Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie opóźnienia daty przejścia na SEPA (CON/2014/3).

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 22 stycznia 2014 r.

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie opóźnienia daty przejścia na SEPA

(CON/2014/3)

(2014/C 80/01)

(Dz.U.UE C z dnia 19 marca 2014 r.)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 14 stycznia 2014 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 260/2012 w odniesieniu do przejścia na ogólnounijne polecenia przelewu i polecenia zapłaty 1 (zwanego dalej "projektem rozporządzenia").

Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 127 ust. 4 i art. 282 ust. 5 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz z art. 3 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, jako że projekt rozporządzenia zawiera postanowienia leżące w zakresie kompetencji EBC, w szczególności w związku z podstawowym zadaniem Eurosystemu określonym w art. 127 ust. 2 Traktatu, jakim jest popieranie należytego funkcjonowania systemów płatniczych. Rada Prezesów wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego.

Założenia i treść projektu rozporządzenia

W dniu 9 stycznia 2014 r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia, który zmienia rozporządzenie (UE) nr 260/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 poprzez wprowadzenie dodatkowego sześciomiesięcznego okresu przejściowego. Projekt rozporządzenia wprowadza zasadę praw nabytych, która umożliwi bankom i innym dostawcom usług płatniczych kontynuowanie przetwarzania płatności, które nie spełniają wymogów rozporządzenia (UE) nr 260/2012, do dnia 1 sierpnia 2014 r., tak aby zapewnić uczestnikom rynku, którzy do lutego 2014 r. nie spełnili wymogów rozporządzenia (UE) nr 260/2012, możliwość dalszego dokonywania płatności oraz uniknąć niedogodności dla konsumentów.

1.
Uwagi ogólne
1.1.
Niezwłocznie po opublikowaniu projektu rozporządzenia Eurosystem wskazał w przyjętym stanowisku 3 intensywne i zakończone sukcesem działania zainteresowanych podmiotów w strefie euro w zakresie przejścia na SEPA. Stanowisko to stwierdza, że - zgodnie z najnowszymi informacjami od krajowych podmiotów związanych z jednolitym obszarem płatności w euro (SEPA) - tempo przechodzenia na SEPA jest wysokie i wciąż rośnie, co oznacza, że zdecydowana większość zainteresowanych podmiotów zakończy ten proces w ustalonym terminie.
1.2.
Projekt rozporządzenia wzbudził wątpliwości na rynkach co do terminu przejścia na SEPA, w związku z czym istnieje pilna potrzeba wyjaśnienia tej kwestii. Dodatkowym problemem jest brak pewności prawnej w przypadku przyjęcia projektu rozporządzenia dopiero po obecnie obowiązującym terminie, tj. po dniu 1 lutego 2014. Problem ten zostanie częściowo rozwiązany przez proponowane zastosowanie projektu rozporządzenia z mocą wsteczną od dnia 31 stycznia 2014 r. W miarę możliwości należy uniknąć sytuacji, w której obecnie obowiązujący termin przejścia na SEPA miałby zastosowanie do momentu przyjęcia projektu rozporządzenia, a do tego czasu rynki byłyby obarczone niepewnością co do przyjęcia rozporządzenia.
1.3.
Jest więc kwestią najwyższej wagi, aby przywrócić pewność prawną, zmniejszyć niepewność rynków i przekazać im jasny komunikat co do terminu przejścia na SEPA. Cele te można osiągnąć poprzez szybkie przyjęcie projektu rozporządzenia przez Radę i Parlament bez dalszych zmian jego zasadniczych elementów.
2.
Uwagi szczegółowe

Uwzględniając powyższe cele oraz w zakresie, w jakim jest to możliwe w ramach przyspieszonej procedury legislacyjnej, EBC proponuje zmiany, które zmierzają do: a) doprecyzowania zakresu projektu rozporządzenia (wprowadzenie dodatkowego okresu przejściowego, w drodze odstępstwa) oraz jego uzasadnienia (jest wątpliwe, aby przejście na SEPA zostało w pełni zakończone do dnia 1 lutego 2014 r.); b) ujednolicenia terminologii użytej w projekcie rozporządzenia z terminologią użytą w rozporządzeniu (UE) nr 260/2012 oraz c) wyjaśnienia wpływu okresu przejściowego na nakładanie sankcji.

