united kingdom
ukraine

Zm.: praktyczne instrukcje dla stron.

ZMIANY DO PRAKTYCZNYCH INSTRUKCJI DLA STRON

SĄD PIERWSZEJ INSTANCJI WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając art. 150 swojego regulaminu;

uwzględniając praktyczne instrukcje dla stron przyjęte w dniu 5 lipca 2007 r.;

PRZYJMUJE NASTĘPUJĄCE ZMIANY DO PRAKTYCZNYCH INSTRUKCJI DLA STRON:

Artykuł  1

1. W pkt 9 po wyrazie wprowadzającym "Na" dodaje się wyrażenie "pierwszej kartce", a wyraz "podpisaną" zastępuje się wyrazem "parafowaną".

2. W pkt 10 dodaje się, przed przedostatnim tiret, tiret o następującym brzmieniu:

"- dla repliki oraz dupliki w postępowaniach w przedmiocie odwołania oraz sprawach z zakresu własności intelektualnej: 15 stron;"

3. Punkt 15 uzupełnia się następującym zdaniem:

"Ponadto celem ułatwienia ich identyfikacji zaleca się opatrzenie każdego z przytoczonych zarzutów tytułem".

4. Punkt 19 uzupełnia się następującym zdaniem:

"Należy je złożyć oddzielnie od dokumentów załączonych na poparcie skargi i wysłać jako zwykły plik elektroniczny za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: CFI.Registry@curia.europa.eu, ze wskazaniem sprawy, do której się odnosi".

5. W pkt 36 lit. e) otrzymuje następujące brzmienie:

"e) datę otrzymania przez stronę wnoszącą odwołanie orzeczenia Sądu do spraw Służby Publicznej".

6. Punkt 41 uzupełnia się następującym zdaniem:

"Należy je złożyć oddzielnie od dokumentów załączonych na poparcie skargi i wysłać jako zwykły plik elektroniczny za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: CFI.Registry@curia.europa.eu, ze wskazaniem sprawy, do której się odnosi".

7. W pkt 44 lit. c) otrzymuje następujące brzmienie:

"c) datę otrzymania przez tę stronę odwołania".

8. W pkt 51 lit. a) po wyrazie "załącznika" dodaje się następujący tekst: "(wskazanie pisma procesowego, do którego pisma są załączane, przy użyciu litery i liczby: np. załącznik A.1, A.2 itd. dla załączników do skargi; załącznik B.1, B.2 itd. dla załączników do odpowiedzi na skargę; załącznik C.1, C.2 itd. dla załączników do repliki; załącznik D.1, D.2 itd. dla załączników do dupliki)" i skreśla się ostatni akapit pkt 51.

9. W pkt 52 tekst "Kartki załączników do pisma są kolejno ponumerowane" zastępuje się tekstem "Dokumenty załączone do pisma procesowego są paginowane", a wyraz "numerowanie" zastępuje się wyrazem "paginowanie".

10. Punkt 73 uzupełnia się następującym tekstem:

"Taki wniosek o zachowanie poufności nie może zostać złożony w wersji poufnej".

11. W pkt 81 wyrażenie "2-3 stron" zastępuje się wyrażeniem "2 stron".

12. Po pkt 83 dodaje się nowe tytuły: "L. Wnioski o zezwolenie na złożenie repliki lub dupliki w sprawach w zakresu własności intelektualnej" i "M. Wnioski o przeprowadzenie rozprawy w sprawach z zakresu własności intelektualnej". Tytuł "L. Wnioski o przyznanie pomocy w zakresie kosztów postępowania" staje się tytułem "N. Wnioski o przyznanie pomocy w zakresie kosztów postępowania".

Punkty 84-87 otrzymują następujące brzmienie:

"L. Wnioski o zezwolenie na złożenie repliki lub dupliki w sprawach w zakresu własności intelektualnej

84. Na podstawie wniosku złożonego w terminie przewidzianym w art. 135 § 2 regulaminu prezes może, zgodnie z tym przepisem, zezwolić na przedstawienie repliki lub dupliki, jeżeli jest to konieczne dla umożliwienia danej stronie obrony jej stanowiska.

85. Wniosek taki nie powinien przekraczać, z wyjątkiem szczególnych okoliczności, 2 stron i powinien zostać ograniczony do wskazania w sposób zwięzły szczególnych powodów, dla których - zdaniem danej strony - replika lub duplika jest konieczna. Wniosek powinien sam w sobie być zrozumiały, tak aby uniknąć konieczności dokonywania odniesień do głównych pism procesowych.

M. Wnioski o przeprowadzenie rozprawy w sprawach z zakresu własności intelektualnej

86. Sąd Pierwszej Instancji może zdecydować o pominięciu części ustnej postępowania, chyba że jedna ze stron wniosła, w terminie przewidzianym w art. 135a regulaminu, o jej wysłuchanie.

87. Wniosek powinien wskazywać powody, dla których strona wnosi o jej wysłuchanie. Uzasadnienie to powinno opierać się na konkretnej ocenie użyteczności rozprawy dla strony, która wnosi o jej przeprowadzenie, i wskazywać elementy akt sprawy lub argumentacji, których pełniejsze rozwinięcie lub obalenie podczas rozprawy strona ta uznaje za konieczne. Uzasadnienie o charakterze ogólnym, powołujące się na znaczenie sprawy lub odnoszące się do kwestii do rozstrzygnięcia, nie jest wystarczające".

W związku z powyższym numeracja następnych punktów zostaje odpowiednio zmieniona.

13. W pkt 91 (obecnie, po zmianie, pkt 95) odniesienie do pkt 85 zostaje zastąpione odniesieniem do pkt 89.

14. W pkt 100 (obecnie, po zmianie, pkt 104) po wyrażeniu "10 minut" dodaje się następujący tekst: "(w sprawach połączonych każda ze stron dysponuje 15 minutami na każdą ze spraw, a każdy interwenient dysponuje 10 minutami na każdą ze spraw)".

15. W pkt 102 (obecnie, po zmianie, pkt 106) na końcu pierwszego ustępu dodaje się następujące zdanie:

"Jednakże w sprawach z zakresu własności intelektualnej sprawozdanie na rozprawę jest ograniczone do przedstawienia zarzutów i zwięzłego streszczenia argumentów stron".

Artykuł  2

Niniejsze zmiany do praktycznych instrukcji dla stron zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zmiany wchodzą w życie następnego dnia po ich opublikowaniu.

Sporządzono w Luksemburgu, w dniu 16 czerwca 2009 r.
E. COULON M. JAEGER
Sekretarz Prezes

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.184.8

Rodzaj: Regulamin
Tytuł: Zm.: praktyczne instrukcje dla stron.
Data aktu: 16/06/2009
Data ogłoszenia: 16/07/2009
Data wejścia w życie: 17/07/2009