Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2014 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7018 - Telefónica Germany/E-Plus - Sprawozdawca: Portugalia.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2014 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7018 - Telefónica Germany/E-Plus
Sprawozdawca: Portugalia

(2015/C 86/05)

(Dz.U.UE C z dnia 13 marca 2015 r.)

Koncentracja

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Definicja rynku

3.
Komitet Doradczy zgadza się z zaproponowanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych, określonymi w projekcie decyzji.
4.
W szczególności Komitet Doradczy zgadza się, że należy wyróżnić następujące rynki:
niemiecki rynek usług telefonii komórkowej dla użytkowników końcowych (rynek detaliczny usług telefonii komórkowej),
niemiecki rynek dostępu hurtowego i rozpoczynania połączeń w publicznych sieciach telefonii komórkowej,
niemiecki rynek hurtowy usług roamingu międzynarodowego,
niemiecki rynek hurtowy zakańczania połączeń komórkowych.

Skutki horyzontalne

5.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że proponowana transakcja prawdopodobnie spowoduje nieskoordynowane skutki horyzontalne, które mogłyby w znaczący sposób zakłócić skuteczną konkurencję na niemieckim rynku usług telefonii komórkowej dla użytkowników końcowych (rynku detalicznym usług telefonii komórkowej) głównie ze względu na:
a)
połączenie dwóch bezpośrednich konkurentów;
b)
usunięcie dwóch ważnych sił konkurencyjnych (Telefónica i E-Plus).
6.
W odniesieniu do przeprowadzonej przez Komisję oceny, wskazującej, że nie ma konieczności podejmowania ostatecznej decyzji co do tego, czy proponowana transakcja prawdopodobnie doprowadzi do znaczącego zakłócenia skutecznej konkurencji na hurtowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w sieci telefonii komórkowej w Niemczech, ze względu na to, że zobowiązania zaproponowane przez stronę zgłaszającą w odniesieniu do rynku detalicznego uwzględnią także wszelkie potencjalne obawy dotyczące rynku hurtowego, większość państw członkowskich zgadza się z tą oceną, mniejszość państw członkowskich się z nią nie zgadza, a niewielka liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu.

Skutki wertykalne

7.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że nie jest prawdopodobne, aby proponowana transakcja wywołała skutki wertykalne, które znacząco zakłóciłyby skuteczną konkurencję na:
niemieckim rynku hurtowym usług roamingu międzynarodowego,
niemieckim rynku hurtowym zakańczania połączeń komórkowych.

Środki zaradcze

8.
W odniesieniu do ustaleń Komisji, że ostateczne zobowiązania zaproponowane przez stronę zgłaszającą w dniu 29 maja 2014 r. uwzględniają obawy w zakresie konkurencji stwierdzone przez Komisję na niemieckim rynku usług telefonii komórkowej dla użytkowników końcowych, większość państw członkowskich nie zgadza się z tymi ustaleniami, taka sama liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu, a mniejszość państw członkowskich się z nimi zgadza.
9.
W odniesieniu do stwierdzenia Komisji, że pod warunkiem wypełnienia zobowiązań istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zgłoszona transakcja w istotny sposób zakłóci skuteczną konkurencję na rynku wewnętrznym lub na znacznej jego części, większość państw członkowskich nie zgadza się z tym stwierdzeniem, taka sama liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu, a mniejszość państw członkowskich się z nim zgadza.
10.
W odniesieniu do stwierdzenia Komisji, że należy zatem uznać zgłoszoną transakcję za zgodną z zasadami rynku wewnętrznego oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG, zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG, większość państw członkowskich nie zgadza się z tym stwierdzeniem, taka sama liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu, a mniejszość państw członkowskich się z nim zgadza.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024