Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2023/C 72/12)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Gemlik Zeytini"

Nr UE: PDO-TR-02618 - 10.7.2020

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Gemlik Zeytini"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Gemlik Zeytini" to oliwki stołowe w formie całych oliwek o barwie od bordowej przez ciemnobrązową do czarnej, charakteryzujące się cienką skórką, grubą warstwą miąższu oraz małą, okrągławą pestką. "Gemlik Zeytini" są przetwarzane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to marynowanie, w ramach którego "Gemlik Zeytini" przetwarza się w zalewie solnej, wykorzystując sól morską, wodę i nacisk ciężkimi kamieniami. Drugi to solenie i pakowanie "Gemlik Zeytini" bez użycia wody. Wówczas produkt nosi nazwę "sele". "Sele" dzieli się na "kuru sele" (suche) tylko przy użyciu soli morskiej i "yagli sele" (oleiste), gdzie dodaje się niektóre oleje roślinne, takie jak olej kukurydziany lub olej słonecznikowy. Wymienione oleje roślinne stosowane w "yagli sele" nie są istotne dla związku z obszarem ani właściwości produktu. "Gemlik Zeytini" miesza się z olejem kukurydzianym lub olejem słonecznikowym w proporcji 3-5 % masy oliwek umieszczonych w opakowaniu pod nazwą "yagli sele". Oliwki fermentują naturalnie bez jakiejkolwiek obróbki zasadowej. Oliwki nie są zgniecione ani uszkodzone. Są wolne od obcych substancji, zapachów lub owadów. Nie toleruje się oliwek z wadami.

Miąższ jest gładki, wilgotny i silnie aromatyczny, łatwo oddziela się od pestki. Stosunek masy miąższu do masy pestki wynosi od 6/1 do 7/1.

Skórka "Gemlik Zeytini" jest cienka i przylega do miąższu.

"Gemlik Zeytini" mają mały lub średni rozmiar. Wielkość oliwek waha się od 201 do 410 owoców na kilogram.

"Gemlik Zeytini" charakteryzuje się wysoką zawartością oleju; tj. 28-35 %.

Główne terpeny w "Gemlik Zeytini" to a-cyclogeraniol (zielony i słodki) oraz (E,E)-a-farnezen (drzewny). Między obszarem wyznaczonym do produkcji "Gemlik Zeytini", a innymi obszarami następuje przesunięcie chemiczne o 4,00-5,00 ppm.

Przetworzone "Gemlik Zeytini" są klasyfikowane według liczby owoców na kg; oliwki 201-230 szt./kg klasyfikuje się jako "bardzo duże (XL), 231-260 szt./kg jako "duże" (L), 261-290 jako "średnie" (M), 291-320 jako "małe" (S), 321-350 jako "bardzo małe" (XS), 351-380 "malutkie" (2XS), a ostatnią klasę 381-410 jako "mikro" (3XS).

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

"Gemlik Zeytini" produkuje się wyłącznie z dojrzałych owoców odmian Gemlik, Gemlik 21 i Gemlik 27 gatunku Olea europaea L. Wszelkie inne odmiany dodane w czasie zbiorów nie mogą przekraczać 5 %.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Produkcja nieprzetworzonych oliwek i ich przetwarzanie muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. 3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Oprócz obowiązkowych elementów określonych w przepisach dotyczących etykietowania i prezentacji środków spożywczych, etykieta zawiera następujące informacje:

- nazwa pochodzenia "Gemlik Zeytini",

- nazwa handlowa i adres lub skrócona nazwa i adres lub zarejestrowany znak towarowy producenta,

- symbol ChNP Unii Europejskiej,

- etykieta zintegrowana z hologramem, logo i kodem QR autentyczności

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje powiaty Gemlik, iznik, Mudanya i Orhangazi w prowincji Bursa, położonej w południowym regionie Marmara w Turcji.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek przyczynowy

"Gemlik Zeytini" zawdzięcza swe cechy charakterystyczne warunkom klimatycznym (temperatura i opady deszczu), geografii (wysokość n.p.m.), składowi gleby i umiejętnościom w zakresie przetwarzania oliwek stołowych, które lokalni producenci z okręgów Gemlik, Iznik, Mudanya i Orhangazi rozwijali przez lata. Odmiany Gemlik, Gemlik 21 i Gemlik 27 gatunku Olea europaea L. są dobrze dostosowane do regionu, a owoce tych odmian mają w tym regionie nieco odmienne właściwości, niż produkowane w innych regionach.