Propozycje zmian w projekcie rozporządzenia wraz z ich uzasadnieniem zostały zawarte w załączniku.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 22 stycznia 2014 r.

Mario DRAGHI
Prezes EBC

ZAŁĄCZNIK

Propozycje zmian

Tekst proponowany przez Komisję Zmiany proponowane przez EBC(1)
Zmiana nr 1
Motyw 6
"(6) Począwszy od dnia 1 lutego 2014 r. banki oraz inni dostawcy usług płatniczych będą zmuszeni odmawiać przetwarzania poleceń przelewu i poleceń zapłaty, które nie spełniają wymogów SEPA, gdyż wymagają tego od nich przepisy, aczkolwiek, jak to się dzieje obecnie, technicznie będą oni w stanie przetwarzać te płatności, kontynuując stosowanie dotychczasowych schematów płatności równolegle z poleceniem przelewu SEPA i poleceniem zapłaty SEPA. Dopóki nie nastąpi pełne przejście na polecenia przelewu SEPA i polecenia zapłaty SEPA, nie można wykluczyć problemów z realizacją płatności, które mogą prowadzić do opóźnienia tych płatności. Problemy te mogą dotknąć wszystkich użytkowników usług płatniczych, a w szczególności MŚP i konsumentów." "(6) Począwszy od dnia 1 lutego 2014 r. banki oraz inni dostawcy usług płatniczych będą zmuszeni odmawiać przetwarzania poleceń przelewu i poleceń zapłaty, które nie spełniają wymogów SEPA, gdyż wymagają tego od nich przepisy rozporządzenia (UE) nr 260/2012, aczkolwiek, jak to się dzieje obecnie, technicznie będą oni w stanie przetwarzać te płatności, kontynuując stosowanie dotychczasowych schematów płatności równolegle z poleceniem przelewu SEPA i poleceniem zapłaty SEPA. Dopóki nie nastąpi pełne przejście na polecenia przelewu SEPA i polecenia zapłaty SEPA, nie można wykluczyć problemów z realizacją płatności, które mogą prowadzić do opóźnienia tych płatności. Problemy te mogą dotknąć wszystkich użytkowników usług płatniczych, a w szczególności MŚP i konsumentów."
Uzasadnienie
Określenie "wymagają tego od nich przepisy" nie jest jednoznaczne, w związku z czym należy wskazać rozporządzenie (UE) nr 260/2012.
Zmiana nr 2
Motyw 7
"(7) Kwestią o zasadniczym znaczeniu jest uniknięcie niepotrzebnych zakłóceń w płatnościach wynikających z faktu, iż do dnia 1 lutego 2014 r. nie udało się dokonać pełnego przejścia na SEPA. (...) Należy zatem wprowadzić okres przejściowy, który umożliwi kontynuowanie przetwarzania płatności w różnych formatach. (...) W okresie przejściowym państwa członkowskie powinny zrezygnować z nakładania sankcji na dostawców usług płatniczych, którzy realizują płatności niespełniające wymogów SEPA, oraz na użytkowników usług płatniczych, którzy nie zakończyli jeszcze procesu przejścia na SEPA." "(7) Kwestią o zasadniczym znaczeniu jest uniknięcie niepotrzebnych zakłóceń w płatnościach wynikających z faktu, iż nie jest prawdopodobne do dnia 1 lutego 2014 r. nie udało się dokonanieć pełnego przejścia na SEPA do dnia 1 lutego 2014 r. (...) Należy zatem wprowadzić dodatkowy okres przejściowy, który umożliwi kontynuowanie przetwarzania płatności w różnych formatach. (...) Należy wyraźnie wskazać, że w W dodatkowym okresie przejściowym państwa członkowskie powinny zrezygnować są zobowiązane do zrezygnowaniać z nakładania sankcji na dostawców usług płatniczych, którzy realizują płatności niespełniające wymogów SEPA, oraz na użytkowników usług płatniczych, którzy nie zakończyli jeszcze procesu przejścia na SEPA."
Uzasadnienie
