Decyzja 2004/34/WE zmieniająca decyzję 2003/828/WE w zakresie przemieszczania zaszczepionych zwierząt ze stref ochrony

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 stycznia 2004 r.
zmieniająca decyzję 2003/828/WE w zakresie przemieszczania zaszczepionych zwierząt ze stref ochrony

(notyfikowana jako dokument numer C(2003) 5306)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/34/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 stycznia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/75/WE z dnia 20 listopada 2000 r. ustanawiającą przepisy szczególne dotyczące kontroli i zwalczania choroby niebieskiego języka(1), w szczególności jej art. 9 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2003/828/WE(2) w sprawie stref ochrony i nadzoru w odniesieniu do choroby niebieskiego języka oraz w sprawie zasad mających zastosowanie do przemieszczania zwierząt do i z tych stref i uchylająca decyzję 2003/218/WE(3), została przyjęta w świetle sytuacji związanej z chorobą niebieskiego języka panującej na zarażonych terenach. Decyzja ta rozgranicza strefy ochrony i nadzoru odpowiadające szczególnym sytuacjom epidemiologicznym i ustanawia warunki, na jakich dopuszcza się zwolnienie z zakazu przemieszczania zwierząt do i z tych stref.

(2) W dniach 26-29 października 2003 r. zorganizowane zostało przez Międzynarodowe Biuro Epizootyczne (OIE - Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt) sympozjum na temat choroby niebieskiego języka. Jedną z konkluzji sympozjum był wniosek, że zwierzęta mogą być przenoszone ze stref zarażonych do stref wolnych od choroby bez istnienia ryzyka rozprzestrzenienia wirusa, jeżeli zostały zaszczepione co najmniej jeden miesiąc przed ich przemieszczeniem i pod warunkiem że zastosowana szczepionka obejmowała wszystkie serotypy występujące w regionie pochodzenia.

(3) Uwzględniając powyższy wniosek, przewidziane w dyrektywie 2003/828/WE warunki przemieszczania zaszczepionych zwierząt powinny zostać zmienione w celu umożliwienia dokonywania takich przewozów bez wymogu ustania rozprzestrzeniania się wirusa w regionie pochodzenia lub aktywności nosicieli w regionie miejsca przeznaczenia. Jednakże jako środek zapobiegawczy stosowane to będzie wyłącznie do krajowych wysyłek z obszarów, na których szczepienia zostały przeprowadzone zgodnie z programem przyjętym przez właściwy organ danego Państwa Członkowskiego.

(4) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Artykuł 3 ust. 2 decyzji 2003/828/EWG otrzymuje następujące brzmienie:

"2) We Francji, Włoszech i w Hiszpanii, właściwe władze zwalniają również krajowe wysyłki, przewidziane w ust. 1, z zakazu przemieszczania się:

a) na obszarach, na których szczepienia zostały przeprowadzone zgodnie z programem przyjętym przez właściwy organ danego Państwa Członkowskiego, określonych w załączniku I, jeżeli ponad 30 dni i mniej niż rok przed datą wysyłki zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko serotypowi(-om) rozprzestrzeniającym się na danym obszarze epidemiologicznym pochodzenia.

b) na obszarach, na których szczepienia nie zostały przeprowadzone zgodnie z programem przyjętym przez właściwy organ danego Państwa Członkowskiego, określonych w załączniku I, jeżeli zwierzęta zostały zaszczepione zgodnie z lit. a) i jeżeli oprócz tego:

i) program nadzoru na danym obszarze epidemiologicznym pochodzenia potwierdza, że od ponad 60 dni przed datą wysyłki ustało rozprzestrzenianie się wirusa choroby niebieskiego języka; lub

ii) program nadzoru nosicieli na danym obszarze epidemiologicznym miejsca przeznaczenia potwierdza, że aktywność dorosłego Culicoides ustała.".

Artykuł  2

Załącznik I do decyzji 2003/828/WE zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 2 lutego 2004 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 stycznia 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 327 z 22.12.2000, str. 74.

