Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2021/C 102/08)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"TUZSÉRI ALMA"

Nr UE: PDO-HU-02483 - 20.9.2018

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Tuzséri alma"

2.
Państwo lub państwa składające wniosek

Węgry

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Chroniona nazwa pochodzenia (ChNP) "Tuzséri alma" może być stosowana w odniesieniu do jabłek (gatunek Malus domestica) przeznaczonych do spożycia jako produkty świeże, odmian Gala, Jonagold, Red Delicious, Golden Delicious, Mutsu, Idared, Jonatan i Granny Smith.

Właściwości fizyczne:

Każda odmiana na wyznaczonym obszarze geograficznym charakteryzuje się wyższą niż przeciętna jędrnością miąższu (min. 6 kg/cm2), a co za tym idzie kruchym miąższem, długim okresem przechowywania i wyższą niż średnia zawartością cukru (min. 10 ° w skali Brixa).

Zazwyczaj tylko odmiany jabłek czerwonych (Gala, Jonagold, Red Delicious, Idared, Jonatan) charakteryzują się większym stopniem zabarwienia (min. 40 %) i intensywniejszą barwą skórki.

W poniższej tabeli podsumowano cechy fizyczne i organoleptyczne różnych odmian w momencie wprowadzania do miejsca przechowywania:

Nazwa odmiany: Jędrność miąższu (minimalna, kg/cm2); Zawartość cukru (minimalna w skali Brixa); Stopień zabarwienia (min. %)

Gala: 7; 11; 40
Jonagold: 6; 12; 40
Red Delicious: 7; 11; 50
Golden delicious: 6,5; 12; nie dotyczy
Mutsu: 7; 11; nie dotyczy
Idared: 6; 11; 40
Jonatan: 6,5; 12; 40
Granny Smith: 7; 10; nie dotyczy
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

"Tuzséri alma" uprawia się i zbiera wyłącznie na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Poniższe logo musi być umieszczone na każdym produkcie wprowadzanym do obrotu, na pojedynczych jabłkach albo na zamkniętych i zaplombowanych opakowaniach.

W przypadku gdy jabłka są etykietowane indywidualnie, co najmniej 70 % jabłek musi być oznakowane.

Logo przedstawia napis "Tuzséri alma" w formie półokręgu, pod którym po lewej stronie znajduje się całe czerwone jabłko z zielonym listkiem wskazującym na połówkę drugiego jabłka, które ma żółtawy miąższ i zieloną skórkę i w którego gnieździe widać dwie pestki - po jednej w każdej ćwiartce.

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Granice administracyjne miejscowości Tuzsér, znajdującej się w krainie geograficznej Rétköz w komitacie Szabolcs- Szatmár-Bereg.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Jakość "Tuzséri alma" wynika wyłącznie z naturalnych i ludzkich czynników związanych z określonym obszarem geograficznym.

Czynniki naturalne:

Tuzsér jest położone nad rzeką Cisą na wysokości 100-113 metrów nad poziomem morza. Obszar ten graniczy z Górami Zemplińskimi na północy i Zewnętrznymi Karpatami Wschodnimi na północnym wschodzie. Innym ważnym czynnikiem naturalnym jest otaczająca ten obszar Cisa, która zatacza tu obszerną pętlę w kształcie litery U, zwane "łokciem Cisy".

Obszar charakteryzuje się umiarkowanym ciepłym i suchym klimatem z dużą liczbą godzin nasłonecznienia w sezonie wegetacyjnym. Dzienne wahania temperatury są wysokie.

Zanim Cisa została uregulowana obszar produkcji stanowił część terasy zalewowej rzeki. W związku z tym charakteryzuje się on glebami aluwialnymi, bogatymi w próchnicę i fosfor.

Ze względu na bliskość rzeki w "łokciu Cisy" obszar produkcji charakteryzuje się wysokim poziomem wilgotności ze względu na naturalne odparowywanie wody.

