Publikacja wniosku o wprowadzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

Publikacja wniosku o wprowadzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 (2022/C 88/09)
(2022/C 88/09)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU

Bouches-du-Rhône"

PGI-FR-A1223-AM01

Data złożenia wniosku: 26 listopada 2015 r.

1. Przepisy mające zastosowanie do zmiany

Art. 105. rozporządzenia nr 1308/2013 - zmiana inna niż nieznaczna

2. Opis i uzasadnienie zmiany

2.1. Zmiana części nazwy

Zgodnie z przepisami dotyczącymi nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych określonymi w rozporządzeniu (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającym wspólną organizację rynków rolnych nazwa "vin de pays des Bouches-du-Rhône" została objęta ChOG "Bouches-du-Rhône". Wśród podmiotów gospodarczych zauważono, że z jednej strony konsumenci nie kojarzyli ChOG "Bouches-du-Rhône" z "vin de pays des Bouches-du- Rhône", a z drugiej strony nazwa "Bouches-du-Rhône" używana bez odniesienia do tradycyjnego terminu "vin de pays" (wino regionalne) wykazywała zbyt wiele podobieństw fonetycznych z chronioną nazwą pochodzenia (ChNP) "Côtes du Rhône", co stwarzało ryzyko mylenia tych dwóch produktów.

Z tego względu grupa składająca wniosek w rozumieniu art. 95 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 wnioskowała o dodanie słów "Pays des" do chronionej nazwy "Bouches-du-Rhône".

Po rozpatrzeniu wniosku władze francuskie zaakceptowały go postanowieniem z dnia 4 września 2015 r., opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Republiki Francuskiej (JORF) z dnia 12 września 2015 r., zatwierdzając zmienioną w ten sposób specyfikację, która została następnie opublikowana w biuletynie urzędowym Ministerstwa Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa w dniu 17 września 2015 r.

Zmiany w specyfikacji są następujące:

- w tytule i w całym tekście nazwę "Bouches-du-Rhône" zastępuje się nazwą "Pays des Bouches-du Rhône";

- w rozdziale 1 pkt 7.2 ostatni akapit ostatnie zdanie otrzymuje brzmienie:

"Ten obszar geograficzny jest przeznaczony wyłącznie do produkcji win objętych ChOG »Pays des Bouches-du-Rhône«".

2.2. Wycofanie przepisów dotyczących gatunkowych win musujących

W specyfikacji wprowadzono również zmiany polegające na usunięciu wszystkich przepisów dotyczących produkcji gatunkowych win musujących. Wynika to z decyzji Rady Stanu z dnia 6 marca 2015 r. uchylającej postanowienie z dnia 2 listopada 2011 r. dotyczące ChOG "Bouches-du-Rhône" w zakresie, w jakim zatwierdza ono przepisy specyfikacji odnoszące się do "czerwonych, różowych i białych gatunkowych win musujących".

2.3. Opis wina lub win

Uzupełniono opis win białych i czerwonych. Rozdział I specyfikacji został uzupełniony w pkt 3.3. Takie same informacje wprowadzono w punkcie "Opis wina lub win" jednolitego dokumentu.

Wskazano również, że wartości cech analitycznych win odpowiadają ograniczeniom określonym w przepisach wspólnotowych.

2.4. Związek z obszarem geograficznym

Przeformułowano wszystkie elementy odnoszące się do związku z obszarem geograficznym pochodzenia produktów. Po dokładnym opisie czynników naturalnych, ludzkich i cech charakterystycznych produktów w części zatytułowanej "Związki przyczynowe" uściślono, że CHOG "Pays des Bouches-du-Rhône" opiera się głównie na specyficznych cechach win, wynikających z cech charakterystycznych środowiska naturalnego (klimat, gleba).

Uściślenia te wprowadzono w punkcie "Związek z obszarem geograficznym" jednolitego dokumentu oraz w rozdziale I pkt 7 specyfikacji.

2.5. Wymogi dodatkowe - Etykietowanie

Zaktualizowano brzmienie punktu "Wymogi dodatkowe - Etykietowanie" jednolitego dokumentu poprzez usunięcie odniesień do specyfikacji i zastąpienie ich opisem różnych mających zastosowanie warunków.

