Rozporządzenie delegowane 2018/65 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 poprzez doprecyzowanie technicznych elementów definicji określonych w art. 3 ust. 1 tego rozporządzenia

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2018/65
z dnia 29 września 2017 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 poprzez doprecyzowanie technicznych elementów definicji określonych w art. 3 ust. 1 tego rozporządzenia
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 1 , w szczególności jego art. 3 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby wartość można było uznać za "indeks", zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/1011 musi ona zostać opublikowana lub udostępniona ogółowi społeczeństwa. Definicja indeksu stanowi z kolei podstawę definicji wskaźnika referencyjnego, o którym mowa w rozporządzeniu (UE) 2016/1011.

(2) Należy zatem określić, w jakich sytuacjach uznaje się, że wartość jest udostępniana ogółowi społeczeństwa, w celu uniknięcia arbitrażu regulacyjnego w różnych jurysdykcjach UE.

(3) Należy uznać, że jednostka będąca podmiotem opracowującym indeks (udostępniającym wartość) nie zalicza się do ogółu społeczeństwa do celów rozporządzenia (UE) 2016/1011, gdyż w przeciwnym razie nie będzie istniała różnica między pojęciami "udostępnianie" a "udostępnianie ogółowi społeczeństwa". Z tych samych powodów ściśle określonej liczby odbiorców również nie należy kwalifikować jako ogół społeczeństwa.

(4) Należy uznać, że wartość udostępniana jest ogółowi społeczeństwa, jeśli ma do niej bezpośredni lub pośredni dostęp szersza grupa osób. Stosowanie wskaźnika referencyjnego zapewniające użytkownikowi dostęp do wartości, do której wskaźnik ten odnosi się, należy uznać za pośredni dostęp do tego wskaźnika.

(5) Udostępnianie wartości może przybierać różne formy i odbywać się jednocześnie lub później za pośrednictwem podmiotu opracowującego indeks (udostępniającego wartość) lub poprzez przekazanie wartości przez któregokolwiek z pierwotnych odbiorców.

(6) W celu zapewnienia stosowania definicji terminu "opracowywanie wskaźnika referencyjnego" w jednolity sposób należy doprecyzować, że zarządzanie mechanizmami dotyczącymi wyznaczania wskaźnika referencyjnego, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a), obejmuje bieżące zarządzanie opracowywaniem wskaźnika referencyjnego oraz ustalenie, dostosowanie i bieżące utrzymanie metody jego wyznaczania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Udostępnianie ogółowi społeczeństwa

1. 
Uznaje się, że wartość jest udostępniana ogółowi społeczeństwa do celów rozporządzenia (UE) 2016/1011, jeżeli wartość ta zostaje udostępniona potencjalnie nieokreślonej liczbie osób fizycznych i prawnych innych niż podmiot opracowujący indeks lub innych niż określona liczba odbiorców mających związki lub powiązanych z podmiotem opracowującym indeks.
2. 
Wartość jest udostępniana ogółowi społeczeństwa, jeśli osoby te mogą uzyskać bezpośredni lub pośredni dostęp, między innymi, w wyniku wykorzystania jej przez jeden lub więcej nadzorowanych podmiotów jako odniesienie dla emitowanego przez siebie instrumentu finansowego lub do określenia kwoty przypadającej do zapłaty z tytułu instrumentu finansowego lub umowy finansowej bądź do pomiaru wyników funduszu inwestycyjnego lub też do oferowania stopy oprocentowania obliczonej jako spread lub marża ponad tę wartość.
3. 
Dostęp może mieć miejsce za pośrednictwem różnych mediów i metod określonych przez podmiot opracowujący indeks lub uzgodnionych między tym podmiotem a odbiorcami, bezpłatnie lub za opłatą, w tym m.in. za pośrednictwem telefonu, protokołu przesyłania plików, internetu, otwartego dostępu, wiadomości, mediów, za pomocą instrumentów finansowych, umów finansowych lub funduszy inwestycyjnych stosujących tę wartość jako odniesienie lub na żądanie użytkowników.
Artykuł  2

Zarządzanie mechanizmami dotyczącymi wyznaczania wskaźnika referencyjnego

Do celów rozporządzenia (UE) 2016/1011 zarządzanie mechanizmami dotyczącymi wyznaczania wskaźnika referencyjnego obejmuje oba poniższe aspekty:

a)
bieżące zarządzanie strukturami podmiotu opracowującego indeks i jego pracownikami, którzy uczestniczą w procesie wyznaczania wskaźnika referencyjnego;
b)
ustalenie, dostosowanie i bieżące utrzymanie konkretnej metody wyznaczania wskaźnika referencyjnego.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 29 września 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.12.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2018/65 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 poprzez doprecyzowanie technicznych elementów definicji określonych w art. 3 ust. 1 tego rozporządzenia
Data aktu: 29/09/2017
Data ogłoszenia: 17/01/2018
Data wejścia w życie: 06/02/2018