Sprawa C-13/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba) wydanego w dniu 27 października 2023 r. w sprawie T-722/22, AFG/Komisja (Strefa Wolnocłowa Madery), wniesione w dniu 9 stycznia 2024 r. przez AFG

Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba) wydanego w dniu 27 października 2023 r. w sprawie T-722/ 22, AFG/Komisja (Strefa Wolnocłowa Madery), wniesione w dniu 9 stycznia 2024 r. przez AFG
(Sprawa C-13/24 P)

(C/2024/3147)

Język postępowania: portugalski

(Dz.U.UE C z dnia 21 maja 2024 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: AFG SA (Strefa Wolnocłowa Madery) (przedstawiciele: S. Estima Martins, F. Castro Guedes i L. Seifert Guincho, adwokaci)

Druga strona postępowania: Komisja Europejska

Żądania wnoszących odwołanie

Wnoszący odwołanie wnosi do Sądu o:

- uchylenie postanowienia Sądu (piąta izba) z dnia 27 października 2023 r. wydanego w sprawie T-722/22, AFG, S.A. (Strefa Wolnocłowa Madery)/Komisji Europejskiej, który odrzucił skargę wnoszącej odwołanie o stwierdzenie nieważności art. 1, 4, 5 i 6 decyzji Komisji Europejskiej (2020)8550 1  final z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie systemu pomocy SA.21259 (2018/C) (ex 2018/NN) wdrożonej przez Portugalię na rzecz Strefy Wolnocłowej Madery (ZFM) - System III;

- obciążenie Komisji Europejskiej wszystkimi kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

1. Naruszenie prawa związane z wydaniem zaskarżonego postanowienia na podstawie art. 126 regulaminu postępowania

Sąd naruszył prawo, wydając zaskarżone postanowienie na podstawie art. 126 regulaminu postępowania, w przypadku gdy strony nie są tożsame i gdy okoliczności faktyczne i prawne podniesione przez wnoszących odwołanie na poparcie poszczególnych zarzutów niezgodności z prawem również się różnią.

2. Naruszenie prawa w związku ze stosowaniem art. 107 ust. 1 TFUE, ponieważ pomoc nie ma charakteru selektywnego

System ZFM ma charakter ogólny i stanowi część logiki i ogólnej struktury systemu podatkowego RAM, w związku z czym nie przynosi selektywnej korzyści przedsiębiorstwom, które są tam zarejestrowane, a zatem nie stanowi pomocy państwa. Sąd naruszył prawo, uznając, że rozpatrywany system pomocy ma charakter selektywny.

3. Naruszenie prawa w zakresie wykładni przewidzianej w decyzjach Komisji z 2007 r. i z 2013 r. przesłanki dotyczącej źródła zysków uzyskiwanych z działalności faktycznie i materialnie wykonywanej na Maderze

Sąd dokonał błędnej wykładni wyrażenia "działalność faktycznie i materialnie wykonywana na Maderze", ponieważ wykładnia tego wyrażenia jest sprzeczna z logiką i dynamiką konkurencyjną przedsiębiorstw na rynkach światowych i otwartych, pomija orzecznictwo Trybunału dotyczące "głównego ośrodka podstawowej działalności" i wyklucza uwzględnienie dodatkowych kosztów ponoszonych przez te przedsiębiorstwa, na które jest narażona działalność wykonywana poza RAM.

4. Naruszenie prawa w zakresie wykładni przesłanki dotyczącej tworzenia/utrzymania miejsc pracy w RAM, przewidzianej w decyzjach Komisji z 2007 r. i z 2013 r.

Sąd błędnie uznał, że do celów weryfikacji wymogu systemu III dotyczącego tworzenia/utrzymania miejsc pracy w RAM należy stosować kryteria takie jak metody EPC/JPR, a nie pojęcie "stanowiska pracy" wynikające z prawa krajowego.

5. Naruszenie prawa w zakresie stosowania ogólnych zasad prawa Unii

Zarzut trzeci, dotyczy naruszenia ogólnych zasad prawa Unii, w szczególności zasad pewności prawa, ochrony uzasadnionych oczekiwań i proporcjonalności.

1 Dz.U. L 2022, C 217, s. 49.

Zmiany w prawie

Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3147

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-13/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba) wydanego w dniu 27 października 2023 r. w sprawie T-722/22, AFG/Komisja (Strefa Wolnocłowa Madery), wniesione w dniu 9 stycznia 2024 r. przez AFG
Data aktu: 21/05/2024
Data ogłoszenia: 21/05/2024