2.6. Wyznaczony obszar geograficzny

W rozdziale I pkt 4 specyfikacji oraz w jednolitym dokumencie w punkcie "Wyznaczony obszar geograficzny" uściślono, że obszar geograficzny produkcji obejmuje wszystkie gminy departamentu Bouches-du-Rhône.

W przypadku definicji obszaru bezpośredniego sąsiedztwa, gminy należące do wybranych okręgów zostały również wymienione w specyfikacji w rozdziale I pkt 4. Wykazy gmin wchodzących w skład obszaru bezpośredniego sąsiedztwa ujęto również w jednolitym dokumencie w punkcie "Wymogi dodatkowe".

Dla każdego obszaru - obszaru geograficznego i obszaru bezpośredniego sąsiedztwa - dodano rok odniesienia zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym (rok 2020). Jest to oficjalne krajowe odniesienie redagowane przez INSEE, w którym uznaje się i ustanawia wykaz gmin według departamentów. Ta zmiana redakcyjna zapewnia pewność prawną w zakresie określania obszarów geograficznych.

2.7. Odmiany winorośli

Punkt "Główne odmiany winorośli" jednolitego dokumentu oraz punkt 5 w rozdziale I specyfikacji produktu uzupełniono w celu uwzględnienia wprowadzenia 13 nowych odmian: "artaban N, Cabernet blanc B, Cabernet Cortis N, Floréal B, Monarch N, Muscaris B, Prior N, Soreli B, Sauvignac B-Rs., Solaris B., Souvignier Gris Rs, Vidoc N, Voltis B".

Są to odmiany uznawane za odporne na suszę i grzybowe choroby roślin, umożliwiające stosowanie mniejszej ilości środków ochrony roślin. Odpowiadają one odmianom wykorzystywanym do produkcji win objętych ChOG bez wpływania na ich właściwości. Wybór tych nowych odpornych odmian nie podważa wykazanego związku z terytorium.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Pays des Bouches-du-Rhône

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - chronione oznaczenie geograficzne

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

Chronione oznaczenie geograficzne "Pays des Bouches-du-Rhône" jest zastrzeżone dla czerwonych, różowych i białych win niemusujących. Wartości cech analitycznych win odpowiadają ograniczeniom określonym w przepisach wspólnotowych.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

Proces powstawania win białych opiera się głównie na bezpośrednim tłoczeniu. Produkowane z odmian uprawianych lokalnie i ponadregionalnie wina te charakteryzują się aromatami kwiatowymi i owocowymi oraz świeżym i aromatycznym smakiem. Mają błyszczącą intensywną szatę, z zielonkawymi refleksami w młodym winie. Wina różowe uzyskuje się przez bezpośrednie tłoczenie lub macerację skórek. Wydłużony kontakt soku z miąższem pozwala na lepsze rozprzestrzenianie się prekursorów aromatu i podkreśla krągłość smaku. Wytwarzane głównie z odmian grenache N, syrah N, caladoc N, cinsaut N, cabernet-sauvignon N i merlot N, często uzupełnianych białymi odmianami winorośli przy umieszczaniu w kadziach w celu uzyskania mieszanych win różowych, mają mniej lub bardziej bladą szatę z wyraźnie różowymi refleksami. W bukiecie wyczuwalne są wyraziste aromaty czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, czerwonej porzeczki) lub owoców cytrusowych. Są to wina aromatyczne w smaku, o przyjemnej świeżości.

Wina czerwone, uzyskiwane najczęściej w wyniku asamblażu, mogą być czasami winami odmianowymi (merlot N, cabernet N, marselan N, syrah N, grenache N itd.). Zbiory w okresie pełnej dojrzałości fizjologicznej i fenolowej pozwalają uzyskać wina z charakterem, pełne bez twardości, o profilu śródziemnomorskim. Ekstrakcje przeprowadza się w celu uzyskania delikatnych i krągłych struktur tanicznych utrzymujących się długo na podniebieniu. Młode wino ma barwę czerwieni owocu granatu z fioletowymi refleksami. Im dojrzalsze wino, tym głębsza jest jego czerwień. Bukiet bardzo wyrazisty, z nutami garigu lub nutami bardziej solankowymi w zależności od sektora, przywodzący na myśl czerwone owoce (czereśnię, truskawkę, malinę, czerwoną porzeczkę) nabierające z czasem nut gotowanych owoców. W smaku intensywne, pełne, zmysłowe, o jedwabistych taninach.

