united kingdom
ukraine

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 30/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 30/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiaj ącego Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego
(2021/C 268/02)

I.
WPROWADZENIE
1.
15 czerwca 2018 r. Komisja przedłożyła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego 1  (zwany dalej "FBW" lub "Funduszem") w ramach działu 5 (Bezpieczeństwo i obrona) wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027.
2.
Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu na sesji plenarnej 13 marca 2019 r. 2
3.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął opinię na sesji plenarnej 18 października 2018 r. 3
4.
Komitet Regionów nie przedstawił opinii na temat Funduszu.
5.
7 czerwca 2019 r. Rada przyjęła częściowe podejście ogólne 4 , które posłużyło jako wstępny mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim. 12 października 2020 r. Rada przyjęła pełne podejście ogólne 5  w sprawie wyżej wymienionego wniosku.
6.
Współprawodawcy rozpoczęli negocjacje w drugiej połowie 2019 r. Podczas rozmów trójstronnych 10 grudnia 2020 r. współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie, które zostało przedstawione na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli 16 grudnia 2020 r. 6  Na posiedzeniu tekst przedłożony przez prezydencję uzyskał niezbędne poparcie delegacji. Następnie kontynuowano prace na poziomie technicznym, w szczególności nad sfinalizowaniem niektórych motywów, terminologii, przepisów dotyczących mocy wstecznej w celu zapewnienia ciągłości finansowania i wskaźników.
7.
Komitet Stałych Przedstawicieli przeanalizował ostateczny tekst kompromisowy 7  z myślą o osiągnięciu porozumienia na posiedzeniu 24 lutego 2021 r.
8.
1 marca 2021 r. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego potwierdziła porozumienie polityczne. Przewodniczący komisji LIBE wysłał pismo do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli, potwierdzając, że jeżeli Rada zatwierdzi ten tekst w pierwszym czytaniu, po weryfikacji prawnojęzykowej, Parlament zatwierdzi stanowisko Rady w drugim czytaniu.
9.
Komitet Stałych Przedstawicieli potwierdził porozumienie polityczne 8  na posiedzeniu 10 marca 2021 r.
II.
CEL
10.
Celem z zakresu polityki Funduszu jest przyczynianie się do zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w Unii, w szczególności poprzez zapobieganie terroryzmowi i radykalizacji, poważnej i zorganizowanej przestępczości i cyberprzestępczości oraz zwalczanie tych zjawisk, poprzez wspieranie i ochronę ofiar przestępstw, a także poprzez przygotowywanie się do zdarzeń, ryzyka i kryzysów dotyczących bezpieczeństwa, ochronę przed nimi i skuteczne zarządzanie nimi w ramach zakresu stosowania przedmiotowego rozporządzenia.
11.
Fundusz przyczyni się do realizacji następujących celów szczegółowych: (i) poprawy i ułatwiania wymiany informacji pomiędzy właściwymi organami państw członkowskich i odpowiednimi organami Unii oraz w obrębie tych organów, jak również, w stosownych przypadkach, z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi; (ii) poprawy i zintensyfikowania współpracy transgranicznej, w tym wspólnych operacji właściwych organów państw członkowskich oraz w obrębie tych organów, w zakresie terroryzmu oraz poważnej i zorganizowanej przestępczości o charakterze transgranicznym; (iii) wspierania wzmocnienia zdolności państw członkowskich w zakresie zapobiegania przestępczości, terroryzmowi i radykalizacji oraz zwalczania tych zjawisk, a także zarządzania zdarzeniami, ryzykiem i kryzysami dotyczącymi bezpieczeństwa.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
12.
Parlament Europejski i Rada przeprowadziły negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia na etapie przyjmowania przez Radę stanowiska w pierwszym czytaniu ("wczesne porozumienie w drugim czytaniu").
13.
Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu odzwierciedla kompromis osiągnięty w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Poniżej podsumowano najważniejsze elementy tego kompromisu.
14.
Agencje finansujące: W art. 17 dodano ustęp umożliwiający agencjom unijnym kwalifikowanie się, w drodze wyjątku, do finansowania w ramach działań unijnych, w przypadku gdy pomagaj ą w realizacji działań unijnych wchodzących w zakres kompetencji agencji i gdy działania te nie są pokrywane z wkładu Unii do budżetu agencji z budżetu rocznego.
15.
Działania w państwach trzecich i dotyczące państw trzecich: Osiągnięto kompromis z PE w odniesieniu do dodania w art. 8, że znaczna część finansowania z instrumentu tematycznego powinna wspierać działania w państwach trzecich lub dotyczące państw trzecich "tak by przyczynić się do zarządzania migracją zewnętrzną". Brzmienie zostało zmienione na "do zwalczania przestępczości, w tym nielegalnego handlu narkotykami i handlu ludźmi oraz zapobiegania jej, a także przyczynienia się do zwalczania transgranicznych przestępczych siatek zajmujących się przemytem".
16.
"Współpraca wywiadowcza": Stanowisko PE obejmowało poprawkę wprowadzającą rozwój wspólnej kultury wywiadowczej jako czwarty cel szczegółowy. W ramach kompromisu osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie motywu dotyczącego współpracy i wymiany informacji na temat poważnej i zorganizowanej przestępczości oraz terroryzmu.
17.
Standardowy sprzęt: Art. 4 ust. 3 lit. b) wniosku Komisji, który wykluczałby z finansowania zakup lub utrzymanie standardowego sprzętu, został zastąpiony motywem.
18.
Działania niekwalifikowalne, które powinny być kwalifikowalne w sytuacjach nadzwyczajnych: W art. 4 ust. 3 w porównaniu z wnioskiem Komisji liczba działań niekwalifikowalnych, które kwalifikuj ą się w sytuacjach nadzwyczajnych, została ograniczona. Na przykład działania o charakterze wojskowym lub obronnym nadal się nie kwalifikują.
19.
Zakup sprzętu: Odsetek alokacji środków na program państwa członkowskiego, który może zostać wykorzystany na zakup sprzętu, zwiększono z 15 % we wniosku Komisji do 35 %.
20.
Wsparcie operacyjne: Odsetek alokacji, który może zostać przeznaczony na wsparcie operacyjne, został zwiększony z 10 % do 20 %.
21.
Akty delegowane versus akty wykonawcze: Komisja przyjmie programy prac w drodze aktów wykonawczych (procedura sprawdzająca).
IV.
WNIOSEK
22.
W stanowisku Rady w pierwszym czytaniu odzwierciedlono kompromis uzgodniony między Radą a Parlamentem Europejskim, przy wsparciu Komisji.
23.
Rada uważa, że jej stanowisko w pierwszym czytaniu stanowi wyważony kompromis i że po przyjęciu nowe rozporządzenie odegra kluczową rolę w zapobieganiu terroryzmowi i radykalizacji postaw, poważnej i zorganizowanej przestępczości oraz cyberprzestępczości, a także zwalczaniu tych zjawisk, przyczyniając się tym samym do zagwarantowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w Unii.
1 10154/18 + ADD 1.
2 7404/19.
3 13774/18.
4 10137/19.
5 11945/20 + COR 1.
6 13862/1/20 REV 1.
7 6106/2/21 REV 1.
8 6691/21.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.268.39

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 30/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Data aktu: 14/06/2021
Data ogłoszenia: 06/07/2021