Ogłoszenie o konkursie otwartym EPSO/AST-SC/03/15 - Pracownik sekretariatu/Pracownik biurowy (SC1 i SC2) w następujących dziedzinach: 1. Wsparcie administracyjne; 2. Wsparcie finansowe; 3. Obsługa sekretariatu.

OGŁOSZENIE O KONKURSIE OTWARTYM
EPSO/AST-SC/03/15
Pracownik sekretariatu/Pracownik biurowy (SC1 i SC2) w następujących dziedzinach:
1. Wsparcie administracyjne;
2. Wsparcie finansowe;
3. Obsługa sekretariatu 1

(2015/C 003 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 8 stycznia 2015 r.)

Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) organizuje konkurs otwarty w formie egzaminów w celu stworzenia list rezerwowych wykorzystywanych przy zatrudnianiu urzędników na stanowiska "pracowników sekretariatu" i "pracowników biurowych" * w instytucjach Unii Europejskiej.

Przed zgłoszeniem kandydatury należy dokładnie zapoznać się z ogólnymi zasadami mającymi zastosowanie do konkursów otwartych opublikowanymi w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 60 A z dnia 1 marca 2014 r., a także na stronie internetowej EPSO. Zasady te stanowią integralną część ogłoszenia o konkursie.

SPIS TREŚCI

I. INFORMACJE OGÓLNE

II. ZAKRES OBOWIĄZKÓW

III. WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE

IV. TESTY WSTĘPNE

V. OCENA ZINTEGROWANA

VI. WERYFIKACJA DANYCH DOSTARCZONYCH PRZEZ KANDYDATÓW

VII. LISTY REZERWOWE

ZAŁĄCZNIK I: DZIEDZINA 1. WSPARCIE ADMINISTRACYJNE

ZAŁĄCZNIK II: DZIEDZINA 2. WSPARCIE FINANSOWE

ZAŁĄCZNIK III: DZIEDZINA 3. OBSŁUGA SEKRETARIATU

I.

 INFORMACJE OGÓLNE

1. Liczba laureatów w poszczególnych dziedzinach i poszczególnych grupach zaszeregowania Grupa zaszeregowania SC 1 Grupa zaszeregowania SC 2
Dziedzina 1 104 35
Dziedzina 2 80 30
Dziedzina 3 147 99
Powyższe wartości to całkowita liczba laureatów dla wszystkich instytucji razem. Należy mieć na uwadze, że nabór na stanowiska kategorii SC 2 prowadzony jest głównie przez instytucje mieszczące się w Luksemburgu.
2. Uwagi Niniejsze ogłoszenie o konkursie dotyczy naboru na stanowiska w trzech dziedzinach, a w każdej z tych dziedzin - w dwóch grupach zaszeregowania.

Ze względu na ograniczenia budżetowe i administracyjne oraz w interesie służby, który wymaga dostępu do listy rezerwowej kandydatów wyspecjalizowanych i niezwłocznie zdolnych do wykonywania obowiązków, kandydaci mogą zgłosić się do konkursu tylko w jednej dziedzinie i do jednej z grup zaszeregowania.

Wyboru należy dokonać w momencie rejestracji elektronicznej. Po zatwierdzeniu i przesłaniu formularza zgłoszeniowego drogą elektroniczną nie ma możliwości zmiany dziedziny.

Jednakże, jeśli w wybranej dziedzinie kandydat

- zgłosił się do konkursu w grupie SC 2, oraz

- osiągnął w testach wstępnych (zob. pkt IV) jeden z najlepszych wyników umożliwiający mu udział w następnym etapie konkursu,

ale

- nie spełnia warunków udziału w konkursie na stanowiska z grupy SC 2, lecz spełnia warunki udziału w konkursie na stanowiska z grupy SC 1,

komisja konkursowa może, za zgodą kandydata, przenieść jego zgłoszenie do konkursu na stanowisko w grupie SC 1 2 .

W takim przypadku wyniki kandydata zostaną porównane z wynikami kandydatów w grupie SC 1. Nazwiska kandydatów, którzy otrzymali najlepsze wyniki w testach wstępnych na stanowiska w tej grupie zaszeregowania, zostaną dołączone do listy kandydatów dla grupy SC 1 zaproszonych do etapu oceny zintegrowanej.