5. Praktyki winiarskie

a) Podstawowe praktyki enologiczne

W praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie UE oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

b) Maksymalna wydajność

120 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, ich fermentacja i produkcja win objętych chronionym oznaczeniem geograficznym "Pays des Bouches-du-Rhône" odbywa się we wszystkich gminach departamentu Bouches-du-Rhône, zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z 2020 r.

7. Główne odmiany winorośli

Alicante Henri Bouschet N

Aligoté B

Alphonse Lavallée N

Aléatico N

Aramon N

Aramon gris G

Aranel B

Arinarnoa N

Arriloba B

Artaban N

Aubun N - Murescola

Barbaroux Rs

Bourboulenc B - Doucillon blanc

Brachet N - Braquet

Brun argenté N - Vaccarèse

Cabernet blanc B

Cabernet cortis N

Cabernet franc N

Cabernet-Sauvignon N

Caladoc N

Calitor N

Carignan N

Carignan blanc B

Carmenère N

Chardonnay B

Chasan B

Chasselas B

Chasselas rose Rs

Chatus N

Chenanson N

Chenin B

Cinsaut N - Cinsault

Clairette B

Clairette rose Rs

Clarin B

Colombard B

Cot N - Malbec

Counoise N

Egiodola N

Floreal B

Fuella nera N

Gamay Fréaux N

Gamay N

Gamay de Bouze N

Gamay de Chaudenay N

Ganson N

Gewurztraminer Rs

Gramon N

Grenache N

Grenache blanc B

Grenache gris G

Gros Manseng B

Gros vert B

Jurançon noir N - Dame noire

Liliorila B

Listan B - Palomino

Macabeu B - Macabeo

Marsanne B

Marselan N

Mauzac rose Rs

Mayorquin B

Melon B

Merlot N

Merlot blanc B

Meunier N

Mollard N

Monarch N

Monerac N

Mourvaison N

Mourvèdre N - Monastrell

Muscadelle B

Muscardin N

Muscaris B

Muscat Ottonel B - Muscat, Moscato

Muscat cendré B - Muscat, Moscato

Muscat d'Alexandrie B - Muscat, Moscato

Muscat de Hambourg N - Muscat, Moscato

Muscat à petits grains blancs B - Muscat, Moscato

Muscat à petits grains roses Rs - Muscat, Moscato

Muscat à petits grains rouges Rg - Muscat, Moscato Nielluccio N - Nielluciu

Négrette N

Perdea B

Petit Manseng B

Petit Verdot N

Picardan B - Araignan

Pinot blanc B

Pinot gris G

Pinot noir N

Piquepoul blanc B

Piquepoul gris G

Piquepoul noir N

Plant droit N - Espanenc

Portan N

Prior N

Riesling B

Riminèse B

Rosé du Var Rs

Roussanne B

Sauvignon B - Sauvignon blanc

Sauvignon gris G - Fié gris

Sciaccarello N

Semillon B

Servanin N

Solaris B

Soreli B

Souvignier gris Rs

Sylvaner B

Syrah N - Shiraz

Tannat N

Tempranillo N

Terret gris G

Terret noir N

Tibouren N

Téoulier N

Ugni blanc B

Valdiguié N

Vermentino B - Rolle

Vidoc N

Viognier B

Voltis B

8. Opis związku lub związków

8.1. Specyfika obszaru geograficznego a specyfika produktu

Departament Bouches-du-Rhône położony jest w centrum Prowansji. Jego powierzchnia wynosi 5 087 km2. Granice departamentu wyznaczają rzeki - od zachodu Rodan, która oddziela go od departamentu Gard, a od północy Durance, która oddziela go od departamentu Vaucluse. Na wschodzie graniczy z departamentem Var, a na południu z Morzem Śródziemnym.

