Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2015/C 189/05)

(Dz.U.UE C z dnia 6 czerwca 2015 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"ΠΑΦΙΤΙΚΟ ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ" (PAFITIKO LOUKANIKO)

Nr UE: CY-PGI-0005-01244 - 17.07.2014

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa

"Παφίτικο Λουκάνικο" (Pafitiko Loukaniko)

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Cypr

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.2. Produkty wytworzone na bazie mięsa (podgotowanego, solonego, wędzonego itd.)

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Pafitiko Loukaniko" to kiełbasa wytwarzana z siekanego mięsa wieprzowego (wykorzystuje się całe zwierzę). Po usunięciu kości i tłuszczu mięso jest mielone i macerowane w wytrawnym czerwonym winie wyprodukowanym w okolicach Pafos, z dodatkiem soli. Gdy mięso już dojrzeje, umieszcza się je w naturalnej wieprzowej osłonce. Każdy kawałek jest skręcany, tak że każdy sznur kiełbasek składa się z 6-10 kawałków (teratsia). Wiesza się je, aby schły przez dwa lub trzy dni w zamkniętym pomieszczeniu w kontrolowanych warunkach, przy maksymalnej temperaturze 45 °C i niskiej wilgotności. Kiełbasę "Pafitiko Loukaniko" można spożywać ugotowaną na różne sposoby.

Kiełbasa "Pafitiko Loukaniko" odznacza się następującymi właściwościami (każdy kawałek):

Cechy fizyczne:

Kształt: podłużny, wąski, cylindryczny.

Wielkość: średnica około 3 cm, długość i masa różnią się w zależności od upodobań producenta.

Właściwości chemiczne:

pΗ: 4-5,5, białko: 20-30 %, tłuszcz: 22-35 %, wilgotność: 38-48 %, chlorek sodu (sól): 1,5-2,5 %

Właściwości organoleptyczne:

Kolor: brązowy, z plamkami w kolorze od białego do ciemnobrązowego (prawie czarnego).

Tekstura: gładka na powierzchni.

Smak: gotowe kiełbaski mają charakterystyczny smak, jaki nadają im wino i wszystkie dodane przyprawy (w szczególności kolendra, kmin rzymski i czarny pieprz).

Aromat: aromat wina i dodanych przypraw (w szczególności kolendry, kminu rzymskiego i czarnego pieprzu).

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-
Świeże mięso wieprzowe ze zdrowych zwierząt, które zostały poddane ubojowi zgodnie z przepisami (całkowicie wykrwawione i natychmiast schłodzone). W momencie dostawy mięso musi być jasnoczerwone i mieć świeży zapach, temperaturę 0-7 °C (zgodnie z rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 2 i (WE) nr 853/2004 3 z późniejszymi zmianami lub zastąpieniami) oraz pH 5,3-6.
-
Umytą i wyczyszczoną osłonkę wieprzową umieszcza się w soli w temperaturze poniżej 3 °C. W momencie dostawy dokonuje się kontroli w celu upewnienia się, że osłonka jest czysta i świeżo pachnie.
-
Wytrawne czerwone wino produkowane jest w wytwórniach wina lub przez producentów z dystryktu Pafos z lokalnej odmiany winogron Mavro uprawianej w tym samym dystrykcie. Przy dostawie wino jest poddawane kontroli w celu upewnienia się, że ma ono właściwy aromat, że zawartość alkoholu wynosi 12-14 %, a zawartość cukru wynosi poniżej 4 g/l.
-
Gruboziarnista sól kuchenna (nie stosuje się soli drobnoziarnistej, żeby mięso nie wchłonęło zbyt wielkiej jej ilości).
-
Obowiązkowo dodawane przyprawy: zmielona kolendra, kmin rzymski i czarny pieprz.
-
Można również według upodobania dodawać inne przyprawy: zmielony cynamon, zmielone goździki i całe lub zmielone owoce pistacji kleistej.
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Przetwarzanie i produkcja "Pafitiko Loukaniko".

