uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 240 ust. 3,
uwzględniając decyzję Rady Europejskiej 2009/881/UE z dnia 1 grudnia 2009 r. w sprawie sprawowania prezydencji Rady 1 , w szczególności jej art. 4,
(1) W dniu 29 marca 2017 r. Rada Europejska otrzymała od Zjednoczonego Królestwa notyfikację informującą o zamiarze jego wystąpienia z Unii Europejskiej, co spowodowało uruchomienie procedury wynikającej z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE). Decyzją Rady (UE) 2017/900 2 ustanowiona została grupa robocza ad hoc ds. art. 50 TUE pod przewodnictwem Sekretariatu Generalnego Rady, mająca wspomagać Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich ("Coreper") i Radę we wszystkich sprawach dotyczących wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii.
(2) W dniu 13 grudnia 2019 r. Rada Europejska przyjęła konkluzje, w których stwierdziła w szczególności, że w okresie pomiędzy posiedzeniami Rady Europejskiej Rada do Spraw Ogólnych i Coreper, wspierane przez specjalną grupę roboczą, mają zadbać o to, by negocjacje były prowadzone stosownie do ogólnych stanowisk i zasad uzgodnionych przez Radę Europejską, a także mandatu negocjacyjnego Rady, a w razie potrzeby mają zapewnić dalsze wskazówki w pełni uwzględniające najlepszy interes Unii i cel, jakim jest osiągnięcie wyniku zapewniającego sprawiedliwe i równe potraktowanie wszystkich państw członkowskich, zgodnego z interesem naszych obywateli.
(3) W dniu 24 stycznia 2020 r. podpisana została Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (zwana dalej "umową o wystąpieniu") 3 . Proces ten otwiera drogę do rychłego zawarcia umowy o wystąpieniu i do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem.
(4) Należy zatem ustanowić Grupę Roboczą ds. Zjednoczonego Królestwa, zastępującą grupę roboczą ad hoc ds. art. 50 TUE. Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z dnia 13 grudnia 2019 r. Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa zostanie wyznaczona jako specjalny komitet, przewidziany w art. 218 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w konsultacji z którym należy prowadzić negocjacje w sprawie przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem, po tym gdy Rada zdecyduje rozpocząć negocjacje ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie jego stosunków z Unią po wystąpieniu z Unii.
(5) Grupie Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa powinna przewodniczyć sześciomiesięczna prezydencja. Wyjątkowo do dnia 31 grudnia 2020 r. powinien jej przewodniczyć Sekretariat Generalny Rady.
(6) Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna rozpocząć prace w pierwszym dniu następującym po dniu, w którym zgodnie z art. 50 ust. 3 TUE do Zjednoczonego Królestwa przestaną mieć zastosowanie Traktaty. Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna wspomagać Coreper i Radę we wszystkich sprawach dotyczących stosunków ze Zjednoczonym Królestwem. W szczególności Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna wspomagać Coreper i Radę podczas negocjacji w sprawie przyszłych stosunków oraz w sprawach związanych z wdrażaniem umowy o wystąpieniu. Ponadto Grupa Robocza ds. Zjednoczonego Królestwa powinna wspomagać Coreper i Radę w sprawach związanych z innymi skutkami wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii.
(7) Należy przewidzieć przegląd rozwiązań dotyczących przewodnictwa w Grupie Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa. Przeglądu tego należy dokonać w odpowiednim czasie, aby nie utrudniać płynnego przebiegu przygotowań do przejęcia przewodnictwa, a w każdym razie nie później niż 30 listopada 2020 r.
(8) Należy uchylić decyzję (UE) 2017/900,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Rady | |
Przewodniczący | |
A. METELKO-ZGOMBIĆ |
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.23I.1 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2020/121 w sprawie ustanowienia Grupy Roboczej ds. Zjednoczonego Królestwa pod przewodnictwem Sekretariatu Generalnego Rady i uchylająca decyzję Rady (UE) 2017/900 |
Data aktu: | 28/01/2020 |
Data ogłoszenia: | 29/01/2020 |
Data wejścia w życie: | 02/02/2020 |