Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w panelach naukowych i Komitecie Naukowym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w 2023 roku - Parma, Włochy (EFSA/E/2023/01)

Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w panelach naukowych i Komitecie Naukowym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w 2023 roku - Parma, Włochy (EFSA/E/2023/01) 1
(2023/C 39 A/01)

Termin nadsyłania zgłoszeń: 17 kwietnia 2023 r. o godz. 23.59 (czasu lokalnego).

Tekst niniejszego zaproszenia jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Czy jesteś zmotywowanym naukowcem, który chce dokonywać przemian i przyczynić się do ochrony zdrowia publicznego w Europie? Czy chcesz, aby twoja pasja do nauki przysłużyła się w pracy nad budowaniem fundamentów oceny ryzyka w zakresie bezpieczeństwa żywności w Europie?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zapewnia niezależne i przejrzyste doradztwo naukowe decydentom politycznym na potrzeby bezpieczeństwa w całym łańcuchu żywnościowym - od pola do stołu. Doradztwo naukowe EFSA uzyskuje się dzięki pracy naszych ekspertów oraz we współpracy z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, a także dzięki otwartemu dialogowi ze społeczeństwem. Przyczynia się do ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i roślin oraz ochrony środowiska.

Członkostwo w jednym z paneli naukowych lub Komitecie Naukowym EFSA oznacza współpracę z najlepszymi ekspertami w Europie, rozwój kariery naukowej i sieci kontaktów naukowych. Twoje opinie naukowe mogą mieć wpływ na zdrowie europejskich konsumentów i przyszłość Europy.

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do naukowców, którzy chcą zostać uznani za członków Komitetu Naukowego (KN) lub jednego z 10 (dziesięciu) paneli naukowych EFSA, tj. paneli do spraw: zdrowia i warunków hodowli zwierząt (AHAW), zagrożeń biologicznych (BIOHAZ), zanieczyszczeń w łańcuchu żywnościowym (CONTAM), dodatków i produktów lub substancji wykorzystywanych w paszach (FEEDAP), organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO), żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych (NDA), zdrowia roślin (PLH), produktów ochrony roślin i ich pozostałości (PPR), dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF), materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów oraz substancji pomocniczych w przetwórstwie (CEP).

EUROPEJSKI URZĄD DS. BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI

EFSA jest agencją Unii Europejskiej (UE) i stanowi integralną część unijnego systemu bezpieczeństwa żywności.

Bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym "od pola do stołu" stanowi fundament działalności EFSA. EFSA przyczynia się do ochrony zdrowia ludzkiego, biorąc pod uwagę zdrowie i dobrostan zwierząt, zdrowie roślin i środowisko.

We wszystkich swoich działaniach EFSA wyznaje następujące wartości:

- doskonałość,

- niezależność,

- otwartość,

- rozliczalność,

- współpracę.

W 2021 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia powołującego EFSA 2 , tzw. rozporządzenie w sprawie przejrzystości, co zwiększyło zakres odpowiedzialności EFSA wobec obywateli UE. Ogólnounijne zmiany w polityce, takie jak działania w ramach Zielonego Ładu, a w szczególności strategia "Od pola do stołu", strategia w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności i strategia na rzecz bioróżnorodności, ukształtują kierunek działań EFSA w nadchodzących latach. Istotną rolę, jaką EFSA odgrywa w informowaniu o ryzyku, jeszcze bardziej rozszerzono, co pociągnie za sobą dostosowanie sposobu informowania przez EFSA o ryzyku w nadchodzących latach. Ponadto światowa pandemia SARS-CoV-2 zmusiła EFSA do dostosowania się do nowych sposobów pracy.

W związku z powyższym w czerwcu 2021 r. EFSA przygotowała Strategię na 2027 r. 3  Określono w niej, w jaki sposób EFSA zamierza reagować na zmieniające się otoczenie (dotyczy to takich kwestii jak cyfryzacja, zdolność do zaspokajania pojawiających się potrzeb i skoordynowane wsparcie dla programu WE na rzecz zrównoważonego rozwoju) oraz opisano wartość dodaną, jaką EFSA proponuje swoim klientom, partnerom, zainteresowanym stronom i ogółowi społeczeństwa.

