Decyzja 2018/757 w sprawie wypowiedzenia Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Związkiem Komorów

DECYZJA RADY (UE) 2018/757
z dnia 14 maja 2018 r.
w sprawie wypowiedzenia Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Związkiem Komorów

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43, w związku z art. 218 ust. 6 akapit drugi lit. a),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1563/2006 2  dotyczy zawarcia Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Związkiem Komorów (zwanej dalej "Umową o partnerstwie w sektorze rybołówstwa UE-Komory").

(2) Jednym z celów Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa UE-Komory jest zapewnienie, aby środki gwarantujące ochronę stad ryb i zarządzanie nimi były skuteczne oraz aby zwalczane były nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy (połowy NNN).

(3) Zgodnie z art. 11 Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa UE-Komory umowa ta obowiązuje przez okres siedmiu lat, począwszy od daty jej wejścia w życie, i może zostać przedłużona na dodatkowy okres siedmiu lat, chyba że zostanie wypowiedziana przez jedną ze Stron.

(4) Zgodnie z art. 12 Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa UE-Komory umowa ta może zostać wypowiedziana przez jedną ze Stron w razie wystąpienia poważnych okoliczności, takich jak niewypełnienie zobowiązań w zakresie zwalczania połowów NNN. Zainteresowana Strona powiadamia drugą Stronę o zamiarze wypowiedzenia umowy na co najmniej sześć miesięcy przed upływem początkowego okresu siedmiu lat lub każdego dodatkowego okresu. Wysłanie tego powiadomienia powoduje rozpoczęcie konsultacji między Stronami.

(5) Zgodnie z art. 31 rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 3  (zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie połowów NNN") Komisja określa państwa trzecie, które uznaje za niewspółpracujące państwa trzecie w zakresie zwalczania połowów NNN. Państwo trzecie może zostać uznane za niewspółpracujące państwo trzecie, jeżeli nie wypełnia obowiązków spoczywających na nim na mocy prawa międzynarodowego jako na państwie bandery, państwie portu, państwie nadbrzeżnym lub państwie zbytu, polegających na podejmowaniu działań w celu zapobiegania połowom NNN oraz ich powstrzymywania i eliminowania.

(6) Zgodnie z decyzją przyjętą przez Komisję w dniu 1 października 2015 r. 4  Związek Komorów został powiadomiony o możliwości uznania go przez Komisję za niewspółpracujące państwo trzecie w zakresie zwalczania połowów NNN z powodu: polityki taniej bandery prowadzonej przez władze Komorów; dowodów nielegalnej działalności połowowej prowadzonej przez flotę Komorów; słabych lub nieistniejących zdolności organów Komorów w zakresie monitorowania i kontroli oraz przestarzałych ram prawnych Komorów w zakresie rybołówstwa.

(7) Decyzją tą Komisja rozpoczęła proces dialogu ze Związkiem Komorów, który był prowadzony zgodnie z wymogami proceduralnymi określonymi w art. 32 rozporządzenia w sprawie połowów NNN. Związek Komorów nie podjął w odpowiednim czasie niezbędnych działań naprawczych.

(8) Zważywszy, że Związek Komorów ustawicznie nie wypełniał obowiązków spoczywających na nim na mocy prawa międzynarodowego jako na państwie bandery, państwie portu, państwie nadbrzeżnym lub państwie zbytu, polegających na podejmowaniu działań w celu zapobiegania połowom NNN oraz ich powstrzymywania i eliminowania, Związek Komorów został uznany, zgodnie z art. 31 rozporządzenia w sprawie połowów NNN, za niewspółpracujące państwo trzecie w zakresie zwalczania połowów NNN decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/889 5 . Po uznaniu go za takie państwo Związek Komorów nadal nie podjął niezbędnych działań naprawczych.

(9) Zgodnie z art. 33 rozporządzenia w sprawie połowów NNN decyzją wykonawczą Rady (UE) 2017/1332 6  Związek Komorów został dodany do wykazu niewspółpracujących państw trzecich, ustanowionego decyzją wykonawczą Rady 2014/170/UE 7 .

