytalne wypłacone w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał.
C0240/R0030 Świadczenia niebędące świadczeniami emerytalnymi wypłacone z tytułu podstawowego OIPE wycofanego z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia niezwiązane z zabezpieczeniem emerytalnym, tj. wypłacane z tytułu ryzyka biometrycznego i innych możliwych wariantów.
C0250/R0030 Liczba powiadomień zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1238 otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy przenieśli się do innego państwa członkowskiego, w odniesieniu do podstawowego OIPE wycofanego z oferty Liczba powiadomień otrzymanych od oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty związanych z przeniesieniem się oszczędzającego w ramach OIPE do innego państwa członkowskiego.
C0260/R0030 Liczba wniosków o otwarcie subkonta zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty Liczba wniosków o otwarcie nowego subkonta w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0270/R0030 Liczba subkont otwartych zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty Liczba faktycznie otwartych subkont w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty w związku z wnioskami otrzymanymi od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0280/R0030 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 20 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do podstawowego OIPE wycofanego z oferty Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta w związku z przeniesieniem się oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty do innego państwa członkowskiego.
C0290/R0030 Rzeczywiste przeniesienia dokonane zgodnie z art. 20 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do podstawowego OIPE wycofanego z oferty Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta w związku z przeniesieniem się oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty do innego państwa członkowskiego.
C0300/R0030 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do podstawowego OIPE wycofanego z oferty Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0310/R0030 Rzeczywiste przeniesienia dokonane zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do podstawowego OIPE wycofanego z oferty Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE dokonanych na podstawie wniosków złożonych przez oszczędzających w ramach podstawowego OIPE wycofanego z oferty, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0320/R0030 Aktywa podstawowego OIPE wycofanego z oferty Całkowita kwota aktywów podstawowego OIPE wycofanego z oferty.
C0330/R0030 Zobowiązania podstawowego OIPE wycofanego z oferty Całkowita kwota rezerw technicznoubezpieczeniowych i innych zobowiązań związanych, w stosownych przypadkach, z podstawowym OIPE wycofanym z oferty.
C0340/R0030 Liczba skarg dotyczących podstawowego OIPE wycofanego z oferty Całkowita liczba skarg otrzymanych w okresie sprawozdawczym w odniesieniu do podstawowego OIPE wycofanego z oferty.
C0150/R0050 Liczba oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Liczba oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie
C0160/R0050 Łączne składki brutto otrzymane na poczet alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Łączna kwota składek w okresie sprawozdawczym wpłaconych przez oszczędzających w ramach OIPE na poczet alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie.
C0170/R0050 Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji przypisanych oszczędzającym w ramach OIPE. Wartość ta uwzględnia koszty inwestycyjne związane z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi oferowanymi w danym państwie.
C0190/R0050 Łączne świadczenia wypłacone z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Łączna kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie. Kwota ta obejmuje wszystkie wypłacone świadczenia, w tym z tytułu ryzyka biometryczne i innych możliwych wariantów wchodzących w zakres danego produktu.
C0200/R0050 Świadczenia emerytalne wypłacone w tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne.
C0210/R0050 Świadczenia emerytalne wypłacone w ratach z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w ratach.
C0220/R0050 Świadczenia emerytalne wypłacone jednorazowo z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane jednorazowo.
C0230/R0050 Świadczenia emerytalne wypłacone w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał.
C0240/R0050 Świadczenia niebędące świadczeniami emerytalnymi wypłacone z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia niezwiązane z zabezpieczeniem emerytalnym, tj. wypłacane z tytułu ryzyka biometrycznego i innych możliwych wariantów.
C0240/R0050 Liczba powiadomień zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1238 otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy przenieśli się do innego państwa członkowskiego, w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Liczba powiadomień otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie, związanych z przeniesieniem się oszczędzającego w ramach OIPE do innego państwa członkowskiego.
C0260/R0050 Liczba wniosków o otwarcie subkonta zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Liczba wniosków o otwarcie nowego subkonta w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0270/R0050 Liczba subkont otwartych zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Liczba faktycznie otwartych subkont w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie w związku z wnioskami otrzymanymi od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0280/R0050 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 20 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta w związku z przeniesieniem się oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie, do innego państwa członkowskiego.
C0290/R0050 Rzeczywiste przeniesienia dokonane zgodnie z art. 20 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta w związku z przeniesieniem się oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie, do innego państwa członkowskiego.
C0300/R0050 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0310/R0050 Rzeczywiste przeniesienia dokonane zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE dokonanych na podstawie wniosków złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0320/R0050 Aktywa z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie. Całkowita kwota aktywów powiązanych z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi oferowanymi w danym państwie.
C0330/R0050 Zobowiązania z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Całkowita kwota rezerw technicznoubezpieczeniowych i innych zobowiązań powiązanych, w stosownych przypadkach, z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi oferowanymi w danym państwie.
C0340/R0050 Liczba skarg dotyczących alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie Całkowita liczba skarg otrzymanych w okresie sprawozdawczym w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w danym państwie.
C0149/R0060 Liczba alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w odniesieniu do produktu OIPE wycofanego z oferty Liczba alternatywnych wariantów inwestycyjnych oferowanych w odniesieniu do produktu OIPE wycofanego z oferty
C0150/R0060 Liczba oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Liczba oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty
C0160/R0060 Łączne składki brutto otrzymane na poczet alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Łączna kwota składek w okresie sprawozdawczym wpłaconych przez oszczędzających w ramach OIPE na poczet alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty.
C0170/R0060 Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Łączna kwota brutto zwrotów z inwestycji przypisanych oszczędzającym w ramach OIPE. Wartość ta uwzględnia koszty inwestycyjne związane z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi wycofanymi z oferty.
C0190/R0060 Łączne świadczenia wypłacone z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Całkowita kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty. Kwota ta obejmuje wszystkie wypłacone świadczenia, w tym z tytułu ryzyka biometrycznego i innych możliwych wariantów wchodzących w zakres danego produktu.
C0200/R0060 Świadczenia emerytalne wypłacone z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne.
C0210/R0060 Świadczenia emerytalne wypłacone w ratach z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w ratach.
C0220/R0060 Świadczenia emerytalne wypłacone jednorazowo z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane jednorazowo.
C0230/R0060 Świadczenia emerytalne wypłacone w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia emerytalne wypłacane w formie wypłat pomniejszających zgromadzony kapitał.
C0240/R0060 Świadczenia niebędące świadczeniami emerytalnymi wypłacone z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Kwota świadczeń wypłaconych w okresie sprawozdawczym oszczędzającym w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty. Kwota ta obejmuje wyłącznie świadczenia niezwiązane z zabezpieczeniem emerytalnym, tj. wypłacane z tytułu ryzyka biometrycznego i innych możliwych wariantów.
C0250/R0060 Liczba powiadomień zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1238 otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy przenieśli się do innego państwa członkowskiego, w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Liczba powiadomień otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty, związanych z przeniesieniem się oszczędzającego w ramach OIPE do innego państwa członkowskiego.
C0260/R0060 Liczba wniosków o otwarcie subkonta zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Liczba wniosków o otwarcie nowego subkonta w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty, otrzymanych od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0270/R0060 Liczba subkont otwartych zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Liczba faktycznie otwartych subkont w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty, w związku z wnioskami otrzymanymi od oszczędzających w ramach OIPE, którzy poinformowali dostawcę OIPE o zamiarze przeniesienia się do innego państwa członkowskiego.
C0280/R0060 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 20 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta w związku z przeniesieniem się oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty, do innego państwa członkowskiego.
C0290/R0060 Liczba rzeczywistych przeniesień dokonanych zgodnie z art. 20 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE wynikających z faktu, że obecny dostawca OIPE nie jest w stanie otworzyć subkonta w związku z przeniesieniem się oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty, do innego państwa członkowskiego.
C0300/R0060 Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Liczba wniosków o zmianę dostawcy OIPE złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0310/R0060 Liczba rzeczywistych przeniesień dokonanych zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238 w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Kwota rzeczywistych przeniesień do innego dostawcy OIPE dokonanych na podstawie wniosków złożonych przez oszczędzających w ramach OIPE, którzy oszczędzają w ramach alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty, zgodnie z art. 52 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1238
C0320/R0060 Aktywa z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Całkowita kwota aktywów powiązanych z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi wycofanymi z oferty.
C0330/R0060 Zobowiązania z tytułu alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Całkowita kwota rezerw technicznoubezpieczeniowych i innych zobowiązań powiązanych, w stosownych przypadkach, z alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi wycofanymi z oferty.
C0340/R0060 Liczba skarg dotyczących alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty Całkowita liczba skarg otrzymanych w okresie sprawozdawczym w odniesieniu do alternatywnych wariantów inwestycyjnych wycofanych z oferty.

PP.06.02 - Wykaz aktywów - Uwagi ogólne:

Niniejsza sekcja dotyczy rocznych informacji dotyczących OIPE z dalszym podziałem na podstawowe OIPE i alternatywne warianty inwestycyjne. W przypadku gdy alternatywne warianty inwestycyjne stają się, indywidualnie lub łącznie, znaczące w stosunku do oszczędności w ramach podstawowego OIPE, informacje przekazuje się na bardziej szczegółowym poziomie lub na poziomie każdego wariantu inwestycyjnego.

Kategorie aktywów, o których mowa w niniejszym formularzu, to kategorie zdefiniowane w załączniku IV - Definicje pozycji z tabeli CIC, a odniesienia do kodu CIC (Complementary Identification Code, uzupełniający kod identyfikacyjny) odwołują się do załącznika III - Tabela CIC.

Niniejszy formularz zawiera wykaz poszczególnych aktywów związanych z OIPE (tj. nie na podstawie metody opartej na ocenie ze względu na pierwotne ryzyko), klasyfikowanych jako kategorie aktywów 0-9, z następującymi wyjątkami:

a)
środki pieniężne zgłasza się w odrębnych wierszach dla każdej waluty, dla każdej kombinacji pozycji C0060, C0070, C0080 i C0090;
b)
depozyty zbywalne (ekwiwalenty środków pieniężnych) i pozostałe depozyty z terminem zapadalności poniżej jednego roku zgłasza się w odrębnych wierszach dla każdej pary bank i waluta, dla każdej kombinacji pozycji C0060, C0070, C0080, C0090 i C0290;
c)
depozyty u cedentów zgłasza się w jednym wierszu, dla każdej kombinacji pozycji C0060, C0070, C0080 i C0090.