Strategiczne cele EFSA określone w strategii EFSA na 2027 r. są następujące:

1. zapewnienie wiarygodnego doradztwa naukowego i informowanie o ryzyku "od pola do stołu",

2. zapewnienie gotowości na przyszłe potrzeby w zakresie analizy ryzyka,

3. wzmocnienie pozycji obywateli i zapewnienie sprawności organizacyjnej.

Więcej informacji na temat EFSA można znaleźć na stronie https://www.efsa.europa.eu

PANELE NAUKOWE EFSA I KOMITET NAUKOWY

Komitet Naukowy i panele naukowe są odpowiedzialne za przygotowywanie opinii naukowych i doradztwa naukowego EFSA, służących jako wsparcie dla podmiotów zarządzających ryzykiem w podejmowaniu decyzji i stanowiących solidną podstawę polityki europejskiej. Takie wyniki naukowe są publikowane w Dzienniku EFSA - comiesięcznej publikacji indeksowanej w bibliograficznych bazach danych właściwych dla zakresu prac EFSA (np. CAB Abstracts, Food Science and Technology Abstracts, ISI Web of Knowledge).

Członków Komitetu Naukowego i paneli naukowych EFSA mianuje się na okres 5 (pięciu) lat.

Zob. ZAŁĄCZNIK I 4  opublikowany na stronie internetowej EFSA, aby zapoznać się ze szczegółowym opisem kompetencji Komitetu Naukowego i paneli naukowych.

CZŁONKOWIE PANELI NAUKOWYCH I KOMITETU NAUKOWEGO EFSA

EFSA skupia najlepszych europejskich ekspertów do spraw oceny ryzyka w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środowiska, którzy w sposób niezależny zapewniają instytucjom Unii i państwom członkowskim doradztwo naukowe najwyższej jakości.

Członków Komitetu Naukowego i paneli naukowych wybiera się i mianuje zgodnie z rozporządzeniem ustanawiającym EFSA i powiązanymi zasadami 5 . W zasadach tych opisano szczegółowo organizację, terminy i kryteria procedur naboru i mianowania, a kandydaci mogą zapoznać się z tymi zasadami w celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat.

W skład każdego panelu naukowego wchodzi od 11 do 21 ekspertów naukowych, w zależności od zaplanowanego na daną kadencję obciążenia pracą oraz od wymaganej wiedzy fachowej. W skład Komitetu Naukowego wchodzą przewodniczący wszystkich 10 (dziesięciu) paneli naukowych oraz 6 (sześciu) innych ekspertów naukowych. Wszyscy eksperci współpracują z EFSA z zachowaniem pełnej niezależności w stosunku do podmiotów zewnętrznych, a w swoich opiniach nie reprezentują państwa członkowskiego, swoich pracodawców ani żadnej innej organizacji.

Grupy robocze

Każdy panel naukowy wspierają różne grupy robocze powołane w celu przeprowadzenia niezbędnych prac przygotowawczych w odniesieniu do konkretnych mandatów lub regulowanych obszarów produktów. Grupom roboczym zazwyczaj przewodniczą eksperci paneli, a w ich skład wchodzą przeważnie eksperci w konkretnych dziedzinach oraz eksperci zewnętrzni w charakterze obserwatorów (ang. hearing experts), aby zapewnić dostępność odpowiedniej wiedzy naukowej umożliwiającej przeprowadzenie tych prac przygotowawczych, które są następnie recenzowane przez panel naukowy.

Obowiązki

Komitet Naukowy i każdy panel naukowy posiadają konkretne mandaty (zob. ZAŁĄCZNIK I), które będą miały wpływ na charakter ich pracy. Członkom Komitetu Naukowego i paneli naukowych ogółem powierza się następujące główne obowiązki:

- terminowe opracowanie, omawianie i przyjmowanie opinii naukowych, dokumentów zawierających wytyczne i oświadczeń panelu naukowego (paneli naukowych) lub Komitetu Naukowego oraz powiązane działania w ramach grup roboczych;

- zapewnienie spójności podejść EFSA do ocen naukowych i bliska współpraca z innymi panelami naukowymi i Komitetem Naukowym;

- zapewnienie przestrzegania sektorowych i horyzontalnych wytycznych EFSA oraz odpowiednich przepisów UE;

- wkład w harmonizację ocen naukowych w ramach odpowiednich organizacji UE i państw członkowskich.

