Rozporządzenie wykonawcze 1112/2014 określające wspólny format sprawozdań do celu wymiany informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń przez operatorów i właścicieli instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na obszarach morskich oraz wspólny format sprawozdań do celów publikacji przez państwa członkowskie informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1112/2014
z dnia 13 października 2014 r.
określające wspólny format sprawozdań do celu wymiany informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń przez operatorów i właścicieli instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na obszarach morskich oraz wspólny format sprawozdań do celów publikacji przez państwa członkowskie informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich oraz zmiany dyrektywy 2004/35/WE 1 , w szczególności jej art. 23 ust. 2 i art. 24 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia, aby operatorzy i właściciele instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na morzu przedstawiali właściwemu organowi co najmniej dane dotyczące wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń, jak określono w załączniku IX do dyrektywy 2013/30/UE; Informacje te powinny umożliwić państwom członkowskim wysyłanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych dotyczących potencjalnego pogarszania się bezpieczeństwa i stanu kluczowych zabezpieczeń dla środowiska i umożliwić im podjęcie działań prewencyjnych, w tym tych przewidzianych w kontekście ich zobowiązań na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE (dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej) 2 .

(2) Informacje te powinny wykazywać również ogólną skuteczność środków i mechanizmów kontroli wdrożonych przez poszczególnych operatorów i właścicieli i branżę jako całość w celu zapobiegania poważnym awariom i w celu minimalizacji ryzyka dla środowiska. Ponadto charakter dostarczonych informacji i analiz powinien umożliwiać porównanie wyników poszczególnych operatorów i właścicieli w ramach państwa członkowskiego, jak również całej branży między państwami członkowskimi.

(3) Wymiana porównywalnych danych między państwami członkowskimi jest trudna i zawodna ze względu na brak formatu sprawozdań wspólnego dla wszystkich państw członkowskich. Wspólny format sprawozdań do celu przekazywania danych państwu członkowskiemu przez operatorów i właścicieli zapewniłby przejrzystość wyników osiąganych przez operatorów i właścicieli w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także umożliwiłby dostęp do porównywalnych w skali Unii informacji na temat bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich, jak również pomógłby w upowszechnianiu wniosków wyciągniętych z dotychczasowych poważnych awarii i zdarzeń potencjalnie wypadkowych.

(4) Aby zwiększyć poziom zaufania społeczeństwa do prawowitości i integralności działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich w Unii, państwa członkowskie powinny okresowo publikować informacje, o których mowa w pkt 2 załącznika IX do dyrektywy 2013/30/UE zgodnie z art. 24 dyrektywy 2013/30/UE. Wspólny format i wyszczególnienie informacji, jakie powinny być publicznie udostępniane przez państwa członkowskie powinny umożliwić łatwe transgraniczne porównywanie danych.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Doradczego ds. Bezpieczeństwa Działalności Związanej ze Złożami Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego na Obszarach Morskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

Niniejsze rozporządzenie określa wspólny format w odniesieniu do:

a)
sprawozdań przedstawianych przez operatorów i właścicieli instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na obszarach morskich właściwym organom w państwach członkowskich zgodnie z art. 23 dyrektywy 2013/30/UE;
b)
publikacji informacji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 24 dyrektywy 2013/30/UE.
Artykuł  2

Sprawozdawcze dni odniesienia i dni sprawozdawcze

1.
Operatorzy i właściciele instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na obszarach morskich składają sprawozdania, o których mowa w art. 1 lit. a), w ciągu 10 dni roboczych od daty zdarzenia.
2.
Okres sprawozdawczy w odniesieniu do informacji, o których mowa w art. 1 lit. b), trwa każdego roku od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia, poczynając od roku kalendarzowego 2016. Wspólny format służący do publikacji informacji wykorzystuje się do publikacji informacji wymaganych zgodnie z art. 24 dyrektywy 2013/30/UE na stronie właściwego organu nie później niż dnia 1 czerwca roku następującego po okresie sprawozdawczym.
3.
Formaty określone w załączniku I i II wykorzystuje się odpowiednio do celów sprawozdań i publikacji, o których mowa w art. 1 lit. a) i b).
Artykuł  3

Szczegóły dotyczące informacji objętych wymianą

W załączniku I określono szczegóły dotyczące informacji, jakimi należy się wymieniać zgodnie z pkt 2 załącznika IX do dyrektywy 2013/30/UE.

Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 października 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wspólny format sprawozdań dotyczących zdarzeń i poważnych awarii w branży ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich

(zgodnie z wymogami art. 23 dyrektywy 2013/30/UE)

Uwagi ogólne dotyczące szczegółowych informacji objętych wymianą

a) Szczegółowe informacje objęte wymianą odnoszą się do pkt 2 załącznika IX do dyrektywy 2013/30/UE dotyczącego bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich, a w szczególności do ryzyka poważnych awarii, zgodnie z definicją zawartą w tej dyrektywie.

b) Pkt 2 załącznika IX do dyrektywy 2013/30/UE zawiera wiodące i opóźnione kluczowe wskaźniki wykonania (wskaźniki), które dają dobry obraz bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich w danym państwie członkowskim i w Unii Europejskiej, lecz niektóre z tych wskaźników pełnią funkcję ostrzegawczą, jak np. awaria elementu kluczowego dla bezpieczeństwa i środowiska czy wypadki śmiertelne.

c) Zgodnie z art. 3 ust. 4 dyrektywy Rady 92/91/EWG 3 pracodawca bezzwłocznie zawiadamia właściwe władze o wszelkich śmiertelnych i/lub poważnych wypadkach przy pracy oraz o niebezpiecznych sytuacjach. Dane te są wykorzystywane przez właściwy organ do przekazywania informacji wymaganych na podstawie pkt 2 lit. g) i h) załącznika IX do dyrektywy 2013/30/UE.

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  II

Wspólny format publikacji

(zgodnie z wymogami art. 24 dyrektywy 2013/30/UE)

grafika

1 Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 66.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiająca ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego (dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej) Dz.U. L 164 z 25.6.2008, s. 19.
3 Dyrektywa Rady 92/91/EWG z dnia 3 listopada 1992 r. dotycząca minimalnych wymagań mających na celu poprawę warunków bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi (jedenasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 348 z 28.11.1992, s. 9).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.302.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 1112/2014 określające wspólny format sprawozdań do celu wymiany informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń przez operatorów i właścicieli instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na obszarach morskich oraz wspólny format sprawozdań do celów publikacji przez państwa członkowskie informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń
Data aktu: 13/10/2014
Data ogłoszenia: 22/10/2014
Data wejścia w życie: 11/11/2014