uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 608/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1383/2003 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1,
po zasięgnięciu opinii Komitetu Kodeksu Celnego,
(1) W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1352/2013 2 ustanowiono formularz, o którym mowa w art. 6 rozporządzenia (UE) nr 608/2013 i który należy stosować przy składaniu wniosku o podjęcie działania przez organy celne w odniesieniu do towarów, co do których zachodzi podejrzenie naruszenia prawa własności intelektualnej ("formularz wniosku o podjęcie działania").
(2) Dnia 1 lutego 2020 r. Zjednoczone Królestwo wystąpiło z Unii Europejskiej i stało się "państwem trzecim". Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (umowa o wystąpieniu) 3 przewiduje okres przejściowy, który upływa dnia 31 grud nia 2020 r. Do tego czasu prawo Unii stosuje się w całości do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium.
(3) Po zakończeniu okresu przejściowego stosuje się Protokół w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej ("protokół IE/NI"), który stanowi integralną część umowy o wystąpieniu. Zgodnie z protokołem IE/NI pewne przepisy prawa UE mają zastosowanie pod pewnymi warunkami również do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej 4 .
(4) Protokół IE/NI stanowi, że rozporządzenia wymienione w załączniku 2 do tego protokołu w pkt 45 (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 5 ; rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 6 ; rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 251/2014 7 ; rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 8 , część II tytuł II rozdział I sekcja 2 i 3 oraz rozporządzenie (UE) nr 608/2013) mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej.
(5) W związku z tym uprawniony powinien mieć możliwość zwrócenia się o działanie organów celnych w państwie członkowskim w celu ochrony tych praw własności intelektualnej w Irlandii Północnej, poprzez złożenie wniosku unijnego.
(6) W szczególności uprawniony powinien mieć możliwość zwrócenia się o zastosowanie procedury w przypadku niszczenia towarów w małych przesyłkach, określonej w art. 26 rozporządzenia (UE) nr 608/2013, w odniesieniu do towarów, w przypadku których nastąpiło naruszenie oznaczenia geograficznego, ponieważ takie towary są objęte definicją towarów podrobionych zawartą w art. 2 pkt 5 rozporządzenia (UE) nr 608/2013.
(7) W związku z tym formularz wniosku o podjęcie działania należy dostosować poprzez umieszczenie w rubryce "6". Państwo członkowskie lub - w przypadku wniosku unijnego - państwa członkowskie, w których organy celne mają podjąć działania" oraz w rubryce "10. Wnoszę o zastosowanie procedury, o której mowa w art. 26 rozporządzenia (UE) nr 608/2013 (małe przesyłki), w następującym państwie członkowskim (następujących państwach członkowskich), i w przypadku gdy zwracają się o to organy celne, zgadzam się pokryć koszty związane z przeprowadzonym w ramach tej procedury zniszczeniem towarów" nowego pola do zaznaczenia o nazwie "XI" dotyczącego Irlandii Północnej.
(8) W tych samych polach należy usunąć pole do zaznaczenia dotyczące Zjednoczonego Królestwa, aby odzwierciedlić koniec okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu.
(9) Uwagi dotyczące wypełniania załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 1352/2013, które są zawarte w załączniku III do tego rozporządzenia, należy zmienić w celu doprecyzowania, że o działanie w Irlandii Północnej można występować wyłącznie w odniesieniu do praw własności intelektualnej, które w Irlandii Północnej są chronione na podstawie protokołu IE/NI.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1352/2013.
(11) Niniejsze rozporządzenie powinno zacząć obowiązywać w dniu następującym po dniu, w którym zakończy się okres przejściowy przewidziany w umowie o wystąpieniu,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
W imieniu Komisji | |
Ursula VON DER LEYEN | |
Przewodnicząca |
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.416.11 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2020/2035 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1352/2013 w odniesieniu do formularza wniosku o podjęcie działania, przewidzianego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 608/2013, w celu wprowadzenia możliwości wystąpienia o podjęcie działania w Irlandii Północnej |
Data aktu: | 07/12/2020 |
Data ogłoszenia: | 11/12/2020 |
Data wejścia w życie: | 01/01/2021, 31/12/2020 |