Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2021/C 520/10)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

POWIADOMIENIE O STANDARDOWEJ ZMIANIE W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Côtes de Bordeaux Saint-Macaire"

PDO-FR-A0707-AM03

Data powiadomienia: 26 października 2021

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Oficjalny kod geograficzny

Zaktualizowano gminy obszaru geograficznego oraz obszaru bezpośredniego sąsiedztwa według oficjalnego kodu geograficznego.

Granice obszaru geograficznego pozostają niezmienione.

Zmieniono pkt 6 i 9 jednolitego dokumentu.

2. Wyznaczone działki rolne

W rozdziale I pkt IV ppkt 2 specyfikacji produktu po słowach "dnia 3 maja 2017 r." dodaje się słowa "oraz dnia 3 czerwca 2021 r.".

Zmiana ta ma na celu dodanie daty zatwierdzenia przez właściwy organ krajowy zmiany dotyczącej wyznaczonych działek rolnych w obrębie obszaru geograficznego produkcji. Wyznaczenie granic działek rolnych polega na zidentyfikowaniu na obszarze geograficznym produkcji działek nadających się do produkcji produktu objętego daną chronioną nazwą pochodzenia.

Przedmiotowe zmiany nie dotyczą jednolitego dokumentu.

3. Data wprowadzenia do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów

W rozdziale 1 usuwa się pkt IX ppkt 5 lit. b) dotyczący daty wprowadzenia win do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

4. Odniesienie do organu kontrolnego

Brzmienie odniesienia do organu kontrolnego zmieniono w celu ujednolicenia brzmienia z innymi specyfikacjami nazw pochodzenia. Przedmiotowa zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Côtes de Bordeaux Saint-Macaire

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego:

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

1. Białe wina wytrawne

KRÓTKI OPIS

Odmiana semillon B często oferuje delikatne aromaty kwiatów i białych owoców, po których ujawnia się głęboki i słodki bukiet. Często towarzyszą jej odmiany sauvignon B, sauvignon gris G i muscadelle B, które wnoszą nuty owocowe i świeżość.

Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu wynosi 11 %.

Maksymalna zawartość cukrów fermentujących jest mniejsza niż 4 g/l.

Po wzbogaceniu całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach nie przekracza 13,5 %.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna w miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 13,26
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 200

2. Wina białe "moelleux"

KRÓTKI OPIS

Odmiana sémillon B często oferuje delikatne aromaty kwiatów i białych owoców, po których ujawnia się głęboki i słodki bukiet. Często towarzyszą jej odmiany sauvignon B, sauvignon gris G i muscadelle B, które wnoszą nuty owocowe i świeżość.

Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu wynosi 13,5 %.

Zawartość cukrów fermentujących mieści się w przedziale od 34 do 45 g/l.

Wzbogacanie przez dosładzanie na sucho lub przez rektyfikowany koncentrat moszczu nie może prowadzić do wzrostu całkowitej objętościowej zawartości alkoholu po wzbogaceniu powyżej 15 %. Zezwala się na wzbogacanie poprzez częściowe zagęszczenie moszczu przeznaczonego do produkcji wina do poziomu zagęszczenia wynoszącego 10 % w ten sposób wzbogaconych ilości. Może ono umożliwić zwiększenie całkowitej objętościowej zawartości alkoholu do poziomu 16 % obj.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 16
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 11,5
Minimalna kwasowość ogólna w miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 18
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 300

3. Wina białe słodkie zwane "likierowymi"

KRÓTKI OPIS

Odmiana semillon B często oferuje delikatne aromaty kwiatów i białych owoców, po których ujawnia się głęboki i słodki bukiet. Często towarzyszą jej odmiany sauvignon B, sauvignon gris G i muscadelle B, które wnoszą nuty owocowe i świeżość. Wina "słodkie" określane jako "likierowe" charakteryzują się dużą złożonością aromatów, w szczególności nut cytrusowych, miodowych i korzennych.

Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu wynosi 16 %.

Zawartość cukrów fermentujących przekracza 45 g/l.

