(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2010/C 48/07)
(Dz.U.UE C z dnia 26 lutego 2010 r.)
1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1351/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego wspólnotowego programu ochrony dzieci korzystających z Internetu oraz innych technologii komunikacyjnych(1) (Bezpieczniejszy Internet), Komisja Europejska ogłasza niniejszym zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań, które mogą być sfinansowane w ramach tego programu.
Program "Bezpieczniejszy Internet" opiera się na czterech działaniach:
a) uświadomienie opinii publicznej istnienia problemu;
b) zwalczanie niezgodnych z prawem treści i szkodliwych zachowań w Internecie;
c) promowanie bezpieczniejszego środowiska internetowego;
d) utworzenie bazy wiedzy.
Program stanowi kontynuację programu "Bezpieczniejszy Internet Plus" (2005-2008).
2. Zgodnie z art. 3 decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Komisja Europejska przygotowała program prac(2), który posłuży jako podstawa wdrażania programu w 2010 r. Program prac zawiera dalsze informacje na temat celów, priorytetów, szacunkowego budżetu oraz rodzajów działań, o których mowa w niniejszym zaproszeniu, a także informacje o zasadach dotyczących kwalifikowania się do uczestnictwa.
3. Informacje na temat przygotowania i składania wniosków oraz procesu oceny znajdują się w przewodniku dla wnioskodawców(3).
Dokument ten, a także program prac i inne informacje dotyczące niniejszego zaproszenia, można uzyskać od służb Komisji Europejskiej pod następującym adresem:
European Commission
Directorate-General for the Information Society and Media
Safer Internet
EUFO 1195
Rue Alcide de Gasperi
2920 Luxembourg
LUXEMBOURG
Faks +352 4301-34079
E-mail: saferinternet@ec.europa.eu
Strona internetowa: http://ec.europa.eu/saferinternet
4. Wnioski mogą dotyczyć poszczególnych, przedstawionych poniżej, części zaproszenia. Wnioskodawcy, którzy pragną złożyć wnioski dotyczące więcej niż jednej części, powinni złożyć osobny wniosek dla każdej części.
5. W ramach budżetu na rok 2010 szacunkowa ogólna wysokość wkładu Wspólnoty dotycząca niniejszego zaproszenia wynosi 3 mln EUR.
Dotacje dla wniosków złożonych w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie zostaną przyznane na podstawie umów w sprawie przyznania dotacji.
Na podstawie oceny wniosków zostanie opracowany wykaz wniosków, które otrzymają dofinansowanie. Wykaz ten może zostać uzupełniony przez rezerwowy wykaz wniosków o dostatecznej jakości, które zostaną dofinansowane w razie dostępności środków budżetowych.
6. Zaproszenie do składania wniosków w ramach niniejszego programu prac jest otwarte dla wszystkich osób prawnych mających siedzibę w państwach członkowskich. Jest ono również otwarte dla osób prawnych mających siedzibę w państwach EFTA, które są stronami Porozumienia EOG (Norwegia, Islandia, Liechtenstein).
Zaproszenie jest również skierowane do osób prawnych mających siedzibę w innych krajach, na warunkach określonych w art. 2 decyzji w sprawie ustanowienia programu(4) i pod warunkiem podpisania umowy dwustronnej. Jeżeli wnioski przedstawione przez osoby prawne z tych krajów zostaną wybrane do sfinansowania, umowa w sprawie przyznania dotacji zostanie podpisana dopiero wtedy, gdy dany kraj podejmie konieczne środki celem przyłączenia się do programu poprzez podpisanie umowy dwustronnej. Aktualne informacje dotyczące krajów biorących udział w programie są dostępne na stronie internetowej programu: http://ec.europa.eu/saferinternet
Osoby prawne mające siedzibę w krajach nienależących do UE innych niż kraje, o których mowa powyżej, oraz organizacje międzynarodowe mogą uczestniczyć we wszystkich projektach na własny koszt.
______
(1) Dz.U. L 348 z 24.12.2008, s. 118.
(2) Decyzja Komisji C(2009) 4023 z 29.10.2009, http://ec.europa.eu/saferinternet
(3)http://ec.europa.eu/saferinternet
(4) Decyzja nr 1351/2008/WE (Dz.U L 348 z 24.12.2008, s. 118).
(5) Informacje o wnioskach, które uzyskały rekomendację do sfinansowania, zostaną opublikowane na stronie http://ec.europa.eu/saferinternet na początku 2010 r., po zakończeniu procesu oceny wniosków przedstawionych w odpowiedzi na zaproszenie dotyczące roku 2009.
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2010.48.7 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie do składania wniosków na 2010 r. dotyczących działań pośrednich w ramach wieloletniego wspólnotowego programu ochrony dzieci korzystających z Internetu oraz innych technologii komunikacyjnych - Bezpieczniejszy Internet. |
Data aktu: | 26/02/2010 |
Data ogłoszenia: | 26/02/2010 |