Przeniesienia dokonuje się przed zaproszeniem do testów oceny zintegrowanej i na podstawie informacji podanych przez kandydata w elektronicznym formularzu zgłoszeniowym. Kandydatom, którzy nie uzyskali najlepszych wyników w konkursie na stanowiska w grupie SC 2 w poszczególnych dziedzinach, nie będzie przysługiwać możliwość przeniesienia zgłoszenia do konkursu na stanowiska grupy SC 1.

3. Jak zgłosić się do konkursu Należy zgłosić się drogą elektroniczną zgodnie z procedurą opisaną na stronie internetowej EPSO, a zwłaszcza w rozdziale "Jak się zapisać" (ang. How to apply, fr. Mode d'emploi de l'inscription, niem. Wie kann ich mich bewerben?).

Termin zgłaszania kandydatur (z zatwierdzeniem włącznie): 17 lutego 2015 r., godzina 12 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli.

II.

 ZAKRES OBOWIĄZKÓW

Pracownicy sekretariatu i pracownicy biurowi (grupa funkcyjna AST SC) wykonują zadania biurowe i z zakresu obsługi sekretariatu, zarządzania biurem i inne równoważne zadania wymagające pewnej samodzielności.

Opis zadań powierzanych pracownikom na stanowiskach w poszczególnych dziedzinach zawarto w załącznikach.

III.

 WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE

W momencie upływu terminu zgłoszeń drogą elektroniczną kandydat musi spełniać wszystkie następujące warunki ogólne i szczegółowe:
1. Warunki ogólne
a) posiadanie obywatelstwa jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej;
b) korzystanie z pełni praw obywatelskich;
c) uregulowany stosunek do służby wojskowej;
d) posiadanie odpowiednich cech charakteru niezbędnych do wykonywania przyszłych obowiązków.
2. Warunki szczegółowe
2.1. Kwalifikacje 3
Zob. załączniki.
2.2. Doświadczenie zawodowe
Zob. załączniki.
2.3. Znajomość języków 4
Język 1 Język główny (minimalny wymagany poziom: C1)
biegła znajomość jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej.
Język 2 Drugi język, obowiązkowo inny niż język 1 (minimalny wymagany poziom: B2)
zadowalająca znajomość języka angielskiego, francuskiego lub niemieckiego.
W świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wielka izba) w sprawie C-566/ 10 P, Republika Włoska przeciwko Komisji, instytucje UE pragną uzasadnić powody ograniczenia w niniejszym konkursie wyboru drugiego języka do mniejszej liczby języków urzędowych UE.
W związku z tym niniejszym informujemy kandydatów, że możliwości wyboru drugiego języka w ramach niniejszego konkursu zostały określone zgodnie z interesem służby, który wymaga, aby nowo zatrudnione osoby były niezwłocznie zdolne do wykonywania obowiązków i do skutecznej komunikacji w codziennej pracy. W przeciwnym razie wydajność pracy w instytucjach poważnie by ucierpiała.
Zgodnie z długoletnią praktyką dotyczącą komunikacji wewnętrznej w instytucjach UE, a także z uwagi na potrzeby służb w zakresie komunikacji zewnętrznej i prowadzenia dokumentacji, językami najpowszechniej wykorzystywanymi są angielski, francuski i niemiecki. Ponadto angielski, francuski i niemiecki są językami obcymi najbardziej rozpowszechnionymi w Unii Europejskiej i najczęściej wybieranymi przez uczniów i studentów jako pierwszy język obcy. Taka sytuacja odzwierciedla obecne standardy edukacyjne i zawodowe, na podstawie których od kandydatów na stanowiska w Unii Europejskiej można oczekiwać znajomości przynajmniej jednego z tych trzech języków. W związku z tym, uwzględniając interes służby oraz potrzeby i wiedzę kandydatów, a także dziedzinę niniejszego konkursu, uzasadnione jest przeprowadzenie testów w trzech wspomnianych językach. Ma to zagwarantować, że wszyscy kandydaci, niezależnie od tego, który z języków urzędowych jest ich językiem pierwszym, będą władać przynajmniej jednym ze wspomnianych trzech języków urzędowych na poziomie umożliwiającym wykonywanie obowiązków służbowych. Przeprowadzane w taki sposób testy szczególnych kompetencji kandydatów umożliwiają instytucjom dokonanie oceny zdolności kandydatów do bezzwłocznego wykonywania zadań w środowisku, które jest bardzo zbliżone do prawdziwego środowiska pracy.
Z tych samych względów należy ograniczyć liczbę języków wykorzystywanych w komunikacji między kandydatami a instytucją, w tym języków, w których przygotowuje się zgłoszenie elektroniczne. Ponadto wymóg ten zapewnia jednolitość przy porównywaniu kandydatów i sprawdzaniu informacji, które zamieścili oni w swoich zgłoszeniach.
Ponadto zgodnie z zasadą równego traktowania wszyscy kandydaci, nawet ci, dla których jeden z trzech języków urzędowych jest ich pierwszym językiem, mają obowiązek przystąpienia do niektórych testów w swoim drugim języku, wybranym spośród trzech wskazanych.
Powyższe pozostaje bez uszczerbku dla możliwości odbywania w późniejszym terminie szkoleń językowych w celu osiągnięcia zdolności do pracy w trzecim języku, zgodnie z art. 45 ust. 2 regulaminu pracowniczego.