Przy produkcji tych win nie dopuszcza się operacji wzbogacania.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 12
Minimalna kwasowość ogólna w miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 25
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 400

5. Praktyki winiarskie

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

1. Praktyki uprawy

Praktyka uprawy

Minimalna gęstość nasadzeń w winnicy wynosi 4 500 roślin na hektar. Odstęp między rzędami nie może przekraczać 2,50 metra, zaś odstęp między krzewami w tym samym rzędzie nie może wynosić mniej niż 0,85 metra.

Cięcie przeprowadza się najpóźniej 1 maja. Cięcie winorośli odbywa się przy maksymalnej liczbie 10 oczek na łozę albo w formie jednoramiennego, dwuramiennego lub mieszanego sznura Guyota, albo cięcia krótkiego (w formie sznura Royat lub wachlarza).

Wina słodkie zwane "likierowymi" są produkowane z przejrzałych winogron (obecność szlachetnej pleśni) zbieranych ręcznie metodą zbiorów sukcesywnych.

2. Wzbogacanie

Szczególne praktyki enologiczne

Przy produkcji win słodkich określanych jako "likierowe" nie dopuszcza się operacji wzbogacania.

Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogaceniu nie przekracza 13,5 % w przypadku win wytrawnych.

W przypadku win "moelleux" wzbogacanie przez dosładzanie na sucho lub przez rektyfikowany koncentrat moszczu nie może prowadzić do wzrostu całkowitej objętościowej zawartości alkoholu po wzbogaceniu powyżej 15 %. Zezwala się na wzbogacanie poprzez częściowe zagęszczenie moszczu przeznaczonego do produkcji wina do poziomu zagęszczenia wynoszącego 10 % w ten sposób wzbogaconych ilości. Może ono umożliwić zwiększenie całkowitej objętościowej zawartości alkoholu do poziomu 16 % obj.

5.2. Maksymalna wydajność

1. Białe wina wytrawne

60 hektolitrów z hektara

2. Wina białe "moelleux"

55 hektolitrów z hektara

3. Wina białe słodkie zwane "likierowymi"

40 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, produkcja wina i dojrzewanie wina odbywają się na obszarze następujących gmin w departamencie Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 15 marca 2021 r.: Caudrot, Le Pian-sur- Garonne, Saint-André-du-Bois, Saint-Laurent-du-Bois, Saint-Laurent-du-Plan, Saint-Macaire, Saint-Martial, Saint-Mar- tin-de-Sescas, Saint-Pierre-d'Aurillac i Sainte-Foy-la-Longue.

7. Główne odmiany winorośli

Muscadelle B

Sauvignon B - Sauvignon blanc

Sauvignon gris G - Fié gris

Semillon B

8. Opis związku lub związków

Obszar geograficzny leży na prawym brzegu Garonny, w odległości 40 km od Bordeaux, w górę rzeki, w pobliżu Lan- gon, na drugim brzegu.

Obszar geograficzny cechuje umiarkowany klimat i łagodzący wpływ doliny Garonny, zwłaszcza ze względu na ryzyko wiosennych przymrozków, oraz silnie pagórkowata rzeźba terenu, ze zboczami wyraźnie nachylonymi równolegle do rzeki, głęboko poprzecinanymi dopływami Garonny, które wyżłobiły szerokie doliny między pagórkami molasowymi i wapiennymi.

W obrębie obszaru geograficznego z działek rolnych dokładnie wyznaczonych do zbioru winogron wyłączono działki położone na współczesnych osadach rzecznych, a także działki o naturalnie słabej przepuszczalności, na których występują gleby hydromorficzne lub wyjałowione gleby kwaśne pseudoglejowe, obecne na północnych zboczach porośniętych lasami mieszanymi. Wyłączono również dno osi doliny, działki położone w lesie lub narażone na ryzyko przymrozków wiosennych, a także obszary zurbanizowane lub też podłoża żwirowe lub wyrobiska (wapienne, gliniaste) oraz stare lasy wysokopienne i lasy mieszane, w których wcześniej nie uprawiano winorośli.

Działki na zboczach południowych, o dobrej ekspozycji, z glebami piaszczysto-gliniastymi lub wykształconymi na podłożu żwirowym spoczywającym na "molasie z Agenais" sprzyjają pierwotnej uprawie odmian białych, a zwłaszcza sémillon B.

