Możliwość ustanowienia przez państwo członkowskie przepisów o obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie papierów i dokumentów zgodnie z art. 21 lit. c)
(2014/C 152/05)
(Dz.U.UE C z dnia 20 maja 2014 r.)
LITWA
Nowe informacje zastępujące informacje dostarczone przez Litwę i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Dz.U. C 98 z 29 kwietnia 2009 r.).
Litewskie ustawodawstwo nie zawiera obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie przez cały czas papierów i dokumentów.
Jednak zgodnie z Ustawą o statusie prawnym cudzoziemców (art. 3 ust. 4) na wezwanie oficera policji lub innego właściwego urzędnika obywatele zagraniczni muszą przedstawić dokument potwierdzający tożsamość (dokument podróżny, zezwolenie na pobyt itp.), jak również inne dokumenty określające cel i warunki ich obecności w Republice Litewskiej i potwierdzające zgodność ich pobytu w tym kraju z prawem.
Ponadto Ustawa o granicach narodowych i ich ochronie (art. 17 ust. 5) i inne akty prawne stanowią, że osoby nieposiadające dokumentów potwierdzających tożsamość nie mają prawa wjazdu na obszary objęte przepisami dotyczącymi ochrony granic. Zakaz ten nie ma zastosowania do obszarów podlegających regulacjom dotyczącym granic, znajdujących się przy granicach wewnętrznych, z wyjątkiem przypadków, w których tymczasowo przywrócono wewnętrzne kontrole graniczne. Obywatelom Republiki Litewskiej i innych państw członkowskich Unii Europejskiej od 16 roku życia korzystającym ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się i nieposiadającym przy sobie dokumentów identyfikacyjnych zabrania się wstępu na obszary przygraniczne. Obywatelom Republiki Litewskiej i innych państw członkowskich Unii Europejskiej poniżej 16 roku życia korzystającym ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się i nieposiadającym przy sobie aktu urodzenia, dziecięcego dokumentu podróży lub innych dokumentów identyfikacyjnych zabrania się wstępu na obszary przygraniczne. Również innym osobom zabrania się wstępu na obszary przygraniczne, jeżeli nie posiadają ważnego paszportu wydanego przez kraj trzeci lub ekwiwalentnego dokumentu podróży, paszportu zagranicznego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i dokumentu potwierdzającego zgodność ich pobytu w Republice Litewskiej z prawem.
Na strzeżone obszary przygraniczne mają wstęp jedynie osoby posiadające jednorazowe lub stałe zezwolenie wydane przez Służbę Ochrony Granicy Państwowej wraz z dokumentami, o których mowa powyżej. Tego typu zezwolenia nie są niezbędne w przypadku osób przekraczających granicę narodową i wkraczających na strzeżony obszar przygraniczny drogą lądową, wodną i powietrzną zgodnie z procedurami określonymi w ustawach i innych aktach prawnych wydanych przez Republikę Litewską.
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2014.152.24 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Aktualizacja zgłoszenia Litwy zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) - Możliwość ustanowienia przez państwo członkowskie przepisów o obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie papierów i dokumentów zgodnie z art. 21 lit. c). |
Data aktu: | 20/05/2014 |
Data ogłoszenia: | 20/05/2014 |