IV.

 TESTY WSTĘPNE

Testy wstępne z użyciem komputera przeprowadzane są przez EPSO. Komisja konkursowa określa poziom trudności testów wymienionych w poniższej tabeli (pkt 2) i zatwierdza ich treść na podstawie propozycji EPSO.
1. Zaproszenie Do udziału w testach zostaną zaproszeni kandydaci, którzy dokonali zgłoszenia w terminie (zob. część I pkt 3).
Uwaga:
1. Zatwierdzając zgłoszenie, kandydat oświadcza, że spełnia warunki ogólne i szczegółowe określone w części III.
2. Aby wziąć udział w testach, należy zarezerwować termin; rezerwacji tej należy koniecznie dokonać w terminie wskazanym za pośrednictwem konta EPSO.
2. Rodzaj testów i punktacja Zestaw testów składających się z pytań wielokrotnego wyboru mających na celu ocenę ogólnych umiejętności i kompetencji kandydata w zakresie:
Test a) Rozumienia tekstu pisanego Punktacja: od 0 do 20 pkt
Test b) Operowania danymi liczbowymi Punktacja: od 0 do 10 pkt

wymagane minimum za każdą dziedzinę:

dziedzina 1: 4

dziedzina 2: 5

dziedzina 3: 4

Test c) Myślenia abstrakcyjnego Punktacja: od 0 do 10 pkt
Wymagane minimum punktów za testy a) i c) łącznie: 15
Test d) Umiejętności zawodowych: dokładność i precyzja Punktacja: od 0 do 40 pkt
Test e) Umiejętności zawodowych: ustalanie priorytetów i organizacja Punktacja: od 0 do 40 pkt
Wymagane minimum dla testów d) i e) łącznie: 40
3. Język, w którym przeprowadzane są testy Język 1 dla testów a), b) i c)

Język 2 dla testów d) i e)

V.

 OCENA ZINTEGROWANA

1. Zaproszenie Do wzięcia udziału w testach oceny zintegrowanej, które zasadniczo odbywają się w Brukseli i trwają jeden dzień, zostaną zaproszeni kandydaci, którzy:
- uzyskali wymaganą minimalną liczbę punktów we wszystkich testach wstępnych,
- uzyskali jeden z najlepszych wyników ze wszystkich testów a), c), d) i e) łącznie,

oraz

- którzy, w świetle oceny dokonanej na podstawie informacji udzielonych w elektronicznym formularzu zgłoszeniowym, spełniają warunki ogólne i szczegółowe określone w części III 5 .

