united kingdom
ukraine

Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej dotyczącej Pisco.

PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ PISCO

(2011/C 141/16)

(Dz.U.UE C z dnia 12 maja 2011 r.)

WPROWADZENIE

Dnia 27 lipca 2009 r. Republika Peru złożyła wniosek o rejestrację "Pisco" jako chronionego oznaczenia geograficznego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89.

Zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 110/2008 Komisja sprawdza zgodność wniosku z tym rozporządzeniem w terminie 12 miesięcy od daty złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.

Wniosek został pod tym kątem sprawdzony i zgodnie z art. 17 ust. 6 służby Komisji poinformowały na 101. posiedzeniu Komitetu ds. Napojów Spirytusowych w dniu 17 listopada 2010 r., że wniosek spełnia wymogi rozporządzenia.

Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej zostają zatem opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C.

Zgodnie z art. 17 ust. 7 osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes może w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji podstawowej specyfikacji dokumentacji technicznej zgłosić zastrzeżenia do umieszczenia oznaczenia geograficznego w załączniku III ze względu na niespełnienie warunków przewidzianych tym rozporządzeniem. Zastrzeżenie, które musi być należycie uzasadnione, przedkłada się Komisji w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej lub z załączonym tłumaczeniem na jeden z tych języków.

PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ PISCO

1. Nazwa: Pisco

2. Kategorie napojów spirytusowych: Okowita z wytłoków z owoców

3. Opis:

Okowita produkowana za pomocą fermentacji owoców winorośli (Vitis vitifera).

Istnieją trzy rodzaje Pisco, rozróżniane ze względu na rodzaj winogron (odmiany aromatyczne lub niearomatyczne) używanych w produkcji oraz poziom fermentacji moszczu winogronowego.

Pisco Puro: powstaje z jednej odmiany winorośli pisco; rozróżnia się Pisco Puro produkowane winogron aromatycznych i Pisco Puro produkowane z winogron niearomatycznych.

Pisco Acholado: powstaje z mieszanki różnych odmian winorośli pisco, przed fermentacją lub po destylacji.

Pisco Mosto Verde: produkt destylacji świeżego moszczu winogronowego z winogron pisco, które zostały poddane przerwanej fermentacji.

4. Cechy fizyko-chemiczne:

Objętościowa zawartość alkoholu w 20/20 °C (%) minimalna 38,0 maksymalna 48,0 Zawartość suchej masy w 100 °C (g/l): 0,6

Składniki lotne oraz kongenery (mg/100 ml A.A):

– Estry, wyrażone jako całkowita zawartość estrów: minimalnie 10, maksymalnie 330

– Mrówczan etylu: 0

– Octan etylu: minimalnie 10, maksymalnie 280

– Octan izoamylu: 0

Furfural: maksymalnie 5

Aldehydy, takie jak aldehyd octowy: minimalnie 3, maksymalnie 60

Alkohole wyższe, wyrażone jako całkowita zawartość alkoholi wyższych: minimalnie 60, maksymalnie 350

Kwasowość lotna, wyrażona w kwasie octowym: maksymalnie 200

Alkohol metylowy

Pisco Puro i Mosto Verde produkowane z winogron niearomatycznych: minimalnie 4, maksymalnie 100

Pisco Puro i Pisco Mosto Verde produkowane z winogron aromatycznych i Pisco Acholado: minimalnie 4, maksymalnie 150.

5. Obszar geograficzny:

Wszystkie etapy produkcji Pisco, od uprawy winorośli do przetwarzania winogron oraz butelkowania produktu końcowego przeprowadzane są na "obszarze produkcji Pisco", który znajduje się w następujących departamentach i prowincjach Republiki Peru:

1) Departament Lima, włączając prowincje Lima, Barranca, Cañete i Huaral, a także okręgi Pativilca, Lunahuaná" Mala, Pacarán i Zuñiga.

2) Departament Ica, włączając prowincje Chincha, Ica, Nazca i Pisco, a także okręg Ocucaje.

3) Departament Arequipa, włączając prowincję Caravelí, a także okręgi Majes, Vítor i Santa Rita de Siguas.

4) Departament Moquegua, włączając prowincję Ilo, a także okręg Omate.

5) Departament Tacna, włączając Valles de Caplina, Locumba i Sama.

6. Metoda produkcji:

Zbiór winogron ma miejsce do marca do kwietnia i w całości przeprowadzany jest ręcznie.

Rozdrabnianie i usuwanie szypułek. Winogrona przeznaczone do użycia do produktu końcowego są rozdrabniane i pozbawiane szypułek. Na ten proces składa się rozbijanie winogron w celu ekstrakcji soku - ale bez rozdrabniania pestek, i usunięcie szypułek winogron. Usuwanie szypułek jest istotnym elementem procesu służącego do uzyskania sfermentowanego moszczu winogronowego do produkcji napoju objętego ochroną w ramach ChOG.

Przelewanie wina do zbiorników oraz maceracja. Proces ten obejmuje umieszczenie moszczu w zbiornikach fermentacyjnych. W celu uzyskania odpowiedniej głębi smaku wina bazowego, skórka winogron jest macerowana moszczem winogronowym w zbiornikach fermentacyjnych. Czas maceracji zależy od cech danej odmiany.

Tłoczenie. Kiedy maceracja zostaje zakończona, wyciska się wytłoki z winogron.