Specyfika obszaru geograficznego

Cechy klimatu, które nadają oliwkom z Gemlik wysoką zawartość oliwy, gładki i wilgotny miąższ oraz intensywnie aromatyczny smak, wynikają z osłonięcia zatok Gemlik i Mudanya, a w przypadku powiatów Orhangazi i Iznik ich położenia zarazem w pobliżu zatoki i wokół jeziora. Oliwki uprawiane i przetwarzane w tych czterech powiatach mają podobne cechy jakościowe. Drzewa oliwne wymagają warunków o przeciętnej temperaturze 15-20 °C w okresie kwitnienia i okresu dojrzewania owoców oraz nie mniej niż 5 °C od okresu dojrzewania do okresu zbiorów. Ponadto do tworzenia pąków kwiatowych drzewa oliwne potrzebują okresu chłodu. Oliwki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i jeżeli minimalna dzienna temperatura spada poniżej -7 °C są uszkadzane. W regionie Bursa panuje klimat przejściowy, co sprzyja uprawie oliwek dobrej jakości. Klimat przejściowy łączy cechy klimatu śródziemnomorskiego i czarnomorskiego. Pod względem klimatu można uznać, że między Morzem Czarnym a Morzem Śródziemnym istnieje korytarz. Średnia dzienna temperatura na obszarze geograficznym wynosi co najmniej 5,8 °C w styczniu i 6,8 ° C w lutym, co jest bardzo odpowiednie w okresie spoczynku. Najniższa średnia temperatura w maju, czyli w okresie kwitnienia, wynosi 16,9 °C, a najniższa średnia temperatura w okresie dojrzewania owoców wynosi 21,1 °C. Temperatury te są niemal optymalne warunki dla uprawy drzew oliwnych i zapewniają wysoki poziom zbiorów. Temperatura powietrza wpływa na grubość skórki "Gemlik Zeytini" i jej przywieranie. Klimat przejściowy powoduje obniżenie temperatur na etapie wzrostu oliwek. W innych regionach o wyższych temperaturach owoce oliwne rozwijają mechanizm ochronny, pogrubiając skórkę, aby chronić się przed wysokimi temperaturami. "Gemlik Zeytini" mają cienką skórkę i szczelnie przylega one do miąższu. Ze względu na tę cechę "Gemlik Zeytini" żaden ekspert ani konsument nie wyczuwa skórki w ustach podczas spożywania oliwek.

Temperatura i wysokość wpływają na ilość i rodzaj terpenów (związków aromatycznych) charakterystycznych dla smaku oliwek odmian Gemlik, Gemlik 21 i Gemlik 27 gatunku Olea europaea L. Oliwki z cieplejszych regionów o niższych wysokościach nad poziomem morza zawierają większą ilość terpenów w porównaniu z wyżej położonymi chłodniejszymi regionami. Ponieważ przedmiotowy obszar geograficzny jest położony w chłodniejszym regionie, na wysokości 112 m n.p.m., przeciętne "Gemlik Zeytini" pochodzące z upraw na tym obszarze geograficznym można odróżnić od uprawianych w cieplejszych regionach, które zawierają więcej terpenów. Główne terpeny w "Gemlik Zey- tini" to a-cyclogeraniol (zielony i słodki) oraz (E,E)-a-farnezen (drzewny). Między obszarem wyznaczonym do produkcji "Gemlik Zeytini", a innymi obszarami następuje przesunięcie chemiczne o 4,00-5,00 ppm.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech "Gemlik Zeytini" jest ich głęboki czarny kolor. Na zabarwienie "Gemlik Zeytini" wpływa temperatura. Optymalna temperatura dnia dla syntezy antocyjaniny wynosi 25-30 °C, ale powyżej 30-35 °C poziom antocyjanów spada. Ponadto brak światła opóźnia wybarwienie i spowalnia wytwarzanie się substancji aromatycznych niezbędnych do kształtowania smaku.

Ustrój deszczowy regionu wpływa na wydajność i jakość produktu. Podczas gdy opady w kwietniu (61,8 mm) wpływają na plony, opady we wrześniu (43,7 mm) wpływają na wielkość i zawartość oliwy w oliwkach.

Skład gleby to 63 % gliny ilastej, 20 % gliny zwykłej i 17 % iłu. Ustalono, że drzewa oliwne rozwinęły się najlepiej na glebach gliniastych i ilastych. Ten rodzaj gleby zatrzymuje wodę i umożliwia drzewom oliwnym wytworzenie silniejszych korzeni, co pozwala uzyskać wyższe plony. Wiadomo, że region ma gleby o odpowiednich cechach do uprawy oliwek. W powiatach Orhangazi, Gemlik, Mudanya i Iznik ponad 60 % całkowitej powierzchni gruntów rolnych jest wykorzystywane pod uprawę oliwek.