Niniejszy formularz zawiera dwie tabele: "Informacje dotyczące posiadanych pozycji" oraz "Informacje dotyczące aktywów".

W tabeli "Informacje dotyczące posiadanych pozycji" każdy składnik aktywów zgłasza się w takiej liczbie wierszy, jaka jest potrzebna w celu właściwego wypełnienia wszystkich zmiennych niepieniężnych, z wyjątkiem pozycji "Ilość", wymaganych w tej tabeli. Jeżeli w przypadku tego samego składnika aktywów jednej zmiennej można przypisać dwie wartości, składnik ten należy wykazać w więcej niż jednym wierszu.

W tabeli "Informacje dotyczące aktywów" każdy składnik aktywów należy wykazać odrębnie, w jednym wierszu dla każdego składnika aktywów, wypełniając wszystkie mające zastosowanie zmienne wymagane w tej tabeli. Aktywa oznacza się według wariantu inwestycyjnego w ramach OIPE (podstawowy OIPE i alternatywne warianty inwestycyjne), chyba że wszystkie warianty inwestycyjne w ramach OIPE mają udział w tej samej puli aktywów, gdzie aktywa oznacza się jako "wspólne aktywa w ramach OIPE". W przypadku gdy alternatywne warianty inwestycyjne stają się, indywidualnie lub łącznie, znaczące w stosunku do oszczędności w ramach podstawowego OIPE, informacje przekazuje się na bardziej szczegółowym poziomie lub na poziomie każdego wariantu inwestycyjnego.

Wszystkie wartości zgłasza się zgodnie z ramami ostrożnościowymi, które mają zastosowanie do danego podmiotu. Jeżeli dostawca OIPE jest zwolniony z obowiązku przedstawiania sprawozdań zewnętrznej instytucji oceny kredytowej i zewnętrznej instytucji oceny wiarygodności kredytowej ("ECAI") na podstawie swoich przepisów sektorowych, informacje dotyczące pola (C0250) i pola (C0260) mogą być przekazywane w ograniczonym zakresie (nieuwzględniane w zgłoszeniach). W pozostałych przypadkach informacje te zgłasza się.

Informacje dotyczące posiadanych pozycji

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTY OBJAŚNIAJĄCE
C0011 Kod identyfikacyjny składnika aktywów i rodzaj kodu Informacja ta łączy w sobie dane dotyczące kodu identyfikacyjnego składnika aktywów (kolumny C0010 i C0110 z decyzji Rady Organów Nadzoru) i kodu identyfikacyjnego składnika aktywów (kolumny C0020 i C0120 z decyzji Rady Organów Nadzoru) Kod identyfikacyjny składnika aktywów wykorzystuje: - kod ISIN zgodny z ISO 6166

Tylko, jeśli kod ISIN jest niedostępny:

- inne uznane kody (np.: CUSIP, Bloomberg Ticker, Reuters RIC)

- kod nadany, gdy inne uznane kody nie są dostępne. Kod ten musi być niepowtarzalny i musi być stosowany spójnie na przestrzeni czasu.

Określenie rodzaju kodu identyfikacyjnego zastosowanego w pozycji "Kod identyfikacyjny składnika aktywów": 1 - ISO 6166 dla kodu ISIN

2 - CUSIP (numer "Committee on Uniform Securities Identification Procedures" nadany przez CUSIP Service Bureau dla spółek z USA i Kanady)

3 - SEDOL (Stock Exchange Daily Official List dla London Stock Exchange)

4 WKN (Wertpapier Kenn-Nummer, alfanumeryczny niemiecki numer identyfikacyjny)

5 - Bloomberg Ticker (kod literowy Bloomberg identyfikujący papiery wartościowe spółki)

6 - BBGID (Bloomberg Global ID)

7 - Reuters RIC (Reuters instrument code)

8 - FIGI (Financial Instrument Global Identifier)

9 - inny kod nadany przez członków Stowarzyszenia Krajowych Agencji Numerujących (Association of National Numbering Agencies)

99 - kod nadany

Jeżeli ten sam kod identyfikacyjny składnika aktywów musi być podany dla jednego składnika aktywów, który jest wyemitowany w co najmniej dwóch walutach, konieczne jest wskazanie kodu identyfikacyjnego składnika aktywów oraz kodu alfabetycznego ISO 4217 waluty, jak w następującym przykładzie:

"kod+EUR". W tym przypadku typ kodu identyfikacyjnego składnika aktywów odnosi się do wariantu 99 i wariantu pierwotnego kodu identyfikacyjnego składnika aktywów, jak w poniższym przykładzie, w którym zgłoszony kod to kod ISIN + waluta: "99/1".

C0010 Podstawowy

OIPE/alternatywne warianty inwestycyjne

Rodzaj wariantu inwestycyjnego w ramach OIPE. W tym polu stosuje się rozróżnienie między podstawowym OIPE a alternatywnymi wariantami inwestycyjnymi. Wariant 3, aktywa OIPE, stosuje się w przypadku, gdy wszystkie warianty inwestycyjne w ramach OIPE mają udział w tej samej puli aktywów.

Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej zamkniętej listy:

1 - Podstawowy OIPE

2 - Alternatywne warianty inwestycyjne

3 - Wspólne aktywa w ramach OIPE

C0040 Kraj siedziby depozytariusza Kod ISO 3166-1 alpha-2 państwa, w którym przechowywane są aktywa. Na potrzeby wskazania depozytariuszy międzynarodowych, takich jak Euroclear, krajem siedziby depozytariusza jest kraj określony w podstawie prawnej, w której określono warunki umowne usługi depozytu.

W przypadku tego samego rodzaju składnika aktywów, który jest przechowywany w depozycie w co najmniej dwóch krajach, każdy składnik aktywów prezentuje się odrębnie w takiej liczbie wierszy, jaka jest potrzebna w celu właściwego wskazania wszystkich krajów siedziby depozytariusza.

W odniesieniu do nieruchomości kraj emitenta określa się na podstawie adresu nieruchomości.

C0050 Depozytariusz Kod LEI lub, jeżeli kod LEI nie jest dostępny, nazwa instytucji finansowej będącej depozytariuszem.

W przypadku tego samego rodzaju składnika aktywów, który jest przechowywany w depozycie przez więcej niż jednego depozytariusza, każdy składnik aktywów prezentuje się odrębnie w takiej liczbie wierszy, jaka jest potrzebna w celu właściwego wskazania wszystkich depozytariuszy.

C0060 Ilość Liczba aktywów, w odniesieniu do stosownych aktywów. Pozycji tej nie wykazuje się, jeżeli wykazuje się pozycję "Wartość nominalna" (C0070).
C0070 Wartość nominalna Pozostająca kwota należności głównej wyceniana według wartości nominalnej, dla wszystkich aktywów, których dotyczy niniejsza pozycja, oraz według kwoty nominalnej dla środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

Pozycji tej nie wykazuje się, jeżeli wykazuje się pozycję "Ilość" (C0060).

C0075 Metoda wyceny Instrument finansowy wycenia się według:

1 - wyceny rynkowej (marked to market);

2 - wyceny zgodnej z wyceną rynkową (market-consistent);

3 - wycena zgodna z wyceną rynkową nie ma zastosowania.

C0080 Wartość nabycia Łączna wartość nabycia posiadanych aktywów, "cena czysta" bez naliczonych odsetek.
C0090 Naliczone odsetki Należy podać kwotę naliczonych odsetek po dacie ostatniego kuponu oprocentowanych papierów wartościowych.
C0100 Wartość rynkowa aktywów Wartość rynkowa składników aktywów.

Informacje dotyczące aktywów

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTA OBJAŚNIAJĄCA
C0011 Kod identyfikacyjny składnika aktywów i rodzaj kodu Informacja ta łączy w sobie dane dotyczące kodu identyfikacyjnego składnika aktywów (kolumny C0010 i C0110 z decyzji Rady Organów Nadzoru) i kodu identyfikacyjnego składnika aktywów (kolumny C0020 i C0120 z decyzji Rady Organów Nadzoru) Kod identyfikacyjny składnika aktywów wykorzystuje: - kod ISIN zgodny z ISO 6166

Tylko, jeśli kod ISIN jest niedostępny:

- inne uznane kody (np.: CUSIP, Bloomberg Ticker, Reuters RIC)

- kod nadany, gdy inne uznane kody nie są dostępne. Kod ten musi być niepowtarzalny i musi być stosowany spójnie na przestrzeni czasu.

Określenie rodzaju kodu identyfikacyjnego zastosowanego w pozycji "Kod identyfikacyjny składnika aktywów": 1 - ISO 6166 dla kodu ISIN

2 - CUSIP (numer "Committee on Uniform Securities Identification Procedures" nadany przez CUSIP Service Bureau dla spółek z USA i Kanady)

3 - SEDOL (Stock Exchange Daily Official List dla London Stock Exchange)

4 WKN (Wertpapier Kenn-Nummer, alfanumeryczny niemiecki numer identyfikacyjny)

5 - Bloomberg Ticker (kod literowy Bloomberg identyfikujący papiery wartościowe spółki)

6 - BBGID (Bloomberg Global ID)

7 - Reuters RIC (Reuters instrument code)

8 - FIGI (Financial Instrument Global Identifier)

9 - inny kod nadany przez członków Stowarzyszenia Krajowych Agencji Numerujących (Association of National Numbering Agencies)

99 - kod nadany

Jeżeli ten sam kod identyfikacyjny składnika aktywów musi być podany dla jednego składnika aktywów, który jest wyemitowany w co najmniej dwóch walutach, konieczne jest wskazanie kodu identyfikacyjnego składnika aktywów oraz kodu alfabetycznego ISO 4217 waluty, jak w następującym przykładzie: "kod+EUR". W tym przypadku typ kodu identyfikacyjnego składnika aktywów odnosi się do wariantu 99 i wariantu pierwotnego kodu identyfikacyjnego składnika aktywów, jak w

poniższym przykładzie, w którym zgłoszony kod to kod ISIN + waluta: "99/1".
C0130 Nazwa składnika aktywów Nazwa składnika aktywów (lub adres w przypadku nieruchomości).
Nazwa emitenta Nazwa emitenta zdefiniowanego jako podmiot, który emituje aktywa na rzecz inwestorów.