(2) Dz.U. L 311 z 27.11.2003, str. 41.

(3) Dz.U. L 82 z 29.3.2003, str. 35.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK I

(Strefy zamknięte: obszary geograficzne, na których Państwa Członkowskie ustanowiły strefy ochrony i strefy nadzoru)

Strefa A (serotypy 2 i 9, oraz w mniejszym zakresie 4 i 16)

Obszary, do których stosuje się art. 3 ust. 2

Sycylia: Ragusa, Enna

Molise: Isernia, Campobasso

Abrazja: Chieti, wszystkie gminy należące do lokalnej jednostki sanitarnej Avezzano-Sulmona

Lacjum: Frosinone, Latina

Kampania: wszystkie gminy należące do lokalnej jednostki sanitarnej Caserta 1

Bazylikata: Matera i Potenza (z wyłączeniem gmin należących do lokalnej jednostki sanitarnej Venosa)

Obszary, do których nie stosuje się art. 3 ust. 2

Sycylia: Agrigente, Catania, Caltanissetta, Palermo, Mesine, Siracusa e Trapani

Kalabria: Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria, Vibo Valentia

Bazylikata: Potenza (wszystkie gminy należące do lokalnej jednostki sanitarnej Venosa)

Apulia: Foggia, Bari, Lecce, Taranto, Brindisi

Kampania: Caserta (z wyjątkiem wszystkich gmin należących do lokalnej jednostki sanitarnej Caserta 1), Benevento, Avellino, Napoli, Salerno.

Strefa B (serotyp 2)

Obszary, do których stosuje się art. 3 ust. 2

Lacjum: Viterbo, Rzym, Rieti (gminy Ascrea, Belmonte w Sabina, Cantalupo w Sabina, Casaprota, Casperia, Castel di Tora, Castelnuovo di Farfa, Colle di Tora, Collevecchio, Concerviano, Configni, Contigliano, Cottanello, Fara w Sabina, Forano, Frasso, Abino, Greccio, Longone Sabino, Magliano Sabina, Mompeo, Montasola, Montebuono, Monteleone Sabino, Montenero Sabino, Monte San Giovanni w Sabina, Montopoli di Sabina, Orvinio, Poggio Catino, Poggio Mirteto, Poggio Moiano, Poggio Nativo, Poggio San Lorenzo, Pozzaglia Sabina, Rieti, Roccantica, Rocca Sinibalda, Salisano, Scandriglia, Selci, Stimigliano, Tarano, Toffia, Torricella w Sabina, Torri w Sabina, Vacone).

Toskania: Massa Carrara, Pisa, Grosseto, Livorno

Umbria: Terni

Obszary, do których nie stosuje się art. 3 ust. 2

Abrazja: L'Aquila z wyjątkiem wszystkich gmin należących do lokalnej jednostki sanitarnej Avezzano-Sulmona

Lacjum: Rieti (gminy Accumoli, Amatrice, Antrodoco, Borbona, Borgorose, Borgo Velino, Cantalice, Castel Sant'angelo, Cittaducale, Cittareale, Collalto Sabino, Collegiove, Colli sul Velino, Fiamignano, Labro, Leonessa, Marcetelli, Micigliano, Morro Reatino, Nespolo, Paganico, Pescorocchiano, Petrella Salto, Poggio Bustone, Posta, Rivodutri, Turania, Varco Sabino).

Umbra: Perugia

Merche: Ascoli Piceno, Macerata.

Strefa C (serotypy 2 i 4)

Obszary, do których stosuje się art. 3 ust. 2

Francja:

Korsyka Południowa, Korsyka Górna

Hiszpania:

Baleary

Obszary, do których nie stosuje się art. 3 ust. 2

Włochy:

Sardynia: Cagliari, Nuoro, Sassari, Oristano

Strefa D

Całe terytorium Grecji, z wyjątkiem prefektur wymienionych w strefie E

Strefa E

Prefektury Dodecanese, Samos, Chios i Lesbos."

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024