Decyzja 2018/1275 w sprawie mianowania członków komisji selekcyjnej, o której mowa w art. 14 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1939

DECYZJA RADY (UE) 2018/1275
z dnia 18 września 2018 r.
w sprawie mianowania członków komisji selekcyjnej, o której mowa w art. 14 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1939

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 14 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1939 tworzy się komisję selekcyjną, która sporządza listę zakwalifikowanych kandydatów na stanowisko Europejskiego Prokuratora Generalnego oraz przedstawia opinię wraz z uzasadnieniem na temat kwalifikacji kandydatów na prokuratorów europejskich.

(2) Rozporządzenie (UE) 2017/1939 stanowi, że Parlament Europejski i Rada powołują, za obopólną zgodą, Europejskiego Prokuratora Generalnego na podstawie listy zakwalifikowanych kandydatów sporządzonej przez komisję selekcyjną.

(3) Rozporządzenie (UE) 2017/1939 stanowi również, że Rada powołuje każdego prokuratora europejskiego spośród trzech kandydatów wskazanych przez każde państwo członkowskie, po otrzymaniu opinii z uzasadnieniem od komisji selekcyjnej.

(4) Komisja selekcyjna ocenia kandydatury na stanowisko Europejskiego Prokuratora Generalnego oraz stanowiska prokuratorów europejskich pod kątem wymogów określonych odpowiednio w art. 14 ust. 2 i art. 16 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/1939, w tym czy kandydaci odznaczają się niekwestionowaną niezależnością.

(5) Komisja selekcyjna składa się z 12 osób wybieranych spośród byłych członków Trybunału Sprawiedliwości i Trybunału Obrachunkowego, byłych przedstawicieli krajowych Eurojustu, członków krajowych sądów najwyższych, osób sprawujących wysokie stanowiska prokuratorskie i prawników o uznanych kompetencjach.

(6) Jednego członka komisji selekcyjnej proponuje Parlament Europejski. W dniu 31 maja 2018 r. kandydatem wskazanym przez Parlament Europejski na członka komisji selekcyjnej został Antonio MURA.

(7) Wybierając członków komisji selekcyjnej, Komisja uwzględniła potrzebę równowagi pod względem rozmieszczenia geograficznego, równowagi płci oraz właściwej reprezentacji systemów prawnych państw członkowskich uczestniczących w projekcie Prokuratury Europejskiej.

(8) Wśród 11 osób, sześciu mężczyzn i pięciu kobiet, zaproponowanych przez Komisję znajduje się jeden były członek Trybunału Sprawiedliwości, jeden były członek Trybunału Obrachunkowego, jeden były przedstawiciel krajowy Eurojustu, pięć osób sprawujących wysokie stanowiska prokuratorskie, dwóch członków krajowych sądów najwyższych i jeden prawnik o uznanych kompetencjach.

(9) Art. 14 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1939 stanowi, że Rada przyjmuje decyzję w sprawie mianowania członków komisji selekcyjnej na podstawie wniosku Komisji.

(10) Należy zatem mianować członków komisji selekcyjnej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Na członków komisji selekcyjnej, o której mowa w art. 14 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/1939, mianuje się, na okres czterech lat od dnia 9 października 2018 r., następujące osoby:

Peter FRANK

Ulrike HABERL-SCHWARZ

Theodoros IOANNIDES

Saale LAOS

Jean-Claude MARIN

Ján MAZÁK

María de los Ángeles GARRIDO LORENZO

Marin MRČELA

Antonio MURA

Vítor Manuel DA SILVA CALDEIRA

Martine SOLOVIEFF

Raija TOIVIAINEN.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 września 2018 r.
W imieniu Rady
G. BLÜMEL
Przewodniczący
1 Dz.U. L 283 z 31.10.2017, s. 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024