united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa SA.58101 (C/2020) (ex 2020/N) - Pomoc na ratowanie spółki SATA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA
Pomoc państwa SA.58101 (C/2020) (ex 2020/N) - Pomoc na ratowanie spółki SATA Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 294/03)

(Dz.U.UE C z dnia 4 września 2020 r.)

Pismem z dnia 18 sierpnia 2020 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Portugalię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom portugalskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

SATA Azores Airlines Sociedade Anónima (zwana dalej "SATA") jest spółką należącą w całości do Regionu Autonomicznego Azorów i prowadzącą działalność w sektorze transportu lotniczego. SATA obejmuje pięć pełnowłasnościowych spółek: SATA Air Açores, SATA Internacionál - Azores Airlines, Azores Vacations America, Azores Airlines Vacations Canada oraz SATA Gestäo de Aeródromos.

SATA jest największą spółką w Regionie Autonomicznym Azorów i zatrudnia około 1150 pracowników, co czyni ją tam największym pracodawcą. SATA Air Açores i SATA Internacional - Azores Airlines, S.A. świadczą usługi pasażerskiego i towarowego transportu lotniczego na trasach objętych zobowiązaniami z tytułu świadczenia usług publicznych lub na zasadach komercyjnych. SATA odnotowała powtarzające się straty operacyjne, które sprawiły, że jej kapitał własny w ostatnich latach i obecnie jest ujemny. Te trudności finansowe pogłębiły się ze względu na skutki pandemii COVID-19, które doprowadziły do prawie całkowitego wstrzymania działalności SATA do czerwca 2020 r.

Od 2017 r. Autonomiczny Region Azorów zaradził częściowo niedoborom środków własnych i problemom związanym z wypłacalnością spółki poprzez zatwierdzenie trzech podwyższeń kapitału, w ramach których większość kwot już wypłacono. Portugalia twierdzi, że podwyższenia kapitału, o których mowa, nie przyniosły SATA korzyści gospodarczej, ponieważ jedyny udziałowiec SATA - Regionalny Rząd Azorów - działał jako prywatny inwestor funkcjonujący w normalnych warunkach rynkowych. Portugalia podkreśliła, że jedynym scenariuszem alternatywnym byłoby uznanie niewypłacalności SATA, która w odniesieniu do jedynego udziałowca pociągnęłaby za sobą skutki finansowe przekraczające koszty środków wsparcia.

W celu wsparcia SATA Portugalia zgłosiła gwarantowaną pożyczkę w ramach pomocy na ratowanie w wysokości 169 mln EUR jako pomoc na ratowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw niefinansowych 1  ("wytyczne dotyczące ratowania i restrukturyzacji") obejmującą potrzeby w zakresie płynności SATA na kolejne 6 miesięcy, do końca stycznia 2021 r.

Na obecnym etapie Komisja ma wątpliwości, czy podwyższenia kapitału zapewnione przez Region Autonomiczny Azorów stanowią pomoc niezgodną z prawem, czy pomoc na restrukturyzację, a jeśli tak, to czy obecnie zgłoszona pomoc na ratowanie spełnia jeden z warunków zgodności z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, określonych w pkt 70 i 71 wytycznych dotyczących ratowania i restrukturyzacji, a mianowicie zasadę "pierwszy i ostatni raz".

grafika

1 Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.294.41

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa SA.58101 (C/2020) (ex 2020/N) - Pomoc na ratowanie spółki SATA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 04/09/2020
Data ogłoszenia: 04/09/2020