Departament jest zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Na wschodzie departamentu występuje szereg wapiennych wzgórz należących do pasma górskiego Prealpy Prowansalskie, ciągnącego się ze wschodu na zachód. Następujące po sobie łańcuchy wzniesień to Trévaresse (501 m), Estaque i Étoile (793 m), Sainte-Victoire (1 011 m), Saint-Cyr i Sainte-Baume (1 041 m w części zachodniej). Przecinają je doliny rzek Arc (basen Aix-en-Provence), Tou- loubre (Salon-de-Provence) i Huveaune (Aubagne - Marseille) oraz bogatsze równiny osadowe o niezrównanym znaczeniu. Na zachodzie, wokół masywu Alpilles, rozciągają się rozległe równiny. Równina Crau, powstała ze żwiru naniesionego na obszar dawnego zbiegu rzek Durance i Rodanu, położona w osi Arles - Salon-de-Provence, to odludny obszar stepowy, unikatowy w skali Francji, naznaczony wpływem mistralu. Camargue, gdzie znajduje się regionalny park przyrody i gdzie przeplatają się ze sobą winnice, pastwiska i pola ryżowe, to chronione królestwo byków (rasa Camargue), koni i bogatej fauny składającej się z 400 różnych gatunków. Na ukształtowanie północnej części departamentu wpływa ciągnące się z zachodu na wschód pasmo górskie Alpilles oraz dolina rzeki Durance.

Gleby, zarówno kamieniste gliniasto-wapienne, jak i piaszczyste, a nawet żwirowe na molasie i piaskowcu, są ubogie, przepuszczalne i wrażliwe na erozję. Te płytkie gleby, bez nadmiaru wilgoci, doskonale nadają się do uprawy winorośli.

W departamencie Bouches-du-Rhône panuje klimat śródziemnomorski, o dużym nasłonecznieniu, który jest charakterystyczny dla tego klimatu. Lato jest bardzo gorące i suche, a zima stosunkowo łagodna. Temperatury są dość zróżnicowane w zależności od pory roku. W okresie letnim są one wysokie i często notuje się 35 °C w cieniu. Średnia roczna amplituda temperatur w dzień i w nocy jest istotna, bardzo wyraźna w zimie, z kilkoma szczytami silnych mrozów w nocy. Rozkład opadów jest nieregularny i nierównomiernie rozłożony w ciągu roku. Ulewne deszcze nie należą do rzadkości. Mistral, czyli suchy i zimny wiatr z północy, wieje przez prawie 100 dni w roku, często osiągając prędkość ponad 100 km/h.

Winnice prowansalskie uprawiane są od ponad 2 600 lat, co sprawia, że są one najstarsze we Francji. Winnice te słyną szczególnie z produkcji win różowych. Od 1907 r. wielu producentów wina odczuwało potrzebę wspólnego działania, aby stawić czoła trudnościom. Produkcja wina została uregulowana i winiarze zorganizowali się w spółdzielnie i związki zawodowe, które zachęcały do jakościowego rozwoju produkcji. Nazwa "vin de canton" (wino kantońskie) została dokładnie i prawnie zdefiniowana w 1964 r. w odniesieniu do administracyjnego obszaru produkcji o określonych cechach glebowo-klimatycznych. Dekretem z 1968 r. nazwę "vins de canton" zmieniono na "vins de pays" (wina regionalne), początkowo identyfikowane z nazwą departamentu produkcji i spełniające szczególne kryteria produkcji, które narzucały wyższy poziom jakości. Ostatecznie w 2011 r. wino regionalne z departamentu Bouches du Rhône zostało objęte chronionym oznaczeniem geograficznym.

Jego produkcja opiera się głównie na dwóch bardzo odrębnych sektorach: główny sektor znajduje się w środkowowschodniej części departamentu, wokół Aix-en-Provence (65-70 % wielkości produkcji), podczas gdy na zachodzie wyróżnia się tzw. strefa "camarguaise" (obszar Camargue) leżąca na południowy wschód od Tarascon, w gminach Arles i Saintes-Maries-de-la-Mer. Sektor określający obszar Camargue podkreśla swoją odrębność za pomocą nazwy "Terre de Camargue" (kraina Camargue). Ten obszar geograficzny jest przeznaczony wyłącznie do produkcji win objętych ChOG "Pays des Bouches-du-Rhône".