Fermentacja. Fermentacja przeprowadzana jest w pojemnikach, które mogą być kadziami fermentacyjnymi z betonu w większych centrach produkcyjnych, lub tradycyjnymi dużymi glinianymi słojami lub dzbanami w mniejszych centrach produkcyjnych.

Fermentacja może być przeprowadzana bez maceracji lub przy częściowej lub całkowitej maceracji wytłoków winogronowych, w zależności od rodzaju Pisco produkowanego w danej partii. Po procesie maceracji następuje proces zwany tradycyjnie "wyjmowaniem z kadzi", na który składa się oddzielanie stałej części moszczu, tj. wytłoków winogronowych (skórek i pestek) od cieczy (soku ze sfermentowanych winogron), co pozwala na dokończenie fermentacji.

Destylacja. Cechą charakterystyczną Pisco jest to, że powstaje ono za pomocą bezpośredniej i przerywanej destylacji. W jej trakcie oddziela się jego zbędne części, pozostawiając wyłącznie centralną część produktu, określaną jako "ciało" lub też "serce". Moszcz podgrzewany jest w małych aparaturach do destylacji, wykonanych z miedzi lub cyny.

Dojrzewanie lub "leżakowanie". Alkohol musi być przechowywany w odpowiednich pojemnikach przez minimum trzy miesiące przed jego butelkowaniem. Przed butelkowaniem produktu przeprowadza się proces filtracji z użyciem filtrów czyszczących w celu wyeliminowania zawieszonych cząsteczek.

7. Związek produktu z obszarem geograficznym:

Klimat południowego wybrzeża Peru, gdzie znajduje się obszar produkcji Pisco, jest suchy ze względu na tamtejsze prądy morskie. Naturalna wilgotność pojawia się jedynie podczas rzadkich opadów deszczu oraz mgieł w okresie zimowym. Niska wilgotność oraz mała częstotliwość opadów atmosferycznych w ciągu roku dostarcza optymalnych warunków uprawy winorośli, które po zbiorze są wysokiej jakości i nadają się znakomicie do produkcji przedmiotowego napoju.

Średnia roczna maksymalna temperatura na obszarze produkcji Pisco waha się między 30,8 °C a 24,4 °C. Średnia minimalna temperatura waha się między 16,7 °C a 11,6 °C, podczas gdy średnia temperatura roczna osiąga wartości między 22,4 °C a 18,5 °C. Ten dość dziwny gradient temperatury pozwala winorośli osiągnąć maksymalną dojrzałość fizjologiczną i technologiczną, co z kolei umożliwia odpowiednią fermentację moszczu. Ze względu na fakt, że winogrona gromadzą w sobie odpowiednią ilość cukrów, drożdże wytwarzają więcej alkoholu, co z kolei powoduje wysoką zawartość alkoholu w produkcie w trakcie jego destylacji.

Obszar produkcji Pisco charakteryzuje się występowaniem mieszanych gleb (gleb gliniastych, piaszczystych oraz wapnistych, w równych proporcjach) oraz gleb bardzo piaszczystych, natomiast woda używana do nawadniania tego terenu pochodzi z powodzi, jako że obszary te znajdują się w niedalekiej odległości od łańcucha górskiego Andów. Ten sposób nawadniania winnic skutkuje wysoką jakością winogron.

Do wymienionych wcześniej elementów należy dodać metody uprawy winorośli przez producentów w należących do nich winnicach oraz tradycyjny sposób wytwarzania produktu, który zawdzięcza swoją unikalność połączeniu sztuki, zwyczajów i cennego doświadczenia.

8. Wymogi ustanowione przez prawodawstwo krajowe:

Pisco podlega ochronie w Republice Peru jako oznaczenie pochodzenia na mocy Resolución Directoral no 072087-DIPI wydanego przez INDECOPI dnia 12 grudnia 1990 r.

Procedura administracyjna, którą musi przejść producent przed INDECOPI w celu uzyskania zezwolenia na używanie przedmiotowego oznakowania, obejmuje wymóg udowodnienia, że wytwarzany przez niego produkt spełnia wymogi peruwiańskiej normy technicznej 211.001:2006.

9. Wnioskodawca:

Instituto nacional de defensa de la competencia y de la protección de la propiedad intelectual «INDECOPI», calle De la Prosa, 138 - San Borja, Lima, Perú.

10. Organ nadzorczy:

Comisión nacional del Pisco «CONAPISCO», Calle Uno Oeste 060. Urb. Corpac - San Isidro, Lima, Perú.

11. Etykietowanie:

Przed wprowadzeniem do sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym należy dopilnować, by oznakowanie wina było zgodne ze specyfikacjami technicznymi obowiązującymi na podstawie norm NTP 210.027/2004, NTP 209.038/2003 i NMP 001/1995.

Na etykiecie musi znaleźć się nazwa odmiany winorośli Pisco oraz adres winnicy. Miejsce produkcji można umieścić również pod pozycją "Zona de Producción", ale jedynie w przypadku gdy Pisco jest wytwarzane i butelkowane na obszarze produkcji Pisco i obszarze pochodzenia winorośli Pisco użytych do jego produkcji.

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.141.16

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej dotyczącej Pisco.
Data aktu: 12/05/2011
Data ogłoszenia: 12/05/2011