Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 68/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej.

Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 68/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 319/05)

(Dz.U.UE C z dnia 29 grudnia 2007 r.)

Nr środka pomocy XT 94/07
Państwo członkowskie Republika Bułgarii
Region Регион по чл. 87, ал. 3, б. "a" от ДЕО.

Административните граници на икономически изоставащи региони (общини, в които равнището на безработица за предходната година преди годината, в която е подадено заявлението е по-високо от средното за страната за същия период) или всички региони за инвестиции във високотехнологични производства и услуги

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną Финансово подпомагане за обучение за придобиване на професионална квалификация
Podstawa prawna Глава трета от Закона за насърчаване на инвестициите и Глава шеста от Правил-ника за прилагане на Закон за насърчаване на инвестициите
Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznawanej

podmiotowi

Program pomocy Całkowita kwota roczna pomocy Maksymalnie 12 milionów EUR
Gwarantowane pożyczki
Pomoc indywidualna Całkowita kwota pomocy
Gwarantowane pożyczki
Maksymalna intensywność pomocy Zgodnie z art. 4 ust. 2-7 rozporządzenia tak 1. Szkolenia specjalistyczne:

35 % w przypadku dużych przedsiębiorstw i 45 % w przypadku MŚP

2. Szkolenia ogólne:

60 % w przypadku dużych przedsiębiorstw i 80 % w przypadku MŚP

Powyższe pułapy intensywności pomocy mogą zostać podniesione o 10 punktów procentowych, jeżeli dane szkolenie jest potrzebne dla pracowników w gorszym położeniu w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r.

Data realizacji 1.1.2008
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej Do 31.12.2013
Cel pomocy Szkolenia ogólne Tak
Szkolenia specjalistyczne Tak
Sektory gospodarki Pomoc ograniczona do konkretnych sektorów Tak
Przemysł motoryzacyjny Tak
Inne sektory wytwórcze Sektory zaawansowanych technologii:
1) Produkcja wyrobów chemicznych "D 24";
2) Produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej nie sklasyfikowana "D 29";
3) Produkcja maszyn biurowych i komputerów "D 30";
4) Produkcja maszyn i aparatury elektrycznej, gdzie indziej nie sklasyfikowana "D 31";
5) Produkcja sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych "D 32";
6) Produkcja instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków "D 33";
7) Produkcja pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep "D 34";
8) Produkcja pozostałego sprzętu transportowego "D 35", z wyłączeniem produkcji statków i łodzi "D 35.1"
Inne usługi Usługi w sektorze zaawansowanych technologii:

- Informatyka "K 72";

- Prace badawczo-rozwojowe "K 73"

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc Министерство на икономиката и енергетиката
BG-1052 я

: (359 2) 940 7461/940 7577

: (359 2) 987 21 90

e-mail:

e-docs@mee.government.bg

v.dragnev@mee.government.bg

e.pishtovkoleva@mee.government.bg

http://www.mee.government.bg/

Duża indywidualna pomoc w formie dotacji Zgodnie z art. 5 rozporządzenia Tak Obowiązuje krajowy przepis dotyczący indywidualnego zgłaszania projektów o wartości wyrażonej w BGN przekraczającej równowartość 1 milionów EUR

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024