8.2 Związek przyczynowy pomiędzy specyfiką obszaru geograficznego a specyfiką produktu

ChOG "Pays des Bouches-du-Rhône", które obejmuje wszystkie gminy departamentu Bouches-du-Rhône, opiera się głównie na szczególnych cechach win powiązanych z cechami środowiska naturalnego (klimat, gleba). Departament Bouches-du-Rhône znajduje się w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na południowym wschodzie Francji. Charakteryzuje się górzystą rzeźbą terenu, która rozciąga się w formie równiny aż do morza, klimatem śródziemnomorskim i roślinnością składającą się głównie z makii oraz garigu. O jego walorach decyduje również wiatr mistral, który czasami utrudnia pracę, ale pozwala na oczyszczanie winnic i ochronę winorośli przed atakami grzybiczymi, a także na zwiększanie bogactwa winogron poprzez jego wpływ na stężenia w końcowej fazie dojrzewania. Gleby, zarówno kamieniste gliniasto-wapienne, jak i piaszczyste, a nawet żwirowe na molasie i piaskowcu, są umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne i doskonale nadają się do uprawy winorośli. Wykorzystując optymalne warunki naturalne i wiedząc, jak wybrać najlepsze działki, winiarze byli w stanie rozwijać różne odmiany winorośli na terenach o często ubogich, ale dobrze przepuszczalnych glebach, które są szczególnie dobrze przystosowane do uprawy winorośli. Połączenie tych cech pedologicznych z ciepłym, suchym klimatem o wpływach śródziemnomorskich zapewnia optymalne warunki dojrzewania, które pozwalają zachować pierwotne aromaty winorośli, dzięki czemu produkowane z nich wina odznaczają się charakterystyczną świeżością i potencjałem aromatycznym. Świeże i przyjemne wina czerwone charakteryzują się więc aromatami czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, czerwonej porzeczki), a wina różowe odznaczają się świeżością, krągłością i wyrazistymi aromatami czerwonych owoców lub cytrusów. Młode białe wina są z kolei świeże, aromatyczne, kwiatowe lub owocowe. Obecnie roczna produkcja win objętych ChoG "Pays des Bouches-du Rhône", wynosząca około 50 000 hl, jest wprowadzana do obrotu przez 18 spółdzielczych wytwórni wina i 88 prywatnych wytwórni wina. Wina różowe stanowią prawie 50 % całkowitej wielkości produkcji, wina czerwone nieco ponad 40 % całkowitego wielkości produkcji, a wina białe - nieco poniżej 10 %.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze

Uwagi dodatkowe

Ramy prawne: przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Rozmiar czcionki użytej do zapisania nazwy jednostki geograficznej "Terre de Camargue" nie może przekraczać, ani pod względem wielkości, ani wysokości, rozmiaru czcionki zastosowanej do zapisania ChOG "Pays des Bouches-du- Rhône". Logo ChOG Unii Europejskiej umieszcza się na etykiecie, jeżeli określenie "indication géographique protégée" (chronione oznaczenie geograficzne) zastąpione jest tradycyjnym określeniem "Vin de Pays".

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne: przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji i wytwarzania wina objętego chronionym oznaczeniem geograficznym "Pays des Bouches-du-Rhône", stanowi obszar następujących gmin należących do niżej wymienionych okręgów sąsiadujących z przedmiotowym obszarem geograficznym, zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z 2020 r.:

