Protokół posiedzenia w dniu 21 listopada 2011 r. (poniedziałek).

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 21 LISTOPADA 2011 R. (PONIEDZIAŁEK)

(2012/C 145/01)

(Dz.U.UE C z dnia 23 maja 2012 r.)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

El-Hadj Bonfoh Abass, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Togo, Assarid Ag Imbarcaouane, p.o. współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Mahamadou Issoufou, prezydent Nigru i Faure Gnassingbé, prezydent Republiki Togijskiej.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.50 i wznowione o godz. 15.10)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Assarid Ag IMBARCAOUANE

współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników i poinformował o wejściu w życie nowego regulaminu.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący poinformował, że lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski zostanie umieszczona w załączniku do protokołu.

Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodniczący poinformował, że złożono cztery wnioski o akredytację przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy z Kotonu i z art. 1 regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, przedstawiciele ci powinni uzyskać akredytację, a ich nazwiska powinny znaleźć się na liście umieszczonej w załączniku do protokołu.

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP100.956)

João Ferreira wyraził ubolewanie z powodu braku tłumaczenia aktywnego na język portugalski. Współprzewodniczący Assarid zasugerował mu zwrócenie się do Prezydium Parlamentu Europejskiego, właściwego w tego rodzaju kwestiach.

Głos zabrali: Teshome Toga (Etiopia), Rabindre T. Parmessar (Surinam).

Projekt porządku dziennego został przyjęty w formie wynikającej z niniejszego protokołu.

2.
Przyjęcie protokołu posiedzenia 21. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE (Dz.U. C 327 z 10 listopada 2011 r.)

Protokół został zatwierdzony.

3.
Komunikaty współprzewodniczących łącznie z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium w dniu 20 listopada 2011 r.

Współprzewodniczący poinformował o wynikach posiedzenia Prezydium w dniu 20 listopada 2011 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Komisje stałe opracują następujące sprawozdania:

Komisja Spraw Politycznych

Reakcja na kryzys polityczny i humanitarny w Somalii - wyzwania dla Unii Europejskiej i grupy AKP

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Przedsiębiorczość oparta na technologiach informacyjno-komunikacyjnych (TIK) i jej wpływ na rozwój w państwach AKP

Komisja Spraw Socjalnych i Środowiska

Znaczenie dostępu do energii dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i osiągnięcia milenijnych celów rozwoju.
b)
Poprawki Prezydium do regulaminu zostaną przedstawione Zgromadzeniu do zatwierdzenia w dniu 23 listopada 2011 r.
c)
Zagadnienie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Somalii będzie omawiane w ramach debaty poświęconej kryzysowi żywnościowemu w Rogu Afryki, a zwłaszcza w Somalii. Współprzewodniczący złożą oświadczenie w tej sprawie.
d)
Kolejne posiedzenie regionalne, pierwsze z drugiego cyklu posiedzeń regionalnych, odbędzie się w Zambii w tygodniu od 20 do 24 lutego 2012 r.
e)
Prezydium wyśle misję informacyjną i wyjaśniającą do Ispry (Włochy) w dniach 23-24 marca 2012 r. i mogłoby także wysłać misję na Wybrzeże Kości Słoniowej w pierwszej połowie 2012 r.

Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie, że w sobotę rano odbyło się posiedzenie Forum Kobiet. Obradom współprzewodniczyły Zita Gurmai i MoMamo Karerwa (Burundi), a tematem była "Rola kobiet w zapobieganiu konfliktom, zarządzaniu nimi i ich rozwiązywaniu".

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

współprzewodniczący

Współprzewodniczący ogłosił następujące terminy:

w odniesieniu do poprawek do projektów rezolucji kompromisowych oraz innych pilnych projektów rezolucji poddanych pod głosowanie: wtorek, 22 listopada 2011 r., godz. 12.00;
w odniesieniu do pytań dotyczących sposobów głosowania: środa, 23 listopada 2011 r., godz. 10.00 - na piśmie.

Współprzewodniczący zapowiedział ograniczenia czasu wystąpień.

