Opinia Komisji z dnia 6 czerwca 2017 r. dotycząca zmodyfikowanego planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych powstałych w obiekcie Comurhex II znajdującym się w Malvési we Francji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

OPINIA KOMISJI
z dnia 6 czerwca 2017 r.
dotycząca zmodyfikowanego planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych powstałych w obiekcie Comurhex II znajdującym się w Malvési we Francji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(2017/C 180/01)

(Dz.U.UE C z dnia 8 czerwca 2017 r.)

Poniższa ocena została przeprowadzona zgodnie z postanowieniami traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mogą zostać dokonane na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz zobowiązań wynikających z tego traktatu, a także z prawodawstwa wtórnego 1 .

W dniu 7 października 2016 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Francji - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące zmodyfikowanego planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych 2  powstałych w obiekcie Comurhex II.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 5 grudnia 2016 r. i które zostały przedłożone przez władze Francji w dniach 6 stycznia i 17 stycznia 2017 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1.
Odległość pomiędzy obiektem a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Hiszpanii, wynosi 80 km.
2.
Zmodyfikowany plan wiąże się ze zwiększeniem zatwierdzonego limitu emisji uwolnień promieniotwórczych przenoszonych drogą powietrzną, podczas gdy inne zatwierdzone limity emisji pozostają niezmienione.
3.
W warunkach normalnej działalności realizacja zmodyfikowanego planu nie powinna spowodować istotnego narażenia zdrowia ludności w innym państwie członkowskim, jeśli chodzi o dawki graniczne określone w dyrektywach w sprawie podstawowych norm bezpieczeństwa 3 .
4.
Zmodyfikowany plan nie wywiera skutków w zakresie nieplanowanych uwolnień substancji promieniotwórczych, które mogą wystąpić w razie wypadku o charakterze i skali określonych w danych ogólnych istniejącego planu, w odniesieniu do poziomów referencyjnych określonych w dyrektywach w sprawie podstawowych norm bezpieczeństwa.

W związku z powyższym Komisja wyraża opinię, że wdrożenie zmodyfikowanego planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych powstałych w obiekcie Comurhex II znajdującym się w Malvési we Francji, zarówno w warunkach normalnej działalności, jak i w razie wypadku o charakterze i skali określonych w danych ogólnych, nie powinno spowodować znaczącego z punktu widzenia zdrowia skażenia promieniotwórczego wody, gleby ani powietrza w innym państwie członkowskim, w odniesieniu do przepisów określonych w dyrektywach w sprawie podstawowych norm bezpieczeństwa.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 czerwca 2017 r.
W imieniu Komisji
Miguel ARIAS CAÑETE
Członek Komisji
1 Przykładowo zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej należy poddać bardziej szczegółowej ocenie aspekty środowiskowe. W szczególności Komisja pragnie zwrócić uwagę na przepisy dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, zmienionej dyrektywą 2014/52/UE; dyrektywy 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko, jak również dyrektywy 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.
2 Składowanie odpadów radioaktywnych w rozumieniu pkt 1 zalecenia Komisji 2010/635/Euratom z dnia 11 października 2010 r. w sprawie stosowania art. 37 Traktatu Euratom (Dz.U. L 279 z 23.10.2010, s. 36).
3 Dyrektywa Rady 96/29/Euratom z dnia 13 maja 1996 r. ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia pracowników i ogółu społeczeństwa przed zagrożeniami wynikającymi z promieniowania jonizującego i dyrektywa Rady 2013/59/Euratom z dnia 5 grudnia 2013 r. ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego oraz uchylająca dyrektywy 89/618/Euratom, 90/641/Euratom, 96/29/Euratom, 97/43/Euratom oraz 2003/122/Euratom ze skutkiem od dnia 6 lutego 2018 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.180.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Opinia Komisji z dnia 6 czerwca 2017 r. dotycząca zmodyfikowanego planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych powstałych w obiekcie Comurhex II znajdującym się w Malvési we Francji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.
Data aktu: 06/06/2017
Data ogłoszenia: 08/06/2017