Rozporządzenie 154/75 w sprawie ustanowienia rejestru upraw oliwek w Państwach Członkowskich produkujących oliwę z oliwek

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 154/75
z dnia 21 stycznia 1975 r.
w sprawie ustanowienia rejestru upraw oliwek w Państwach Członkowskich produkujących oliwę z oliwek

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu uzyskania informacji potrzebnych do ustalenia wspólnotowego potencjału produkcyjnego oliwek i oliwy z oliwek oraz w celu poprawy działania wspólnotowego systemu pomocy finansowej dla tego drugiego produktu od produkujących Państw Członkowskich powinno się wymagać utworzenia rejestru upraw oliwek;

w celu zapewnienia, że rejestr jest sporządzony w taki sam sposób we wszystkich zainteresowanych Państwach Członkowskich, należy określić minimum informacji, które powinny znajdować się w rejestrze;

w celu ułatwienia utworzenia rejestru należy ustanowić przepisy dotyczące finansowania niezbędnych operacji przez przydzielenie na nie części pomocy finansowej dla producentów przewidzianej w rozporządzeniu Rady nr 136/66/EWG(1) z dnia 22 września 1966 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów, ostatnio zmienionym rozporządzeniem (EWG) nr 1707/73(2); w tym samym celu należy ustanowić przepisy umożliwiające etapowe przeprowadzanie stosownych działań; ponadto właściwe jest także ustanowienie przepisu umożliwiającego przedstawicielom zainteresowanych grup interesu wzięcie udziału w tych działaniach,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie produkujące oliwę z oliwek tworzą, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, rejestr upraw oliwek obejmujący wszystkie znajdujące się na ich terytorium gospodarstwa rolne, w których uprawia się oliwki.
2. 1
Rejestr ten zawiera dla każdego gospodarstwa następujące informacje:

a) w terminie dwóch lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przynajmniej informacje dotyczące:

– całkowitego obszaru upraw oliwek, łącznie z numerami katastralnymi działek tworzących ten obszar,

– łącznej liczby drzew oliwnych;

b) w terminie sześciu lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia:

– nazwiska właścicieli każdej działki,

– udział procentowy obszarów upraw oliwek wyspecjalizowanych i mieszanych,

– rozmieszczenie drzew oliwnych według odmian,

– stosowany system upraw,

– wiek drzew oraz stan upraw i produkcji,

– liczba drzew uprawianych na obszarach nawadnianych.

Terminy określone w lit. a) i b) rozpoczynają się od:

– dnia 1 listopada 1982 r. w odniesieniu do ustanowienia rejestru uprawy oliwek w Grecji,

– dnia 1 listopada 1986 r. w odniesieniu do ustanowienia rejestru uprawy oliwek w Hiszpanii i w Portugalii.

3.
Rejestr jest aktualizowany w regularnych odstępach czasu.
Artykuł  2

Przedstawiciele zainteresowanych grup interesu mogą uczestniczyć w pracy agencji powołanych do utworzenia rejestru upraw oliwek.

Artykuł  3 2
1.
Właściwe władze Państwa Członkowskiego producenta, które są odpowiedzialne za wypłacanie subsydiów przewidzianych w art. 10 rozporządzenia nr 136/66/EWG, podczas dokonywania płatności obniżają jej kwotę o:

a) 1 % w przypadku subsydiów na rok gospodarczy 1973/74;

b) 5 % w przypadku subsydiów na rok gospodarczy 1974/75.

2.
Właściwe władze Państwa Członkowskiego producenta, które są odpowiedzialne za wypłacanie subsydiów przewidzianych w art. 5 rozporządzenia nr 136/66/EWG, podczas dokonywania płatności obniżają jej kwotę o 1,47 % w przypadku subwencji na rok gospodarczy 1979/80.
2a. 3
Właściwe władze Grecji odpowiedzialne za wypłatę pomocy produkcyjnej określonej w art. 5 rozporządzenia nr 136/66/EWG w momencie dokonywania płatności dokonują potrącenia 0,96 ECU na 100 kilogramów. Potrącenie to stosuje się do pomocy w odniesieniu do lat gospodarczych 1980/81, 1981/82, 1982/83 i 1983/84.
2b. 4
Właściwe władze Hiszpanii i Portugalii, odpowiedzialne za wypłacanie pomocy produkcyjnej określonej w art. 5 rozporządzenia nr 136/66/EWG, podczas dokonywania płatności zmniejszają kwotę takiej pomocy o 0,96 ECU na 100 kg. Potrącenie to stosuje się do pomocy w odniesieniu do lat gospodarczych 1986/1987-1989/1990.
3.
Kwoty wynikające z odliczeń dokonanych przez każde Państwo Członkowskie producenta zgodnie z ust. 1 i 2 są przeznaczane na sfinansowanie ustanowienia rejestru uprawy oliwek w każdym zainteresowanym Państwie Członkowskim.

Ta sama procedura finansowania jest stosowana w stosunku do wydatków, których dotyczą art. 2 i 3 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.

4.
Jeśli kwoty wynikające z odliczeń przewidzianych w ust. 1 i 2 nie pokrywają całości wydatków związanych z ustanowieniem rejestru uprawy oliwek w zainteresowanych Państwach Członkowskich lub w jednym z nich, Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością na wniosek Komisji, określa procent subsydiów do produkcji, które mają być przeznaczone na sfinansowanie pozostałych wydatków.
5.
Wydatki uprawnione do sfinansowania są to te wydatki, które zostały poniesione w ramach umów pomiędzy właściwymi władzami Państw Członkowskich producenta a osobami fizycznymi lub prawnymi, którym powierzone zostały stosowne prace, lub, w przypadkach gdy Państwo Członkowskie wykonało prace przez swoje własne urzędy, poniesione koszty inne niż koszty administracyjne i zarządzania.

Państwo Członkowskie z góry zawiadamia Komisję o treści umów lub o szacowanych kosztach prac.

6.
Szczegółowe zasady zastosowania ust. 3, 4 i 5 są przyjmowane, jeśli to konieczne, zgodnie z procedurą określoną w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.
Artykuł  4

Państwo Członkowskie będące producentem powiadamia Komisję w regularnych odstępach czasu o postępie osiągniętym w tworzeniu i aktualizowaniu rejestru upraw oliwek.

Artykuł  5

Szczegółowe zasady stosowania niniejszego rozporządzenia przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 38 rozporządzenia nr 136/66/EWG.

Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 stycznia 1975 r.

W imieniu Rady
M.A. CLINTON
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 172 z 30.9.1966, str. 3025/66.

(2) Dz.U. L 175 z 29.6.1973, str. 5.

1 Art. 1 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 3453/80 z dnia 22 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.360.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia Komisji nr 3788/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. (Dz.U.UE.L.85.367.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1986 r.

2 Art. 3 zmieniony przez rozporządzenie nr 1794/79 z dnia 9 sierpnia 1979 r. (Dz.U.UE.L.79.206.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 września 1979 r.
3 Art. 3 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 3453/80 z dnia 22 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.360.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1981 r.
4 Art. 3 ust. 2b dodany przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia Komisji nr 3788/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. (Dz.U.UE.L.85.367.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1986 r.

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1975.19.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 154/75 w sprawie ustanowienia rejestru upraw oliwek w Państwach Członkowskich produkujących oliwę z oliwek
Data aktu: 21/01/1975
Data ogłoszenia: 24/01/1975
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/01/1975