W prowincji Bursa "Gemlik Zeytini" są uprawiane i przetwarzane od dawien dawna. Ponadto "Gemlik Zeytini" produkowany w powiatach Gemlik i Mudanya cieszy się renomą od bardzo dawnych czasów. W wyniku badań przeprowadzonych w osmańskich archiwach ustalono, że oliwki produkowano w tych okręgach na potrzeby floty i dworu w okresie Cesarstwa Osmańskiego, a produkcję oliwek utrzymano w epoce Imperium Osmańskiego właśnie ze względu na dobry smak i jakość czarnych oliwek stołowych produkowanych w okręgach Gemlik, Mudanya Iznik i Orhangazi. W archiwach osmańskich zachowało się 107 wpisów o powiecie Gemlik, 86 o powiecie Mudanya, 13 o okręgu Orhangazi i 11 o powiecie Iznik.

Poza historyczną renomą samych "Gemlik Zeytini", renomą cieszy się również metoda przetwarzania, a nazwa techniki przetwarzania pochodzi z tego samego obszaru, i brzmi "przetwarzany na modłę Gemlik". Chodzi o fermentację w zbiornikach z wodą i solą bez żadnych dodatków. Przy technice z Gemlik osmoza zachodzi szybciej. W rezultacie zapobiega się zmiękczaniu, a konsystencja "Gemlik Zeytini" staje się twardsza.

Przy technice z Gemlik gorycz jest częściowo wymywana do solanki, i oliwki zachowują tylko lekko gorzki smak przy owocowym zapachu. Ta metoda przetwarzania nadaje też "Gemlik Zeytini" lekko kwasowy posmak.

Przy technice z Gemlik, w przypadku oliwek marynowanych oliwki zbiera się, gdy miąższ owocu nabiera fioletowej barwy do głębokości 2 mm od pestki. Przewozi się je do zakładu przetwórczego. Po kalibrowaniu i sortowaniu oliwki myje się i umieszcza w zbiornikach z betonu, polietylenu, poliestru lub włókna szklanego. Zbiorniki te napełnia się wodą pitną (do 12 % całkowitej masy oliwek). Stężenie solanki wynosi około 8-14 % soli morskiej. Oliwki przykrywa się płytami i ciężkimi kamieniami (10-25 % całkowitej masy oliwek), aby podczas fermentacji były całkowicie zanurzone w solance. W wyniku wysokiego ciśnienia osmotycznego powodowanego przez sól oliwki są pozbawiane goryczki i nadają się do spożycia w ciągu 6-9 miesięcy. Do przyspieszenia procesu fermentacji można wykorzystywać też napowietrzanie, skracając okres fermentacji. W przypadku jego zastosowania okres fermentacji trwa około 5 miesięcy. Podczas fermentacji solankę wymienia się po kontroli poziomu soli i pH. Zasolenie w zbiornikach sprawdza się co 2 lub 3 dni, w razie potrzeby dodając sól. Celem tego procesu jest uzyskanie kształtu lekko spłaszczonego po obu stronach, który jest szczególnie ceniony przez konsumentów.

W przypadku oliwek solonych zebrane oliwki są myte, sortowane według wielkości, solone i pakowane bez dodatku wody. Oliwki i sól (10-14 % całkowitej masy oliwek) umieszcza się w pojemnikach w kolejnych warstwach. Bezpośredni kontakt owoców oliwnych z solą umożliwia łatwe przenikanie soli do środka. Raz na 2-3 dni plastikowe pojemniki są obracane i walcowane w celu zwiększenia kontaktu oliwek z solą. Etap ten trwa co najmniej 3-4 miesiące. Po procesie usuwania goryczy skórka oliwek staje się bardzo pomarszczona.

Specyfika produktu

O specyfice "Gemlik Zeytini" świadczą:

- cienka skórka mocno przylegająca do miąższu; właściwości skórki zmieniają się też w zależności od warunków atmosferycznych

- maksymalnie 410 owoców na kg

- maksymalnie 14 % soli (w basenie solanki/zbiorniku)

- gruba warstwa miąższu

- okrągłe owoce, małe pestki

- twarda konsystencja

- intensywny owocowy aromat

- w smaku słabo wyczuwalna gorycz i kwasowość

- głęboka czarna barwa

Te cechy charakterystyczne wynikają ze stosowania odmian Gemlik, Gemlik 21 i Gemlik 27 gatunku Olea europaea L., które uprawia się w regionie od pokoleń, i z klimatu. Podczas gdy klimat, skład gleby i geografia wpływają na wielkość, kolor, kształt, skórę i aromat oliwek, czynniki ludzkie wpływają na konsystencję i smak produktu.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.72.54

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 28/02/2023
Data ogłoszenia: 28/02/2023