Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały
(2021/C 416/02)

I. WPROWADZENIE

1. 12 kwietnia 2016 r. Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wyżej wymieniony wniosek dotyczący dyrektywy 1 .

2. Europejski Komitet Ekonomiczno-Spo łeczny przyjął opinię 21 września 2016 r. 2

3. Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu 27 marca 2019 r. 3

4. 3 marca 2021 r. prezydencji udzielono mandatu negocjacyjnego 4 . Ogółem odbyły się trzy rundy posiedzeń trójstronnych.

5. 17 czerwca 2021 r. przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Prawnej (JURI) skierowali pismo do prezydencji, w którym stwierdzili, że jeżeli Rada formalnie przekaże Parlamentowi swoje stanowisko w kształcie, w jakim jest ono przedstawione w załączniku do tego pisma, zalecą zgromadzeniu plenarnemu zatwierdzenie stanowiska Rady bez poprawek w drugim czytaniu.

II. CEL

Przedmiotowa dyrektywa wprowadza wymóg, by niektóre przedsiębiorstwa wielonarodowe ujawniały publicznie w specjalnym sprawozdaniu płacony przez siebie podatek dochodowy, wraz z innymi odpowiednimi informacjami. Przedsiębiorstwa wielonarodowe, których przychody przekraczają 750 mln EUR, będą musiały spełniać te dodatkowe wymogi w zakresie przejrzystości. Po raz pierwszy również pozaeuropejskie przedsiębiorstwa wielonarodowe prowadzące działalność gospodarczą w UE będą miały - poprzez swoje jednostki zależne i oddziały - te same obowiązki sprawozdawcze co unijne przedsiębiorstwa wielonarodowe.

Przedmiotowy wniosek stanowi uzupełnienie aktualnych obowiązków przedsiębiorstw w zakresie sprawozdawczo ści finansowej wynikających z dyrektywy o rachunkowości nr 2013/34/UE (dyrektywy o rachunkowości) i nie koliduje z tymi wymogami w odniesieniu do sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, przykładowo w związku z publikowaniem ich rocznych sprawozdań finansowych.

Wniosek nie zmienia istniejących już przepisów dotyczących sprawozdawczo ści niefinansowej i sektorowej w podziale na kraje w odniesieniu zarówno do sektora bankowego, jak i przemysłu wydobywczego i przemysłu pozyskiwania drewna. Wprowadza jednak zwolnienie w celu uniknięcia podwójnej sprawozdawczo ści dla sektora bankowego, który podlega już rygorystycznym przepisom w zakresie sprawozdawczo ści publicznej na podstawie ustawodawstwa UE dotyczącego bankowości.

III. ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU

A. Uwagi ogólne

Parlament i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia wczesnego porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, którego brzmienie Parlament mógł zaakceptować. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu jest pełnym odzwierciedleniem kompromisu osiągniętego między współprawo- dawcami.

B. Kluczowe kwestie

Współprawodawcy zdołali osiągnąć kompromis podczas negocjacji na początku czerwca 2021 r. Główne elementy kompromisu wypracowanego z Parlamentem to m.in:

- Agregacja/dezagregacja informacji sprawozdawczych: dezagregacja została ustanowiona jedynie (i) dla państw członkowskich UE, (ii) dla jurysdykcji podatkowych państw trzecich wymienionych w załączniku I do konkluzji Rady w sprawie unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych oraz (iii) dla jurysdykcji podatkowych państw trzecich wymienionych w załączniku II do tych samych konkluzji Rady przez ostatnie dwa kolejne lata.

- Klauzula ochronna: współprawodawcy uzgodnili, że okres ochronny będzie trwał maksymalnie pięć lat.

- Informacje, które mają być publikowane: kwestię tę uzgodniono na podstawie zmienionego mandatu Rady.

- Wspólny wzór, elektroniczny format raportowania i publikowanie informacji: kwestię tę uzgodniono na podstawie zmienionego mandatu Rady.

- Klauzula przeglądowa: współprawodawcy uzgodnili, że Komisja przedstawi sprawozdanie cztery lata po dacie transpozycji.

- Oświadczenie biegłego rewidenta: współprawodawcy uzgodnili, że w ramach badania można sprawdzić tylko, czy faktycznie opublikowano sprawozdanie, a nie można kontrolować jego treści.

- Okres transpozycji: ustalono, że okres transpozycji będzie trwał 18 miesięcy.

IV. PODSUMOWANIE

Stanowisko Rady stanowi pełne odzwierciedlenie kompromisu osiągniętego w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczących Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Prawnej (JURI) skierowanym do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli w dniu 17 czerwca 2021 r. W piśmie tym przewodniczący komisji ECON i JURI zaznaczyli, że zalecą ich członkom, a następnie zgromadzeniu plenarnemu, by zatwierdzili stanowisko Rady w pierwszym czytaniu bez poprawek Parlamentu w drugim czytaniu - z zastrzeżeniem weryfikacji, której mają dokonać prawnicy lingwiści obu instytucji.

1 Dok. 7949/16.
2 Dok. 12641/16.
3 P8_TA(2019)0309.
4 Dok. 6399/21.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.416.15

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.
Data aktu: 28/09/2021
Data ogłoszenia: 13/10/2021