Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - Air France/KLM/Alitalia/Delta (AT.39964).

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające 1
Air France/KLM/Alitalia/Delta

(AT.39964)

(2015/C 212/04)

(Dz.U.UE C z dnia 27 czerwca 2015 r.)

(1)
Niniejsza sprawa dotyczy porozumienia w sprawie utworzenia transatlantyckiej spółki joint venture ("porozumienia") zawartego między Société Air France, Alitalia Società Aerea Italiana SpA, Delta Air Lines, Inc. i Koninklijke Luchtvaart Maatschappij NV ("strony") w odniesieniu do utworzenia spółki joint venture na zasadzie podziału zysków i strat, obejmującej między innymi wszystkie usługi w zakresie pasażerskiego transportu lotniczego oferowane przez strony na trasach między Europą i Ameryką Północną 2 . Porozumienie to przewiduje szeroko zakrojoną współpracę stron, w tym w zakresie polityki cenowej, zdolności przewozowych, rozkładu lotów i koordynacji zarządzania dochodami.
(2)
W dniu 23 stycznia 2012 r. Komisja Europejska ("Komisja") wszczęła postępowanie w celu przyjęcia decyzji na podstawie rozdziału III rozporządzenia (WE) nr 1/2003 3 w odniesieniu do wspomnianego porozumienia.
(3)
W dniu 26 września 2014 r. Komisja przyjęła wstępną ocenę zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia 1/2003, wyrażając wątpliwości co do zgodności porozumienia z art. 101 Traktatu, w szczególności w odniesieniu do rynku pasażerów segmentu premium na trasie Paryż-Nowy Jork i rynków premium i podstawowych na trasie Amsterdam- Nowy Jork i Rzym-Nowy Jork.
(4)
W dniu 3 października 2014 r. w odpowiedzi na wstępną ocenę Komisji strony przedstawiły zobowiązania. W dniu 23 października 2014 r., zgodnie z art. 27 ust. 4 rozporządzenia 1/2003, Komisja opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 4 zawiadomienie, w którym streszczono sprawę, podsumowano zobowiązania oraz wezwano zainteresowane strony trzecie do przedstawienia uwag odnośnie do zobowiązań.
(5)
W dniu 8 grudnia 2014 r. Komisja przekazała stronom nieopatrzone klauzulą poufności wersje uwag przedstawionych przez zainteresowane strony trzecie. W dniu 23 lutego 2015 r. strony przedstawiły zmienione zobowiązania ("ostateczne zobowiązania").
(6)
Projekt decyzji nadaje moc wiążącą ostatecznym zobowiązaniom dla stron i stwierdza, że w świetle tych zobowiązań nie ma podstaw do podejmowania przez Komisję dalszych działań i że postępowanie w tej sprawie powinno zostać zamknięte.
(7)
Nie uzyskawszy od żadnej ze stron wniosków ani skarg dotyczących postępowania 5 , stwierdzam, że w tej sprawie skutecznie przestrzegano praw procesowych wszystkich stron postępowania.

Bruksela, dnia 30 kwietnia 2015 r.

Joos STRAGIER
1 Zgodnie z art. 16 i 17 decyzji 2011/695/UE Przewodniczącego Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 275 z 20.10.2011, s. 29) ("decyzja 2011/695/UE").
2 Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanada.
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu (Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1) ("rozporządzenie 1/2003").
4 Dz.U. C 376 z 23.10.2014, s. 12.
5 Zgodnie z art. 15 ust. 1 decyzji 2011/695/UE strony postępowania, które proponują zobowiązania na podstawie art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1/2003, mogą na każdym etapie procedury zwrócić się do urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające, aby zapewnić sobie możliwość skutecznego wykonywania praw procesowych.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024