- okręg Nîmes (położony w departamencie Gard): Aigaliers, AiguesMortes, Aigues-Vives, Aiguèze, Aimargues, Les Angles, Aramon, Argilliers, Arpaillargues-et-Aureillac, Aspères, Aubais, Aubord, Aubussargues, Aujargues, Bag- nols-sur-Cèze, Baron, La Bastide-d'Engras, Beaucaire, Beauvoisin, Bellegarde, Belvézet, Bernis, Bezouce, Blauzac, Boissières, Bouillargues, Bourdic, La Bruguière, Cabrières, Le Cailar, Caissargues, La Calmette, Calvisson, La Capelle-et-Masmolène, Carsan, Castillon-du-Gard, Caveirac, Cavillargues, Chusclan, Clarensac, Codognan, Codo- let, Collias, Collorgues, Combas, Comps, Congénies, Connaux, Cornillon, Crespian, Dions, Domazan, Estézargues, Flaux, Foissac, Fons, Fons-sur-Lussan, Fontanès, Fontarèches, Fournès, Fourques, Gajan, Gallargues-le-Montueux, Le Garn, Garons, Garrigues-Sainte-Eulalie, Gaujac, Générac, Goudargues, Le Grau-du-Roi, Issirac, Jonquières- Saint-Vincent, Junas, Langlade, Laudun-l'Ardoise, Laval-SaintRoman, Lecques, Lédenon, Lirac, Lussan, Manduel, Marguerittes, Meynes, Milhaud, Montagnac, Montaren-et-Saint-Médiers, Montclus, Montfaucon, Montfrin, Mon- tignargues, Montmirat, Montpezat, Moulézan, Moussac, Mus, Nages-et Solorgues, Nîmes, Orsan, Parignargues, Le Pin, Pont-Saint-Esprit, Pougnadoresse, Poulx, Pouzilhac, Pujaut, Redessan, Remoulins, Rochefort-du-Gard, Rodil- han, Roquemaure, La Roque-sur-Cèze, La Rouvière, Sabran, Saint-Alexandre, SainteAnastasie, Saint-André-de- Roquepertuis, Saint-André-d'Olérargues, Saint-Bauzély, Saint-Bonnet-du-Gard, Saint-Chaptes, Saint-Christol-de- Rodières, Saint-Clément, Saint-Côme-et-Maruéjols, Saint-Dézéry, Saint-Dionisy, Saint-Etienne-des-Sorts, Saint- Geniès-de-Comolas, Saint-Geniès-de-Malgoirès, Saint-Gervais, SaintGervasy, Saint-Gilles, Saint-Hilaire-d'Ozilhan, Saint-Hippolyte-de-Montaigu, SaintJulien-de-Peyrolas, Saint-Laurent-d'Aigouze, Saint-Laurent-de-Carnols, Saint- Laurent-des-Arbres, Saint-Laurent-la-Vernède, Saint-Mamert-du-Gard, Saint- Marcel-de-Careiret, Saint-Maximin, Saint-Michel-d'Euzet, Saint-Nazaire, SaintPaul-les-Fonts, Saint-Paulet-de-Caisson, Saint-Pons-la-Calm, Saint-Quen- tin-laPoterie, Saint-Siffret, Saint-Victor-des-Oules, Saint-Victor-la-Coste, Salazac, Salinelles, Sanilhac-Sagriès, Sau- veterre, Sauzet, Saze, Sernhac, Serviers-etLabaume, Sommières, Souvignargues, Tavel, Théziers, Tresques, Uchaud, Uzès, Vallabrègues, Vallabrix, Vallérargues, Valliguières, Vauvert, Vénéjan, Verfeuil, Vergèze, Vers-Pont-du-Gard, Vestric-et-Candiac, Villeneuve-lès-Avignon, Villevieille;

- okręg Apt (położony w departamencie Vaucluse): Ansouis, Apt, Auribeau, La Bastide-des-Jourdans, La Bastidonne, Beaumettes, Beaumont-dePertuis, Bonnieux, Buoux, Cabrières-d'Aigues, Cabrières-d'Avignon, Cadenet, Caseneuve, Castellet-en-Luberon, Cavaillon, Cheval-Blanc, Cucuron, Gargas, Gignac, Gordes, Goult, Grambois, Joucas, Lacoste, Lagarde-d'Apt, Lagnes, Lauris, Lioux, Lourmarin, Maubec, Ménerbes, Mérindol, Mirabeau, La Motte-d'Ai- gues, Murs, Oppède, Pertuis, Peypin-d'Aigues, Puget, Puyvert, Robion, Roussillon, Rustrel, Saignon, Saint-Martin- de-Castillon, Saint-Martin-de-la-Brasque, Saint-Pantaléon, Saint-Saturnin-lès-Apt, Sannes, Sivergues, Taillades, La Tour-d'Aigues, Vaugines, Viens, Villars, Villelaure, Vitrolles-en-Lubéron;

- okręg Avignon (położony w departamencie Vaucluse): Avignon, Bédarrides, Caumont-sur-Durance, Châteauneuf- de-Gadagne, Courthézon, Fontainede-Vaucluse, L'Isle-sur-la-Sorgue, Jonquerettes, Morières-lès-Avignon, Le Pontet, Saint-Saturnin-lès-Avignon, Saumane-de-Vaucluse, Sorgues, Le Thor, Vedène;

- okręg Carpentras (położony w departamencie Vaucluse): Bollène, Caderousse, Camaret-sur-Aigues, Châteauneuf- du-Pape, Grillon, Jonquières, Lagarde-Paréol, Lamotte-du-Rhône, Lapalud, Mondragon, Mornas, Orange, Piolenc, Richerenches, Sérigan, Sainte-Cécile-les-Vignes, Travaillan, Uchaux, Valréas, Violès, Visan;