Pozycja ta odpowiada nazwie podmiotu w bazie danych LEI, jeżeli jest dostępna. Jeżeli nie jest dostępna, odpowiada nazwie prawnej.

W przypadku funduszy inwestycyjnych/udziałów w funduszach inwestycyjnych nazwa emitenta jest nazwą zarządzającego funduszem.

C0150 Kod emitenta i rodzaj kodu emitenta Informacja ta łączy w sobie dane o kodzie emitenta (kolumna C0150 z decyzji Rady Organów Nadzoru) i rodzaju kodu emitenta (kolumna C0160 z decyzji Rady Organów Nadzoru). Kod emitenta wykorzystuje kod LEI. Pozycji tej nie wykazuje się, jeżeli kod LEI nie jest dostępny.

W przypadku funduszy inwestycyjnych/udziałów w funduszach inwestycyjnych kod emitenta jest kodem zarządzającego funduszem. Określenie rodzaju kodu zastosowanego w pozycji "Kod emitenta". Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej: 1 - LEI 9 - brak

Pozycja ta nie ma zastosowania do kategorii CIC 8 - Pożyczki i pożyczki zabezpieczone hipotecznie, jeżeli dotyczy pożyczek i pożyczek zabezpieczonych hipotecznie na rzecz osób fizycznych. Pozycja ta nie ma zastosowania do kategorii CIC 71, CIC 75 i kategorii CIC 9 - Nieruchomości.

C0170 Sektor działalności emitenta Sektor gospodarczy emitenta w oparciu o najnowszą wersję kodu klasyfikacji działalności gospodarczej (NACE), jak opublikowano w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady (1)). W celu identyfikacji sektorów należy wykorzystać przynajmniej literę kodu NACE wskazującą sekcję (dopuszczalne jest np. "A" lub "A0111"), z wyjątkiem kodów NACE odnoszących się do działalności finansowej i ubezpieczeniowej, w przypadku których należy wykorzystać literę wskazującą sekcję i 4- cyfrowy kod dla klasy (np. "K6411").

W przypadku funduszy inwestycyjnych sektor działalności emitenta jest sektorem działalności zarządzającego funduszem.

C0180 Grupa, do której należy emitent Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla emitenta. W przypadku funduszy inwestycyjnych relacja grupowa odnosi się do zarządzającego funduszem.

Pozycja ta odpowiada nazwie podmiotu w bazie danych LEI, jeżeli jest dostępna. Jeżeli nie jest dostępna, odpowiada nazwie prawnej.

C0190 Kod grupy, do której należy emitent, oraz rodzaj kodu grupy, do której należy emitent Informacja ta łączy w sobie dane o kodzie grupy, do której należy emitent, (kolumna C0190 z decyzji Rady Organów Nadzoru) i rodzaju kodu grupy, do której należy emitent, (kolumna C0200 z decyzji Rady Organów Nadzoru). Wskazanie grupy emitenta, przy wykorzystaniu identyfikatora podmiotu prawnego (LEI). Pozycji tej nie wykazuje się, jeżeli kod LEI nie jest dostępny.

W przypadku funduszy inwestycyjnych relacja grupowa odnosi się do zarządzającego funduszem.

Kod zastosowany w pozycji "Kod grupy, do której należy emitent":

1 - LEI

9 - brak
C0210 Kraj emitenta Kod ISO 3166-1 alfa-2 kraju, w którym znajduje się emitent. Kraj, w którym znajduje się emitent, określa się na podstawie adresu podmiotu dokonującego emisji składnika aktywów. W przypadku funduszy inwestycyjnych relacja grupowa odnosi się do zarządzającego funduszem.

- Kod ISO 3166-1 alpha-2

- XA: Emitenci ponadnarodowi

- UE: instytucje Unii Europejskiej

C0220 Waluta Kod alfabetyczny ISO 4217 waluty emisji.
C0230 CIC Uzupełniający kod identyfikacyjny stosowany do klasyfikacji składników aktywów
C0240 Alternatywna inwestycja Instrument finansowy wymieniony w sekcji C załącznika I do dyrektywy 2014/65/UE, wyemitowany przez osobę prawną posiadająca zezwolenie na podstawie dyrektywy 2011/61/UE (2) na zarządzanie alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi:

1 - Alternatywna inwestycja

2 - Brak alternatywnej inwestycji

C0250 Rating zewnętrzny Rating składnika aktywów na dzień sprawozdawczy przyznany przez wyznaczoną zewnętrzną instytucję oceny wiarygodności kredytowej (ECAI).
C0270 Czas trwania Czas trwania składnika aktywów zdefiniowany jako "pozostały zmodyfikowany czas trwania" (zmodyfikowany czas trwania obliczony w oparciu o czas pozostający do terminu zapadalności papieru wartościowego, licząc od dnia sprawozdawczego).

W przypadku aktywów bez określonego terminu zapadalności należy użyć pierwszej daty wykupu. Czas trwania należy obliczyć w oparciu o wartość ekonomiczną.

C0280 Termin zapadalności Data zapadalności w formacie ISO 8601 (rrrr-mm-dd).

W przypadku wieczystych papierów wartościowych należy użyć "9999-12-31".

C0370 Cena jednostkowa Jednostkowa cena rynkowa.
C0380 Jednostkowy procent ceny nominalnej Odsetek zagregowanej kwoty nominalnej.
(1)Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1).

(2)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1).

PP.06.03 - Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania - Metoda oparta na ocenie ze względu na pierwotne ryzyko

Uwagi ogólne:

Niniejsza sekcja dotyczy rocznych informacji dotyczących OIPE z dalszym podziałem na podstawowe OIPE i alternatywne warianty inwestycyjne. W przypadku gdy alternatywne warianty inwestycyjne stają się, indywidualnie lub łącznie, znaczące w stosunku do oszczędności w ramach podstawowego OIPE, informacje przekazuje się na bardziej szczegółowym poziomie lub na poziomie każdego wariantu inwestycyjnego.

Niniejszy formularz zawiera informacje dotyczące oceny ze względu na pierwotne ryzyko jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania lub inwestycji w formie funduszy, w tym gdy stanowią one udziały kapitałowe, w podziale na kategorie aktywów bazowych, kraje emisji oraz waluty. W celu zachowania proporcjonalności oraz zgodnie ze szczegółowymi notami objaśniającymi do wzoru formularza ocenę ze względu na pierwotne ryzyko należy prowadzić do momentu zidentyfikowania kategorii aktywów, krajów i walut. W przypadku funduszy inwestujących w fundusze ocena ze względu na pierwotne ryzyko prowadzona jest przy zastosowaniu tego samego podejścia.

W formularzu tym zawiera się informacje odpowiadające 100 % wartości inwestycji w przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania. Na potrzeby identyfikacji krajów przeprowadza się jednak ocenę ze względu na pierwotne ryzyko, aby zidentyfikować ekspozycje dla 80 % całkowitej wartości funduszy pomniejszonej o kwoty dotyczące kategorii CIC 8 i CIC 9, natomiast na potrzeby identyfikacji walut przeprowadza się ocenę ze względu na pierwotne ryzyko, aby zidentyfikować ekspozycje dla 80 % całkowitej wartości funduszy. Dostawcy OIPE zapewniają, aby 20 % ekspozycji niezidentyfikowanych według krajów było zdywersyfikowanych pod względem obszarów geograficznych, na przykład by nie więcej niż 5 % było skupionych w jednym kraju. Dostawcy OIPE stosują ocenę ze względu na pierwotne ryzyko, począwszy od największego (pod względem zainwestowanej kwoty) do najmniejszego pojedynczego funduszu, a metodę tę stosuje się konsekwentnie na przestrzeni czasu.

Pozycje należy wykazywać jako wartości dodatnie, chyba że w odpowiednich notach objaśniających wskazano inaczej.

Wszystkie wartości zgłasza się zgodnie z ramami ostrożnościowymi, które mają zastosowanie do danego podmiotu.

Kategorie aktywów, o których mowa w niniejszym formularzu, to kategorie zdefiniowane w załączniku IV - Definicje pozycji z tabeli CIC, a odniesienia do kodów CIC odwołują się do załącznika III - Tabela CIC.

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTY OBJAŚNIAJĄCE
C0010 Kod identyfikacyjny przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania Kod identyfikacyjny składnika aktywów z zastosowaniem następującej hierarchii:

- kod ISIN zgodny z ISO 6166, gdy jest dostępny

- inne uznane kody (np.: CUSIP, Bloomberg Ticker, Reuters RIC)

- kod nadany przez podmiot, gdy powyższe opcje nie są dostępne, który musi być spójny na przestrzeni czasu.

C0020 Rodzaj kodu identyfikacyjnego przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania Określenie rodzaju kodu identyfikacyjnego zastosowanego w pozycji "Kod identyfikacyjny składnika aktywów". Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej: 1 - ISO 6166 dla kodu ISIN

2 - CUSIP (numer "Committee on Uniform Securities Identification Procedures" nadany przez CUSIP Service Bureau)

3 - SEDOL (Stock Exchange Daily Official List dla London Stock Exchange)

4 WKN (Wertpapier Kenn-Nummer, alfanumeryczny niemiecki numer identyfikacyjny)

5 - Bloomberg Ticker (kod literowy Bloomberg identyfikujący papiery wartościowe spółki)

6 - BBGID (Bloomberg Global ID)

7 - Reuters RIC (Reuters instrument code)

8 - FIGI (Financial Instrument Global Identifier)

9 - inny kod nadany przez członków Stowarzyszenia Krajowych Agencji Numerujących (Association of National Numbering Agencies)

99 - kod nadany przez podmiot

C0030 Kategoria aktywów bazowych Należy wskazać kategorie aktywów, należności lub instrumenty pochodne w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania. Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej:

1 - obligacje państwowe

2 - obligacje korporacyjne

3L - akcje notowane na rynku regulowanym

3X - akcje nienotowane na rynku regulowanym

4 - przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania

5 - strukturyzowane papiery wartościowe

6 - zabezpieczone papiery wartościowe

7 - środki pieniężne i depozyty

8 - pożyczki i pożyczki zabezpieczone hipotecznie

9 - nieruchomości

0 - pozostałe lokaty (w tym należności)

A - kontrakty terminowe typu future

B - opcje kupna

C - opcje sprzedaży

D - swapy

E - kontrakty terminowe typu forward

F - kredytowe instrumenty pochodne

L - zobowiązania

Kategorię 4 ("przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania") stosuje się wyłącznie w odniesieniu do nieistotnych wartości rezydualnych, zarówno w przypadku "funduszy inwestujących w fundusze", jak i wszelkich innych funduszy.