Specyfika produktu:

W momencie wprowadzania do miejsca przechowywania "Tuzséri alma" mają wysoką zawartość cukru (min. 10 ° w skali Brixa) i większą jędrność miąższu (min 6 kg/cm2) niż inne jabłka. W związku z tym "Tuzséri alma" przechowuje się lepiej niż przeciętne jabłka. W czasie przechowywania jabłka te zachowują swój smak i aromat. U odmian czerwonych stopień zabarwienia jest wyższy (min. 40 %), a kolor czerwony jest bardziej intensywny i jaśniejszy niż w przypadku jabłek uprawianych gdzie indziej.

Związek przyczynowy zachodzący między obszarem geograficznym a cechami produktu (związek przyczynowy między obszarem geograficznym a szczególną jakością produktu)

Obszary górskie otaczające obszar zapewniają ochronę od północy i wschodu podczas kwitnienia drzew i rozwoju owoców.

Duże ilości fosforu i stosowanie nawozów o niskiej zawartości azotu sprawiają, że miąższ owoców jest bardziej jędrny niż przeciętnie.

Obszar produkcji "Tuzséri alma" charakteryzuje się wolniejszym tempem dojrzewania, co wyraźnie wynika z jego położenia geograficznego. Gleba aluwialna w połączeniu z wysoką wilgotnością spowalniają syntezę cukrów. W związku z tym dojrzewanie nie jest procesem nagłym.

Duża liczba godzin nasłonecznienia, wysokie dzienne wahania temperatury spowodowane gorącymi dniami i chłodnymi nocami oraz przycinanie koron drzew przyczyniają się do wysokiej zawartości cukru w owocach. Dzięki glebie aluwialnej zawierającej obfite ilości wody owoce są soczyste, przez co zawartość cukru jest mniej wyraźna i wyczuwalny jest harmonijny i kwaskowaty smak.

Naturalne odparowywanie rzeki w łokciu Cisy sprawia, że obszar produkcji jest bardziej wilgotny. Poranne rosy także są bardziej obfite ze względu na bliskość rzeki. Wysoka wilgotność, krople rosy pojawiające się w nocy na powierzchni owocu, wysokie wahania temperatury w ciągu doby, duża liczba godzin nasłonecznienia w sezonie wegetacyjnym i przycinanie koron drzew powodują wysoki stopień zabarwienia, ponieważ te naturalne czynniki sprzyjają wysokiemu poziomowi antocyjanów w skórce, co nadaje jabłkom intensywną czerwoną barwę.

Opis czynników ludzkich istotnych dla danego środowiska geograficznego, które przyczyniają się do rozwoju szczególnych właściwości produktu:

Na właściwości "Tuzséri alma" mają wpływ następujące umiejętności ludzi:

Uprawa "Tuzséri alma" odbywa się w środowisku ludzkim i zawodowym, którego historia sięga 300 lat, i z powodzeniem czerpie z nagromadzonego przez pokolenia doświadczenia. Jabłonie uprawia się w rzędach, na obszarach trawiastych, dzięki którym gleba ma większą pojemność wodną niż gleba regularnie spulchniana. Stosowana tutaj technika przycinania "Sándor Nagy" sprawia, że struktura listowia jest bardziej przewiewna i otwarta, dzięki czemu słońce łatwiej dociera do owoców rosnących w koronie drzewa. Stosowane są nawozy o niskiej zawartości azotu. Dzięki racjonalnej uprawie rolnicy biorą aktywny udział w procesie produkcji od pierwszego do ostatniego etapu. Zbieranie, wstępna selekcja i sortowanie przeprowadzane są ręcznie, przy czym zbierane są tylko dojrzałe owoce, co oznacza, że ludzkie doświadczenie i wiedza fachowa odgrywają kluczową rolę w zbiorach. Wiedza nabyta przez osoby zbierające i sortujące owoce przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Klub sadowników Sándor Nagy (Nagy Sándor Kertbarát Klub Egyesület) w miejscowości Tuzsér jest ważnym samorządem zawodowym gromadzącym know-how i promującym rozwój producentów jabłek na tym obszarze.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia)

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.102.21

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 18/03/2021
Data ogłoszenia: 24/03/2021