Komunikat Ministerstwa Gospodarki Republiki Chorwacji wydany na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Komunikat Ministerstwa Gospodarki Republiki Chorwacji wydany na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(2014/C 302/03)

Ogłoszenie Republiki Chorwacji w sprawie pierwszej rundy wydawania zezwoleń na rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów na obszarach lądowych

Ministerstwo Gospodarki

Ustawa o rozpoznawaniu i wydobyciu węglowodorów

(Dz.U.UE C z dnia 6 września 2014 r.)

Runda wydawania zezwoleń na obszarach lądowych

Ministerstwo Gospodarki zaprasza zainteresowane strony do składania wniosków o zezwolenia w odniesieniu do bloków na lądowym terytorium Chorwacji. Działania w zakresie rozpoznawania i wydobycia węglowodorów na obszarach lądowych pod jurysdykcją Republiki Chorwacji wymagają zezwolenia krajowego oraz umowy o wspólnym wydobyciu zawartej w następstwie udzielenia zezwolenia. Wybrany wnioskodawca, pojedynczy podmiot lub konsorcjum podmiotów, mają prawo do rozpoznawania węglowodorów i do bezpośredniego otrzymania koncesji na łączny okres nieprzekraczający 30 lat, jeśli stwierdzono, że odkrycie ma charakter komercyjny.

Dokładne informacje na temat oferty, w tym mapy i wykazy oferowanych bloków, wytyczne dotyczące zezwoleń oraz warunki, jakie zawierać będą te zezwolenia, jak również wskazówki dotyczące składania wniosków są dostępne na stronie internetowej Chorwackiej Agencji ds. Węglowodorów: www.azu.hr Właściwym organem jest Ministerstwo Gospodarki - Sektor Górnictwa, Ulica grada Vukovara 78, HR-10000 Zagrzeb, Republika Chorwacji.

Oferowany obszar geograficzny składa się z 6 lądowych bloków rozpoznawczych. Powierzchnie, głębokości i współrzędne bloków określono w kompletnym zbiorze wytycznych dotyczących przetargu.

Proponowana data lub termin udzielenia zezwolenia: wnioski należy składać do dnia 18 lutego 2015 r. do godz. 14:00 czasu lokalnego. Terminem przyznania zezwolenia jest dzień 18 maja 2015 r.

Kryteria

1.
Ogólna jakość złożonego wniosku.
2.
Techniczne, finansowe i zawodowe kompetencje wnioskodawcy.
3.
Wszystkie przypadki, w których wnioskodawca wykazał brak skuteczności i odpowiedzialności w ramach jakiegokolwiek poprzedniego zezwolenia w jakiejkolwiek formie w jakimkolwiek państwie.
4.
Wnioski dotyczące ochrony bezpieczeństwa publicznego, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska, ochrony zasobów biologicznych i narodowych dóbr o wartości artystycznej, historycznej lub archeologicznej, bezpieczeństwa instalacji i pracowników oraz planowej gospodarki zasobami ropy naftowej.
5.
Nakłady pracy ogółem oraz oferowana gratyfikacja finansowa rozłożone na dwa etapy rozpoznawania (3 + 2 lata) i ocenione na podstawie planowanej odległości/powierzchni 3D lub stosownych badań sejsmicznych 3D, liczby odwiertów rozpoznawczych i innych badań.
6.
Oferowana premia z tytułu podpisania umowy (min. 1 400 000,00 HRK za blok).

Uwagi

Wniosek można złożyć w języku angielskim, ale musi on zawierać tłumaczenie na język chorwacki. Wnioskodawcy powinni zapoznać się z kompletnym zbiorem wytycznych dotyczących przetargu i korzystać z zawartych w nim odpowiednich formularzy.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.302.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat Ministerstwa Gospodarki Republiki Chorwacji wydany na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 06/09/2014
Data ogłoszenia: 06/09/2014