C0040 Państwo emisji Podział każdej kategorii aktywów wskazanej w C0030 według kraju emitenta. Należy wskazać kraj, w którym znajduje się emitent.

Kraj, w którym znajduje się emitent, określa się na podstawie adresu podmiotu dokonującego emisji składnika aktywów.

Należy wybrać jedną z następujących opcji:

- kod ISO 3166-1 alpha-2

- XA: emitenci ponadnarodowi

- UE: instytucje Unii Europejskiej

- AA: kraje zagregowane w wyniku zastosowania progu

Pozycja ta nie ma zastosowania do kategorii 8 i 9 wykazywanych w C0030.

C0050 Waluta Należy wskazać, czy walutą kategorii aktywów jest waluta sprawozdawcza czy waluta obca. Jako waluty obce określa się wszystkie inne waluty poza walutą sprawozdawczą. Należy wykorzystać jedną z opcji z poniższej listy zamkniętej: 1 - waluta sprawozdawcza 2 - waluta obca

3 - waluty zagregowane w wyniku zastosowania progu

C0060 Łączna kwota Łączna kwota zainwestowana według kategorii aktywów, kraju i waluty za pośrednictwem przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania.

W przypadku zobowiązań należy wykazać wartość dodatnią, chyba że pozycja jest instrumentem pochodnym będącym zobowiązaniem.

W przypadku instrumentów pochodnych łączna kwota może mieć wartość dodatnią (jeżeli stanowią składnik aktywów) lub ujemną (jeżeli stanowią zobowiązanie).

PP.08.03. Zagregowane informacje na temat otwartych pozycji w instrumentach pochodnych

Uwagi ogólne:

Niniejsza sekcja dotyczy rocznych informacji dotyczących OIPE z dalszym podziałem na podstawowe OIPE i alternatywne warianty inwestycyjne. W przypadku gdy alternatywne warianty inwestycyjne stają się, indywidualnie lub łącznie, znaczące w stosunku do oszczędności w ramach podstawowego OIPE, informacje przekazuje się na bardziej szczegółowym poziomie lub na poziomie każdego wariantu inwestycyjnego.

Kategorie instrumentów pochodnych, o których mowa w niniejszym formularzu, to kategorie zdefiniowane w załączniku IV - Definicje pozycji z tabeli CIC, a odniesienia do kodów CIC odwołują się do załącznika III - Tabela CIC.

Instrumenty pochodne są uznawane za aktywa, jeżeli ich wartość jest dodatnia lub wynosi zero. Są uznawane za zobowiązania, jeżeli ich wartość jest ujemna. Należy uwzględnić zarówno instrumenty pochodne uznawane za aktywa, jak i instrumenty pochodne uznawane za zobowiązania.

Informacje muszą obejmować wszystkie kontrakty na instrumenty pochodne, które obowiązywały w okresie sprawozdawczym i nie zostały zamknięte przed dniem sprawozdawczym.

Jeżeli w przypadku tego samego instrumentu pochodnego dochodzi do częstych transakcji, prowadzących do wielu pozycji otwartych, instrument pochodny można przedstawić w ujęciu zagregowanym lub netto, jeżeli tylko wszystkie istotne cechy charakterystyczne są wspólne oraz zgodnie z notami objaśniającymi dla poszczególnych pozycji.

Pozycje należy wykazywać jako wartości dodatnie, chyba że w odpowiednich notach objaśniających wskazano inaczej.

Instrument pochodny jest to instrument finansowy lub inny kontrakt posiadający wszystkie trzy opisane poniżej cechy:

a)
jego wartość zmienia się wraz ze zmianą określonej stopy procentowej, ceny instrumentu finansowego, ceny towaru, kursu walutowego, indeksu ceny lub stóp, ratingu kredytowego lub indeksu kredytowego, czy też innej zmiennej, przy założeniu, że w przypadku zmiennej niefinansowej zmienna ta nie jest specyficzna dla strony kontraktu (czasami zwana "instrumentem bazowym");
b)
nie wymaga on żadnej początkowej inwestycji netto lub wymaga początkowej inwestycji netto mniejszej niż dla innych rodzajów kontraktów, dla których oczekuje się podobnych reakcji na zmiany czynników rynkowych;
c)
jego rozliczenie nastąpi w przyszłości.

Wszystkie wartości zgłasza się zgodnie z ramami ostrożnościowymi, które mają zastosowanie do danego podmiotu.

Informacje dotyczące posiadanych pozycji

RZĘDNA TABELI POZYCJA NOTY OBJAŚNIAJĄCE
C0010/R0010 Swapy stóp procentowych (D1) odnoszące się do wartości nominalnej podstawowego

OIPE

Kwota pokrycia lub ekspozycji związana ze swapem stóp procentowych (D1) odnoszącym się do podstawowego OlPE.

W przypadku swapów odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.

C0020/R0010 Swapy stóp procentowych (D1) odnoszące się do wartości rynkowej podstawowego OIPE Wartość pieniężna swapu stóp procentowych (D1) odnoszącego się do podstawowego OIPE na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0030/R0010 Swapy stóp procentowych (D1) odnoszące się do wartości nominalnej alternatywnych wariantów inwestycyjnych Kwota pokrycia lub ekspozycji związana ze swapem stóp procentowych (D1) odnoszącym się do dowolnego alternatywnego wariantu inwestycyjnego.

W przypadku swapów odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.

C0040/R0010 Swapy stóp procentowych (D1) odnoszące się do wartości rynkowej alternatywnych wariantów inwestycyjnych Wartość pieniężna swapu stóp procentowych (D1) odnoszącego się do alternatywnego wariantu inwestycyjnego na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0050/R0010 Swapy stóp procentowych (D1) odnoszące się do wartości nominalnej wspólnych aktywów w ramach OIPE Kwota pokrycia lub ekspozycji związana ze swapem stóp procentowych (D1) odnoszącym się do wszystkich wariantów inwestycyjnych w ramach OIPE korzystających z tej samej puli aktywów.

W przypadku swapów odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.

C0060/R0010 Swapy stóp procentowych (D1) odnoszące się do wartości rynkowej wspólnych aktywów w ramach OIPE Wartość pieniężna swapu stóp procentowych (D1) odnoszącego się do wszystkich wariantów inwestycyjnych w ramach OIPE korzystających z tej samej puli aktywów na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0010/R0020 Kontrakt terminowy typu forward na walutę (F2) odnoszący się do wartości nominalnej podstawowego OIPE Kwota pokrycia lub ekspozycji związana z kontraktem terminowym typu forward na walutę (F2) odnoszącym się do podstawowego OIPE.

W przypadku kontraktów terminowych typu forward odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.

C0020/R0020 Kontrakt terminowy typu forward na walutę (F2) odnoszący się do wartości rynkowej podstawowego OIPE Wartość pieniężna kontraktu terminowego typu forward na walutę (F2) odnoszącego się do podstawowego OIPE na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0030/R0020 Kontrakt terminowy typu forward na walutę (F2) odnoszący się do wartości nominalnej alternatywnych wariantów inwestycyjnych Kwota pokrycia lub ekspozycji związana z kontraktem terminowym typu forward na walutę (F2) odnoszącym się do dowolnego alternatywnego wariantu inwestycyjnego.

W przypadku kontraktów terminowych typu forward odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.
C0040/R0020 Kontrakt terminowy typu forward na walutę (F2) odnoszący się do wartości rynkowej alternatywnych wariantów inwestycyjnych Wartość pieniężna kontraktu terminowego typu forward na walutę (F2) odnoszącego się do alternatywnego wariantu inwestycyjnego na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0050/R0020 Kontrakt terminowy typu forward na walutę (F2) odnoszący się do wartości nominalnej wspólnych aktywów w ramach OIPE Kwota pokrycia lub ekspozycji związana z kontraktem terminowym typu forward na walutę (F2) odnoszącym się do wszystkich wariantów inwestycyjnych w ramach OIPE korzystających z tej samej puli aktywów.

W przypadku kontraktów terminowych typu forward odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.

C0060/R0020 Kontrakt terminowy typu forward na walutę (F2) odnoszący się do wartości rynkowej wspólnych aktywów w ramach OIPE Wartość pieniężna kontraktu terminowego typu forward na walutę (F2) odnoszącego się do wszystkich wariantów inwestycyjnych w ramach OIPE korzystających z tej samej puli aktywów na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0010/R0030 Inne instrumenty pochodne odnoszące się do wartości nominalnej podstawowego OIPE Kwota pokrycia lub ekspozycji związana z instrumentami pochodnymi innymi niż swapy stóp procentowych (D1), kontrakty terminowe typu forward na walutę (F2), odnoszącymi się do podstawowego OIPE.

W przypadku kontraktów terminowych typu future i opcji odpowiada ona wielkości kontraktu przemnożonej przez wartość odniesienia oraz przez liczbę kontraktów wykazanych w tym wierszu. W przypadku swapów oraz kontraktów terminowych typu forward odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.

C0020/R0030 Inne instrumenty pochodne odnoszące się do wartości rynkowej podstawowego OIPE Wartość pieniężna instrumentów pochodnych innych niż swapy stóp procentowych (D1), kontrakty terminowe typu forward na walutę (F2), odnoszących się do podstawowego OIPE, na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0030/R0030 Inne instrumenty pochodne odnoszące się do wartości nominalnej alternatywnych wariantów inwestycyjnych Kwota pokrycia lub ekspozycji związana z instrumentami pochodnymi innymi niż swapy stóp procentowych (D1), kontrakty terminowe typu forward na walutę (F2), odnoszącymi się do alternatywnych wariantów inwestycyjnych.