Stwierdzenie "wynikających z faktu, iż do dnia 1 lutego 2014 r. nie udało się dokonać pełnego przejścia na SEPA" jest sprzeczne z motywem 5, zgodnie z którym "jest bardzo mało prawdopodobne, że z dniem 1 lutego 2014 r. wszyscy uczestnicy rynku będą spełniać wymogi SEPA". Te dwa motywy powinny zostać ujednolicone. Ponadto należy w sposób konsekwentny stosować termin "dodatkowy okres przejściowy". I wreszcie, z uwagi na wymóg pewności prawa, należy stwierdzić jako fakt brak stosowania sankcji w wyniku wprowadzenia okresu przejściowego i w czasie jego trwania.
Zmiana nr 3
Artykuł 1 ust. 1
"1. Bez uszczerbku dla przepisów art. 6 ust. 1 i 2 dostawcy usług płatniczych mogą do dnia 1 sierpnia 2014 r. kontynuować przetwarzanie transakcji płatniczych w euro w formatach, które różnią się od formatów wymaganych dla poleceń przelewu SEPA i poleceń zapłaty SEPA." "1. W drodze odstępstwa od Bez uszczerbku dla przepisów art. 6 ust. 1 i 2 dostawcy usług płatniczych mogą do dnia 1 sierpnia 2014 r. kontynuować przetwarzanie transakcji płatniczych w euro w dotychczasowych formatach, które różnią się od formatów wymaganych dla poleceń przelewu SEPA i poleceń zapłaty SEPA zgodnie z niniejszym rozporządzeniem."
Tekst proponowany przez Komisję Zmiany proponowane przez EBC(1)
Uzasadnienie
Termin "w drodze odstępstwa" pochodzi z aktualnego brzmienia rozporządzenia (UE) nr 260/2012 i jest w sensie prawnym precyzyjny. Terminy "poleceń przelewu SEPA" i "poleceń zapłaty SEPA" nie są zdefiniowane w rozporządzeniu (UE) nr 260/2012. Z uwagi na wymóg pewności prawa zakres odstępstwa musi być jasno określony.
Zmiana nr 4
Artykuł 1 ust. 1, drugi akapit
"Państwa członkowskie stosują przepisy dotyczące sankcji mających zastosowanie w przypadku naruszeń art. 6 ust. 1 i 2, ustanowione zgodnie z art. 11, dopiero począwszy od dnia 2 sierpnia 2014 r." "Państwa członkowskie stosują przepisy dotyczące sankcji mających zastosowanie w przypadku naruszeń art. 6 ust. 1 i 2, ustanowione zgodnie z art. 11, dopiero począwszy od dnia 2 sierpnia 2014 r. i tylko w odniesieniu do transakcji płatniczych zainicjowanych w dniu 2 sierpnia 2014 r. lub po tym dniu."
Uzasadnienie
Z uwagi na wymóg pewności prawa należy doprecyzować, że sankcji nie stosuje się do transakcji przetwarzanych w czasie trwania dodatkowego okresu przejściowego.
Zmiana nr 5
Artykuł 1 ust. 1, trzeci akapit
"W drodze odstępstwa od art. 6 ust. 1 i 2, państwa członkowskie mogą zezwalać dostawcom usług płatniczych, do dnia 1 lutego 2016 r., na świadczenie usług w zakresie konwersji w odniesieniu do krajowych transakcji płatniczych, umożliwiając użytkownikom usług płatniczych, którzy są konsumentami, dalsze korzystanie z BBAN zamiast identyfikatora rachunku płatniczego określonego w pkt 1 lit. a) załącznika, pod warunkiem że zostanie zapewniona interoperacyjność poprzez techniczną i bezpieczną konwersję BBAN płatnika i odbiorcy w identyfikator rachunku płatniczego określony w pkt 1 lit. a) załącznika. (...)" (Propozycja EBC nie dotyczy polskiej wersji językowej.)
Uzasadnienie
Ujednolicenie z terminologią stosowaną w rozporządzeniu (UE) nr 260/2012.
(1) Pogrubienie w tekście wskazuje, w którym miejscu EBC proponuje wprowadzenie nowego tekstu. Przekreślenie w tekście oznacza, że EBC proponuje wykreślenie fragmentu tekstu.
1 COM(2013) 937 final.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 z dnia 14 marca 2012 r. ustanawiające wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 924/2009 (Dz.U. L 94 z 30.3.2012, s. 22).
3 Komunikat prasowy z dnia 9 stycznia 2014 r. dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem: http://www.ecb. europa.eu

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.80.1

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie opóźnienia daty przejścia na SEPA (CON/2014/3).
Data aktu: 22/01/2014
Data ogłoszenia: 19/03/2014