united kingdom
ukraine

Rozporządzenie wykonawcze 2017/1354 określające sposób podawania informacji przewidzianych w art. 10 ust. 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2017/1354
z dnia 20 lipca 2017 r.
określające sposób podawania informacji przewidzianych w art. 10 ust. 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylającą dyrektywę 1999/5/WE 1 , w szczególności jej art. 10 ust. 10 i art. 45 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 10 ust. 10 dyrektywy 2014/53/UE stanowi, że w przypadku ograniczeń w oddawaniu do użytku lub wymagań dotyczących konieczności uzyskania zezwolenia na używanie urządzenia informacje dostępne na opakowaniu muszą umożliwiać określenie państw członkowskich lub obszaru geograficznego w obrębie danego państwa członkowskiego, w których istnieją ograniczenia w oddawaniu do użytku lub obowiązują wymagania dotyczące konieczności uzyskania zezwolenia na używanie urządzenia, przy czym informacje te powinny być podane w instrukcjach towarzyszących urządzeniom radiowym.

(2) Zgodnie z art. 10 ust. 10 dyrektywy 2014/53/UE Komisja może przyjąć akty wykonawcze określające sposób podawania informacji, o których mowa w art. 10 ust. 10.

(3) Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą doradczą, o której mowa w art. 45 ust. 2 dyrektywy 2014/53/UE.

(4) Środki określone w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Oceny Zgodności Telekomunikacyjnej i Nadzoru Rynku, utworzonego zgodnie z art. 45 dyrektywy 2014/53/UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W niniejszym rozporządzeniu określa się sposób podawania informacji przewidzianych w art. 10 ust. 10 dyrektywy 2014/53/UE, przy czym ma ono zastosowanie wyłącznie do urządzeń radiowych, które podlegają ograniczeniom w oddawaniu do użytku lub wymaganiom dotyczącym konieczności uzyskania zezwolenia na korzystanie w co najmniej jednym państwie członkowskim.

Artykuł  2
1. 
Jeżeli urządzenie radiowe podlega ograniczeniom w oddawaniu do użytku lub wymaganiom dotyczącym konieczności uzyskania zezwolenia na korzystanie, jak przewidziano w art. 10 ust. 10 dyrektywy 2014/53/UE, na opakowaniu urządzenia radiowego umieszcza się w sposób widoczny i czytelny:
a)
piktogram, jak określono w załączniku I; lub
b)
słowa "Ograniczenia lub wymagania w" w języku łatwo zrozumiałym dla użytkowników końcowych, określonym przez zainteresowane państwo członkowskie, a po nich podane w załączniku II skróty nazw państw członkowskich, w których istnieją takie ograniczenia lub wymagania.
2. 
Jeżeli urządzenie radiowe podlega ograniczeniom w oddawaniu do użytku lub wymaganiom dotyczącym konieczności uzyskania zezwolenia na korzystanie, jak przewidziano w art. 10 ust. 10 dyrektywy 2014/53/UE, w instrukcji towarzyszącej urządzeniu radiowemu podaje się w języku łatwo zrozumiałym dla użytkowników końcowych, określonym przez zainteresowane państwo członkowskie, wykaz państw członkowskich i obszarów geograficznych w obrębie państw członkowskich, w których istnieją takie ograniczenia lub wymagania, a także rodzaje ograniczeń lub wymagań obowiązujących w każdym państwie członkowskim i na każdym obszarze geograficznym w obrębie danego państwa członkowskiego.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i stosuje się od dnia 9 sierpnia 2018 r.

Urządzenia radiowe wprowadzone do obrotu po dniu 8 sierpnia 2017 r. i zgodne z niniejszym rozporządzeniem uznaje się za zgodne z art. 10 ust. 10 dyrektywy 2014/53/UE.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 20 lipca 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Piktogram

1.
Piktogram ma postać tabeli.
2.
Piktogram zawiera następujący symbol:

grafika

3.
Na piktogramie wymienia się - poniżej lub obok symbolu wskazanego w ust. 2 - podane w załączniku II skróty nazw państw członkowskich, w których istnieją jakiekolwiek ograniczenia w oddawaniu do użytku lub wymagania dotyczące konieczności uzyskania zezwolenia.
4.
Piktogram i jego treść mogą mieć różne wersje (np. kolor, wypełnienie lub kontur, grubość linii), pod warunkiem że nie przestają być widoczne i czytelne.
5.
Przykłady piktogramu:
grafika
ES LU RO
CZ FR HU
SI DK HR
grafika BG EE BE

ZAŁĄCZNIK  II

Skróty

Stosuje się następujące skróty nazw państw członkowskich:

Belgia (BE), Bułgaria (BG), Republika Czeska (CZ), Dania (DK), Niemcy (DE), Estonia (EE), Irlandia (IE), Grecja (EL), Hiszpania (ES), Francja (FR), Chorwacja (HR), Włochy (IT), Cypr (CY), Łotwa (LV), Litwa (LT), Luksemburg (LU), Węgry (HU), Malta (MT), Niderlandy (NL), Austria (AT), Polska (PL), Portugalia (PT), Rumunia (RO), Słowenia (SI), Słowacja (SK), Finlandia (FI), Szwecja (SE) i Zjednoczone Królestwo (UK).

1 Dz.U. L 153 z 22.5.2014, s. 62.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.190.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2017/1354 określające sposób podawania informacji przewidzianych w art. 10 ust. 10 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE
Data aktu: 20/07/2017
Data ogłoszenia: 21/07/2017
Data wejścia w życie: 10/08/2017, 09/08/2018