W przypadku kontraktów terminowych typu future i opcji odpowiada ona wielkości kontraktu przemnożonej przez wartość odniesienia oraz przez liczbę kontraktów wykazanych w tym wierszu. W przypadku swapów oraz kontraktów terminowych typu forward odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.
C0040/R0030 Inne instrumenty pochodne odnoszące się do wartości rynkowej alternatywnych wariantów inwestycyjnych Wartość pieniężna instrumentów pochodnych innych niż swapy stóp procentowych (D1), kontrakty terminowe typu forward na walutę (F2), odnoszących się do alternatywnych wariantów inwestycyjnych, na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.
C0050/R0030 Inne instrumenty pochodne odnoszące się do wartości nominalnej wspólnych aktywów w ramach OIPE Kwota pokrycia lub ekspozycji związana z instrumentami pochodnymi innymi niż swapy stóp procentowych (D1) i kontrakty terminowe typu forward na walutę (F2), odnoszącymi się do wszystkich wariantów inwestycyjnych w ramach OIPE korzystających z tej samej puli aktywów.

W przypadku kontraktów terminowych typu future i opcji odpowiada ona wielkości kontraktu przemnożonej przez wartość odniesienia oraz przez liczbę kontraktów wykazanych w tym wierszu. W przypadku swapów oraz kontraktów terminowych typu forward odpowiada ona kwocie kontraktów wykazanych w tym wierszu. Jeżeli wartość odniesienia odpowiada przedziałowi wartości, należy zastosować średnią wartość przedziału.

Wartość nominalna odnosi się do kwoty, która jest zabezpieczana/inwestowana (jeżeli nie pokrywa ryzyk). Jeżeli ma miejsce wiele transakcji, jest to wartość netto na dzień sprawozdawczy.

C0060/R0030 Inne instrumenty pochodne odnoszące się do wartości rynkowej wspólnych aktywów w ramach OIPE Wartość pieniężna instrumentów pochodnych innych niż swapy stóp procentowych (D1), kontrakty terminowe typu forward na walutę (F2), odnoszących się do wszystkich wariantów inwestycyjnych w ramach OIPE korzystających z tej samej puli aktywów, na dzień sprawozdawczy. Może ona być dodatnia, ujemna lub zerowa.

ZAŁĄCZNIK  III

Tabela CIC

Pierwsze 2 pozycje notowane w ISO 3166-1-alpha-2 kod kraju lub XL (w przypadku aktywów, które nie są notowane na giełdzie) lub XT (w przypadku aktywów, które niprzedmiotem obrotu giełdowego)
Trzecia pozycja Kategoria 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 A B C D E F
Obligacje państwowe Obli

gacje korporacyjne

Akcje Fundusze inwestycyjne Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania Struktur- yzowane papiery wartościowe Zabezpieczone papiery wartościowe Środki pieniężne i depozyty Pożyczki i pożyczki zabezpieczone hipotecznie Nieruchomości Pozostałe lokaty Kontrakty terminowe typu future Opcje kupna Opcje sprzedaży Swapy Kontrakty termi

nowe typu forward

Kredytowe instrumenty pochodne
Czwarta pozycja Podkate- goria lub ryzyko podstawowe 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Obligacje rządu centralnego Obligacje korporacyjne Akcje zwykłe Fundusze akcji Ryzyko cen akcji Ryzyko cen akcji Środki pieniężne Udzielone kredyty i pożyczki bez zabezpieczenia Nieruchomości (biurowe i komercyjne) Kontrakty termi

nowe typu future na akcje i indeksy

Opcje na akcje i indeksy Opcje na akcje i indeksy Swapy stóp procentowych Kontrakt terminowy typu forward na stopę procentową Swap ryzyka kredytowego
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Obligacje emito

wane na szczeblu ponadnarodo

wym

Obligacje zamienne Akcje i udziały przedsiębiorstwa związanego z nieruchomościami Fundusze dłużne Ryzyko stopy procentowej Ryzyko stopy procentowej Depozyty zbywalne (ekwiwalenty środków pieniężnych) Udzielone kredyty i pożyczki zabezpieczone papierami wartościowymi Nieruchomości (mieszkalne) Kontrakty termi

nowe typu future na

stopę procentową

Opcje na obligacje Opcje na obligacje Swapy walutowe Kontrakt terminowy typu forward na walutę Opcja na spread kredytowy
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Obli

gacje rządów regionalnych

Papiery komercyjne Prawa do akcji Fundusze rynku pieniężnego Ryzyko walutowe Ryzyko walutowe Pozostałe depozyty krótkoterminowe (z terminem zapadalności nie przekraczającym jednego roku) Nieruchomości (do użytku własnego) Kontrakty walutowe typu future Opcje walutowe Opcje walutowe Swapy procentowo- walutowe Swap spreadu kredytowego
4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Obligacje komunalne Instrumenty rynku pieniężnego Akcje uprzywilejowane Fundusze alokacji aktywów Ryzyko kredytowe Ryzyko kredytowe Pozostałe depozyty o okresie zapadalności powyżej jednego roku Pożyczki zabezpieczone hipotecznie Nieruchomość (wtrakcie budowy) Warranty Warranty Swap przychodu całkowitego
5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Bony skarbowe Obligacje hybrydowe Fundusze nieruchomości Ryzyko cen nieruchomości Ryzyko cen nieruchomości Depozyty u ceden- tów Pozostałe udzielone kredyty i pożyczki zabezpieczone Rzeczowe aktywa trwałe (do użytku własnego) Towarowe kontrakty terminowe typu future Opcje towarowe Opcje towarowe Swapy papierów wartościowych
6 6 6 6 6 6 6 6
Obligacje zabezpieczone Zwykłe obligacje zabezpieczone Fundusze alternatywne Ryzyko cen towarów Ryzyko cen towarów Pożyczki pod zastaw polisy Opcje na swapy Opcje na swapy
7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Krajowe banki centralne Obligacje zabezpieczone podlegające przepisom szczególnym Fundusze private equity Ryzyko katastroficzne i pogodowe Ryzyko katastroficzne i pogodowe Ryzyko katastroficzne i pogodowe Ryzyko katastroficzne i pogodowe Ryzyko katastroficzne i pogodowe Ryzyko katastroficzne i pogodowe Ryzyko katastroficzne i pogodowe
8 8 8 8 8 8 8 8 8
Obligacje podpor- ządko- wane Fundusze infrastrukturalne Ryzyko śmiertelności Ryzyko śmiertelności Ryzyko śmiertelności Ryzyko śmiertelności Ryzyko śmiertelności Ryzyko śmiertelności Ryzyko śmiertelności
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne Inne

ZAŁĄCZNIK  IV

Definicje pozycji z tabeli CIC

Pierwsze dwie pozycje - Aktywa notowane w Definicja
Kraj Kod kraju ISO 3166-1-alfa-2 Kod ISO 3166-1-alfa-2 kraju, w którym dany składnik aktywów jest notowany. Składnik aktywów uznaje się za notowany, w przypadku gdy jest on przedmiotem negocjacji na rynku regulowanym lub na wielostronnej platformie obrotu w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE (1). W przypadku gdy składnik aktywów jest notowany w co najmniej dwóch krajach lub przedsiębiorstwo korzysta do celów wyceny z podmiotu ustalającego ceny, który jest jednym z rynków regulowanych lub wielostronną platformą obrotu, na których notowany jest dany składnik aktywów, należy podać kod kraju rynku regulowanego lub wielostronnej platformy obrotu, z których skorzystano jako odniesienie do celów wyceny.
XV Aktywa notowane w jednym lub w więcej niż jednym kraju Aktywa notowane w jednym lub w więcej niż jednym kraju, w przypadku gdy przedsiębiorstwo korzysta do celów wyceny z podmiotu ustalającego ceny, który nie jest jednym z rynków regulowanych ani wielostronną platformą obrotu, na których notowany jest dany składnik aktywów.
XL Aktywa, które nie są notowane na giełdzie Aktywa, które nie są przedmiotem negocjacji na rynku regulowanym lub na wielostronnej platformie obrotu w rozumieniu dyrektywy 2014/65/UE.
XT Aktywa, które nie mogą być przedmiotem obrotu giełdowego Aktywa, które ze względu na swój charakter nie są przedmiotem negocjacji na rynku regulowanym lub na wielostronnej platformie obrotu w rozumieniu dyrektywy 2014/65/UE.
Trzecia i czwarta pozycja - kategoria Definicja
1 Obligacje państwowe Obligacje emitowane przez organy publiczne, w tym przez rządy centralne, instytucje rządowe na szczeblu ponadnarodowym, rządy regionalne lub organy samorządu lokalnego, oraz obligacje, które są w pełni, bezwarunkowo i nieodwołalnie gwarantowane przez

Europejski Bank Centralny, rządy centralne i banki centralne państw członkowskich, denominowane i finansowane w walucie krajowej tego rządu centralnego i banku centralnego, wielostronne banki rozwoju, o których mowa w art. 117 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 (2), lub organizacje międzynarodowe, o których mowa w art. 118 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, jeżeli gwarancja spełnia wymogi określone w art. 215 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 (3).

W przypadku obligacji z kwalifikującą się gwarancją trzecią i czwartą pozycję przypisuje się poprzez odniesienie do jednostki udzielającej gwarancji.

