Decyzja 2018/1561 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego na mocy tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia decyzji Komitetu UPG w sprawie przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

DECYZJA RADY (UE) 2018/1561
z dnia 15 października 2018 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego na mocy tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia decyzji Komitetu UPG w sprawie przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), w szczególności jego art. 207 i art. 218 ust. 9,

uwzględniając tymczasową umowę o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony ("umowa") 1 ,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa została podpisana w imieniu Unii w dniu 15 stycznia 2009 r. zgodnie z decyzją Rady 2009/152/WE 2  i jest tymczasowo stosowana od dnia 4 sierpnia 2014 r.

(2) Traktat dotyczący przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii został podpisany dnia 9 grudnia 2011 r. i wszedł w życie z dniem 1 lipca 2013 r.

(3) Republika Chorwacji przystąpiła do umowy w dniu 8 listopada 2017 r., składając swój akt przystąpienia.

(4) Zgodnie z art. 102 umowy Komitet UPG może podjąć decyzję w sprawie środków tymczasowych, które mogą okazać się konieczne w związku z przystąpieniem nowych państw członkowskich do Unii.

(5) Należy określić stanowisko, jakie ma zostać zajęte w imieniu Uniiw odniesieniu do przyjęcia decyzji na corocznym posiedzeniu Komitetu UPG w sprawie zmian do umowy, które są niezbędne w następstwie przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG ustanowionego na mocy tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia decyzji na corocznym posiedzeniu Komitetu UPG w sprawie przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej, opiera się na projekcie decyzji dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Po jej przyjęciu decyzja Komitetu UPG zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 15 października 2018 r.

W imieniu Rady F. MOGHERINI Przewodnicząca

PROJEKT

DECYZJA NR .../2018 KOMITETU UPG

ustanowionego na mocy tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony

z dnia ...

dotycząca przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej

KOMITET UPG,

uwzględniając tymczasową umowę o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony ("umowa"), podpisaną w Brukseli w dniu 15 stycznia 2009 r. i tymczasowo stosowaną od dnia 4 sierpnia 2014 r., w szczególności jej art. 100, 102 i 107,

uwzględniając Traktat dotyczący przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej ("Unia") i akt przystąpienia złożony przez Republikę Chorwacji w dniu 8 listopada 2017 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z umową i niniejszą decyzją w skład strony Środkowoafrykańskiej wchodzi Republika Kamerunu.

(2) Niniejsza umowa ma zastosowanie z jednej strony do terytoriów, na których ma zastosowanie Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, na warunkach określonych w tym Traktacie, oraz, z drugiej strony, do terytorium Republiki Kamerunu.

(3) Zgodnie z art. 102 ust. 3 umowy Komitet UPG może podjąć decyzję w sprawie środków tymczasowych, które mogą okazać się konieczne w związku z przystąpieniem nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Republika Chorwacji, będąca stroną umowy na takich samych warunkach jak pozostałe państwa członkowskie Unii, odpowiednio przyjmuje i uwzględnia tekst umowy oraz załączniki, protokoły i deklaracje, które są do niej dołączone.

Artykuł  2

Art. 107 umowy otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10 7

Autentyczne teksty

Niniejszą Umowę sporządzono w dwóch egzemplarzach w każdym z następujących języków: angielskim, bułgarskim, chorwackim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, litewskim, łotewskim, maltańskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, słowackim, słoweńskim, szwedzkim, rumuńskim, węgierskim i włoskim, przy czym każdy z tych tekstów jest tak samo autentyczny.".

Artykuł  3

Unia przekazuje Republice Kamerunu wersję umowy w języku chorwackim.

Artykuł  4
1. 
Postanowienia umowy mają zastosowanie do towarów wywożonych z Republiki Kamerunu do Republiki Chorwacji lub z Republiki Chorwacji do Republiki Kamerunu, które to towary spełniają wymogi reguł pochodzenia obowiązujące na terytorium stron umowy oraz które w dniu 4 sierpnia 2014 r. znajdowały się w tranzycie lub były składowane czasowo w składzie celnym lub w wolnym obszarze celnym w Republice Kamerunu lub w Republice Chorwacji.
2. 
W przypadkach określonych w ust. 1, pod warunkiem przedstawienia dowodu pochodzenia wystawionego z mocą wsteczną przez organy celne państwa wywozu, traktowanie preferencyjne przyznaje się przed upływem czterech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.
Artykuł  5

Republika Kamerunu zobowiązuje się, że w związku z przystąpieniem Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej nie będzie wnosić jakichkolwiek roszczeń, żądań lub skarg ani modyfikować lub wycofywać jakichkolwiek koncesji na podstawie art. XXIV ust. 6 i art. XXVIII Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu ("GATT") 1994 lub art. XXI Układu ogólnego w sprawie handlu usługami ("GATS").

Artykuł  6

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej podpisania.

Art. 3 i 4 są stosowane jednak od dnia 4 sierpnia 2014 r.

Sporządzono w ...

W imieniu Republiki Kamerunu W imieniu Unii Europejskiej
1 Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 2.
2 Decyzja Rady 2009/152/WE z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania Przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony (Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.261.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/1561 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego na mocy tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia decyzji Komitetu UPG w sprawie przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej
Data aktu: 15/10/2018
Data ogłoszenia: 18/10/2018