united kingdom
ukraine

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur w celu wyboru ekspertów na członków grup ekspertów Komisji, za które odpowiada Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur w celu wyboru ekspertów na członków grup ekspertów Komisji, za które odpowiada Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu

(2012/C 265/05)

(Dz.U.UE C z dnia 1 września 2012 r.)

1.
Opis Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu oraz roli grup ekspertów Komisji

W ramach unijnej strategii "Europa 2020" na rzecz inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu stara się osiągnąć pięć ogólnych celów: wzmocnienie europejskiej bazy przemysłowej i propagowanie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną; promowanie innowacji jako środka generowania nowych źródeł wzrostu i zaspokajania potrzeb społecznych; stymulowanie tworzenia i rozwoju MŚP oraz wspieranie przedsiębiorczości; zapewnienie otwartego rynku wewnętrznego dla towarów oraz wspieranie europejskiej obecności w przestrzeni kosmicznej.

Grupy ekspertów Komisji są to ciała konsultacyjne, powołane przez Komisję lub jej oddziały, składające się z co najmniej sześciu członków z sektora publicznego lub prywatnego i mające się zbierać więcej niż jednokrotnie. Rolą grup ekspertów jest służyć Komisji i jej oddziałom poradą i wiedzą fachową w związku z:

1)
opracowywaniem wniosków ustawodawczych i inicjatyw politycznych (przysługującym Komisji prawem inicjatywy);
2)
opracowywaniem aktów delegowanych, o których mowa w komunikacie dotyczącym wprowadzenia w życie art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;
3)
wprowadzaniem w życie przepisów, programów i polityki UE, jak również koordynacją i współpracą z państwami członkowskimi w tym względzie.

Tworzenie i funkcjonowanie grup ekspertów regulowane jest zasadami horyzontalnymi opublikowanymi w komunikacie Komisji C(2010) 7649 z dnia 10 listopada 2010 r.

Grupy ekspertów nie podejmują wiążących decyzji, lecz mogą formułować opinie i zalecenia lub składać sprawozdania. Stanowią one przede wszystkim forum dyskusji i swobodnej wymiany poglądów, a ich główną rolą jest służenie Komisji wysokiej jakości wiedzą fachową. Gromadzenie wiedzy fachowej z wielorakich źródeł jest innym sposobem gromadzenia opinii różnych zainteresowanych stron. Komisja i jej oddziały są w pełni niezależne, jeśli chodzi o uwzględnianie zgromadzonej wiedzy fachowej i opinii. Proponując nową politykę lub środek, usiłują one zawsze znaleźć rozwiązanie najlepiej służące ogólnemu interesowi Unii Europejskiej i jej państw członkowskich.

Określając skład grup ekspertów, Komisja i jej oddziały dążą do zapewnienia zrównoważonej reprezentacji odpowiednich dziedzin wiedzy fachowej i interesów, biorąc jednocześnie pod uwagę określone zadania poszczególnych grup ekspertów i rodzaj wymaganej wiedzy fachowej.

Z uwagi na ten wymóg Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu dąży do zapewnienia lepszej równowagi zainteresowanych stron w niektórych grupach ekspertów poprzez mianowanie nowych członków reprezentujących szereg interesów niebranżowych.

Koszty podróży i utrzymania ponoszone przez członków grupy będą zwracane przez Komisję zgodnie z obowiązującymi przepisami i w granicach dostępnych środków budżetowych. Członkowie nie będą otrzymywać żadnego wynagrodzenia za pełnienie swych obowiązków.

Językiem roboczym zarówno dokumentów, jak i posiedzeń będzie język angielski.

2.
Grupy ekspertów Komisji objęte niniejszym zaproszeniem do zgłaszania kandydatur

Przyjmowane są kandydatury do następujących grup ekspertów Komisji:

Code Name
E01295 Working Group on Motor Vehicles
E01296 Working Group on Motorcycles
E01297 Working Group on Agricultural Tractors
E01320 Fertilisers Working Group
E01348 Working Group Gas Appliances
E01349 Working Group Measuring Instruments
E01356 Advisory Committee on Community Policy regarding Forestry and Forest-based Industries
E01633 Working Group on Explosives
E01798 Eco-Design Consultation Forum
E02661 Mission Evolution Advisory Group
E02758 European Multi-Stakeholders Platform on ICT Standardisation
X01311 Ad hoc Advisory Group on Non-Annex I Products
X01353 Raw Materials Supply Group