11 Obligacje rządów centralnych Obligacje emitowane przez rządy centralne
12 Obligacje emitowane na szczeblu ponadnarodowym Obligacje emitowane przez instytucje publiczne utworzone na podstawie zobowiązania pomiędzy państwami, np. przez wielostronny bank rozwoju, o którym mowa w art. 117 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, lub wyemitowane przez organizację międzynarodową, o której mowa w art. 118 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.
13 Obligacje rządów regionalnych Instrumenty dłużne rządu regionalnego lub wspólnoty autonomicznej oferowane społeczeństwu w ramach oferty publicznej na rynku kapitałowym.
14 Obligacje komunalne Obligacje emitowane przez jednostki samorządu lokalnego, w tym przez miasta, prowincje, powiaty i inne władze gminne
15 Bony skarbowe Krótkoterminowe obligacje państwowe emitowane przez rządy centralne (o terminie zapadalności nie dłuższym niż 1 rok).
16 Obligacje zabezpieczone Obligacje państwowe, dla których istnieje pula aktywów stanowiących zabezpieczenie obligacji. Aktywa te wykazywane są w bilansie emitenta.
17 Krajowe banki centralne Obligacje emitowane przez krajowe banki centralne.
19 Inne Inne obligacje państwowe, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
2 Obligacje korporacyjne Obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa.
21 Obligacje korporacyjne Obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa, o prostej charakterystyce, zwykle obejmujące obligacje określane jako "plain vanilla" i nieposiadające żadnych cech specjalnych opisanych w kategoriach 2228.
22 Obligacje zamienne Obligacje korporacyjne, które posiadacz może zamienić na akcje zwykłe spółki emitującej lub na równowartość w gotówce, posiadające cechy instrumentu dłużnego i instrumentu kapitałowego.
23 Papiery komercyjne Niezabezpieczone, krótkoterminowe instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa, zwykle w celu finansowania należności i zapasów oraz pokrywania zobowiązań krótkoterminowych, zwykle o pierwotnym terminie zapadalności krótszym niż 270 dni.
24 Instrumenty rynku pieniężnego Papiery wartościowe o bardzo krótkim terminie zapadalności (zwykle od 1 dnia do 1 roku), obejmujące głównie negocjowalne certyfikaty depozytowe, akcepty bankierskie i inne instrumenty o wysokiej płynności. Z tej kategorii wyłączone są papiery komercyjne.
25 Obligacje hybrydowe Obligacje korporacyjne posiadające cechy instrumentu dłużnego i instrumentu kapitałowego, lecz niebędące instrumentami zamiennymi.
26 Zwykłe obligacje zabezpieczone Obligacje korporacyjne, dla których istnieje pula aktywów stanowiących zabezpieczenie obligacji. Aktywa te wykazywane są w bilansie emitenta. Obligacje zabezpieczone podlegające przepisom szczególnym są wyłączone z tej kategorii.
27 Obligacje zabezpieczone podlegające przepisom szczególnym Obligacje korporacyjne, dla których istnieje pula aktywów stanowiących zabezpieczenie obligacji na wypadek niewypłacalności emitenta, podlegające z mocy prawa specjalnemu nadzorowi publicznemu, który ma na celu ochronę posiadaczy, zdefiniowane w art. 3 pkt 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2162 (4).

Przykładem tej kategorii jest niemiecka obligacja zabezpieczona Pfandbrief: "Obligacje zabezpieczone emitowane na podstawie niemieckiej ustawy o Pfandbrief. Służą one do refinansowania kredytów i pożyczek, których zabezpieczeniem są kredyty i pożyczki zabezpieczone zastawami na nieruchomościach (hipoteczne obligacje zabezpieczone), kredyty i pożyczki dla sektora publicznego (publiczne obligacje zabezpieczone), hipoteka na statku morskim (obligacje zabezpieczone statkiem morskim) lub hipoteka na statku powietrznym (obligacje zabezpieczone statkiem powietrznym). Różnica pomiędzy powyższymi rodzajami Pfandbrief dotyczy więc puli aktywów stanowiących zabezpieczenie utworzonej dla poszczególnych rodzajów Pfandbrief"'.

