Sprawa C-75/22: Skarga wniesiona w dniu 4 lutego 2022 r. - Komisja Europejska/Republika Czeska

Skarga wniesiona w dniu 4 lutego 2022 r. - Komisja Europejska/Republika Czeska
(Sprawa C-75/22)

Język postępowania: czeski

(2022/C 138/23)

(Dz.U.UE C z dnia 28 marca 2022 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: L. Armati, M. Mataija, M. Salykova, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Republika Czeska

Żądania strony skarżącej

- Stwierdzenie, że Republika Czeska, nie dokonując prawidłowej transpozycji art. 3 ust. 1 lit. g) i h), art. 6 lit. b), art. 7 ust. 3, art. 21 ust. 6, art. 31 ust. 3, art. 45 ust. 2 lit. c), f) i części lit. e), art. 45 ust. 3, art. 50 ust. 1 w związku z pkt 1 lit. d) i e) załącznika VII oraz art. 51 ust. 1 dyrektywy 2005/36/WE 1  Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, zmienionej dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/55/UE 2 , uchybiła zobowiązaniom wynikającym dla niej z tych przepisów dyrektywy;

- obciążenie Republiki Czeskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Artykuł 3 ust. 1 lit. g) i h) - Komisja twierdzi, że Republika Czeska nie wykonała zawartych w tych przepisach dyrektywy zobowiązań polegających na określeniu statusu prawnego osób odbywających nadzorowaną praktykę oraz osób przygotowujących się do testu umiejętności.

Artykuł 6 ust. b) - Komisja zarzuca Republice Czeskiej, że nie zwolniła usługodawców z rejestracji w publicznej instytucji ubezpieczenia społecznego przyjmującego państwa członkowskiego w celu dokonywania z ubezpieczycielem rozliczeń związanych ze świadczeniem usług na rzecz osób ubezpieczonych.

Artykuł 7 ust. 3 - Zdaniem Komisji nie dokonano jasnej transpozycji tego przepisu dyrektywy, który umożliwia architektom i lekarzom weterynarii używanie tytułu zawodowego występującego w przyjmującym państwie członkowskim, jeśli chodzi o architektów i lekarzy weterynarii.

Artykuł 21 ust. 6 i art. 31 ust. 3 - Komisja uważa, że Republika Czeska nie dokonała prawidłowej transpozycji tych przepisów dotyczących kształcenia pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną w związku z zawodem pielęgniarki ogólnej.

Artykuł 45 ust. 2 lit. c), f) i część lit. e) - Komisja twierdzi, że Republika Czeska nie dokonała prawidłowej transpozycji tych przepisów dyrektywy, ponieważ nie zapewniła farmaceutom dostępu do rodzajów działalności przewidzianych w owych przepisach.

Artykuł 45 ust. 3 - Komisja uważa, że Republika Czeska nie dokonała prawidłowej transpozycji tego przepisu dyrektywy, ponieważ nie zapewniła farmaceutom, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe w innym państwie członkowskim, dostępu do minimalnego wykazu czynności, który to dostęp może zostać uzależniony jedynie od zdobycia dodatkowego doświadczenia zawodowego.

Artykuł 50 ust. 1 w związku z pkt 1 lit. d) i e) załącznika VII - Zdaniem Komisji te przepisy dyrektywy nie zostały prawidłowo przetransponowane, ponieważ Republika Czeska nie przewidziała, że termin do dostarczenia wymaganych dokumentów przez rodzime państwo członkowskie wynosi dwa miesiące.

Artykuł 51 ust. 1 - Komisja zarzuca Republice Czeskiej, że nie dokonała prawidłowej transpozycji tego przepisu dyrektywy, ponieważ nie przewidziała, że termin do potwierdzenia otrzymania wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych oraz do zawiadomienia wnioskodawcy w stosownym wypadku o konieczności dostarczenia brakujących dokumentów wynosi jeden miesiąc.

w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych i rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym; Dz.U. 2013, L 354, s. 132.

1 Dz.U. L 255, 30.9.2005, s. 22.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/55/UE z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniająca dyrektywę 2005/36/WE

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024