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Granice administracyjne dystryktu Pafos.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Obszar geograficzny, tzn. dystrykt Pafos, swą specyfikę zawdzięcza warunkom klimatycznym i hydrogeologicznym (wilgotne, zachodnie wiatry, duże opady deszczu, bryza itd.), które wywierają wpływ na uprawę i dojrzewanie lokalnych winogron, a zatem na jakość i właściwości wina. Ponadto bogata tradycja i folklor świadczą o umiejętnościach i doświadczeniu lokalnej ludności w wytwarzaniu kiełbasy "Pafitiko Loukaniko".

5.2.
Specyfika produktu

Specyficzną cechą kiełbasy "Pafitiko Loukaniko" jest przede wszystkim renoma, jaką ona się cieszy w porównaniu do innych podobnych produktów. Jej szczególne właściwości, przede wszystkim jej smak, zapach i wygląd, są wynikiem tradycyjnej wiedzy fachowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz właściwości wina produkowanego z winogron odmiany Mavro uprawianych w wyznaczonym obszarze geograficznym, a w szczególności na obszarach dystryktu położonych na wysokości ponad 500 m n.p.m. Zgodnie z tym, co pisze Florentia Kithraiotou w książce zatytułowanej "The Book of Cyprus Wine" (Księga win cypryjskich) środowisko i warunki, w jakich rośnie winorośl i dojrzewają jej owoce, są jednym z najważniejszych czynników wywierających wpływ na właściwości produkowanego wina. Zatem kiełbasa "Pafitiko Loukaniko" zawdzięcza swoje cechy charakterystyczne winu, a wino zawdzięcza je glebie i klimatowi dystryktu Pafos.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a szczególnymi cechami jakościowymi, renomą lub innymi właściwościami produktu

Fachowa wiedza producentów w wyznaczonym obszarze geograficznym ma podstawowe znaczenie dla szczególnych właściwości końcowego produktu. Poświadczają to historyczne i tradycyjne źródła, takie jak "Kypriaki Laografia ton Zóon" [Zwierzęta w tradycji Cypru] autorstwa P. Xioutasa, "Kypriaka Ithi kai Ethima" [Obyczaje i zwyczaje na Cyprze] napisana przez G. Papacharalambousa oraz "I Geroskipou - istoriki kai laografiki meleti" [Geroskipou - historia i folklor] autorstwa S. Chatzikypriakou, w których mówi się o rytualnym uboju świń, konieczności znalezienia sposobu na przechowywanie mięsa w czasach, gdy brak było odpowiednich technologii, oraz o sposobie wytwarzania kiełbasy "Pafitiko Loukaniko". Wymienione opracowania podkreślają wysoką jakość kiełbasek, które tak wówczas, jak i obecnie zaliczają się do najbardziej znanych na Cyprze, jak potwierdzają ostatnie badania, publikacje, przewodniki i strony internetowe poświęcone turystyce, np. "I politismiki klironomia tis Pafou kai i apihisi tis stous neous" [Dziedzictwo kulturowe Pafos i jego atrakcyjność dla młodzieży] (praca naukowa) autorstwa K. Sousouri, strona internetowa http://www.all4cyprus.com/kypriaki-kouzina, Kulinarna Mapa Cypru (Departament Rolnictwa, 2010) oraz "Paradosiaki Diatrofi Prosfigikon kai Ektos Sinoron Ellinismou" [Tradycyjna dieta uchodźców greckich i greckiej diaspory] (T. Tsourí, et al.). Wreszcie na właściwości kiełbasy "Pafitiko Loukaniko" w dużej mierze wywiera wpływ stosowanie w procesie produkcji wina wytworzonego z winogron odmiany Mavro uprawianych w wyznaczonym obszarze geograficznym.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi przedmiotowego rozporządzenia 4 )

http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/All/F3FF567F4E8FF1C5C2257B970039D8EF/$file/Προδιαγραφή_Παφίτικο %20Λουκάνικο.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 1.
3 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55.
4 Zob. przypis 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.189.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 06/06/2015
Data ogłoszenia: 06/06/2015