Zaproszenie do składania wniosków - Wspólny unijny program sondaży wśród przedsiębiorstw i konsumentów.

Zaproszenie do składania wniosków - Wspólny unijny program sondaży wśród przedsiębiorstw i konsumentów

(2014/C 113/07)

(Dz.U.UE C z dnia 15 kwietnia 2014 r.)

1.
Cele i opis

Komisja Europejska ogłasza zaproszenie do składania wniosków (nr ref. ECFIN 2014 001/A4), dotyczące przeprowadzenia sondaży w ramach wspólnego unijnego programu sondaży wśród przedsiębiorstw i konsumentów w 28 państwach członkowskich UE oraz w krajach kandydujących: Islandii, Czarnogórze, byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii, Republice Serbii i Turcji.

Celem programu jest gromadzenie informacji na temat sytuacji gospodarczej w państwach członkowskich UE i krajach kandydujących, dzięki czemu możliwe będzie porównywanie ich cykli koniunkturalnych na potrzeby zarządzania UGW (unią gospodarczą i walutową). Program stał się niezbędnym narzędziem nadzorowania gospodarki w UGW oraz realizacji ogólnych celów polityki gospodarczej.

Sondaże kierowane są do kadry zarządzającej w sektorze wytwórczym (sondaże dot. sektora przemysłu i inwestycji), budowlanym, sprzedaży detalicznej i usług oraz do konsumentów. Komisja zamierza zawrzeć umowy z wykwalifikowanymi podmiotami w celu wykonania działań polegających na przeprowadzeniu jednego z poniższych sondaży lub większej ich liczby:

sondaż dot. sektora przemysłowego,
sondaż dot. sektora inwestycji,
sondaż dot. sektora budowlanego,
sondaż dot. sektora sprzedaży detalicznej,
sondaż dot. sektora usług,
sondaż wśród konsumentów,
sondaże ad hoc dotyczące aktualnych kwestii gospodarczych. Wspomniane sondaże ad hoc mają z definicji bardziej okazjonalny charakter i będą przeprowadzane niezależnie od sondaży miesięcznych (choć z użyciem tych samych prób jak w przypadku sondaży miesięcznych) w celu uzyskania informacji na temat określonych kwestii polityki gospodarczej.

W tym celu zawarte zostaną ramowe umowy o partnerstwie na maksymalny okres sześciu lat. Na podstawie tych ramowych umów strony mogą zawrzeć sześć szczegółowych rocznych umów w sprawie przyznania dotacji.

Departamentem Komisji odpowiedzialnym za realizację tego działania i zarządzanie nim jest Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych.

2.
Kwalifikowalność

Jedynie wnioski złożone przez pomioty prawne z siedzibą w poniższych państwach uznaje się za kwalifikowalne w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków:

państwa członkowskie UE,
kraje kandydujące oraz
kraje EFTA i EOG.
3.
Budżet i czas trwania projektu

Łączny roczny budżet na przeprowadzenie sondaży wynosi około 5.620.000 EUR (pięć milionów sześćset dwadzieścia tysięcy euro). Z dotacji UE można sfinansować maksymalnie 50 % kwalifikowalnych kosztów każdego sondażu. Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

Beneficjenci zostaną wybrani na maksymalny okres 6 lat. Można zawrzeć sześć szczegółowych rocznych umów w sprawie przyznania dotacji. W pierwszym roku działania obejmie okres od dnia 1 maja 2015 r. do dnia 30 kwietnia 2016 r.

4.
Termin składania wniosków

Wnioski należy przesłać najpóźniej do: 18 czerwca 2014 r.

pocztą:

Zaproszenie do składania wniosków

Nr ref. ECFIN 2014 001/A4

European Commission

Unit ECFIN/R3 - Mr J.VERHAEVEN

Office N105 01/034

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

kurierem lub osobiście

Zaproszenie do składania wniosków

Nr ref. ECFIN 2014 001/A4

European Commission

Unit ECFIN/R3- Mr J.VERHAEVEN

Office N105 01/034

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel (Evere)

BELGIQUE/BELGIË

5.
Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące zaproszenia do składania wniosków, formularz wniosku i załączniki do niego są dostępne na portalu europa.eu na stronie:

http://ec.europa.eu/dgs/economy_finance/procurement_grants/grants/proposals/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi formalne określone w szczegółowych informacjach dotyczących zaproszenia do składania wniosków. Wnioski należy składać pisemnie, w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej, korzystając z formularza wniosku i innych wzorów formularzy, jeżeli jest to wymagane. Zachęca się jednakże do składania wniosków w języku angielskim, gdyż usprawnia to procedurę oceny. W stosownych przypadkach dodatkowe informacje uznane za niezbędne przez wnioskodawcę można załączyć na oddzielnych kartkach.

Ocena wniosków będzie dokonywana w oparciu o zasady przejrzystości i równego traktowania. Wszystkie wnioski zostaną ocenione przez komitet ds. oceny pod kątem spełniania kryteriów kwalifikowalności, wykluczenia, selekcji i przyznawania dotacji określonych w ww. szczegółowych informacjach.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024