Takie wydzielenie działek zapewnia optymalne zarządzanie roślinami z kontrolowaniem bujności i potencjału produkcyjnego, które znajduje wyraz w rygorystycznych zasadach cięcia w celu ograniczenia produkcji na łozę, dostatecznej gęstości nasadzeń, zasadach przywiązywania pędów i wysokości ulistnienia, a także ściśle określonym maksymalnym obciążeniu na łozę. W efekcie wina "Côtes de Bodeaux Saint-Macaire" charakteryzujące się słodkością, krągłością lub wyrazistością aromatów muszą być uzyskiwane z winogron zebranych w momencie osiągnięcia odpowiedniej dojrzałości.

Kontroli podlega również wydajność w zależności od wytwarzanego produktu (wina białe wytrawne, "moelleux" lub likierowe), która jest tym mniejsza, im wyższa jest zawartość cukru w produkcie. Główną część produkcji stanowią wina białe z zawartością cukrów fermentujących, natomiast produkcja win białych wytrawnych jest mniej znana.

Odmiana sémillon B często oferuje delikatne aromaty kwiatów i białych owoców, po których ujawnia się głęboki i słodki bukiet. Często towarzyszą jej odmiany sauvignon B, sauvignon gris G i muscadelle B, które wnoszą nuty owocowe i świeżość.

W zależności od poziomu dojrzałości winogron wina są oznaczane jako:

- wytrawne - w przypadku win białych o zawartości cukrów fermentujących nieprzekraczającej 4 gramy na litr;

- moelleux" - w przypadku win białych o zawartości cukrów fermentujących od 34 do 45 gramów na litr.

Wina słodkie zwane "likierowymi" są wytwarzane z przejrzałych winogron zbieranych ręcznie metodą zbiorów sukcesywnych. Zawartość cukrów fermentujących przekracza 45 g/l. Wszelkie praktyki wzbogacania są zabronione. Okres leżakowania, co najmniej do 15 marca roku następującego po roku zbiorów, jest niezbędny do dojrzewania i rozwoju bardziej złożonych aromatów. Wina charakteryzują się dużą złożonością aromatów, w szczególności nut cytrusowych, miodowych i korzennych.

Wiedza, która rozwinęła się w społeczności producentów, sprzyjała uznaniu, jakim cieszyły się wina o kontrolowanej nazwie pochodzenia "Côtes de Bordeaux Saint-Macaire" wytwarzane w sercu obszaru geograficznego szczególnie sprzyjającego uprawie odmian białych. Pomimo ograniczonej produkcji od lat 90. XX w. będącej konsekwencją rozwoju produkcji win czerwonych niewielka grupa producentów z energią podejmuje działania wynikające z przywiązania do historycznej produkcji win białych, a zwłaszcza win likierowych, mające na celu zachowanie renomy i sławy win "Côtes de Bordeaux Saint-Macaire".

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do winifikacji, produkcji i dojrzewania win, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 15 marca 2021 r.: Casseuil, Castelviel, Gironde-sur-Dropt, Gornac, Morizès, Mourens, Saint- Exupéry, Saint-Félix-de-Foncaude, Saint-Germain-de-Grave, Saint-Maixant, Saint-Pierre-de-Bat, Semens, Toulenne i Verdelais.

Etykietowanie: Określenia stosowane fakultatywnie

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Wszystkie określenia fakultatywne umieszcza się na etykietach czcionką o wymiarach (wysokość i szerokość) nieprze- kraczających dwukrotności wymiarów czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Wina o zawartości cukrów fermentujących (glukozy i fruktozy) nieprzekraczającej 4 g/l są oznaczone jako wina "wytrawne".

Wina o zawartości cukrów fermentujących (glukozy i fruktozy) mieszczącej się w przedziale od 34 do 45 g/l są oznaczone jako wina "moelleux".

Etykietowanie: Większa jednostka geograficzna

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Na etykiecie win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia można wskazać nazwę większej jednostki geograficznej: "Vin de Bordeaux" lub "Grand Vin de Bordeaux". Wielkość czcionki, którą zapisana jest nazwa większej jednostki geograficznej, nie może przekraczać (pod względem wysokości i szerokości) dwóch trzecich wielkości czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Link do specyfikacji produktu

http://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-234215e6-a777-434c-a2b2-450d9e9fb46f

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.520.17

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 27/12/2021
Data ogłoszenia: 27/12/2021