Zakres wymaganego wkładu członków panelu różni się w zależności od złożoności wyników naukowych, które mają zostać uzyskane. W przypadku przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac przygotowawczych przez grupy robocze, personel EFSA lub w ramach outsourcingu zadaniem paneli jest przegląd projektów wyników i ich przyjęcie.

Od członków paneli naukowych lub Komitetu Naukowego oczekuje się współpracy, wysokiego poziomu etyki zawodowej i uczciwości oraz wspierania innowacji w opracowywaniu przez EFSA oceny ryzyka.

Członkowie Komitetu Naukowego i paneli naukowych mogą być wybierani na przewodniczącego, wiceprzewodniczącego Komitetu Naukowego/paneli naukowych lub ich grup roboczych lub wyznaczeni na sprawozdawców grup roboczych.

Warunki pracy i wynagrodzenia

Członkowie panelu naukowego i Komitetu Naukowego zostaną poproszeni o udział w około 6-10 (sześciu do dziesięciu) posiedzeniach plenarnych rocznie, w sumie przez około 10 (dziesięć) do 20 (dwudziestu) dni posiedzeń w roku.

Około jedną trzecią posiedzeń w ciągu roku organizuje się jako fizyczne posiedzenia 6 , głównie w siedzibie EFSA w Parmie we Włoszech. Około dwóch trzecich posiedzeń organizuje się online.

Posiedzenia odbywają się w języku angielskim i dokumenty robocze sporządzane są w języku angielskim, który jest językiem roboczym EFSA.

W ramach zobowiązania EFSA do otwartości i przejrzystości niektóre posiedzenia plenarne paneli naukowych lub Komitetu Naukowego są otwarte dla obserwatorów lub transmitowane w internecie.

Oczekuje się, że członkowie będą aktywnie i terminowo uczestniczyć w posiedzeniach paneli naukowych lub Komitetu Naukowego, na których odbywa się przegląd, omówienie i przyjęcie opinii, oświadczeń lub dokumentów zawierających wytyczne.

Obecność i aktywny udział w posiedzeniach paneli naukowych lub Komitetu Naukowego wymagają prac przygotowawczych, w tym wcześniejszej lektury, przeglądu i, w niektórych przypadkach, sporządzania dokumentów. Oczekuje się, że prace przygotowawcze będą zajmować co najmniej 1 (jeden) dzień pracy przypadający na 1 (jeden) dzień posiedzenia.

EFSA będzie monitorować, dokumentować i oceniać udział i wkład członków paneli naukowych/Komitetu Naukowego.

Członkom paneli naukowych/Komitetu Naukowego oferuje się moduły szkoleniowe i instruktaż na temat metodyki EFSA w zakresie oceny ryzyka, wytycznych i praktyk.

Zgodnie ze swoimi zasadami finansowymi EFSA wynagrodzi ekspertom wykonaną przez nich pracę przez wypłatę rekompensaty, która obejmie przygotowanie się do posiedzeń i udział w nich (zarówno w formie posiedzeń fizycznych, jak i online). EFSA poniesie również koszty podróży, zakwaterowania i diet dziennych ekspertów podczas ich podróży do siedziby EFSA. Szczegółowe informacje znajdują się w przewodniku po wynagrodzeniach dla ekspertów EFSA 7 .

ZGŁOSZENIE

Kandydaci proszeni są o wypełnienie i złożenie zgłoszenia online za pośrednictwem strony EFSA Careers pod adresem https://careers.efsa.europa.eu/Expert.

Aby ubiegać się o stanowisko, kandydaci muszą utworzyć konto na stronie EFSA Careers, o ile jeszcze go nie posiadają. Eksperci już pracujący dla EFSA powinni skorzystać ze swojego dotychczasowego konta i danych uwierzytelniających EFSA, aby zgłosić swoją kandydaturę.

Kandydaci są zobowiązani do wskazania w formularzu zgłoszeniowym panelu naukowego lub Komitetu Naukowego, o członkostwo w których chcieliby się ubiegać i które najlepiej odpowiadają ich obszarom wiedzy fachowej (zob. ZAŁĄCZNIK I). Kandydat może wskazać dodatkowy panel naukowy lub Komitet Naukowy jako drugą opcję, w przypadku gdy zakres jego wiedzy fachowej obejmuje kompetencje więcej niż jednego panelu naukowego lub Komitetu Naukowego.

