Zmiany zasad etyki zawodowej EBC.

ZMIANY ZASAD ETYKI ZAWODOWEJ EBC

(Niniejsze brzmienie uchyla art. 36a opublikowany w Dzienniku Urzędowym C 204 z dnia 20 czerwca 2015 r., s. 3)

(2016/C 31/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 stycznia 2016 r.)

W części I Warunków zatrudnienia pracowników Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczących zasad etyki zawodowej, art. 36a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 36a

Na warunkach określonych w Regulaminie pracowniczym pracownicy, którzy po ustaniu zatrudnienia w EBC ze względu na okres zakazu konkurencji nie mogą podjąć określonej działalności zawodowej oraz nie mogą znaleźć odpowiedniego alternatywnego zatrudnienia, w wyniku czego pozostają bezrobotni, uprawnieni są do korzystania z następujących świadczeń w czasie trwania zakazu podejmowania działalności zawodowej, pod warunkiem że pozostają bezrobotni:

a) specjalnego miesięcznego świadczenia w kwocie równej:

- 80 % ostatniego wynagrodzenia podstawowego przez pierwszy rok,

- 60 % ostatniego wynagrodzenia podstawowego przez kolejny rok;

b) dodatku na gospodarstwo domowe i dodatku na dziecko;

c) ochrony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego EBC i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków;

d) świadczenia edukacyjnego, o którym mowa w art. 19, ograniczonego do zwrotu kwoty nie większej niż 299 euro miesięcznie z wyjątkiem dzieci posiadających potwierdzone specjalne potrzeby edukacyjne w rozumieniu Regulaminu pracowniczego, w którym to przypadku kwota zwrotu zostaje podwyższona do kwoty nie większej niż 588 euro miesięcznie. Zasiłek ten wypłaca się wyłącznie do końca roku akademickiego, w którym pracownik stał się bezrobotnym oraz pod warunkiem że dziecko pozostaje w tej samej instytucji oświatowej przez pozostały okres danego roku akademickiego;

e) kwoty naliczonej wysługi emerytalnej w okresie, o którym mowa w lit. a). Podczas tego okresu pracownicy powinni pozostawać członkami programu emerytalnego, a »składka EBC«, »składka obowiązkowa« oraz »składka dobrowolna«, jeżeli ma to zastosowanie, obliczane są na podstawie specjalnego miesięcznego świadczenia, o którym mowa w lit. a) w miejsce wynagrodzenia podstawowego.

Powyższe świadczenia zastępują w stosownych przypadkach zasiłki z tytułu bezrobocia, o których mowa w art. 36, i mają charakter uzupełniający w stosunku do wszelkich innych świadczeń o podobnym charakterze, pochodzących z innych źródeł, w tym do zasiłków z tytułu bezrobocia. Pracownicy wnioskują o takie świadczenia i zgłaszają ich otrzymywanie; są one odliczane od świadczeń wypłacanych przez EBC.

Powyższe świadczenia nie są wypłacane emerytowanym pracownikom EBC.".

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024