Misję, zakres prac i przeszłą działalność poszczególnych grup można sprawdzić w rejestrze publicznym grup ekspertów Komisji pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/

3.
Kryteria kwalifikacji

W momencie upływu terminu zgłaszania kandydatur kandydaci muszą:

być osobą prawną(1) zarejestrowaną w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej,
reprezentować interesy niebranżowe, takie jak interesy konsumentów, pracowników lub kwestie środowiskowe.
4.
Kryteria wyboru

Przy ocenie zgłoszonych kandydatur bierze się pod uwagę:

zakres udokumentowanej działalności istotnej dla prac danej grupy ekspertów, który należy wykazać poprzez opis doświadczenia w dziedzinie działalności danej grupy ekspertów Komisji,
zakres udokumentowanej zdolności operacyjnej do uczestniczenia w pracach danej grupy, który należy wykazać poprzez opis organizacji, jej doświadczenia, jej zasobów i jej osiągnięć,
zakres udokumentowanych kompetencji i doświadczenia oraz pozycję w hierarchii proponowanego przedstawiciela (proponowanych przedstawicieli) organizacji,
ogólną potrzebę osiągnięcia w obrębie grupy równowagi pod względem reprezentatywności interesów, odpowiedniej wiedzy fachowej, płci i pochodzenia geograficznego.
5.
Procedura wyboru

W celu zbadania zgłoszonych kandydatur Dyrektor Generalny powoła, dla każdej grupy ekspertów, komisję składającą się z trzech urzędników z Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu. Zdecydują oni, którzy kandydaci zostaną zaproszeni do wejścia w skład danej grupy ekspertów Komisji. Nie ma minimalnej ani maksymalnej liczby nowych członków, których należy zaprosić do przystąpienia do danej grupy ekspertów Komisji. Nowi członkowie zostaną mianowani na okres rozpoczynający się w dniu 1 stycznia 2013 r.

6.
Zgłaszanie kandydatur

Najpóźniej do dnia 31 października 2012 r. na podany poniżej adres e-mail należy przesłać list motywacyjny wraz z formularzem wniosku (załącznik), zawierający wyraźne wskazanie grupy ekspertów, do której zgłaszana jest kandydatura, i podpisany przez upoważnionego przedstawiciela osoby prawnej wnioskodawcy. Wszystkie kandydujące organizacje muszą wyraźnie wskazać rodzaj reprezentowanych przez nie interesów (np. konsumenci, środowisko itp.), zaproponować swego przedstawiciela (swych przedstawicieli) i dołączyć niepoświadczone kopie dokumentów uzasadniających spełnienie kryteriów kwalifikacji i wyboru. Każdy wniosek musi zostać sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Sporządzenie wniosków w języku angielskim ułatwiłoby jednak procedurę oceny.

Wypełniony i należycie podpisany wniosek, zawierający wskazane powyżej elementy, należy przesłać na adres e-mail: ENTR-CAL-LEXPERTGROUPS@ec.europa.eu, najpóźniej do dnia 31 października 2012 r., o czym świadczyć będzie potwierdzenie odbioru.

Organizacje, które pragną zgłosić kandydatów na członków więcej niż jednej grupy ekspertów, proszone są o przesłanie swych wniosków w jednej wiadomości e-mail zawierającej odrębne listy motywacyjne w odniesieniu do każdej z grup ekspertów, których one dotyczą.

Komisja zastrzega sobie prawo do zwrócenia się o wszelkie dokumenty potwierdzające na późniejszym etapie oraz do zastąpienia członków, którzy przedstawili nieścisłe lub nieprawdziwe oświadczenia.

Dane osobowe będą gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001.

Listy członków grup ekspertów zostaną opublikowane w rejestrze publicznym: http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/

Prośby o wszelkie dodatkowe informacje proszę przesyłać na adres: ENTR-CAL-LEXPERTGROUPS@ec.europa.eu

ZAŁĄCZNIK 

grafika______

(1) Jeśli dana organizacja nie jest osobą prawną (np. w przypadku niektórych związków zawodowych), powinna być ona reprezentowana przez osobę fizyczną.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.265.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania kandydatur w celu wyboru ekspertów na członków grup ekspertów Komisji, za które odpowiada Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu.
Data aktu: 01/09/2012
Data ogłoszenia: 01/09/2012