Rozporządzenie wykonawcze 2020/1812 ustanawiające przepisy w sprawie wymiany danych online i zgłaszania homologacji typu UE zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/1812
z dnia 1 grudnia 2020 r.
ustanawiające przepisy w sprawie wymiany danych online i zgłaszania homologacji typu UE zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 oraz uchylające dyrektywę 2007/46/WE 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 4 akapit drugi oraz art. 27 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 12 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/858 zawiera wymóg, aby państwa członkowskie używały wspólnego bezpiecznego elektronicznego systemu wymiany danych, tak by od dnia 1 września 2022 r. udostępniać publicznie wykaz homologacji typu UE dla pojazdów, układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych, których to homologacji udzieliły, zmieniły, odmówiły udzielenia lub wycofały, a także wykaz służb technicznych, które przeprowadziły badania do celów odnośnych homologacji typu UE.

(2) Art. 27 rozporządzenia (UE) 2018/858 zawiera wymóg, aby organy udzielające homologacji używały tego samego systemu w celu udostępnienia niektórych dokumentów dotyczących homologacji typu UE organom udzielającym homologacji w pozostałych państwach członkowskich, organom nadzoru rynku i Komisji oraz w celu powiadomienia organów udzielających homologacji w pozostałych państwach członkowskich i Komisji o odmowie lub cofnięciu homologacji typu UE, podając też uzasadnienie tych decyzji.

(3) Europejski system wymiany informacji o homologacji typu (ETAES) jest aplikacją dostępną za pośrednictwem internetu, opracowywaną przez państwa członkowskie, aby wesprzeć organy udzielające homologacji typu UE w praktycznym wdrażaniu określonych w aktach Unii wymogów w zakresie wymiany informacji, poprzez udostępnienie scentralizowanego mechanizmu komunikacji służącego usprawnieniu transgranicznej wymiany kopii świadectwa homologacji typu UE wraz z załącznikami. Podobny system, tzn. system oparty na bazie danych służącej wymianie dokumentacji i informacji dotyczących homologacji typu, został utworzony pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych. Należy zatem wyznaczyć ETAES jako wspólny bezpieczny elektroniczny system wymiany danych, o którym mowa w art. 27 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/858.

(4) Aby chronić dane poufne, należy ustanowić wymogi dotyczące dostępu do ETAES i stosowania protokołów bezpiecznej wymiany danych.

(5) Aby zrobić z ETAES internetową bazę danych z funkcją przeszukiwania, należy określić wymogi dotyczące załadowywania dokumentów homologacji typu UE, o których mowa w art. 27 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.

(6) Aby lepiej określić różne prawa dostępu do ETAES, organy udzielające homologacji powinny ładować dokumenty, o których mowa w art. 27 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858, oddzielnie w ETAES uwzględniwszy charakter tych dokumentów i, w stosownych przypadkach, ich status.

(7) Biorąc pod uwagę, że w swojej obecnej wersji ETAES jest narzędziem komunikacji służącym współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi, które nie jest publicznie dostępne, konieczna jest harmonizacja formatu i treści wykazów, o których mowa w art. 12 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/858, w celu zapewnienia publicznego dostępu do istotnych informacji.

(8) Uprawnienia ustanowione w art. 12 ust. 4 akapit drugi i w art. 27 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/858 określają wymogi dotyczące stosowania wspólnego bezpiecznego elektronicznego systemu wymiany informacji dotyczących homologacji typu UE pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do takich pojazdów. Ponieważ uprawnienia te są ściśle związane przez przedmiot, którego dotyczą, należy je powiązać na potrzeby niniejszego rozporządzenia.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wspólny bezpieczny elektroniczny system wymiany danych

Europejski system wymiany informacji o homologacji typu (ETAES) posłuży za wspólny bezpieczny elektroniczny system wymiany danych, o którym mowa w art. 27 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/858.

Artykuł  2

Środki ochrony

Przestrzega się następujących środków bezpieczeństwa w ETAES, by zapobiec nieuprawnionemu dostępowi do danych osobowych:

a)
szyfrowanie komunikacji pomiędzy klientem ETAES a serwerem ETAES, wykorzystujące protokół https z certyfikatem Secure Sockets Layer;
b)
środki bezpieczeństwa sieci uniemożliwiające ataki przez wstrzykiwanie skryptów na strony internetowe po stronie klienta oraz przez wykorzystywanie wielu poziomów w celu skłonienia użytkownika do kliknięcia przycisku lub linku do innej strony;
c)
precyzyjny system kontroli dostępu, który umożliwia udzielenie zezwoleń dostępu osób uprawnionych w zakresie odczytu bądź wpisywania informacji.
Artykuł  3