Nieuzyskanie wymaganej liczby punktów w teście wstępnym b) powoduje wykluczenie z dalszej procedury, ale punkty uzyskane w tym teście nie zostaną dodane do punktów uzyskanych w pozostałych testach w celu sporządzenia listy kandydatów zaproszonych do testów oceny zintegrowanej.
Liczba kandydatów 6 dopuszczonych do etapu oceny zintegrowanej w poszczególnych dziedzinach i grupach zaszeregowania jest w przybliżeniu 2 razy, ale nie więcej niż 2,5 raza większa niż liczba laureatów wskazana w niniejszym ogłoszeniu o konkursie. Liczba ta zostanie także opublikowana na stronie internetowej EPSO (http://blogs.ec.europa.eu/eu-careers.info/).
Kandydaci, którzy zostali dopuszczeni do etapu oceny zintegrowanej, muszą w momencie przystępowania do testów oceny zintegrowanej przedstawić kompletną dokumentację zgłoszeniową wraz z dokumentami potwierdzającymi posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe 7 .
Szczegóły: Zob. pkt 2.1.7 ogólnych zasad mających zastosowanie do konkursów otwartych.
2. Testy oceny zintegrowanej, punktacja i przypisana waga W ramach testów oceny zintegrowanej, przeprowadzanych w języku 2 kandydata, których treść zatwierdzana jest przez komisję konkursową, oceniane będą:

- umiejętności specjalistyczne, oraz

- umiejętności ogólne.
Umiejętności specjalistyczne będą oceniane na podstawie następujących testów 8 :
Dziedzina 1: Wsparcie administracyjne
f) testu sprawdzającego umiejętności biurowe kandydata;
g) testu praktycznego, w ramach którego oceniane są umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej (zwłaszcza ortografia, składnia i gramatyka).
Test f): od 0 do 25 pkt.
wymagane minimum: 15
Test g): od 0 do 10 pkt.
wymagane minimum: 6
Przypisana waga łącznie dla obu testów: 30 % całkowitej liczby punktów
Dziedzina 2: Wsparcie finansowe
f) testu sprawdzającego znajomość zagadnień finansowych;
g) testu praktycznego, w ramach którego oceniane są umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej (zwłaszcza ortografia, składnia i gramatyka).
Test f): od 0 do 30 pkt.
wymagane minimum: 15
Test g): od 0 do 10 pkt.
wymagane minimum: 6
Przypisana waga łącznie dla obu testów: 30 % całkowitej liczby punktów
Dziedzina 3: Obsługa sekretariatu
f) testu, w ramach którego oceniane są umiejętności kandydata w zakresie przygotowania i/lub obróbki dokumentów w programach MS Word i Excel;
g) testu praktycznego, w ramach którego oceniane są umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej (zwłaszcza ortografia, składnia i gramatyka).
Test f): od 0 do 20 pkt.
wymagane minimum: 12
Test g): od 0 do 10 pkt.
wymagane minimum: 6
Przypisana waga łącznie dla obu testów: 30 % całkowitej liczby punktów
Umiejętności ogólne 9 będą oceniane na podstawie następujących elementów:
Dla wszystkich 3 dziedzin:
h) zarządzanie korespondencją (symulacja typu e-tray);
i) ustrukturyzowana rozmowa.
W testach tych można uzyskać od 0 do 10 pkt za każdą z umiejętności ogólnych.
wymagane minimum:
35 pkt z 70 pkt za wszystkie 7 umiejętności ogólnych
Przypisana waga łącznie dla obu testów: 70 % całkowitej liczby punktów
Każda z umiejętności ogólnych sprawdzana będzie według następującego schematu:
Zarządzanie korespondencją (symulacja typu e-tray) Ustrukturyzowana rozmowa
Umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów x
Komunikacja x
Jakość i wydajność pracy x
Nauka i rozwój osobisty x
Ustalanie priorytetów i organizacja x
Odporność x
Umiejętność pracy w zespole x

VI.

 WERYFIKACJA DANYCH DOSTARCZONYCH PRZEZ KANDYDATÓW

Po zakończeniu oceny zintegrowanej EPSO weryfikuje umieszczone przez kandydatów w zgłoszeniach elektronicznych dane pod kątem spełnienia warunków ogólnych, a komisja konkursowa pod kątem warunków szczegółowych na podstawie dokumentów dostarczonych przez kandydata.