Kandydaci proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego w języku angielskim oraz o uważne uwzględnienie wymaganych kryteriów i wiedzy fachowej podczas przygotowywania swoich zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy zawiera szczegółowe części i pytania, które mają na celu ocenę odpowiedniości kandydata na dane stanowisko. Kandydaci powinni obowiązkowo wypełnić wszystkie części formularza zgłoszeniowego, podając niezbędne informacje i dowody, ponieważ będą one stanowić podstawę wspomnianej oceny.

Strona internetowa EFSA Careers 8  jest jedynym sposobem składania zgłoszeń. Po wysłaniu zgłoszenia kandydaci otrzymują automatycznie potwierdzenie jego odbioru na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym. Kandydaci są proszeni o dopilnowanie, aby podany w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail był prawidłowy, ponieważ będzie to jedyny kanał komunikacji na potrzeby korespondencji związanej z procedurą naboru. Po wysłaniu zgłoszenia kandydaci mogą uzyskać do niego dostęp i zmienić je przed upływem terminu nadsyłania zgłoszeń.

Zgłoszenie uznaje się za ważne tylko wtedy, gdy należycie wypełniony elektroniczny formularz zgłoszeniowy zostanie złożony w systemie w wyznaczonym terminie. Robocze wersje zgłoszeń, które nie zostały złożone w terminie za pośrednictwem systemu, lub ogólny profil przesłany zamiast specjalnego formularza zgłoszeniowego nie są brane pod uwagę.

Stanowczo zaleca się, aby kandydaci nie zwlekali z nadsyłaniem zgłoszeń do ostatnich dni przed upływem terminu, ponieważ duże natężenie ruchu internetowego lub problemy z połączeniem internetowym mogą uniemożliwić nadesłanie zgłoszenia w terminie.

Wszyscy kandydaci zostaną poinformowani pocztą elektroniczną o wyniku procedury naboru.

EFSA zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej przez internet na każdym etapie naboru oraz do sprawdzenia zgodności zgłoszeń kandydatów rozważanych do członkostwa z dowodami w postaci dokumentów i certyfikatów w celu potwierdzenia dokładności i prawdziwości zgłoszenia.

Dane osobowe, których EFSA żąda od kandydatów, oraz wszelkie inne dane osobowe dotyczące kandydatów będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 9 .

Celem przetwarzania danych jest zarządzanie wnioskami o członkostwo w panelach naukowych EFSA i w Komitecie Naukowym.

Informacja o ochronie danych w związku procesami naboru i rekrutacji talentów EFSA jest dostępna na stronie internetowej:

https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/TMTdataprocessing.pdf

Kontakt

W przypadku pytań technicznych lub kwestii związanych z formularzem zgłoszeniowym prosimy o kontakt z działem obsługi EFSA pod adresem servicedesk@efsa.europa.eu.

W przypadku pytań związanych z procesem naboru i mianowania należy skontaktować się z działem naboru EFSA pod adresem selection.experts@efsa.europa.eu

NABÓR I MIANOWANIE

W swoich procedurach naboru EFSA stosuje zasady przejrzystości, sprawiedliwości i niedyskryminacji.

EFSA zastrzega sobie prawo do skonsultowania się ze stronami trzecimi w sprawie doświadczenia zawodowego kandydatów oraz prawdziwości informacji zadeklarowanych przez nich w zgłoszeniach.

Kryteria kwalifikowalności

W terminie składania zgłoszeń kandydaci muszą spełnić poniższe wymogi.

1. Obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE), państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub kraju kandydującego do UE. Eksperci z państw trzecich mogą również ubiegać się o członkostwo i będą brani pod uwagę jako członkowie paneli naukowych/Komitetu Naukowego, jeśli obywatele UE, EFTA lub krajów kandydujących do UE nie będą posiadali wymaganego poziomu wiedzy fachowej.

2. Biegła znajomość języka angielskiego (równoważna poziomowi C1 lub wyższemu, zgodnie z CEFR: europejski system opisu kształcenia językowego 10 ).

3. Poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 4 (cztery) lata, potwierdzony dyplomem w jednej z następujących dziedzin: biochemia, bioinformatyka, biologia, biologia molekularna, biometria, biotechnologia, chemia, epidemiologia, farmacja, genetyka, matematyka, medycyna, mikrobiologia, narażenie z dietą, nauki biologiczne, nauki o środowisku, nauka o żywności, nauki przyrodnicze, rolnictwo, statystyka, technologia żywności, toksykologia, weterynaria, zdrowie i bezpieczeństwo żywności, zdrowie publiczne, żywienie lub dziedziny pokrewne.