28 Obligacje podporządkowane Obligacje korporacyjne, które w przypadku likwidacji są mniej uprzywilejowane niż inne obligacje danego emitenta.
29 Inne Pozostałe obligacje korporacyjne, o cechach innych niż cechy określone w powyższych kategoriach.
3 Akcje Akcje, udziały i inne papiery wartościowe równoważne akcjom lub udziałom reprezentujące kapitał przedsiębiorstwa, tj. odzwierciedlające prawo do udziału (współwłasności) w przedsiębiorstwie.
31 Akcje zwykłe Akcje lub udziały odzwierciedlające podstawowe prawa własności w ramach przedsiębiorstwa.
32 Akcje i udziały przedsiębiorstwa związanego z nieruchomościami Akcje lub udziały reprezentujące kapitał przedsiębiorstw związanych z nieruchomościami.
33 Prawa do akcji Prawa poboru dodatkowych udziałów w kapitale własnym za ustaloną cenę.
34 Akcje uprzywilejowane Akcje, które są uprzywilejowane względem akcji zwykłych, przyznające bardziej uprzywilejowane roszczenie w stosunku do aktywów i zysków, lecz podrzędne w stosunku do obligacji.
39 Inne Inne akcje, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
4 Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania "Przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania" oznacza przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) zdefiniowane w art. 1 ust. 2 dyrektywy 2009/65/WE lub alternatywny fundusz inwestycyjny (AFI) zdefiniowany w art. 4 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2011/61/UE.
41 Fundusze akcji Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania inwestujące głównie w akcje.
42 Fundusze dłużne Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania inwestujące głównie w obligacje.
43 Fundusze rynku pieniężnego Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w rozumieniu definicji ESMA (CESR/10-049).
44 Fundusze alokacji aktywów Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania inwestujące swoje aktywa zgodnie z określonym celem alokacyjnym, np. inwestujące głównie w papiery wartościowe przedsiębiorstw w państwach, w których rynek giełdowy znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, lub o małych gospodarkach, w określonych sektorach lub grupach sektorów, w określonych państwach lub zgodnie z innym określonym celem inwestycyjnym.
45 Fundusze nieruchomości Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania inwestujące głównie w nieruchomości.
46 Fundusze alternatywne Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania, których strategie inwestycyjne obejmują m.in. hedging, wykorzystywanie zdarzeń nadzwyczajnych, strategię kierunkową stałej kwoty dochodu i strategię wartości względnej, strategię managed futures, strategię towarową itp.
47 Fundusze private equity Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania wykorzystywane do inwestowania w udziałowe papiery wartościowe (zgodnie ze strategiami związanymi z private equity).
48 Fundusze infrastrukturalne Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania inwestujące w obiekty infrastruktury publicznej takie jak płatne drogi, mosty, tunele, porty i porty lotnicze, sieci dystrybucji ropy naftowej i gazu ziemnego i sieci dystrybucji energii elektrycznej oraz obiekty infrastruktury społecznej takie jak obiekty opieki zdrowotnej i edukacji.
49 Inne Pozostałe przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
5 Strukturyzowane papiery wartościowe Hybrydowe papiery wartościowe, na które składa się instrument o stałej kwocie dochodu (zwrot z inwestycji w postaci ustalonych płatności) wraz z szeregiem składników w postaci instrumentu pochodnego. Kategoria ta nie obejmuje papierów wartościowych o stałej kwocie dochodu emitowanych przez organy państwowe. Obejmuje ona papiery wartościowe, które posiadają wbudowaną jedną kategorię instrumentów pochodnych lub dowolną kombinację tych kategorii, w tym swapy ryzyka kredytowego (CDS), swapy o stałym terminie zapadalności (CMS), opcje ryzyka kredytowego (CDO). Aktywa w tej kategorii nie podlegają rozdzielaniu.
51 Ryzyko cen akcji Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko cen akcji.
52 Ryzyko stopy procentowej Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko stopy procentowej.
53 Ryzyko walutowe Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko walutowe.
54 Ryzyko kredytowe Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko kredytowe.
55 Ryzyko cen nieruchomości Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko cen nieruchomości.
56 Ryzyko cen towarów Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko cen towarów.
57 Ryzyko katastroficzne i pogodowe Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko katastroficzne lub pogodowe.
58 Ryzyko śmiertelności Obligacje strukturyzowane posiadające ekspozycję głównie na ryzyko śmiertelności.
59 Inne Pozostałe obligacje strukturyzowane, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
6 Zabezpieczone papiery wartościowe Papiery wartościowe, których wartość i płatności wynikają z portfela aktywów bazowych. Obejmują papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (ABS), papiery wartościowe zabezpieczone spłatami kredytów hipotecznych (MBS), papiery wartościowe zabezpieczone spłatami komercyjnych kredytów hipotecznych (CMBS), instrumenty typu CDO (Collateralised Debt Obligations), instrumenty typu CLO (Collateralised Loan Obligations), instrumenty typu CMO (Collateralised Mortgage Obligations). Aktywa w tej kategorii nie podlegają rozdzielaniu.
61 Ryzyko cen akcji Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko cen akcji.
62 Ryzyko stopy procentowej Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko stopy procentowej.
63 Ryzyko walutowe Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko walutowe.
64 Ryzyko kredytowe Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko kredytowe.
65 Ryzyko cen nieruchomości Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko cen nieruchomości.
66 Ryzyko cen towarów Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko cen towarów.
67 Ryzyko katastroficzne i pogodowe Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko katastroficzne lub pogodowe.
68 Ryzyko śmiertelności Zabezpieczone papiery wartościowe posiadające ekspozycję głównie na ryzyko śmiertelności.
69 Inne Pozostałe zabezpieczone papiery wartościowe, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
7 Środki pieniężne i depozyty Gotówka, ekwiwalenty środków pieniężnych, depozyty bankowe i inne depozyty pieniężne.
71 Środki pieniężne Banknoty i monety w obiegu wykorzystywane powszechnie do dokonywania płatności.
72 Depozyty zbywalne (ekwiwalenty środków pieniężnych) Depozyty wymienialne na gotówkę na żądanie według wartości nominalnej, które mogą być wykorzystywane bezpośrednio do płatności w formie czeku, przekazu, polecenia przelewu, polecenia zapłaty/uznania lub innej metody płatności bezpośredniej bez kar lub ograniczeń.
73 Pozostałe depozyty krótkoterminowe (z terminem zapadalności do jednego roku) Depozyty inne niż depozyty zbywalne, o pozostałym okresie zapadalności nie przekraczającym jednego roku, które nie mogą być wykorzystywane do dokonywania płatności w dowolnym momencie i nie podlegają wymianie na gotówkę lub na depozyty zbywalne bez znacznych ograniczeń lub kar.
74 Pozostałe depozyty o okresie zapadalności powyżej jednego roku Depozyty inne niż depozyty zbywalne o pozostałym okresie zapadalności powyżej jednego roku, które nie mogą być wykorzystywane do dokonywania płatności w dowolnym momencie i nie podlegają wymianie na gotówkę lub na depozyty zbywalne bez znacznych ograniczeń lub kar.
75 Depozyty u cedentów Depozyty dotyczące reasekuracji czynnej.
79 Inne Pozostałe środki pieniężne i depozyty, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
8 Pożyczki i pożyczki zabezpieczone hipotecznie Aktywa finansowe tworzone w związku z pożyczeniem środków dłużnikom przez wierzycieli, posiadające zabezpieczenie lub nie, w tym związane z kompensacją sald (cash pooling).
81 Udzielone kredyty i pożyczki bez zabezpieczenia Kredyty i pożyczki udzielone bez zabezpieczenia.
82 Udzielone kredyty i pożyczki zabezpieczone papierami wartościowymi Kredyty i pożyczki udzielone z zabezpieczeniem w formie finansowych papierów wartościowych.
84 Pożyczki zabezpieczone hipotecznie Kredyty i pożyczki udzielone z zabezpieczeniem w formie nieruchomości.
85 Pozostałe udzielone kredyty i pożyczki zabezpieczone Kredyty i pożyczki udzielone z zabezpieczeniem w innej formie.
86 Pożyczki pod zastaw polisy Kredyty i pożyczki udzielone z zabezpieczeniem w formie polis ubezpieczeniowych.
89 Inne Pozostałe pożyczki i pożyczki zabezpieczone hipotecznie, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
9 Nieruchomości Budynki, grunty, inne budowle o charakterze nieruchomości oraz wyposażenie.
91 Nieruchomości (biurowe i komercyjne) Budynki biurowe i komercyjne wykorzystywane do celów inwestycyjnych.
92 Nieruchomości (mieszkalne) Budynki mieszkalne wykorzystywane do celów inwestycyjnych.
93 Nieruchomości (do użytku własnego) Nieruchomości do użytku własnego przedsiębiorstwa.
94 Nieruchomości (w budowie do celów inwestycyjnych) Nieruchomości znajdujące się w budowie, w przyszłości przeznaczone do celów inwestycyjnych.
95 Rzeczowe aktywa trwałe (do użytku własnego) Rzeczowe aktywa trwałe przeznaczone do użytku własnego przedsiębiorstwa.
96 Nieruchomości (w budowie do użytku własnego) Nieruchomości znajdujące się w budowie, w przyszłości przeznaczone do użytku własnego.
99 Inne Pozostałe nieruchomości, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
0 Pozostałe lokaty Pozostałe aktywa, zaklasyfikowane jako "Pozostałe lokat/".
A Kontrakty terminowe typu future Standardowa umowa pomiędzy dwiema stronami zawierana w celu zakupu lub sprzedaży określonych aktywów w standardowej liczbie i o standardowej jakości w określonym dniu w przyszłości za cenę uzgodnioną w dniu zawarcia umowy.
A1 Kontrakty terminowe typu future na akcje i indeksy Kontrakty terminowe typu future, w których instrumentem bazowym są akcje lub indeksy giełdowe.
A2 Kontrakty terminowe typu future na stopę procentową Kontrakty terminowe typu future, w których instrumentem bazowym są obligacje lub inne papiery wartościowe uzależnione od stóp procentowych.
A3 Kontrakty walutowe typu future Kontrakty terminowe typu future, w których instrumentem bazowym są waluty lub inne papiery wartościowe uzależnione od walut.
A5 Towarowe kontrakty terminowe typu future Kontrakty terminowe typu future, w których instrumentem bazowym są towary lub inne papiery wartościowe uzależnione od towarów.
A7 Ryzyko katastroficzne i pogodowe Kontrakty terminowe typu future posiadające ekspozycję głównie na ryzyko katastroficzne lub pogodowe.
A8 Ryzyko śmiertelności Kontrakty terminowe typu future posiadające ekspozycję głównie na ryzyko śmiertelności.
A9 Inne Pozostałe kontrakty terminowe typu future, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
B Opcje kupna Umowa pomiędzy dwiema stronami dotycząca zakupu określonych aktywów za cenę referencyjną w określonych ramach czasowych, przy czym nabywca opcji zakupu uzyskuje prawo, lecz nie obowiązek, zakupu aktywów bazowych.
B1 Opcje na akcje i indeksy Opcje kupna, w których instrumentem bazowym są akcje lub indeksy giełdowe.
B2 Opcje na obligacje Opcje kupna, w których instrumentem bazowym są obligacje lub inne papiery wartościowe uzależnione od stóp procentowych.
B3 Opcje walutowe Opcje kupna, w których instrumentem bazowym są waluty lub inne papiery wartościowe uzależnione od walut.
B4 Warranty Opcje kupna uprawniające posiadacza do zakupu papierów wartościowych spółki emitującej za określoną cenę.
B5 Opcje towarowe Opcje kupna, w których instrumentem bazowym są towary lub inne papiery wartościowe uzależnione od towarów.
B6 Opcje na swapy Opcje kupna, na podstawie których właściciel uzyskuje prawo, lecz nie obowiązek, zajęcia pozycji długiej w swapie bazowym, tj. zajęcia pozycji w swapie, w ramach którego właściciel dokonuje płatności z części o stałym oprocentowaniu i otrzymuje płatności z części o zmiennym oprocentowaniu.
B7 Ryzyko katastroficzne i pogodowe Opcje kupna posiadające ekspozycję głównie na ryzyko katastroficzne lub pogodowe.
B8 Ryzyko śmiertelności Opcje kupna posiadające ekspozycję głównie na ryzyko śmiertelności.
B9 Inne Pozostałe opcje kupna, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
C Opcje sprzedaży Umowa pomiędzy dwiema stronami dotycząca sprzedaży określonych aktywów za cenę referencyjną w określonych ramach czasowych, przy czym nabywca opcji sprzedaży uzyskuje prawo, lecz nie obowiązek, sprzedaży aktywów bazowych.
C1 Opcje na akcje i indeksy Opcje sprzedaży, w których instrumentem bazowym są akcje lub indeksy giełdowe.
C2 Opcje na obligacje Opcje sprzedaży, w których instrumentem bazowym są obligacje lub inne papiery wartościowe uzależnione od stóp procentowych.
C3 Opcje walutowe Opcje sprzedaży, w których instrumentem bazowym są waluty lub inne papiery wartościowe uzależnione od walut.
C4 Warranty Opcje sprzedaży uprawniające posiadacza do sprzedaży papierów wartościowych spółki emitującej za określoną cenę.
C5 Opcje towarowe Opcje sprzedaży, w których instrumentem bazowym są towary lub inne papiery wartościowe uzależnione od towarów.
C6 Opcje na swapy Opcje sprzedaży, na podstawie których właściciel uzyskuje prawo, lecz nie obowiązek, zajęcia pozycji krótkich w swapie bazowym, tj. zajęcia pozycji w swapie, w ramach którego właściciel otrzymuje płatności z części o stałym oprocentowaniu i dokonuje płatności z części o zmiennym oprocentowaniu.
C7 Ryzyko katastroficzne i pogodowe Opcje sprzedaży posiadające ekspozycję głównie na ryzyko katastroficzne lub pogodowe.
C8 Ryzyko śmiertelności Opcje sprzedaży posiadające ekspozycję głównie na ryzyko śmiertelności.
C9 Inne Pozostałe opcje sprzedaży, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
D Swapy Umowa, w której strony dokonują wymiany określonych korzyści wynikających z instrumentu finansowego jednej ze stron na korzyści wynikające z instrumentu finansowego drugiej ze stron, przy czym korzyści takie uzależnione są od rodzaju przedmiotowych instrumentów finansowych.
D1 Swapy stóp procentowych Swap, w ramach którego ma miejsce wymiana strumieni płatności odsetkowych.
D2 Swapy walutowe Swap, w ramach którego ma miejsce wymiana płatności w różnych walutach.
D3 Swapy procentowo-walutowe Swap, w ramach którego ma miejsce wymiana strumieni płatności odsetkowych w różnych walutach.
D4 Swap przychodu całkowitego Swap, w ramach którego strona, po której występuje stopa stała, opiera się na przychodzie całkowitym z akcji lub instrumentu o stałej kwocie dochodu, którego termin jest dłuższy niż termin samego swapu.
D5 Swapy papierów wartościowych Swap, w ramach którego ma miejsce wymiana papierów wartościowych.
D7 Ryzyko katastroficzne i pogodowe Swapy posiadające ekspozycję głównie na ryzyko katastroficzne lub pogodowe.
D8 Ryzyko śmiertelności Swapy posiadające ekspozycję głównie na ryzyko śmiertelności.
D9 Inne Pozostałe swapy, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
E Kontrakty terminowe typu forward Niestandardowa umowa pomiędzy dwiema stronami zawierana w celu zakupu lub sprzedaży określonych aktywów w określonym dniu w przyszłości za cenę uzgodnioną w dniu zawarcia umowy.
E1 Kontrakt terminowy typu forward na stopę procentową Kontrakt terminowy typu forward, w ramach którego zwykle jedna ze stron dokonuje płatności według stałej stopy procentowej i otrzymuje płatności według zmiennej stopy procentowej zwykle opartej na referencyjnej stopie bazowej, w uzgodnionym uprzednio terminie wykonania kontraktu.
E2 Kontrakt terminowy typu forward na walutę Kontrakt terminowy typu forward, w ramach którego jedna ze stron dokonuje płatności danej kwoty w jednej walucie i otrzymuje jej równowartość w innej walucie w efekcie przeliczenia w oparciu o umowny kurs wymiany, w uzgodnionym uprzednio terminie wykonania kontraktu.
E7 Ryzyko katastroficzne i pogodowe Kontrakty terminowe typu forward posiadające ekspozycję głównie na ryzyko katastroficzne lub pogodowe.
E8 Ryzyko śmiertelności Kontrakty terminowe typu forward posiadające ekspozycję głównie na ryzyko śmiertelności.
E9 Inne Pozostałe kontrakty terminowe typu forward, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
F Kredytowe instrumenty pochodne Instrumenty pochodne, których wartość jest uzależniona od ryzyka kredytowego instrumentu bazowego w postaci obligacji, pożyczki lub innego aktywa finansowego.
F1 Swap ryzyka kredytowego Transakcja na kredytowych instrumentach pochodnych, w ramach której dwie strony zawierają umowę, na podstawie której jedna ze stron przez ustalony czas trwania umowy wypłaca stronie drugiej kupon okresowy o stałej wysokości, natomiast druga ze stron nie dokonuje płatności, o ile nie wystąpi zdarzenie kredytowe związane ze wskazanymi wcześniej aktywami referencyjnymi.
F2 Opcja na spread kredytowy Kredytowy instrument pochodny generujący przepływy pieniężne w przypadku zmiany danego spreadu kredytowego pomiędzy dwoma określonymi aktywami lub dwoma określonymi benchmarkami w stosunku do jego stanu bieżącego.
F3 Swap spreadu kredytowego Swap w ramach którego jedna ze stron dokonuje na rzecz strony drugiej płatności w stałej wysokości w dacie rozliczenia swapu, natomiast druga ze stron wypłaca stronie pierwszej kwotę wynikającą z faktycznego spreadu kredytowego.
F4 Swap przychodu całkowitego Swap, w ramach którego strona, po której występuje stopa stała, opiera się na przychodzie całkowitym z akcji lub instrumentu o stałej kwocie dochodu, którego termin jest dłuższy niż termin samego swapu.
F9 Inne Pozostałe kredytowe instrumenty pochodne, niezaklasyfikowane do powyższych kategorii.
(1)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (wersja przekształcona) (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349).