Weryfikacja kwalifikacji kandydatów, którzy zdali testy f), g), h) oraz i) i osiągnęli najwyższy łączny wynik, odbywa się w porządku malejącym. Weryfikacja odbywa się do momentu, gdy osiągnięta zostanie liczba kandydatów, którzy mogą zostać wpisani na listy rezerwowe, sporządzane dla poszczególnych dziedzin i grup zaszeregowania, i którzy rzeczywiście spełniają wszystkie warunki dopuszczenia do udziału w konkursie. Po osiągnięciu wymaganej liczby dokumenty potwierdzające pozostałych kandydatów nie będą sprawdzane.

Jeżeli w trakcie weryfikacji okaże się, że dane podane przez kandydata w zgłoszeniu elektronicznym nie są potwierdzone odpowiednimi dokumentami, kandydat zostaje wykluczony z procedury konkursowej.

VII.

 LISTY REZERWOWE

1. Wpisanie kandydatów na listy rezerwowe Komisja konkursowa umieszcza na liście rezerwowej nazwiska kandydatów:

- którzy uzyskali wymaganą minimalną liczbę punktów oraz jeden z najlepszych wyników za wszystkie części oceny zintegrowanej (zob. liczba laureatów, część I, pkt 1) 10

- oraz którzy, zgodnie z dokumentami potwierdzającymi, spełniają wszystkie warunki udziału w konkursie (zob. część III).

2. Klasyfikacja Listę tworzy się dla poszczególnych dziedzin i grup zaszeregowania; nazwiska podawane są w porządku alfabetycznym.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

DZIEDZINA 1. WSPARCIE ADMINISTRACYJNE

1.
Charakter obowiązków

Instytucje europejskie prowadzą nabór pracowników do wykonywania zadań z zakresu wsparcia administracyjnego w swoich działach, w tym działach językowych.

Osoby zatrudnione na stanowiskach tej kategorii wypełniać będą zadania pomocnicze i wspierające, zwłaszcza w zakresie wsparcia technicznego/operacyjnego i administracyjnego, korzystając przy tym z narzędzi informatycznych.

Obowiązki tych pracowników są różnorodne i mogą obejmować:

-
prowadzenie dokumentacji technicznej i administracyjnej zgodnie ze stosownymi zasadami ramowymi, jak np.:
-
sporządzanie sprawozdań technicznych i innego rodzaju dokumentów technicznych, monitorowanie wykonania umów i odbiór wykonanych robót,
-
prace administracyjne związane z nabywaniem produktów (sprzęt, artykuły, towary),
-
prowadzenie akt osobowych, w szczególności zajmowanie się kwestiami z zakresu rekrutacji, kariery zawodowej, szkoleń zawodowych oraz równości szans,
-
prowadzenie dokumentacji poszczególnych spraw - otwieranie i rejestrowanie spraw, nadzorowanie procedur, monitorowanie terminów, aktualizacja baz danych na potrzeby zarządzania sprawami,
-
przygotowywanie korespondencji, not, protokołów oraz sprawozdań,
-
zarządzanie dokumentacją i jej archiwizację. Może to obejmować rejestrację, kodowanie, przydzielanie i dystrybucję przyjmowanych i wysyłanych dokumentów/maili; archiwizację i zabezpieczanie dokumentów/plików zgodnie z zasadami archiwizacji, ochrony danych i poufności,
-
pomoc w koordynowaniu i planowaniu pracy departamentu.

Wykonywanie tych zadań wymaga umiejętności biegłego posługiwania się programami komputerowymi, takimi jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i bazy danych.

2.
Kwalifikacje

Grupy SC 1 i SC 2

Wykształcenie pomaturalne, nabyte w ramach co najmniej rocznej nauki, potwierdzone dyplomem ukończenia nauki w dziedzinie związanej z charakterem przyszłych obowiązków,

lub

wykształcenie średnie, potwierdzone świadectwem ukończenia nauki uprawniającym do podjęcia nauki na poziomie pomaturalnym oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe odpowiadające w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków, nabyte po uzyskaniu świadectwa,

lub

szkolenie zawodowe (odpowiadające poziomowi 4 europejskich ram kwalifikacji) 11 trwające co najmniej rok, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte po ukończeniu szkolenia. Zarówno szkolenie, jak i doświadczenie zawodowe muszą odpowiadać w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków.

Uwaga: wspomniane 3 lata nie zostaną wliczone do wymaganej liczby lat doświadczenia zawodowego określonej poniżej.