4. Co najmniej 7 (siedem) lat doświadczenia zawodowego 11  odpowiadającego kompetencjom panelu naukowego/ Komitetu Naukowego EFSA, zdobytego po uzyskaniu wymaganego dyplomu studiów.

5. Aktywna działalność naukowa, potwierdzona autorstwem lub udziałem w przygotowaniu - w ciągu ostatnich 5 (pięciu) lat - co najmniej 5 (pięciu) dokumentów naukowych następujących rodzajów:

- publikacje naukowe (autorstwo) w recenzowanych czasopismach międzynarodowych publikowanych w języku angielskim, w dziedzinach związanych z zakresem kompetencji panelu naukowego/Komitetu Naukowego EFSA, udokumentowane za pomocą wykazu publikacji naukowych;

LUB

- oceny naukowe 12  (autorstwo/udział w przygotowaniu) na szczeblu krajowym lub międzynarodowym, dotyczące obszaru(-ów) związanego(-ych) z zakresem kompetencji dowolnego panelu naukowego EFSA/Komitetu Naukowego EFSA, udokumentowane za pomocą wykazu przeprowadzonych ocen/powiązanych sprawozdań naukowych.

Kryteria wyboru

Aby ocenić poziom wiedzy naukowej kandydatów, zgłoszenia spełniające kryteria wyboru będą przedmiotem oceny porównawczej przeprowadzanej na podstawie wskazanych poniżej kryteriów wyboru.

Każdy kwalifikujący się wniosek zostanie oceniony na podstawie następujących trzech kryteriów wyboru w odniesieniu do pierwszego wybranego panelu naukowego/Komitetu Naukowego. W zależności od potrzeb kandydaci mogą być również oceniani w związku z ich drugim wybranym panelem naukowym/Komitetem Naukowym lub innymi panelami. Minimalny próg, który należy spełnić, aby przejść tę ocenę, wynosi łącznie 50 punktów (na 100).

1. Doświadczenie w zakresie oceny naukowej: Doświadczenie w przeprowadzaniu oceny naukowej w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem łańcucha żywnościowego, w obszarach kompetencji i wiedzy fachowej preferowanego panelu naukowego/Komitetu Naukowego. (maks. 40 punktów na 100)

2. Doskonałość naukowa Doskonałość naukowa w co najmniej jednej dziedzinie związanej z obszarem, którym zajmuje się preferowany panel naukowy/Komitet Naukowy, i udowodniona przez publikacje naukowe w recenzowanych czasopismach publikowanych w języku angielskim. (maks. 40 punktów na 100)

3. Doświadczenie w recenzowaniu prac naukowych: Doświadczenie w recenzowaniu prac naukowych oraz umiejętność analizowania złożonych informacji w dziedzinach związanych z obszarem działalności preferowanego panelu naukowego/Komitetu Naukowego. (maks. 20 punktów na 100)

Wstępna lista odpowiednich kandydatów

Dyrektor wykonawczy EFSA sporządza wstępną listę kandydatów, obejmującą kandydatury, które uzyskały co najmniej 50 punktów w ocenie kryteriów wyboru.

Dyrektor wykonawczy ocenia konkretną multidyscyplinarną wiedzę fachową potrzebną w Komitecie Naukowym i w poszczególnych panelach naukowych, aby określić, z czym wiąże się członkostwo w tych jednostkach, oraz wskazać liczbę członków każdej z nich.

W tym celu kandydatury wciągnięte na wstępną listę, o której mowa powyżej, będą dalej analizowane i mapowane pod kątem dowodów na istnienie multidyscyplinarnej wiedzy fachowej/obszarów wiedzy (w ZAŁĄCZNIKU I przedstawiono zarys konkretnej multidyscyplinarnej wiedzy fachowej każdego panelu naukowego i Komitetu Naukowego), a także w odniesieniu do kompetencji uznawanych za atuty: zarządzania projektami, informowania o ryzyku i przewodniczeniu posiedzeniom naukowym.