4.
Oświadczenie Andrisa Piebalgsa, komisarza ds. rozwoju

Komisarz złożył oświadczenie.

5.
Debata z udziałem komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa - pytania z sali

Głos zabrali: Olle Schmidt, Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Rabindre T. Parmessar (Surinam), Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius), Boniface Yehoue Tome (Benin), Komi Selom Klassou (Togo), Michael Gahler, Ali Soubaneh Attaye (Dżibuti), Michèle Rivasi, Job Yustino Ndugai (Tanzania), Amadou Ciré Sall (Senegal), João Ferreira, Eunice Kazembe (Malawi), Piet Van Der Walt (Namibia), Moses Y. Kollie (Liberia), Ismael El Hag Musa (Sudan) i Véronique De Keyser.

Komisarz odniósł się do kwestii poruszonych przez członków.

6.
Tura pytań do Komisji

Złożono 17 pytań do Komisji.

Komisja odpowiedziała już wcześniej na pytania wymagające odpowiedzi pisemnej, a komisarz Piebalgs udzielił ustnych odpowiedzi na dodatkowe pytania złożone przez następujące osoby:

Pytanie nr 1, które skierował Horst Schnellhardt w sprawie finansowania bardzo małych projektów dotyczących rozwoju.

Pytanie nr 14, które skierowała Catherine Bearder w sprawie turystyki przyrodniczej i lekceważenia lokalnej znajomości dzikiej fauny i flory.

Pytanie nr 15, które skierował Frank Engel w sprawie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w polityce współpracy z państwami AKP i rozwoju.

Pytanie nr 17, które skierował Ole Christensen w sprawie sytuacji w Rogu Afryki.

Pytanie nr 4, które skierował Michael Cashman (zastąpiony przez Zitę Gurmai) w sprawie wsparcia dla szczepień przeciwko gruźlicy od 2014 r.

Pytanie nr 2, które skierowała Michèle Rivasi w sprawie zawłaszczania gruntów i bezpieczeństwa żywnościowego.

Pytanie nr 7, które skierowała Gabriele Zimmer w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym.

Pytanie nr 10, które skierował Jo Leinen (zastąpiony przez Norberta Neusera) w sprawie bezpieczeństwa energetycznego w państwach AKP.

Pytanie nr 11, które skierował Norbert Neuser w sprawie powszechnego dostępu do energii.

Autorzy pytań nr 9, 12, 16 nie złożyli dodatkowych pytań.

Autorzy pytań nr 3, 5, 6, 8, 13 byli nieobecni.

Dodatkowo głos zabrali: Véronique De Keyser, Piet Van Der Walt (Namibia), Louis Michel i Glen Bénédict Noël (Grenada).

7.
Działania następcze podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 21. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE

Komisarz Piebalgs nawiązał do rozdanego wcześniej dokumentu dotyczącego działań następczych podjętych przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP-UE w Budapeszcie (Węgry).

8.
Wpływ zadłużenia na finansowanie rozwoju w krajach AKP

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współsprawozdawcy: Amadou Ciré Sall (Senegal) i Robert Sturdy

Amadou Ciré Sall (Senegal) i Frank Engel (w imieniu Roberta Sturdy'ego) przedstawili sprawozdanie na temat wpływu zadłużenia na finansowanie rozwoju w krajach AKP.

Głos zabrali: Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Christa Klaß, Musa Hussein Naib (Erytrea), Norbert Neuser, Louis Michel,

Emmanuel Kwasi Bandua (Ghana), Michèle Rivasi, Ali Soubaneh Atteye (Dżibuti), Makhosini Hlongwane (Zimbabwe), João Ferreira, Job Yustino Ndugai (Tanzania), Hamadaou Sylla (Mali), Sábado Teresa Malendza (Mozambik), Ismael El Hag Musa (Sudan), Musikari N. Kombo (Kenia), Domenico Rosa (Komisja Europejska).

Frank Engel i Amadou Ciré Sall (Senegal) zamknęli debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.25)

Assarid Ag IMBARCAOUANE i Mohamed Ibn CHAMBAS i
Louis MICHEL Luis Marco AGUIRIANO NALDA
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024