Procedura wymiany informacji dotyczących homologacji typu

1. 
Kiedy organy są powiadamiane o udzieleniu, zmianach, odmowie udzielania lub cofnięciu homologacji typu UE zgodnie z art. 27 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2018/858, organ udzielający homologacji umieszcza w ETAES wpis w zakresie co najmniej następujących parametrów:
a)
numer określający, zgodnie z pkt 2.1 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/683 2 , państwo członkowskie, które wydało świadectwo homologacji typu UE;
b)
numer świadectwa homologacji typu UE 3 ;
c)
data wydania świadectwa homologacji typu UE;
d)
w stosownych przypadkach, nazwa służby technicznej odpowiedzialnej za przeprowadzenie badań 4 ;
e)
nazwa producenta;
f)
typu pojazdu, układu, komponentu lub oddzielnego zespołu technicznego, określony przez producenta w świadectwie homologacji typu UE;
g)
kategoria pojazdu zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) 2018/858, w stosownych przypadkach;
h)
rozporządzenie mające zastosowanie do całego pojazdu, układu, oddzielnego zespołu technicznego lub komponentu, które uzyskały homologację typu UE;
i)
status homologacji typu UE "granted" (udzielona), "amended" (zmieniona), "refused" (odmowa udzielenia) lub "withd- rawn" (cofnięta);
j)
numer referencyjny homologacji typu UE dla pojazdu, układu, komponentu lub oddzielnego zespołu technicznego.
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, organ udzielający homologacji załadowuje również oddzielnie do ETAES następujące dokumenty w formacie umożliwiającym wyszukiwanie elektroniczne:
a)
kopię świadectwa homologacji typu UE, z numerem świadectwa homologacji typu UE po oznaczeniu "CERT" 5 (6 ;
b)
informacje załączane do świadectwa homologacji typu UE, o których mowa w art. 28 ust. 1 lit. a), c) i d) rozporządzenia (UE) 2018/858, z numerem świadectwa homologacji typu UE po oznaczeniu "IF" 7 ;
c)
sprawozdanie z badań lub arkusz wyników badań, o których mowa w art. 28 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2018/ 858, z numerem świadectwa homologacji typu UE po oznaczeniu "TR" 8 ;
d)
wszelkie inne dokumenty inne niż te wymienione w literach a), b) i c), z numerem świadectwa homologacji typu UE po oznaczeniu "OTHER" 9 .
3. 
Gdy konieczne jest załadowanie wielu dokumentów, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, po oznaczeniach określonych w ust. 2 lit. b), c) i d) niniejszego artykułu podaje się dodatkowy numer porządkowy począwszy od 1 10 .
4. 
Gdy dokumenty są zmieniane w drodze poprawki, zgodnie z art. 34 rozporządzenia (UE) 2018/858, po oznaczeniach określonych w ust. 2 lit. a), b), c) i d) niniejszego artykułu dodaje się oznaczenie Rev. oraz dwucyfrowy numer porządkowy począwszy od 01 11 .
Artykuł  4

Wykaz homologacji typu UE

1. 
Gdy państwa członkowskie udostępniają publicznie za pośrednictwem ETAES wykazy homologacji typu UE i służb technicznych, o których mowa w art. 12 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/858, posłużą się w tym celu standardowym formatem umożliwiającym wyszukiwanie. Państwa członkowskie aktualizują te wykazy.
2. 
W wykazie(ach), o którym(-ch) mowa w ust. 1, należy zawrzeć następujące informacje:
a)
numer określający, zgodnie z pkt 2.1 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/683, państwo członkowskie, które wydało świadectwo homologacji typu UE;
b)
numer świadectwa homologacji typu UE;
c)
status homologacji typu UE "granted" (udzielona), "amended" (zmieniona), "refused" (odmowa udzielenia) lub "withd- rawn" (cofnięta);
d)
w stosownych przypadkach, nazwa służby technicznej odpowiedzialnej za przeprowadzenie badań;
e)
data wydania świadectwa homologacji typu UE.
3. 
Wykaz homologacji typu UE oraz służb technicznych, o którym mowa w art. 12 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/ 858, może zostać opublikowany na stronie internetowej Komisji.
Artykuł  5

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 1 grudnia 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 151 z 14.6.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/683 z dnia 15 kwietnia 2020 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do wymogów administracyjnych dotyczących homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (Dz.U. L 163 z 26.5.2020, s. 1).
3 Jeśli odmówiono udzielenia homologacji typu UE i organ udzielający homologacji nie zarezerwował numeru świadectwa homologacji typu UE, posłuży się on zakładką NEWS w ETAES w celu powiadomienia o swojej odmowie organów udzielających homologacji w pozostałych państwach członkowskich.
4 Organ udzielający homologacji wpisuje "nie dotyczy" w przypadku homologacji typu UE krok po kroku, gdy organ udzielający homologacji zbiera cały zestaw świadectw homologacji typu UE lub świadectw homologacji typu ONZ i organ ten zredagował ostateczne świadectwo homologacji typu UE całego pojazdu.
5 Przykład: "CERT e1*2018/858*00001*00".
6 Jeśli odmówiono udzielenia homologacji typu UE i organ udzielający homologacji nie zarezerwował numeru świadectwa homologacji, organ ten posłuży się zakładką NEWS w ETAES w celu powiadomienia o swojej odmowie organów udzielających homologacji w pozostałych państwach członkowskich.
7 Przykład: "IF e4*2018/858*00004*02".
8 Przykład: "TR e24*2018/858*00001*00".
9 Przykład: "OTHER e1*2018/858*00001*00".
10 Przykład: "IF1 e9*2018/858*00001*00", "IF2 e9*2018/858*00001*00", etc.
11 Przykład: "CERT e5*2018/858*00001*00 Rev.01".

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.404.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/1812 ustanawiające przepisy w sprawie wymiany danych online i zgłaszania homologacji typu UE zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858
Data aktu: 01/12/2020
Data ogłoszenia: 02/12/2020
Data wejścia w życie: 22/12/2020