W wyniku powyższej oceny dyrektor wykonawczy finalizuje wstępną listę kandydatów i przekazuje ją zarządowi EFSA wraz z propozycją członkostwa w poszczególnych panelach naukowych/Komitecie Naukowym, wraz ze wskazaniem konkretnej multidyscyplinarnej wiedzy fachowej potrzebnej w tychże panelach/Komitecie Naukowym. W propozycji uwzględnia się również kwestię równowagi płci i reprezentacji geograficznej.

Naukowcy powinni zauważyć, że umieszczenie na wstępnej liście kandydatów nie gwarantuje mianowania członkiem panelu naukowego/Komitetu Naukowego, co pozostaje prerogatywą zarządu EFSA, oraz że uzyskana ocena nie określa kolejności pierwszeństwa przy rozpatrywaniu mianowania.

Deklaracja interesów

Na kolejnym etapie mianowania będą brani pod uwagę jedynie eksperci, którzy przedłożyli deklarację interesów (DoI) zgodną z polityką i zasadami niezależności EFSA. Kandydaci wpisani na wstępną listę i posiadający najodpowiedniejszy zestaw kompetencji i wiedzy fachowej w odniesieniu do danego panelu naukowego lub Komitetu Naukowego zostaną poproszeni o przedłożenie deklaracji interesów, która zostanie przeanalizowana przez EFSA zgodnie z polityką EFSA w zakresie niezależności oraz z zasadami zarządzania konkurencyjnymi interesami 13  obowiązującymi w momencie przeprowadzania kontroli.

Kandydaci, którzy nie przedłożą deklaracji interesów, nie będą brani pod uwagę przy mianowaniu kandydatów członkami panelu naukowego/Komitetu Naukowego. Można skontaktować się z kandydatami w celu uzyskania dalszych wyjaśnień dotyczących ich deklaracji interesów.

Zob. poniżej przykład tego, co uznaje się za konflikt interesów.

Przykład: członkostwo w panelach naukowych nie jest dozwolone w przypadku kandydatów, którzy w momencie składania deklaracji interesów są zatrudnieni przez jakąkolwiek osobę prawną lub fizyczną prowadzącą bezpośrednio lub pośrednio działalność, taką jak produkcja, przetwarzanie i dystrybucja żywności, rolnictwo lub hodowla zwierząt, lub pełnią funkcję doradczą w tym zakresie. Obejmuje to wszelkie formy regularnego wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej, w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin, płatnie lub nieodpłatnie, w tym samozatrudnienie (np. doradztwo) na rzecz wyżej wymienionych podmiotów gospodarczych.

W przypadku pytań związanych z deklaracją interesów prosimy o kontakt z EFSA na adres Interestmanagement@efsa. europa.eu.

Mianowanie

Członkowie Komitetu Naukowego, którzy nie są członkami paneli naukowych, oraz członkowie paneli naukowych są mianowani przez zarząd, działający na wniosek dyrektora wykonawczego, na okres 5 (pięciu) 14  lat.

W przypadku gdy kandydaci prezentują porównywalny poziom wiedzy naukowej, przy powoływaniu członków zarząd EFSA zapewnia możliwie najszerszą pod względem geograficznym reprezentację. Ponadto zarząd EFSA dąży do osiągnięcia równowagi płci przy obsadzaniu stanowisk.

Eksperta, który wcześniej pełnił funkcję członka jednostki naukowej (Komitetu Naukowego EFSA/panelu naukowego), uznaje się za kwalifikującego się do powołania na stanowisko w jednostce naukowej, pod warunkiem że w momencie odnowienia mandatu (początku kadencji) jego dotychczasowe członkostwo w tej samej jednostce naukowej nie przekroczyło 10 (dziesięciu) lat. W rezultacie:

- eksperci, którzy w momencie odnowienia składu pracowali krócej niż 10 (dziesięć) lat jako członkowie danej jednostki naukowej, kwalifikują się do powołania do tej samej lub innej jednostki naukowej;

- eksperci, którzy w chwili odnowienia składu pracowali przez okres co najmniej 10 (dziesięciu) lat jako członkowie danej jednostki naukowej, kwalifikują się do powołania wyłącznie do innej jednostki naukowej.

Lista rezerwowa

Zarząd sporządza listę rezerwową składającą się z kandydatów z listy wstępnej, którzy nie zostali mianowani. Lista rezerwowa służy na przyszłe potrzeby mianowania kandydatów członkami Komitetu Naukowego, paneli naukowych i grup roboczych i zachowuje ważność do końca kadencji mianowanych członków.