(2)Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościo- wych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).

(3)Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz. U. L 12 z 17.1.2015, s. 1).

(4)Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2162 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad obligacjami zabezpieczonymi oraz zmieniająca dyrektywy 2009/65/WE i 2014/59/UE (Dz.U. L 328 z 18.12.2019, s. 29).

ZAŁĄCZNIK  V

Wzór formularza dotyczącego rejestracji

1.
Data wypełnienia formularza dotyczącego rejestracji;
2.
Państwo członkowskie;
3.
Nazwa właściwego organu;
4.
Pojedynczy punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);
5.
Rodzaj wniosku (pierwszy wniosek/zmiana wcześniejszego wniosku/zakończenie działalności);
6.
Numer rejestracyjny OIPE (jeżeli nie jest to pierwszy wniosek);
7.
Data podjęcia decyzji;
8.
Nazwa, adres oraz, w stosownych przypadkach, numer zezwolenia dostawcy OIPE w państwie członkowskim pochodzenia;
9.
Identyfikator osoby prawnej dostawcy OIPE, jeżeli jest on dostępny;
10.
Rodzaj dostawcy OIPE, który należy wybrać z menu rozwijanego zgodnie z wykazem w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1238;
11.
Państwa członkowskie, w których dostawca OIPE zamierza wprowadzić do obrotu OIPE (oraz tryb: swoboda świadczenia usług/swoboda przedsiębiorczości);
12.
Państwa członkowskie, dla których dostawca OIPE otworzył lub planuje otworzyć subkonto;
13.
Standardowe warunki umowy, o których mowa w art. 4 rozporządzenia (UE) 2019/1238:
opis podstawowego OIPE, w tym wszelkich oferowanych gwarancji osiągnięcia określonych wyników inwestycyjnych, danego poziomu korzyści itp. oraz technik ograniczania ryzyka;
w stosownych przypadkach opis alternatywnych wariantów inwestycyjnych, w tym wszelkich oferowanych gwarancji osiągnięcia określonych wyników inwestycyjnych, danego poziomu korzyści itp. oraz technik ograniczania ryzyka;
14.
Proszę opisać warunki związane z modyfikacją wariantu inwestycyjnego;
15.
Ochrona obejmująca ryzyko biometryczne, w stosownych przypadkach:
proszę opisać szczegóły dotyczące ochrony obejmującej ryzyko biometryczne;
proszę opisać czynniki powodujące uruchomienie ochrony obejmującej ryzyko biometryczne;
16.
Świadczenia emerytalne z OIPE:
proszę opisać rodzaje oferowanych świadczeń;
proszę opisać możliwe formy wypłat;
w stosownych przypadkach proszę opisać oferowaną dodatkową ochronę (np. opiekę długoterminową, dodatkowe ryzyko biometryczne itp.) oraz wskazać, kto ją zapewnia;
proszę opisać prawo do zmiany formy wypłaty;
17.
Proszę opisać warunki związane z usługą przenoszenia produktu;
18.
Proszę opisać warunki związane z usługą zmiany dostawcy;
19.
Proszę opisać kategorie kosztów i całkowite łączne koszty wyrażone, stosownie do przypadku, procentowo oraz w wartościach pieniężnych;
20.
Proszę opisać warunki związane z fazą akumulacji dla danego subkonta (subkont);
21.
Proszę opisać warunki związane z fazą dekumulacji dla danego subkonta (subkont);
22.
W stosownych przypadkach proszę opisać warunki, na jakich przyznane korzyści lub ulgi mają zostać zwrócone państwu członkowskiemu zamieszkania oszczędzającego w ramach OIPE;
23.
Każdy OIPE KID związany z danym OIPE jako załącznik w formacie nadającym się do odczytu maszynowego.

ZAŁĄCZNIK  VI

Wzór formularza do celów powiadomienia o rejestracji

1.
Data dokonania rejestracji;
2.
Wyznaczony punkt kontaktowy EIOPA (imię i nazwisko/telefon/e-mail);
3.
Numer rejestracyjny OIPE.

ZAŁĄCZNIK  VII

Wzór formularza dotyczącego wyrejestrowania

1.
Data wypełnienia formularza dotyczącego wyrejestrowania;
2.
Państwo członkowskie;
3.
Nazwa właściwego organu;
4.
Wyznaczony punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);
5.
Numer rejestracyjny OIPE;
6.
Data podjęcia decyzji;
7.
Powód wyrejestrowania.

ZAŁĄCZNIK  VIII

Wzór formularza do celów powiadomienia o wyrejestrowaniu

1 Data sporządzenia powiadomienia o wyrejestrowaniu; 2 Numer rejestracyjny OIPE.

ZAŁĄCZNIK  IX

Wzór formularza dotyczącego otwarcia subkonta

Data;

Nadawca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ składający wniosek;

Wyznaczony punkt kontaktowy (telefon/e-mail);

Odbiorca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ;

Wyznaczony punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);

Rodzaj wniosku (pierwszy wniosek/zmiana wcześniejszego wniosku);

Data otrzymania kompletnego i dokładnego wniosku o otwarcie nowego subkonta zgodnie z art. 21 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Planowana data rozpoczęcia działalności;

Nazwa, adres oraz, w stosownych przypadkach, numer zezwolenia dostawcy OIPE w państwie członkowskim pochodzenia;

Identyfikator osoby prawnej dostawcy OIPE, jeżeli jest on dostępny;

Rodzaj dostawcy OIPE;

Numer rejestracyjny OIPE;

Standardowa informacja o świadczeniach;

OIPE KID dla subkonta;

W stosownych przypadkach opis porozumienia, o którym mowa w art. 19 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Opis zgodności dostawcy OIPE z wymogami, o których mowa w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1238, w stosownych przypadkach.

ZAŁĄCZNIK  X

Wzór formularza do celów powiadomienia o otwarciu subkonta

Data;

Nadawca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ składający wniosek;

Wyznaczony punkt kontaktowy (telefon/e-mail);

Odbiorca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ;

Wyznaczony punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);

Data otrzymania kompletnego i dokładnego formularza dotyczącego otwarcia nowego subkonta;

Potwierdzenie odbioru.

ZAŁĄCZNIK  XI

Wzór wniosku o informacje/współpracę

Numer referencyjny;

Data;

Nadawca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ składający wniosek;

Wyznaczony punkt kontaktowy (telefon/e-mail);

Odbiorca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ;

Wyznaczony punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);

Powód złożenia wniosku;

Treść wniosku;

Odniesienia;

Numer rejestracyjny OIPE;

Wymiana informacji, w stosownych przypadkach;

Poufność;

Informacje dodatkowe;

Wskazanie, czy wniosek jest pilny.

ZAŁĄCZNIK  XII

Wzór odpowiedzi na wniosek o informacje/współpracę

Numer referencyjny wniosku;

Data;

Data otrzymania wniosku o informacje/współpracę;

Nadawca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ składający wniosek;

Wyznaczony punkt kontaktowy (telefon/e-mail);

Odbiorca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ;

Wyznaczony punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);

Numer rejestracyjny OIPE;

Treść odpowiedzi na wniosek;

Powody, dla których nie udzielono odpowiedzi na wniosek w terminie, oraz szacunkowy termin udzielenia odpowiedzi;

Poufność;

Informacje dodatkowe.

ZAŁĄCZNIK  XIII

Wzór formularza do celów powiadomienia o naruszeniu

Numer referencyjny powiadomienia;

Data;

Nadawca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ składający wniosek;

Wyznaczony punkt kontaktowy (telefon/e-mail);

Odbiorca:

Państwo członkowskie;

Właściwy organ;

Wyznaczony punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);

Przedmiot:

Powiadomienie właściwego organu na podstawie art. 8 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie EIOPA na podstawie art. 8 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie właściwego organu na podstawie art. 8 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie EIOPA na podstawie art. 8 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie właściwego organu na podstawie art. 8 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie EIOPA na podstawie art. 8 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie właściwego organu na podstawie art. 16 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie EIOPA na podstawie art. 16 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie właściwego organu na podstawie art. 63 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie EIOPA na podstawie art. 63 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie właściwego organu na podstawie art. 65 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie właściwego organu na podstawie art. 67 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Powiadomienie EIOPA na podstawie art. 67 rozporządzenia (UE) 2019/1238;

Numer produktu OIPE;

Państwo lub państwa, w których doszło do naruszenia;

Rodzaj naruszenia:

charakter;

istotność;

czas trwania;

Proponowane działania:

rodzaj działania;

planowana realizacja/planowany skutek działania;

państwo lub państwa, w których działania wywrą skutki;

Dowód na uzasadnienie decyzji;

Wskazanie pilności sprawy;

Odniesienia;

Planowana publikacja.

ZAŁĄCZNIK  XIV

Wzór formularza do celów przekazania informacji o przepisach krajowych

Data wypełnienia formularza do celów przekazania informacji o przepisach krajowych;

Państwo członkowskie;

Nazwa właściwego organu;

Wyznaczony punkt kontaktowy (imię i nazwisko/telefon/e-mail);

Rodzaj wniosku (pierwszy wniosek/zmiana wcześniejszego wniosku);

Odnośnik do informacji istotnych dla właściwego organu.

1 Dz.U. L 198 z 25.7.2019, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/896 z dnia 24 lutego 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w odniesieniu do dodatkowych informacji do celów konwergencji sprawozdawczości nadzorczej (zob. s. 5 niniejszego Dziennika Urzędowego).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.197.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/897 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w odniesieniu do formatu sprawozdań do celów nadzoru dla właściwych organów i w odniesieniu do współpracy i wymiany informacji między właściwymi organami oraz ich współpracy i wymiany informacji z Europejskim Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych
Data aktu: 04/03/2021
Data ogłoszenia: 04/06/2021
Data wejścia w życie: 24/06/2021