Decyzja 2009/501/WE dotycząca zawarcia Umowy odnawiającej Umowę w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Indii

DECYZJA RADY
z dnia 19 stycznia 2009 r.
dotycząca zawarcia Umowy odnawiającej Umowę w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Indii

(2009/501/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 lipca 2009 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 170 akapit drugi w związku z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie pierwsze oraz art. 300 ust. 3 akapit pierwszy,

uwzględniając opinię Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją 2002/648/WE(2) Rada zatwierdziła zawarcie Umowy w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Indii (zwanej dalej "Umową").

(2) Artykuł 11 lit. b) Umowy przewiduje, co następuje: "Niniejsza umowa jest zawarta na wstępny okres pięciu lat i może zostać odnowiona w drodze umowy między Stronami, po dokonaniu oceny w ciągu ostatniego roku każdego okresu obowiązywania".

(3) W dniach 15-16 listopada 2006 r. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Sterującego ds. Współpracy Naukowo-Technologicznej WE-Indie obie Strony wyraziły zainteresowanie odnowieniem Umowy na kolejne pięć lat.

(4) Zasadnicza treść nowej umowy jest identyczna z treścią umowy, która wygasła w dniu 14 października 2007 r. Strony są zdania, że szybkie odnowienie umowy będzie zgodne z ich wspólnym interesem.

(5) Podstawę tej umowy stanowią zasady: partnerstwa opartego na równowadze wspólnych korzyści, wzajemności, terminowej wymiany informacji oraz odpowiedniej ochrony praw własności intelektualnej.

(6) Umowa o współpracy między Wspólnotą Europejską a Republiką Indii w sprawie partnerstwa i rozwoju(3) podpisana w dniu 20 grudnia 1993 r. przewiduje, że umawiające się strony zobowiązują się ustanowić stosowne procedury, by ułatwić jak najszersze uczestnictwo swoich naukowców i ośrodków badawczych we współpracy w dziedzinie nauki i technologii.

(7) Współpraca w dziedzinie nauki i technologii jest również jednym z obszarów, o którym mowa we wspólnym planie działania Indie-UE w zakresie partnerstwa strategicznego z dnia 7 września 2005 r., który ma między innymi na celu zwiększenie mobilności, wymiany i dostępu naukowców Indii i Europy.

(8) Decyzją z dnia 26 listopada 2007 r. Rada zatwierdziła podpisanie umowy odnawiającej Umowę (zwaną dalej "Umową odnawiającą") w imieniu Wspólnoty.

(9) Umowa odnawiająca została podpisana dnia 30 listopada 2007 r.

(10) Umowa odnawiająca powinna zostać zatwierdzona,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Umowa odnawiająca Umowę w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a rządem Republiki Indii zostaje niniejszym zatwierdzona w imieniu Wspólnoty.

Tekst Umowy odnawiającej dołącza się do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

W imieniu Wspólnoty Europejskiej Przewodniczący Rady powiadamia Republikę Indii o zakończeniu wewnętrznych procedur niezbędnych do wejścia w życie Umowy, zgodnie z art. 11 lit. b) Umowy odnawiającej(4).

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 stycznia 2009 r.

W imieniu Rady
P. GANDALOVIČ
Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia 8 lipca 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dz.U.).

(2) Dz.U. L 213 z 9.8.2002, s. 29.

(3) Dz.U. L 223 z 27.8.1994, s. 24.

(4) Data wejścia w życie Umowy odnawiającej zostanie opublikowana przez Sekretariat Generalny Rady w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.171.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/501/WE dotycząca zawarcia Umowy odnawiającej Umowę w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Rządem Republiki Indii
Data aktu: 19/01/2009
Data ogłoszenia: 01/07/2009
Data wejścia w życie: 19/01/2009