3.
Doświadczenie zawodowe

Jedynie grupa SC 2

Przynajmniej czteroletnie doświadczenie zawodowe odpowiadające w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków.

Powyższe doświadczenie zawodowe będzie brane pod uwagę tylko w przypadku, gdy zostało zdobyte po uzyskaniu dyplomu uprawniającego do udziału w konkursie.

ZAŁĄCZNIK  II

DZIEDZINA 2. WSPARCIE FINANSOWE

1.
Charakter obowiązków

Instytucje europejskie prowadzą nabór pracowników do wykonywania zadań pomocniczych w dziedzinie zarządzania budżetem i finansami.

Poszukiwani są kandydaci na stanowisko pracownika ds. wsparcia finansowego, odpowiedzialnego za udzielanie wsparcia administracyjnego z zakresu finansów w departamentach lub działach instytucji.

Obowiązki pracowników ds. wsparcia finansowego są różnorodne i mogą obejmować:

-
prowadzenie dokumentacji związanej z wykonaniem budżetu zgodnie z obowiązującymi przepisami finansowymi (monitorowanie pod względem administracyjnym zaproszeń do składania ofert, przygotowywanie umów, monitorowanie powiązanych transakcji itp.),
-
prowadzenie księgowości,
-
sprawdzanie faktur,
-
rejestrację i monitorowanie zatwierdzania transakcji (wstępne zobowiązania, zlecenia płatnicze, nakazy odzyskania środków, dane dotyczące umów i wykonawców itp.),
-
obsługę faktur i harmonogramów płatności,
-
prowadzenie dokumentacji finansowej, w tym korespondencji, klasyfikowanie dokumentów i ich archiwizację.

Wykonywanie tych zadań wymaga umiejętności biegłego posługiwania się programami komputerowymi, takimi jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i programy księgowe.

2.
Kwalifikacje

Grupy SC 1 i SC 2

Wykształcenie pomaturalne, nabyte w ramach co najmniej rocznej nauki, potwierdzone dyplomem ukończenia nauki w dziedzinie związanej z charakterem przyszłych obowiązków,

lub

wykształcenie średnie, potwierdzone świadectwem ukończenia nauki uprawniającym do podjęcia nauki na poziomie pomaturalnym oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe odpowiadające w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków, nabyte po uzyskaniu świadectwa,

lub

szkolenie zawodowe (odpowiadające poziomowi 4 europejskich ram kwalifikacji) 12 trwające co najmniej rok, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte po ukończeniu szkolenia. Zarówno szkolenie, jak i doświadczenie zawodowe muszą odpowiadać w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków.

Uwaga: wspomniane 3 lata nie zostaną wliczone do wymaganej liczby lat doświadczenia zawodowego określonej poniżej.

3.
Doświadczenie zawodowe

Jedynie grupa SC 2

Przynajmniej czteroletnie doświadczenie zawodowe odpowiadające w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków.

Powyższe doświadczenie zawodowe będzie brane pod uwagę tylko w przypadku, gdy zostało zdobyte po uzyskaniu dyplomu uprawniającego do udziału w konkursie.

ZAŁĄCZNIK  III

DZIEDZINA 3. OBSŁUGA SEKRETARIATU

1.
Charakter obowiązków

Instytucje europejskie prowadzą nabór pracowników do obsługi sekretariatów swoich działów, w tym działów językowych.

Zakres powierzanych tym pracownikom zadań, często określanych jako administracyjne/z zakresu zarządzania biurem, może jednak różnić się w zależności od zajmowanego stanowiska. Zasadniczo pracownik sekretariatu służy wsparciem jednej lub kilku osobom w departamencie lub dziale danej instytucji.

Obowiązki pracowników sekretariatu są różnorodne i mogą obejmować:

-
organizowanie pracy departamentu pod względem administracyjnym i w zakresie niezbędnego wsparcia (zebrania, podróże służbowe itp.),
-
prowadzenie dokumentacji oraz odnośnych zleceń (odbiór, przetwarzanie, monitorowanie i archiwizacja dokumentów, raportów i korespondencji), zarządzanie nimi i ich archiwizację,
-
opracowywanie, przetwarzanie, przygotowywanie ostatecznych wersji dokumentów oraz ich sprawdzanie (pod względem redakcyjnym, układu strony, formatowania, tabel) przy pomocy wyspecjalizowanych programów komputerowych,
-
wyszukiwanie, opracowywanie i rozpowszechnianie informacji (aktualizacja baz danych, plików),
-
odpowiedzialność za administracyjne i techniczne aspekty pracy departamentu/działu i podejmowanie stosownych działań następczych,
-
prowadzenie i aktualizowanie kalendarza spotkań działu/departamentu, odbieranie telefonów i wiadomości.