(10) Zgodnie z art. 38 ust. 8 rozporządzenia w sprawie połowów NNN Komisja ma zaproponować wypowiedzenie wszelkich obowiązujących dwustronnych umów w sprawie połowów lub o partnerstwie w sprawie połowów zawartych z niewspółpracującym państwem trzecim, które zawierają postanowienia, zgodnie z którymi umowa ulega rozwiązaniu w przypadku niewypełnienia przez to państwo zobowiązań podjętych przez nie w zakresie zwalczania połowów NNN.

(11) Należy zatem wypowiedzieć Umowę o partnerstwie w sektorze rybołówstwa UE-Komory.

(12) Komisja, w imieniu Unii Europejskiej, powinna powiadomić Związek Komorów o tym wypowiedzeniu.

(13) Wypowiedzenie powinno się stać skuteczne po upływie 6 miesięcy od daty tego powiadomienia.

(14) Jeżeli jednak Związek Komorów zostanie skreślony przez Radę z wykazu niewspółpracujących państw trzecich na podstawie art. 33 rozporządzenia w sprawie połowów NNN zanim wypowiedzenie stanie się skuteczne, powinno ono zostać cofnięte i Komisja powinna natychmiast powiadomić Związek Komorów o tym cofnięciu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Umowa o partnerstwie w sektorze rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Związkiem Komorów (zwana dalej "Umową o partnerstwie w sektorze rybołówstwa UE-Komory"), która weszła w życie dnia 6 marca 2008 r., zostaje wypowiedziana.

Artykuł  2
1. 
Wraz z wejściem w życie niniejszej decyzji Komisja, w imieniu Unii Europejskiej, powiadamia Związek Komorów o wypowiedzeniu Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa UE-Komory.
2. 
Wypowiedzenie to staje się skuteczne po upływie 6 miesięcy od daty tego powiadomienia.
3. 
Jeżeli Związek Komorów zostanie skreślony przez Radę z wykazu niewspółpracujących państw trzecich na podstawie art. 33 rozporządzenia w sprawie połowów NNN zanim wypowiedzenie stanie się skuteczne, zostanie ono cofnięte i Komisja natychmiast powiadomi Związek Komorów o tym cofnięciu.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 maja 2018 r.
W imieniu Rady
E. ZAHARIEVA
Przewodniczący
1 Zgoda z dnia 15 marca 2018 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1563/2006 z dnia 5 października 2006 r. w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Związkiem Komorów (Dz.U. L 290 z 20.10.2006, s. 6).
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiające wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U. L 286 z 29.10.2008, s. 1).
4 Decyzja Komisji z dnia 1 października 2015 r. w sprawie powiadomienia państwa trzeciego o możliwości uznania go za niewspółpracujące państwo trzecie w zakresie zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (Dz.U. C 324 z 2.10.2015, s. 6).
5 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/889 z dnia 23 maja 2017 r. w sprawie uznania Związku Komorów za niewspółpracujące państwo trzecie w zakresie zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (Dz.U. L 135 z 24.5.2017, s. 35).
6 Decyzja wykonawcza Rady (UE) 2017/1332 z dnia 11 lipca 2017 r. zmieniająca w odniesieniu do Związku Komorów decyzję wykonawczą 2014/170/UE ustanawiającą wykaz niewspółpracujących państw trzecich w zakresie zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (Dz.U. L 185 z 18.7.2017, s. 37).
7 Decyzja wykonawcza Rady 2014/170/UE z dnia 24 marca 2014 r. ustanawiająca wykaz niewspółpracujących państw trzecich w zakresie zwalczania połowów NNN zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1005/2008 ustanawiającym wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania (Dz.U. L 91 z 27.3.2014, s. 43).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.128.13

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/757 w sprawie wypowiedzenia Umowy o partnerstwie w sektorze rybołówstwa między Wspólnotą Europejską a Związkiem Komorów
Data aktu: 14/05/2018
Data ogłoszenia: 24/05/2018
Data wejścia w życie: 25/05/2018