Procedura odwoławcza

- Kandydaci mogą wnieść skargę na decyzję mającą wpływ na ich sytuację prawną zgodnie z art. 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Należy to uczynić w terminie dwóch miesięcy od otrzymania lub ogłoszenia kwestionowanej decyzji. Skargę należy wnieść przeciwko EFSA do Sądu Unii Europejskiej:

General Court of the European Union (Sąd Unii Europejskiej)

Rue du Fort Niedergrünewald

L-2925 Luksemburg

LUKSEMBURG

Tel. + 352 4303-1

Faks + 352 4303-2100

E-mail: GeneralCourt.Registry@curia.europa.eu

www.curia.europa.eu

- Ewentualnie kandydaci mogą wnieść skargę dotyczącą domniemanego niewłaściwego administrowania w instytucjach i organach Unii Europejskiej skierowaną do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Oprócz innych wymogów skargę należy złożyć w ciągu dwóch lat od dnia, w którym okoliczności faktyczne będące podstawą skargi stały się znane. Przed skontaktowaniem się z Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich i poczynieniem tego kroku skarżący muszą wcześniej skontaktować się z EFSA i przedstawić jej swoje zastrzeżenia.

The European Ombudsman (Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich)

1 Avenue du President Robert Schuman

CS 30403

67001 Strasbourg Cedex

FRANCJA

Tel. + 33 388172313

Faks + 33 388179062

www.ombudsman.europa.eu

1 Ogłoszenie zmienione przez zawiadomienie z dnia 3 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.C.2023.120.9) zmieniające nin. ogłoszenie z dniem 3 kwietnia 2023 r.
2 Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1381 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystości i zrównoważonego charakteru unijnej oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowym oraz zmieniającym rozporządzenia (WE) nr 178/2002, (WE) nr 1829/2003, (WE) nr 1831/2003, (WE) nr 2065/2003, (WE) nr 1935/2004, (WE) nr 1331/2008, (WE) nr 1107/2009, (UE) 2015/2283 oraz dyrektywę 2001/18/WE (Dz.U. L 231 z 6.9.2019, s. 1).
5 Przepisy wykonawcze zarządu EFSA ustanawiające zasady naboru, mianowania i działalności członków Komitetu Naukowego, paneli naukowych i ich grup roboczych: https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/paneloperation.pdf.
6 Eksperci, którzy nie mogą wziąć udziału w posiedzeniu z uzasadnionych powodów, mogą dostać możliwość wzięcia udziału w posiedzeniu online.
7 Przewodnik po wynagrodzeniach dla ekspertów EFSA: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/Experts_compensation_guide.pdf
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
11 Doświadczenie zawodowe bierze się pod uwagę od dnia, w którym dana osoba uzyskała minimalne kwalifikacje w zakresie wykształcenia. Dany okres liczy się tylko raz (lata studiów lub doświadczenia zawodowego uwzględniane w obliczeniach w celu ustalenia kwalifikowalności kandydata nie mogą pokrywać się z innymi okresami studiów lub doświadczenia zawodowego). Działalność zawodową wykonywaną w niepełnym wymiarze czasu pracy uwzględnia się w obliczeniach w stosunku proporcjonalnym, na podstawie poświadczonego udziału procentowego przepracowanych godzin pełnego wymiaru czasu pracy. Płatne staże są liczone jako doświadczenie zawodowe. Trwające/ukończone studia doktoranckie w dziedzinie objętej zakresem kompetencji EFSA można zaliczyć do doświadczenia zawodowego.
12 Ocena naukowa = doradztwo naukowe, ocena ryzyka, ocena dokumentacji do zatwierdzenia produktów lub opracowanie wytycznych naukowych, przeprowadzane na szczeblu międzynarodowym lub krajowym na wniosek organów lub ośrodków referencyjnych.
13 Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EFSA pod adresem https://www.efsa.europa.eu/pl/howwework/ independentscience.
14 Kadencja członków mianowanych w późniejszym terminie niż członkowie mianowani w chwili odnowienia składu kończy się w tym samym czasie co kadencja tych ostatnich.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.39A.1

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w panelach naukowych i Komitecie Naukowym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w 2023 roku - Parma, Włochy (EFSA/E/2023/01)
Data aktu: 01/02/2023
Data ogłoszenia: 01/02/2023