Sprawa T-145/24: Skarga wniesiona w dniu 8 marca 2024 r. - CU/ESDZ

Skarga wniesiona w dniu 8 marca 2024 r. - CU/ESDZ
(Sprawa T-145/24)

(C/2024/3079)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 13 maja 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: CU (przedstawiciel: N. de Montigny, adwokat)

Strona pozwana: Europejska Służba Działań Zewnętrznych

Żądania

Skarżący wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji dyrektor ds. budżetu i zasobów ludzkich z dnia 5 maja 2023 r. oddalającej jego wniosek o udzielenie wsparcia, złożony w dniu 18 lutego 2021 r. na podstawie art. 24 regulaminu pracowniczego;

- zasądzenie od strony pozwanej na rzecz skarżącego odszkodowania za szkodę psychologiczną wynikającą z jej uchybień, oszacowaną ex aequo et bono na kwotę 25 000 EUR;

- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi skarżący podnosi trzy zarzuty.

1. Zarzut pierwszy, dotyczący naruszenia rozsądnego terminu, obowiązku udzielenia wsparcia i zasady dobrej administracji ze względu na czas trwania dochodzenia, okresu rozpatrzenia wniosku o udzielenie wsparcia, a także braku rozpatrzenia zażalenia złożonego na decyzję niekorzystną, które uzasadniają wypłatę odszkodowania.

2. Zarzut drugi, dotyczący naruszenia prawa do bycia wysłuchanym w sposób skuteczny i użyteczny, braku bezstronności, naruszenia prawa do rzetelnego procesu, a także prawa do pełnego dochodzenia prowadzonego na niekorzyść i na korzyść.

3. Zarzut trzeci, dotyczący oczywistego błędu w ocenie sformułowanych twierdzeń, pojęcia mobbingu i tego, co należy uznać za niewłaściwe zachowanie, a także rozpatrywanych odpowiedzialności indywidualnej i odpowiedzialności zbiorowej.

Zmiany w prawie

Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024