- okręg Forcalquier (położony w departamencie Alpes-de-Haute Provence): Aubenas-les-Alpes, Aubignosc, Authon, Banon, Bayons, Bellaffaire, Bevons, La Brillanne, Le Caire, Céreste, Châteaufort, Châteauneuf-Miravail, Château- neuf-Val-Saint-Donat, Clamensane, Claret, Corbières-en-Provence, Cruis, Curbans, Curel, Dauphin, Entrepierres, Faucon-du-Caire, Fontienne, Forcalquier, Gigors, L'Hospitalet, Lardiers, Limans, Lurs, Mane, Manosque, Melve, Mison, Montfort, Montfuron, Montjustin, Montlaux, Montsalier, Motte-du-Caire, Nibles, Niozelles, Noyers-sur- Jabron, Les Omergues, Ongles, Oppedette, Peipin, Piégut, Pierrerue, Pierrevert, Redortiers, Reillanne, Revest-des- Brousses, Revest-du-Bion, Revest-Saint-Martin, La Rochegiron, Sainte-Croix-à-Lauze, Saint-Etienne-les- Orgues, Saint-Geniez, Saint-Maime, Saint-Martin-les-Eaux, Saint-Michell'Observatoire, Sainte-Tulle, Saint-Vincent-sur- Jabron, Salignac, Saumane, Sigonce, Sigoyer, Simiane-la-Rotonde, Sisteron, Sourribes, Thèze, Turriers, Vachères, Valavoire Valbelle, Valernes, Vaumeilh, Venterol, Villemus, Villeneuve, Volx;

- okręg Digne-les-Bains (położony w departamencie Alpes-de-Haute Provence): Château-Arnoux-Saint-Auban, L'Escale, Ganagobie, Mallefougasse, Peyruis, Volonne;

- okręg Brignoles (położony w departamencie Var): Aiguines, Artignosc-sur-Verdon, Artigues, Aups, Barjols, Baudi- nard-sur-Verdon, Bauduen, Besse-sur-Issole, Bras, Brignoles, Brue-Auriac, Cabasse, Camps-la-Source, Carcès, Car- noules, La Celle, Châteauvert, Correns, Cotignac, Entrecasteaux, Esparron, Flassans-sur-Issole, Forcalqueiret, Fox- Amphoux, Garéoult, Ginasservis, Gonfaron, Mazaugues, Méounes-lès-Montrieux, Moissac-Bellevue, Montfort- sur-Argens, Montmeyan, Nans-les-Pins, Néoules, Ollières, Pignans, Plan-d'Aups-Sainte-Baume, Pontevès, Pour- cieux, Pourrières, Puget-Ville, Régusse, Rians, Rocbaron, La Roquebrussanne, Rougiers, Sainte-Anastasie-sur-Issole, Saint-Julien, Saint-Martinde-Pallières, Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, Saint-Zacharie, Les Salles-surVerdon, Seil- lons-Source-d'Argens, Tavernes, Le Thoronet, Tourtour, Tourves, Le Val, Varages, La Verdière, Vérignon, Vinon- sur-Verdon, Vins-sur-Caramy;

- okręg Draguignan (położony w departamencie Var): Saint-Antonindu-Var, Sillans-la-Cascade;

- okręg Toulon (położony w departamencie Var): Bandol, Le Beausset, Belgentier, Bormes-les-Mimosas, La Cadière- d'Azur, Carqueiranne, Castellet, Collobrières, La Crau, Cuers, Evenos, La Farlède, La Garde, Hyères, Le Lavandou, La Londe-les-Maures, Ollioules, Pierrefeu-du-Var, Le Pradet, Le Revestles-Eaux, Riboux, Saint-Cyr-sur-Mer, Saint- Mandrier-sur-Mer, Sanary-sur-Mer, La Seyne-sur-Mer, Signes, Six-Fours-les-Plages, Solliès-Pont, Solliès-Toucas, Sol- lièsVille, Toulon, La Valette-du-Var.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-46477258-0f19-4b8a-b355-9b9e51ee6f45

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.88.70

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o wprowadzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
Data aktu: 15/02/2022
Data ogłoszenia: 24/02/2022