Decyzja wykonawcza 2018/115 zmieniająca w odniesieniu do lokalizacji centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo decyzję wykonawczą (UE) 2016/413 określającą lokalizację infrastruktury naziemnej systemu ustanowionego w ramach programu Galileo i ustanawiającą środki konieczne do zapewnienia jego funkcjonowania oraz uchylającą decyzję wykonawczą 2012/117/UE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/115
z dnia 24 stycznia 2018 r.
zmieniająca w odniesieniu do lokalizacji centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo decyzję wykonawczą (UE) 2016/413 określającą lokalizację infrastruktury naziemnej systemu ustanowionego w ramach programu Galileo i ustanawiającą środki konieczne do zapewnienia jego funkcjonowania oraz uchylającą decyzję wykonawczą 2012/117/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie realizacji i eksploatacji europejskich systemów nawigacji satelitarnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 876/2002 i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 3 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik do decyzji wykonawczej Komisji 2016/413 2  przewiduje, że centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo (GSMC) jest podzielone na dwie części i powstaje stopniowo we Francji i w Zjednoczonym Królestwie.

(2) W dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo powiadomiło Radę Europejską o zamiarze wystąpienia z Unii, zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Tymczasem ze względu na bezpieczeństwo UE i jej państw członkowskich, biorąc pod uwagę w szczególności zasady ochrony informacji niejawnych oraz ograniczenia wywozu sprzętu i technologii kryptograficznych PRS GSMC, powinno znajdować się na terytorium jednego z państw członkowskich Unii.

(3) W wytycznych przyjętych w dniu 29 kwietnia 2017 r. w następstwie brytyjskiej notyfikacji, Rada Europejska stwierdziła, że kwestię przyszłej siedziby obiektów unijnych w Zjednoczonym Królestwie należy rozwiązać szybko i że należy ułatwić ich przenoszenie. Należy zatem przewidzieć niezwłoczne przeniesienie GSMC znajdującego się w Zjednoczonym Królestwie na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

(4) W związku z tym Komisja wszczęła na podstawie art. 12 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 otwartą i przejrzystą procedurę wyboru w celu określenia nowej lokalizacji GSMC, dotychczas znajdującego się w Zjednoczonym Królestwie. Procedura ta przebiegała w dwóch etapach, a Komisja skierowała najpierw do państw członkowskich zaproszenie do wyrażenia zainteresowania, a następnie, w drugiej kolejności, zwróciła się do państw kandydujących do przedstawienia szczegółowych propozycji.

(5) Z procedury oceny wynika, że wniosek Hiszpanii jest najlepszy w świetle wybranych kryteriów oceny, biorąc pod uwagę adekwatność rozwiązania technicznego proponowanego w zakresie udostępnienia urządzeń i świadczenia usług niezbędnych do funkcjonowania centrum, precyzję określenia ryzyka i zarządzania nim, w szczególności w odniesieniu do zagrożeń związanych z bezpieczeństwem i ograniczeń czasowych, przyjęcie przez Hiszpanię warunków umowy w sprawie siedziby, którą ma zawrzeć z Komisją, oraz przyznanie dodatkowych uprawnień, stopień przejrzystości i szczegółowości opisu kosztów budowy i funkcjonowania centrum, jak również korzystne warunki finansowe tego wniosku dla budżetu Unii. W związku z tym należy wybrać wniosek Hiszpanii.

(6) Centrum powinno być zrealizowane w marcu 2018 r. przy ograniczonym zakresie instalacji, tak by mogło jak najszybciej pełnić rolę centrum zapasowego wobec głównego ośrodka, znajdującego się we Francji, natomiast całkowita realizacja powinna zostać zakończona w marcu 2019 r. Należy również zawrzeć z Hiszpanią umowę w sprawie jego siedziby.

(7) Należy odpowiednio zmienić załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2016/413.

(8) Należy również zmienić tekst załącznika do decyzji wykonawczej (UE) 2016/413, aby uwzględnić fakt, że realizację centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo we Francji zakończono zgodnie z planem w 2017 r.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2016/413 w wierszu dotyczącym centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo (GSMC), w kolumnie "Lokalizacja i środki realizacji służące prawidłowemu funkcjonowaniu" zdania "Centrum bezpieczeństwa Galileo, podzielone na dwie części, powstaje stopniowo we Francji i w Zjednoczonym Królestwie. Realizacja rozpoczęła się w 2013 r. i powinna się zakończyć w 2017 r. Jest ona przedmiotem umów podpisanych w 2013 r. z Francją i Zjednoczonym Królestwem." otrzymują brzmienie "Centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo, podzielone na dwie części, powstaje we Francji i w Hiszpanii. Realizację ośrodka we Francji zakończono w 2017 r. i przeprowadzono na podstawie umowy podpisanej z Francją w 2013 r. Realizacja ośrodka w Hiszpanii rozpocznie się w marcu 2018 r. przy ograniczonym zakresie instalacji i powinna zostać całkowicie zakończona w marcu 2019 r. W 2018 r. należy podpisać w jej sprawie umowę z Hiszpanią.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 stycznia 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/413 z dnia 18 marca 2016 r. określająca lokalizację infrastruktury naziemnej systemu ustanowionego w ramach programu Galileo i ustanawiająca środki konieczne do zapewnienia jego funkcjonowania oraz uchylająca decyzję wykonawczą 2012/117/UE (Dz.U. L 74 z 19.3.2016, s. 45).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.20.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/115 zmieniająca w odniesieniu do lokalizacji centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo decyzję wykonawczą (UE) 2016/413 określającą lokalizację infrastruktury naziemnej systemu ustanowionego w ramach programu Galileo i ustanawiającą środki konieczne do zapewnienia jego funkcjonowania oraz uchylającą decyzję wykonawczą 2012/117/UE
Data aktu: 24/01/2018
Data ogłoszenia: 25/01/2018
Data wejścia w życie: 14/02/2018