Wykonywanie tych zadań wymaga umiejętności biegłego posługiwania się programami komputerowymi, takimi jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i bazy danych.

2.
Kwalifikacje

Grupy SC 1 i SC 2

Wykształcenie pomaturalne, nabyte w ramach co najmniej rocznej nauki, potwierdzone dyplomem ukończenia nauki w dziedzinie obsługi sekretariatu,

lub

wykształcenie średnie, potwierdzone świadectwem ukończenia nauki uprawniającym do podjęcia nauki na poziomie pomaturalnym, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe odpowiadające w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków, nabyte po uzyskaniu świadectwa,

lub

szkolenie zawodowe (odpowiadające poziomowi 4 europejskich ram kwalifikacji) 13 trwające co najmniej rok, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte po ukończeniu szkolenia. Zarówno szkolenie, jak i doświadczenie zawodowe muszą odpowiadać w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków.

Uwaga: wspomniane 3 lata nie zostaną wliczone do wymaganej liczby lat doświadczenia zawodowego określonej poniżej.

3.
Doświadczenie zawodowe

Jedynie grupa SC 2

Przynajmniej czteroletnie doświadczenie zawodowe odpowiadające w dużym stopniu charakterowi przyszłych obowiązków.

Powyższe doświadczenie zawodowe będzie brane pod uwagę tylko w przypadku, gdy zostało zdobyte po uzyskaniu dyplomu uprawniającego do udziału w konkursie.

1 Ogłoszenie:

- zmienione przez sprostowanie z dnia 17 lutego 2015 r. (Dz.U.UE.C.15.57A.1).

- zmienione przez sprostowanie z dnia 6 maja 2015 r. (Dz.U.UE.C.2015.149A.1).

* W niniejszym ogłoszeniu wszelkie odniesienia do osoby płci męskiej uznaje się jednocześnie za odniesienia do osoby płci żeńskiej.
2 Zgody tej kandydat udziela podczas dokonywania zgłoszenia drogą elektroniczną.
3 Wszystkie dyplomy muszą być wydane przez uznane jednostki/uniwersytety z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Kandydaci posiadający dyplomy wydane w innych państwach będą zobowiązani przedstawić dowód ich oficjalnego uznania w jednym z państw członkowskich UE.
5 Informacje te zostaną zweryfikowane na podstawie dokumentów potwierdzających przed sporządzeniem listy rezerwowej (zob. część VI oraz część VII pkt 1).
6 W przypadku gdy na ostatnim miejscu uplasuje się kilku kandydatów z jednakowym wynikiem, wszyscy ci kandydaci zostaną zaproszeni do etapu oceny zintegrowanej.
7 O terminie testów oceny zintegrowanej kandydaci zostaną powiadomieni w odpowiednim czasie za pośrednictwem konta EPSO.
8 Szczegółowe informacje dotyczące wykorzystywanych klawiatur zostaną podane w zaproszeniu do etapu oceny zintegrowanej. Będą to standardowe klawiatury stosowane na europejskim rynku pracy.
9 Umiejętności te zostały zdefiniowane w pkt 1.2 ogólnych zasad mających zastosowanie do konkursów otwartych.
10 W przypadku gdy na ostatnim miejscu znajdzie się kilku kandydatów z jednakowym wynikiem, na listę rezerwową wpisani zostaną wszyscy ci kandydaci.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.3A.1

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Ogłoszenie o konkursie otwartym EPSO/AST-SC/03/15 - Pracownik sekretariatu/Pracownik biurowy (SC1 i SC2) w następujących dziedzinach: 1. Wsparcie administracyjne; 2. Wsparcie finansowe; 3. Obsługa sekretariatu.
Data aktu: 08/01/2015
Data ogłoszenia: 08/01/2015