Rozporządzenie 1680/78 w sprawie dostosowania refundacji wywozowych do słodu na mocy art. 16 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1680/78
z dnia 17 lipca 1978 r.
w sprawie dostosowania refundacji wywozowych do słodu na mocy art. 16 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2727/75 z dnia 29 października 1975 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku zbóż(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1254/78(2), w szczególności jego art. 16 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 16 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75 ustanawia warunki dostosowania wcześniej ustalonych refundacji dokonywanych w przypadku słodu jęczmiennego, wywożonego w pierwszych dwóch miesiącach roku gospodarczego, na który niniejsza refundacja została wcześniej ustalona przed dniem 1 sierpnia;

należy upewnić się, w przypadku gdy to dostosowanie ma być wykonane, że słód jęczmienny wywożony w trakcie pierwszych dwóch miesięcy roku gospodarczego znajdował się na składzie przed upływem poprzedniego roku gospodarczego lub został wyprodukowany z jęczmienia znajdującego się na składzie przed upływem tego roku; a zatem należy ustalać ilości jęczmienia i słodu znajdujące się na składzie z upływem danego roku gospodarczego; w każdym Państwie Członkowskim, za ustalanie takich ilości i za podejmowanie wszelkich kroków niezbędnych dla zapewnienia przestrzegania zgodności przepisów Wspólnoty dotyczących dostosowania refundacji wywozowych do słodu wywożonego w rozpatrywanym okresie powinny być odpowiedzialne właściwe organy danego Państwa Członkowskiego;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się do słodu i zmagazynowanego jęczmienia pod koniec roku gospodarczego, dla którego nie ustalono żadnego przeniesienia płatności zgodnie z art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75 odnośnie do tych produktów i który jest wywożony jako słód w okresie pierwszych trzech miesięcy następnego roku gospodarczego w ramach pozwoleń, dla których została wcześniej ustalona refundacja przed dniem 1 lipca.
2.
Do celów ustalenia dnia wywozu właściwą datą będzie dzień, w którym zostały zakończone formalności celne określone w art. 22 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3183/80(3).
Artykuł  2
1. 2
Aby uzyskać refundacje wywozowe na mocy art. 16 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75 do słodu jęczmiennego, eksporter musi:

– jeżeli słód został wyprodukowany z jęczmienia znajdującego się na składzie przed upływem tego roku gospodarczego, przedłożyć odpowiedzialnemu za wypłacenie refundacji właściwemu organowi danego Państwa Członkowskiego dokumenty poświadczające:

a) że jęczmień pochodzi z zapasów zgłoszonych zgodnie z art. 3 właściwemu organowi danego Państwa Członkowskiego, znajdujących się na terenie tego Państwa Członkowskiego;

b) że słód został wywieziony po dniu 30 czerwca i przed dniem 1 października tego roku;

– jeżeli słód znajdował się na składzie przed upływem roku gospodarczego, przedłożyć odpowiedzialnemu za wypłacenie refundacji właściwemu organowi tego Państwa Członkowskiego dokumenty poświadczające:

a) że słód pochodzi z zapasów zgłoszonych zgodnie z art. 3 poniżej właściwemu organowi danego Państwa Członkowskiego, znajdujących się na terenie tego Państwa Członkowskiego;

b) że słód został wywieziony po dniu 30 czerwca i przed dniem 1 października tego roku.

2.
Dokumenty określone w ust. 1 tiret pierwsze i drugie lit. a), są przechowywane przez właściwe organy, odpowiedzialne za wypłacenie refundacji.
Artykuł  3
1. 3
Właściciel składu słodu lub jęczmienia podlegającego wywozowi jako słód objęty dostosowaną refundacją, musi dokonać zgłoszenia właściwemu organowi Państwa Członkowskiego, na którego terenie znajdowały się dane zapasy, listem poleconym, teleksem lub telegramem, wysłanym nie później niż trzeciego dnia roboczego lipca, wskazującego stan danych zapasów słodu i jęczmienia, posiadanego przez siebie na dzień 30 czerwca. Takie zgłoszenie zawiera co najmniej pozycje określone w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.
2.
Jeżeli warunki ustanowione w ust. 1 zostały spełnione, dany właściwy organ wystawia, na wniosek zainteresowanej strony, jedno lub większą liczbę świadectw stwierdzających, że wywiezione produkty rzeczywiście znajdowały się na składzie przed upływem poprzedniego roku gospodarczego, a zatem spełniają warunki umożliwiające dokonanie dostosowania refundacji zgodnie z art. 16 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75.

Świadectwa mogą być wystawiane wyłącznie w odniesieniu do ilości nieprzekraczającej ilości zgłoszonej zgodnie z ust. 1. Wcześniej wystawione świadectwo może być na wniosek zainteresowanej strony wymienione na dwa lub większą liczbę świadectw dotyczących poszczególnych partii ogólnej ilości.

Artykuł  4
1.
Właściwy organ danego Państwa Członkowskiego:

a) przeprowadza niezbędne kontrole zapasów i ich przepływu wewnątrz tego Państwa Członkowskiego;

b) podejmuje wszelkie dodatkowe środki konieczne, aby wziąć pod uwagę specjalne warunki występujące w tym Państwie Członkowskim, w szczególności środki dotyczące okresów, w których należy przeprowadzać kontrole zapasów i ich przepływu.

2.
Państwa Członkowskie przedkładają Komisji, nie później niż dnia 31 grudnia tego roku pisemne sprawozdanie z wykonania niniejszego rozporządzenia, wskazujące ilości jęczmienia i słodu, które znajdowały się na składzie z końcem tego roku gospodarczego oraz ilości słodu wywiezionego zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
3.
W każdym Państwie Członkowskim właściwym organem jest agencja interwencyjna lub jakikolwiek inny organ wyznaczony przez dane Państwo Członkowskie.
Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 lipca 1978 r.

W imieniu Komisji
Finn GUNDELACH
Wiceprzewodniczący

_______

(1) Dz.U. L 281 z 1.11.1975, str. 1.

(2) Dz.U. L 156 z 14.6.1978, str. 1.

(3) Dz.U. L 338 z 13.12.1980, str. 1.

ZAŁĄCZNIK  4

Podstawowe informacje, jakie należy dostarczyć z deklaracją zapasów słodu lub jęczmienia na dzień 30 czerwca

A. Słód

1. Ilość w podziale według kategorii słodu.

2. Miejsce składowania.

B. Jęczmień

1. Ilość.

2. Miejsce składowania.

3. Zgłoszenie poświadczające, że:

a) jęczmień nie pochodzi z nowego zbioru we Wspólnocie;

b) jęczmień może być przetworzony na słód.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2029/86 z dnia 30 czerwca 1986 r. (Dz.U.UE.L.86.173.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1986 r.
2 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2029/86 z dnia 30 czerwca 1986 r. (Dz.U.UE.L.86.173.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1986 r.
3 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2029/86 z dnia 30 czerwca 1986 r. (Dz.U.UE.L.86.173.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1986 r.
4 Załącznik zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2029/86 z dnia 30 czerwca 1986 r. (Dz.U.UE.L.86.173.44) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1986 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024